Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, dimostr είπε

Του κάθε χώρου 

 

Σαλονι 16τμ... κουζινα τραπεζαρια 20τμ

Αυτά μου βγάζει σύμφωνα με κάθε χώρο. Τα δωμάτια δεν τα κάνω μιας και το 1 είναι σχεδόν πάντα κλειστό και το 2ο ανοίγει 1 2 ώρες πριν πάμε για ύπνο. 

Επίσης παραθέτω και τη σύνδεση των 2 χωρών που ήταν παλιά 2πλη ξύλινη πόρτα με τζάμι που έχει βγει πλέον οπότε ας πούμε μια μεγάλη καμάρα 

Screenshot_20220313-171458_Chrome.jpg

Screenshot_20220313-171009_Chrome.jpg

IMG_20220313_172417.jpg

Επεξ/σία από Dask92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Αυτά μου βγάζει σύμφωνα με κάθε χώρο. Τα δωμάτια δεν τα κάνω μιας και το 1 είναι σχεδόν πάντα κλειστό και το 2ο ανοίγει 1 2 ώρες πριν πάμε για ύπνο. 

Επίσης παραθέτω και τη σύνδεση των 2 χωρών που ήταν παλιά 2πλη ξύλινη πόρτα με τζάμι που έχει βγει πλέον οπότε ας πούμε μια μεγάλη καμάρα 

Screenshot_20220313-171458_Chrome.jpg

Screenshot_20220313-171009_Chrome.jpg

IMG_20220313_172417.jpg

Αν καταφέρεις να βάλεις το 24 αρι στο δωμάτιο με τις πολλές απωλειες και το 18 αρι στο σαλόνι και μπορέσεις να τα τοποθετήσεις ώστε να καλύπτουν σωστά το χώρο , δηλαδή να μη τα βάλει ο μάστορας όπου τον βολεύει αλλά εκεί που πρέπει τότε θα κανεις καλή δουλειά 

τώρα για τα λεφτά με 1000 ευρώ η ίσως λίγο παραπάνω παίρνεις βαρβάτα 24 άρια κα8 καλές μάρκες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Αν καταφέρεις να βάλεις το 24 αρι στο δωμάτιο με τις πολλές απωλειες και το 18 αρι στο σαλόνι και μπορέσεις να τα τοποθετήσεις ώστε να καλύπτουν σωστά το χώρο , δηλαδή να μη τα βάλει ο μάστορας όπου τον βολεύει αλλά εκεί που πρέπει τότε θα κανεις καλή δουλειά 

τώρα για τα λεφτά με 1000 ευρώ η ίσως λίγο παραπάνω παίρνεις βαρβάτα 24 άρια κα8 καλές μάρκες 

Το 18αρι μπήκε εκεί λόγω υπάρχουσας ήδη γραμμής από παλιό κλίμα.

Από ότι κατάλαβα το να πάω πάλι σε ένα ίδιο αλλά 24αρι δεν θα ήταν έξυπνο? Άρα? Να κοιτάξω για το Toshiba που βλέπω ότι αρκετοί εδώ μέσα τα εξυμνούν? Ξεφεύγει πολύ από το μπάτζετ με τα περαστικά γιατί σίγουρα στο σαλόνι θα θέλω και καινούργια γραμμή από πίνακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Το 18αρι μπήκε εκεί λόγω υπάρχουσας ήδη γραμμής από παλιό κλίμα.

Από ότι κατάλαβα το να πάω πάλι σε ένα ίδιο αλλά 24αρι δεν θα ήταν έξυπνο? Άρα? Να κοιτάξω για το Toshiba που βλέπω ότι αρκετοί εδώ μέσα τα εξυμνούν? Ξεφεύγει πολύ από το μπάτζετ με τα περαστικά γιατί σίγουρα στο σαλόνι θα θέλω και καινούργια γραμμή από πίνακα. 

Όπως και να έχει θες ξεχωριστή γραμμή για 18 αρι και πάνω τώρα για izuru δε στ9 προτείνω αν θες οικονομικό και με μεγάλη εγγυηση κοιτα TCL ,INVENTOR  όσο αφορά τα toshiba εγώ έχω 18 αρι shorai απλά το κλιματιστικό ζωγραφίζει , επισης μπορείς να πας στη φθηνή σειρά daikin ftxc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, phanispal είπε

Επειδή είχαμε κάνει μια κουβέντα κάπου το Δεκέμβρη αν θυμάμαι καλά, και κάποιοι κορόιδευαν κάποια σχόλιά μου περί κατανάλωσης πετρελαίου σε προηγούμενα σπίτια, ήθελα απλά να ενημερώσω μιας και μέτρησα σήμερα τη δεξαμενή.

Στις 10/12 που το άναψα είχε μέσα 585 λίτρα (ατομικός λέβητας Buderus και κυκλοφορητής Grundfos). Σήμερα, τρεις μήνες μετά έχει 275 λίτρα. Άρα μέχρι σήμερα έκαψα 310 λίτρα, επί 1.10€/λίτρο, δηλαδή 340€. Αν υπολογίσω και την επιδότηση (~135€), πάω στα 205€ αλλά καλύτερα να το κάνω όταν το κλείσω το πολύ σε κανά μήνα.

Νότια προάστια Αττικής, δεύτερος όροφος, από πάνω ταράτσα, κατασκευή δεκαετία '90, 83μ², συρόμενα διπλά τζάμια, μόνωση με φελιζόλ στους τοίχους, όχι θερμοπρόσοψη και έχει και τζάκι που νομίζω ότι μπορεί να καταγραφεί σαν απώλεια και μόνο που υπάρχει. Επίσης έχει boiler συνδεδεμένο με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο πατάρι.

Με μικρό παιδί στο σπίτι, δε λέω ότι είχαμε 22-23°C, αλλά δεν κρυώσαμε σε καμία στιγμή.

Και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι, όσοι μένουν σε παρόμοια σημεία και σπίτια με το δικό μου και όχι στη Φλώρινα ή το Νευροκόπι, πώς γίνονται να έκαιγαν τετραψήφια αν άναβαν πετρέλαιο, και πόσα θα γλίτωνα αν χρησιμοποιούσα κλιματιστικά.

 

 

Με πόσες ώρες χρήσης/μερα έχεις κάψει αυτά τα 310 λίτρα; 

Εγώ μέχρι πριν 5 χρόνια που είχα πετρέλαιο, για σπίτι με καθαρούς χώρους 100 τετραγωνικά στην Κρήτη με μετριες μονώσεις εκτεθειμένο από παντού, είχα κατανάλωση από 700 λίτρα σε ηπιους χειμώνες μέχρι 1000 λίτρα σε χειμώνα με πολυ κρύο. Ο λέβητας που είχα δεν ήταν επιπέδου buderus, ενας ιταλικός ήταν που δεν θυμάμαι το όνομα του αγορασμενος το 2002. Η χρήση που έκανα ήταν για 5-6 ώρες τη μέρα με θερμοκρασία στους 20 βαθμούς.

Φέτος με κλιματισμό έχω 21 βαθμούς με χρήση τουλάχιστον 16 ώρες και μέχρι σήμερα έχω κάψει για τρία κλιματιστικά 1191 kw. Με 18 λεπτά (με φόρους) η κιλοβατώρα έχω δώσει 214 ευρώ. Με αυτά τα 214 ευρώ θα αγόραζα 178 λίτρα πετρέλαιο που θα με έφτανε οριακά για ένα μήνα.

Στο δικό μου χώρο η μείωση που είδα με τη μετάβαση από πετρέλαιο σε κλιματισμό πλησιάζει το 60% και με πολλές περισσότερες ώρες ζέστης. 

Επεξ/σία από Giannis_Io
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Να κοιτάξω για το Toshiba που βλέπω ότι αρκετοί εδώ μέσα τα εξυμνούν?

Εγώ πάντως ακόμα περιμένω επίσκεψη του συνεργείου της Toshiba μετά από καταχώριση βλάβης στο τηλεφωνικό κέντρο "γραμμή Δροσιάς" στις 25/2. Αξιόπιστα όσο δουλεύουν, όμως στην αποκατάσταση βλαβών χρειάζεται να έχεις εφεδρεία μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μετράω ώρες, βάζω το θερμοστάτη εκεί που με καλύπτει και κάνει εκείνος τη δουλειά του.

Τις καθημερινές ανάβει μετά τις 16:00, τα σαββατοκύριακα απ' το πρωί. Μπορεί να δουλεύει 2 ώρες τη μέρα τις καθημερινές, μπορεί λιγότερο.

Συνολικά μπορεί να δουλεύει λίγες ώρες, δεν είπα κάπου το αντίθετο. Το θέμα είναι ότι και αερίζουμε το πρωί, και δεν κρυώνουμε. Σίγουρα η γυναίκα και ο μικρός είναι ντυμένοι με μακρυμάνικες πιτζάμες, αν κάποιοι θέλουν να κυκλοφορούν με βρακί και σαγιονάρες Γενάρη μήνα, κακό του κεφαλιού τους.

Πάντως είναι το τρίτο σπίτι σε 5 χρόνια που έχω τέτοιες καταναλώσεις, και με φίλο που μίλησα, πάνω κάτω τα ίδια καίει κάθε χρόνο. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι απαιτήσεις έχουν κάποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι ότι και αερίζουμε το πρωί, και δεν κρυώνουμε

Γιατί πιστεύεις ότι όσοι έχουν κλιματιστικά δεν αερίζουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, amotida είπε

Από ότι βλέπω εκεί, φυσιολογική συμπεριφορά του FZ60, ακόμα μου αρέσει και του Haier διάγραμμα (που όμως υποψιάζομαι ότι δεν έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση).
Παρακαλώ, θέλοντας να καταλάβω περισσότερα από αυτά τα διαγράμματα, μπορείς να μου πείς τα ακόλουθα δεδομένα;:

- θερμοκρασίες που διατηρούνται στα δωμάτια
- τετραγωνικά μέτρα για κάθε δωμάτιο
- κατανάλωση για τις χρονικές περιόδους που απεικονίζονται σε αυτά τα διαγράμματα, για καθένα από τα κλιματιστικά ξεχωριστά 

 

ευχαριστώ 

Τετραγωνικά και διαρρύθμιση χώρου μπορείς να δεις χοντρικά στην παρακάτω φωτό. Δεν είναι 100% σωστά αλλά εκεί είναι περίπου.

Spoiler

AC.jpg.06ad54ebb62b7ebbfba166e3b2706538.jpg

Ενδεικτικά 10/3 είχε μέση εξωτερική θερμοκρασία 4 βαθμούς.

 

  Μέση θερμοκρασία Μέση κατανάλωση (σε watt) Όλη την ημέρα (kW)
Σαλόνι 20,46 438 10,512
Υπνοδωμάτιο  20,2 215 5,16
Παιδικό 1  21,34 307 7,368
Παιδικό 2 20,15 314 7,536
Κουζίνα  19,02    

Οι πόρτες είναι πάντα ανοικτές που σημαίνει ότι το haier ζεσταίνει και το μπάνιο γιατί είναι απέναντι από την πόρτα, ενώ αντίστοιχα φεύγει κυρίως από το σαλόνι θερμοκρασία και προς την κουζίνα που δεν έχει άλλη θέρμανση (είναι και προς βορρά). 

Μετρήσεις από shelly 1pm και xiaomi θερμόμετρα. 

Επεξ/σία από johnzrunner
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, popopo είπε

όμως στην αποκατάσταση βλαβών χρειάζεται να έχεις εφεδρεία μάλλον

Η να πας στον τοπικό αντιπρόσωπο αν έχει η περιοχή σου και να τον φέρεις να το φτιάξει γιατί από την αντιπροσωπεία όπως λές θα περιμένεις χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Γιατί πιστεύεις ότι όσοι έχουν κλιματιστικά δεν αερίζουν ?

Δεν είπα αυτό, απλά το ανέφερα ως δείγμα φυσιολογικής χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Η να πας στον τοπικό αντιπρόσωπο αν έχει η περιοχή σου και να τον φέρεις να το φτιάξει γιατί από την αντιπροσωπεία όπως λές θα περιμένεις χρόνια 

Μετά τη δήλωση της βλάβης, και αφού τους ξαναενόχλησα, με κάλεσε ο τοπικός (ο οποίος μου έκανε και την εγκατάσταση) απλώς για να φανεί ότι ενδιαφέρθηκε, και είπε ότι θα με ξανακαλέσει για ραντεβού επίσκεψης-διάγνωσης. Ακόμα περιμένω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, popopo είπε

Μετά τη δήλωση της βλάβης, και αφού τους ξαναενόχλησα, με κάλεσε ο τοπικός (ο οποίος μου έκανε και την εγκατάσταση) απλώς για να φανεί ότι ενδιαφέρθηκε, και είπε ότι θα με ξανακαλέσει για ραντεβού επίσκεψης-διάγνωσης. Ακόμα περιμένω...

Θα σου έλεγα να τον παίρνεις τηλ μέχρι να έρθει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dask92 είπε

 

Screenshot_20220313-151748_Chrome.jpg

IMG_20220313_153447.jpg

Θα ξηλώσεις το toyotomi από εκεί που είναι και θα βάλεις ένα 24άρι πχ αυτό αλλά όχι εκεί που ήταν το toyo, αλλά στον τοίχο της κουζίνας προς την τραπεζαρία. Κρατάς το toyo και το βάζεις στο σαλόνι να κοιτάει προς την τραπεζαρία. Αργότερα μπαίνει και 1Χ9άρι σε κάθε δωμάτιο (εναλλακτικά πουλάς και το toyo και βάζεις ένα τέτοιο στο σαλόνι)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...