Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Klausx είπε

Το έχει δοκιμάσει κάποιος -> https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-socket-sk01we-16a-with-power-meter-p-PER.581500

Το παράγγειλα για το 2ο κλιματιστικό.

Tyua είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Asyg24klca πόσα defrost μπορείς να κάνεις;

Απάντηση: yes...😅

f8f7258eeb27439222ab51612130af80.png

Εντάξει, όχι πολλά. 17 στο 24ωρο....

Αλλά οκ, κατανάλωση 21Kwh. Βάζω και τα μικρά πάνω 10 σύνολο, μας κάνουν 4.6€/ημέρα για θέρμανση (με το παλιό καλό πρόγραμμα της ΔΕΗ). Τζάμπα.

Επίσης μειώνω την καλή εικόνα που είχα για το carrier ακόμα και με follow me .

ec135ae66944cf345b095612b156b1b1.png

κάθε μια από αυτά τα spikes, είναι έντονα ηχητικά.

πχ

image.png.9d210c0ab15902314946b80a162a0dda.png

ξεκινάει με φφφσσσστττττ , σαν να κάνει defrost, τούρμπισμα ο ανεμιστήρας, ησυχία, τούρμπισμα , φσσσσστττττ στο defrost εκεί στη μέση και τουρμπίσματα πάλι στα ενδιάμεσα. Μας διατάραξε τον ύπνο μας.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα samsung το οποιο μεχρι προσφατα δουλευε μια χαρα και σε κρυο και σε ζεστη

Σερβις ειχα κανει πριν 2 χρονια

Η χρηση του ειναι μικρη 

Τωρα με το κρυο βλεπω οτι βγαζει ζεστο αερα αλλα σε οχι μεγαλη ενταση και σα να αυξομειωνεται 

Υπαρχει περιπτωση να θελει καθαρισμα η εξωτερικη μονοδα Πχ με πιεση με νερο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2022 στις 5:08 ΜΜ, liakjim είπε

Μηπως μπορεις να με βοηθησεις με τις γνωσεις σου οσων αφορα το παρακατω 

Panasonic FZ

δεν εχω τις γνωσεις να ερμηνευσω τα στοιχεια που δινει και τα δινει ολα αποτι βλεπω.

Βρισκω το 18αρι στα 670€ κι αναρωτιεμαι αν ειναι vfm για αγορα για δυο 9αρια και δυο  18αρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Asyg24klca πόσα defrost μπορείς να κάνεις;

Απάντηση: yes...😅

f8f7258eeb27439222ab51612130af80.png

Εντάξει, όχι πολλά. 17 στο 24ωρο....

Αλλά οκ, κατανάλωση 21Kwh. Βάζω και τα μικρά πάνω 10 σύνολο, μας κάνουν 4.6€/ημέρα για θέρμανση (με το παλιό καλό πρόγραμμα της ΔΕΗ). Τζάμπα.

Επίσης μειώνω την καλή εικόνα που είχα για το carrier ακόμα και με follow me .

ec135ae66944cf345b095612b156b1b1.png

κάθε μια από αυτά τα spikes, είναι έντονα ηχητικά.

πχ

image.png.9d210c0ab15902314946b80a162a0dda.png

ξεκινάει με φφφσσσστττττ , σαν να κάνει defrost, τούρμπισμα ο ανεμιστήρας, ησυχία, τούρμπισμα , φσσσσστττττ στο defrost εκεί στη μέση και τουρμπίσματα πάλι στα ενδιάμεσα. Μας διατάραξε τον ύπνο μας.

Εσύ ξεπερασες και μένα σε defrost όταν είχα το asyg24klca. Αλλά το έχες 24ωρο ανοιχτό ΟΚ.

Η μιτσουμπα εδώ και 3 4 μέρες πάει τρένο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apostolisep3@

Δεν ξέρω αν το είπες και δεν πρόσεχα... ποιο ήταν το πρόβλημα τελικά ; πως και πάει καλά τώρα, γραμμικά, και τις πρώτες μέρες πήγαινε χάλια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα δεν εχουμε βρει ποιο ειναι το θεμα γιατι ο τεχνικος που ηρθε απο τουρνικιωτη μου ειπε οτι θελει να δει το manual πρωτα και να ξαναερθει (ROTF), δεν ηξερε ουτε τις βασικες λειτουργιες του συγκεκριμενου κλιματιστικου.

το μιτσου εχει μια δικη του λειτουργια auto που διαβαζει μονο του την εξωτερικη θερμοκρασια και αναλογως παιζει σε κρυο/ζεστη στους 24 βαθμους by default και το μονο που κανω ειναι να αυξανω η χαμηλωνω την θερμοκρασια.

οσο το εχω σε αυτο το mode παει τρενο ευθεια γραμμη, μολις το αλλαξω σε heat και auto στους 21 π.χ εκτος του οτι καιει απιστευτα πολυ (μιλαμε για 2500watt) κανει και οτι ναναι με θερμορασιες (του δινω 21 και πιανει 24 στο σαλονι και αυτο συνεχιζει και δινει).

σαν τις γυναικες και το μιτσου (αβυσσος).

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2022 στις 10:16 ΠΜ, johnzrunner είπε

Ας βάλω και εγώ τα δικά μου το τελευταίο 24ωρο. Όλα ρυθμισμένα στους 21, περιοχή Παλλήνη. 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

AC.jpg.8991a2c4f7d366aa9a412345ee73353b.jpg

 

Από ότι βλέπω εκεί, φυσιολογική συμπεριφορά του FZ60, ακόμα μου αρέσει και του Haier διάγραμμα (που όμως υποψιάζομαι ότι δεν έχει πολύ χαμηλή κατανάλωση).
Παρακαλώ, θέλοντας να καταλάβω περισσότερα από αυτά τα διαγράμματα, μπορείς να μου πείς τα ακόλουθα δεδομένα;:

- θερμοκρασίες που διατηρούνται στα δωμάτια
- τετραγωνικά μέτρα για κάθε δωμάτιο
- κατανάλωση για τις χρονικές περιόδους που απεικονίζονται σε αυτά τα διαγράμματα, για καθένα από τα κλιματιστικά ξεχωριστά 

 

ευχαριστώ 

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

στους 24 βαθμους by default

Αυτό κοιτάξτε αν μπορείτε να το ρυθμίσετε και να μπει σε θερμοκρασία που νιώθεις άνετα γιατί το 24 φαίνεται υπερβολικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχαμε κάνει μια κουβέντα κάπου το Δεκέμβρη αν θυμάμαι καλά, και κάποιοι κορόιδευαν κάποια σχόλιά μου περί κατανάλωσης πετρελαίου σε προηγούμενα σπίτια, ήθελα απλά να ενημερώσω μιας και μέτρησα σήμερα τη δεξαμενή.

Στις 10/12 που το άναψα είχε μέσα 585 λίτρα (ατομικός λέβητας Buderus και κυκλοφορητής Grundfos). Σήμερα, τρεις μήνες μετά έχει 275 λίτρα. Άρα μέχρι σήμερα έκαψα 310 λίτρα, επί 1.10€/λίτρο, δηλαδή 340€. Αν υπολογίσω και την επιδότηση (~135€), πάω στα 205€ αλλά καλύτερα να το κάνω όταν το κλείσω το πολύ σε κανά μήνα.

Νότια προάστια Αττικής, δεύτερος όροφος, από πάνω ταράτσα, κατασκευή δεκαετία '90, 83μ², συρόμενα διπλά τζάμια, μόνωση με φελιζόλ στους τοίχους, όχι θερμοπρόσοψη και έχει και τζάκι που νομίζω ότι μπορεί να καταγραφεί σαν απώλεια και μόνο που υπάρχει. Επίσης έχει boiler συνδεδεμένο με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο πατάρι.

Με μικρό παιδί στο σπίτι, δε λέω ότι είχαμε 22-23°C, αλλά δεν κρυώσαμε σε καμία στιγμή.

Και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι, όσοι μένουν σε παρόμοια σημεία και σπίτια με το δικό μου και όχι στη Φλώρινα ή το Νευροκόπι, πώς γίνονται να έκαιγαν τετραψήφια αν άναβαν πετρέλαιο, και πόσα θα γλίτωνα αν χρησιμοποιούσα κλιματιστικά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα ευχαριστώ εκ το προτέρων για όλα όσα κάνετε και βοηθάτε εδώ στο forum. Μένω σε ένα σπίτι 70τμ 2 δωμάτια σ.τ.κ στη Βέροια. Μόνα παράθυρα αλουμινίου μηδενική μόνωση και από τα 3/4 των πλευρών χωρίς κάποιο διαμέρισμα δίπλα.  Επίσης τελευταίο όροφο με πλάκα χωρίς μόνωση επάνω. Μόνη πηγή θέρμανσης ένα  Izuru 18αρι που δουλεύει ασταμάτητα χωρίς να μπορεί να ζεστάνει το χώρο στους 22 23 που το βάζω. Σκέφτομαι για αγορά 2ου ώστε να βοηθήσει και το izuru μάλλον κάποιο 12αρι. Έχετε κάτι να προτείνετε? Μελλοντικό σχέδιο είναι για τα επόμενα 2 3 χρόνια να ζεσταίνουμε το σπίτι με κλιματισμό. Οπότε και η αντικατάσταση του izuru που το πήρα στα 700 με κάτι ίσως ακριβότερο αλλά οικονομικότερο σε κατανάλωση με προοπτική να καλυφθεί η διαφορά είναι ίσως μια σκέψη. 

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και δεκτή κάθε άποψη πρόταση γνώμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιο μέλος στην παρέα ευχαριστώ εκ το προτέρων για όλα όσα κάνετε και βοηθάτε εδώ στο forum. Μένω σε ένα σπίτι 70τμ 2 δωμάτια σ.τ.κ στη Βέροια. Μόνα παράθυρα αλουμινίου μηδενική μόνωση και από τα 3/4 των πλευρών χωρίς κάποιο διαμέρισμα δίπλα.  Επίσης τελευταίο όροφο με πλάκα χωρίς μόνωση επάνω. Μόνη πηγή θέρμανσης ένα  Izuru 18αρι που δουλεύει ασταμάτητα χωρίς να μπορεί να ζεστάνει το χώρο στους 22 23 που το βάζω. Σκέφτομαι για αγορά 2ου ώστε να βοηθήσει και το izuru μάλλον κάποιο 12αρι. Έχετε κάτι να προτείνετε? Μελλοντικό σχέδιο είναι για τα επόμενα 2 3 χρόνια να ζεσταίνουμε το σπίτι με κλιματισμό. Οπότε και η αντικατάσταση του izuru που το πήρα στα 700 με κάτι ίσως ακριβότερο αλλά οικονομικότερο σε κατανάλωση με προοπτική να καλυφθεί η διαφορά είναι ίσως μια σκέψη. 

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και δεκτή κάθε άποψη πρόταση γνώμη!

Θα βοηθούσε να συμπληρωθεί το παρακάτω: Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

4 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Εσύ ξεπερασες και μένα σε defrost όταν είχα το asyg24klca. Αλλά το έχες 24ωρο ανοιχτό ΟΚ.

Σίγουρα δεν βοηθάει το γεγονός ότι είμαι 2χλμ από θάλασσα , άρα υγρασία και επίσης η εξωτερική μονάδα είναι σε βορινό μπαλκόνι και τρώει τον αέρα.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Αυτό κοιτάξτε αν μπορείτε να το ρυθμίσετε και να μπει σε θερμοκρασία που νιώθεις άνετα γιατί το 24 φαίνεται υπερβολικό 

Διάβασε λίγο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα βοηθούσε να συμπληρωθεί το παρακάτω: Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Σίγουρα δεν βοηθάει το γεγονός ότι είμαι 2χλμ από θάλασσα , άρα υγρασία και επίσης η εξωτερική μονάδα είναι σε βορινό μπαλκόνι και τρώει τον αέρα.

Διάβασε λίγο καλύτερα.

Τι να διαβάσω καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zaher είπε

Μηπως μπορεις να με βοηθησεις με τις γνωσεις σου οσων αφορα το παρακατω 

Panasonic FZ

δεν εχω τις γνωσεις να ερμηνευσω τα στοιχεια που δινει και τα δινει ολα αποτι βλεπω.

Βρισκω το 18αρι στα 670€ κι αναρωτιεμαι αν ειναι vfm για αγορα για δυο 9αρια και δυο  18αρια. 

Έχει καλές κριτικές, καλούς δείκτες απόδοσης οπότε γιατί όχι; Απλά θα πρόσεχα το κατάστημα αγοράς για το θέμα εγγύησης μιας και δεν ξέρω τι παίζει με την ύπαρξη αντιπροσώπου.

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τι να διαβάσω καλύτερα 

->

2 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

το μονο που κανω ειναι να αυξανω η χαμηλωνω την θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, πρώτη φορά γράφω σε αυτό το νήμα..

Είμαστε σε σκέψη αντικατάστασης, χωρίς όμως ακόμα να ψαχτώ για τι ακριβώς.

Γενικότερα, τα mitsubishi heavy, είναι ακόμα made in Japan, ή έχει παγκοσμιοποιηθεί;

Έχει κάποιος τοποθετήσει να μας πει γνώμη;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...