Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, theo11 είπε

Κατανοητο.

Λογω προσφορας μεχρι αυριο σε ποντους κτλ ελεγα να παρω αυτο https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-fujitsu-set-24-asyg24klca-aoyg24klca--24000-btu/1381450

Αν θυμαμαι σωστα απο παλιοτερα θεωρειται καλο για θερμανση?Επισης μου ειπε ο ψυκτικος να ρωτησω για σταθεροποιητη ρευματος στην πλακετα του μηχανηματος(οχι προστασια υπερτασης).Εχει προβλημα η περιοχη και τους εχουν πει οτι τα inventor θεωρουνται  καλα απο αυτη την αποψη.Εχεις καμμια ιδεα επι του θεματος?

Καλό είναι για θέρμανση και κατεβαίνει χαμηλά σε watts. Κάνει όμως θόρυβο και κάνει συχνά defrost.

πχ το δικό μου τις τελευταίες ώρες :

f81a0cf42cbb6b9e797844d37b0eb030.png

βέβαια σε δύσκολες συνθήκες (κοντά στο μηδέν και υγρασία):

09802a8a3b72330b3c9daef87a95f34a.png

αν και λογικά σε εσένα θα το έχεις στο αθόρυβο σε τόσο λίγα τμ και αν θα το βάλεις, να φροντίσεις να μην έχεις την εξωτερική μονάδα εκτεθειμένη στον βοριά.

Όσο για το ρεύμα δεν ξέρω να σου πω. Και εδώ που μένω σκατά είναι, αλλά φτου φτου προς το παρόν όλα καλά. Αν έχεις αμφιβολία μπορείς να πας σε Inventor λόγω μεγαλύτερης εγγύησης όχι όμως ότι θα σε καλύψουν 100% σε περίπτωση καμένης πλακέτας μιας και θεωρητικά στους όρους εγγύησης είναι εκτός αυτές οι αιτίες (αν και αυτό συμβαίνει για όλες τις εταιρείες).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλό είναι για θέρμανση και κατεβαίνει χαμηλά σε watts. Κάνει όμως θόρυβο και κάνει συχνά defrost.

πχ το δικό μου τις τελευταίες ώρες :

f81a0cf42cbb6b9e797844d37b0eb030.png

βέβαια σε δύσκολες συνθήκες (κοντά στο μηδέν και υγρασία):

09802a8a3b72330b3c9daef87a95f34a.png

αν και λογικά σε εσένα θα το έχεις στο αθόρυβο σε τόσο λίγα τμ και αν θα το βάλεις, να φροντίσεις να μην έχεις την εξωτερική μονάδα εκτεθειμένη στον βοριά.

Όσο για το ρεύμα δεν ξέρω να σου πω. Και εδώ που μένω σκατά είναι, αλλά φτου φτου προς το παρόν όλα καλά. Αν έχεις αμφιβολία μπορείς να πας σε Inventor λόγω μεγαλύτερης εγγύησης όχι όμως ότι θα σε καλύψουν 100% σε περίπτωση καμένης πλακέτας μιας και θεωρητικά στους όρους εγγύησης είναι εκτός αυτές οι αιτίες (αν και αυτό συμβαίνει για όλες τις εταιρείες).

Μια χαρα μου φαινεται η καταναλωση για τις συνθηκες.Ειναι θεμα αυτο με το defrost το ειχα διαβασει και στο σκρουτζ και με αγχωνει λιγο.Για μενα θα ειναι το χειροτερο δυνατο σεναριο στο -1 οποτε λεω να το παρω και αν δεν δουλεψει θα το βαλω σε αλλο σπιτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, theo11 είπε

Μια χαρα μου φαινεται η καταναλωση για τις συνθηκες.Ειναι θεμα αυτο με το defrost το ειχα διαβασει και στο σκρουτζ και με αγχωνει λιγο.Για μενα θα ειναι το χειροτερο δυνατο σεναριο στο -1 οποτε λεω να το παρω και αν δεν δουλεψει θα το βαλω σε αλλο σπιτι.

 

To μεγαλύτερο του μείον είναι ο θόρυβος. Αν σε ενοχλεί, μη το πάρεις. Και η εξωτερική μονάδα είναι πολύ θορυβώδης σε θέρμανση (σε ψύξη όχι).  Είναι όμως αποδοτικό το ρημάδι. 

Προσωπικά αν θα ξανα-αγόραζα , χωρίς να έχω ιδία άποψη, μόνο από όσα διαβάζω στο φόρουμ , θα ήταν toshiba. Ιδανικά το shorai premium ή ακόμα και το edge αν το πρώτο ήταν σε έλλειψη μιας και είναι παλιότερο μοντέλο.

Αν δεν έχεις θέμα με τον θόρυβο, πάρτο.

Έχω σηκώσει κάποια video εδώ , ίσως σε βοηθήσουν :

https://youtube.com/playlist?list=PLbGH0LLZCeOgNOjSXq2iId5MCxc8bILUS

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

To μεγαλύτερο του μείον είναι ο θόρυβος. Αν σε ενοχλεί, μη το πάρεις. Και η εξωτερική μονάδα είναι πολύ θορυβώδης σε θέρμανση (σε ψύξη όχι).  Είναι όμως αποδοτικό το ρημάδι. 

Προσωπικά αν θα ξανα-αγόραζα , χωρίς να έχω ιδία άποψη, μόνο από όσα διαβάζω στο φόρουμ , θα ήταν toshiba. Ιδανικά το shorai premium ή ακόμα και το edge αν το πρώτο ήταν σε έλλειψη μιας και είναι παλιότερο μοντέλο.

Αν δεν έχεις θέμα με τον θόρυβο, πάρτο.

Έχω σηκώσει κάποια video εδώ , ίσως σε βοηθήσουν :

https://youtube.com/playlist?list=PLbGH0LLZCeOgNOjSXq2iId5MCxc8bILUS

 

Ναι το εχω κατα νου αυτο με το θορυβο απο την αρχη,δεν με ενοχλει ιδαιτερα(σε λογικα πλαισια).Αν εβρισκα σε προσφορα το shorai θα το ξαναεπαιρνα,ξεχνας οτι υπαρχει με πολυ χαμηλη καταναλωση.Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που αφιερωσες,να εισαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, theo11 είπε

Ναι το εχω κατα νου αυτο με το θορυβο απο την αρχη,δεν με ενοχλει ιδαιτερα(σε λογικα πλαισια).Αν εβρισκα σε προσφορα το shorai θα το ξαναεπαιρνα,ξεχνας οτι υπαρχει με πολυ χαμηλη καταναλωση.Σε ευχαριστω πολυ για το χρονο που αφιερωσες,να εισαι καλα.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

δίνει δωροεπιταγή 180€.

Πιστεύω πως θα σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

δίνει δωροεπιταγή 180€.

Πιστεύω πως θα σε καλύψει.

Ιδια τιμη αλλα δεν εχει τους ποντους της εθνικης,ειναι 240 ευρω διαφορα.Θελω να παρω και αλλες συσκευες για mediamarkt το βλεπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάνω tag τον @tini78vj που έχει πάρει την p110 να μας πει αν την έχει δοκιμάσει στον υπολογιστή μέσω του αρχείου από το GitHub που φτιάχνει διαγράμματα με την ίδια διαδικασία του sticky. 

Δυστυχώς δεν την αναγνωρίζει το πρόγραμμα. 

Αλλά έχει καλή απεικόνιση η εφαρμογή. 

Αυτή είναι η κατάσταση κατανάλωσης του 18ΚΜΤΑ για το διάστημα 17:30 - 12:30 (11 - 12/3)

Πειραιάς, εξωτερική θερμοκρασία 2 - 5°C.

Ζήτηση εσωτερικής:

17:30 - 00:30.. 23°C

00:30 - 07:30.. 19°C

07:30 - 12:30.. 21°C

 

Screenshot_20220312_183616_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_183629_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_183631_com.tplink.iot.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tini78vj είπε

Δυστυχώς δεν την αναγνωρίζει το πρόγραμμα.

Κρίμα... Άρα δεν είναι αντικαταστάτης του hs110... Μένει μόνο το kp115 από εξωτερικό και όποιος το βρει...

ΥΓ Πόσο το έχεις δει να κατεβαίνει το kmta σε κατανάλωση; Προφανώς όχι τώρα στα κρύα αλλά με πιο ευνοϊκές συνθήκες. Να δουλεύει ρελαντί ας πούμε. Το έχεις δει σταθερά κάτω από 200W;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κρίμα... Άρα δεν είναι αντικαταστάτης του hs110... Μένει μόνο το kp115 από εξωτερικό και όποιος το βρει...

ΥΓ Πόσο το έχεις δει να κατεβαίνει το kmta σε κατανάλωση; Προφανώς όχι τώρα στα κρύα αλλά με πιο ευνοϊκές συνθήκες. Να δουλεύει ρελαντί ας πούμε. Το έχεις δει σταθερά κάτω από 200W;

Δεν το δουλεύω σχεδόν καθόλου το χειμώνα λόγο ατομικής θέρμανσης.

Εχθές μόνο το έβαλα λόγο έλλειψης αερίου (μπουκάλες). 

Τη νύχτα με ζήτηση 19°C και σχεδόν 1 - 2°C εξωτερική δούλεψε από 165 έως 195W.

Γιαυτό και έκαψε μόνο 3.9kWh σε 12 ώρες λειτουργίας. 

Δεν με χαλάει.... τελικά, νομίζω ότι είναι ποιο φθηνά και από το αέριο 😜

 

Επεξ/σία από tini78vj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, tini78vj είπε

Δυστυχώς δεν την αναγνωρίζει το πρόγραμμα. 

Αλλά έχει καλή απεικόνιση η εφαρμογή. 

Αυτή είναι η κατάσταση κατανάλωσης του 18ΚΜΤΑ για το διάστημα 17:30 - 12:30 (11 - 12/3)

Πειραιάς, εξωτερική θερμοκρασία 2 - 5°C.

Ζήτηση εσωτερικής:

17:30 - 00:30.. 23°C

00:30 - 07:30.. 19°C

07:30 - 12:30.. 21°C

 

Screenshot_20220312_183616_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_183629_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_183631_com.tplink.iot.jpg

Το σχεδιάγραμμα είναι μέσα στην εφαρμογη του android ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το σχεδιάγραμμα είναι μέσα στην εφαρμογη του android ?

Ναι φίλε μου 

 

Screenshot_20220312_192720_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_192707_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_192641_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_193149.jpg

Απλά κάπου το χάνει με τις ώρες και την απεικόνιση της κατανάλωσης, δεν είναι τόσο λεπτομερής σαν αυτό που έχετε για την HS110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tini78vj είπε

Ναι φίλε μου 

 

Screenshot_20220312_192720_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_192707_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_192641_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_20220312_193149.jpg

Τι έχουν κάνει οι μπαγάζηδες με το asyg18kmta; Έχει την ίδια εξωτερική μονάδα και συμπιεστή με το asyg24klca και όμως κατεβαίνει πολύ πιο κάτω σε watts.

Η εξωτερική μονάδα πως σου φαίνεται από θόρυβο σε θέρμανση; Η εσωτερική; Το έχεις πιάσει να κάνει defrost;

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μια χαρά , η hs110 με την kasa app δεν παρέχει γράφημα μόνο νούμερα 

Και πάλι είναι πολύ χοντροειδή τα διαγράμματα. Καμία σχέση με το hs110 και το tplink-energy-monitor

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Τι έχουν κάνει οι μπαγάζηδες με το asyg18kmta; Έχει την ίδια εξωτερική μονάδα και συμπιεστή με το asyg24klca και όμως κατεβαίνει πολύ πιο κάτω σε watts.

Η εξωτερική μονάδα πως σου φαίνεται από θόρυβο σε θέρμανση; Η εσωτερική; Το έχεις πιάσει να κάνει defrost;

Και πάλι είναι πολύ χοντροειδή. Καμία σχέση με το hs110 και το tplink-energy-monitor

Ναι δεν αντιλέγω αλλά από το τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...