Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Να σας βοηθησω σε οτι μπορω... enlighten me

Απλό. Θέλουμε να δούμε πόσο offset έχει. Όταν λέμε offset, πόσο Τ πάνω από τη θερμοκρασία του χώρου θα κλείνει ο συμπιεστής.

Δες εδώ

Με λίγα λόγια.

Ας πούμε ότι έχεις στο δωμάτιο 20.

Βάλε το τηλεκοντρόλ θέρμανση 4C κάτω δλδ 16C και κοίτα τι κάνει ο συμπιεστής. Παίρνει; Αν όχι το βάζεις 17C. Παίρνει; Αν ναι έχει offset πάνω από 3. Αν όχι το πας 18C κοκ μέχρι να δεις που παίρνει.

5 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Στην παρούσα φάση έχει το απόλυτο 0 έξω με 90 υγρασία οπότε ίσως να το κάνει προληπτικά.

Φουτζιτιτιδα lol

Το asyg θα είχε κάνει πάνω από 10 κανονικά defrost σήμερα.

Περιέργως εδώ με 0.8C έξω και 90% υγρασία , το asyg24klca είναι σκύλος. Αίγνωστε αι βουλαί του θείου φουτζίτσου

c7384a9df965f07d88fb5e001bb8be83.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους

Μετα απο καιρο επανερχομαι για βοηθεια

Θελω να εγκαταστησω κλιματιστικο σε πετρινο σπιτι-μονοκατοικια 36 τετραγωνικων 70+ χρονων.Νησι Αιγαιου,υψομετρο 300μετρα,καινουρια κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζαμια,μηδεν μονωση.Το κλιματιστικο θα χρησιμοποιηθει 95% για θερμανση.

Θερμικές Απώλειες

 

9308.83Watt

 

8005.59KCal/h

 

258.58Watt/m2

 

222.38KCal/h/m2

Λογω χωρου θα εγκατασταθει μια μοναδα,σε περιπτωση που δεν αποδιδει ικανοποιητικα θα μπουν θερμοπομποι σε υ/δ η/και μπανιο.Προσανατολιζομαι στο fujitsu asyg24kmta,δεν με απασχολουν ιονιστες ελλειψη wifi κτλ.Επισυναπτω εικονα του χωρου.Θα συζητησω για την τοποθετηση με τον ψυκτικο,προς το παρον σκεφτομαι να μπει πανω απο την κεντρικη εισοδο ωστε να ζεσταινει και το υ/δ και να γλιτωσω το θορυβο στο σαλονι.

 

Θα ηθελα μια δευτερη γνωμη ως προς τα παρακατω

1.Θεωρειτε οτι θα καλυψει ολο το χωρο και θα γλιτωσω τους θερμοπομπους?

2.Ειναι οβερκιλ-να παω στο 18αρι?

3.Το συγκεκριμενο fujitsu εχει δυνατοτητα να αλλαζεις την αποδοση σε 75% 50% οπως πχ το shorai?Αν ναι λυνω το οβερκιλ με αυτη τη μεθοδο?

4.Ποια θα ηταν η ιδανικη θεση τοποθετησης του κλιματιστικου?

π.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, theo11 είπε

Καλησπερα σε ολους

Μετα απο καιρο επανερχομαι για βοηθεια

Θελω να εγκαταστησω κλιματιστικο σε πετρινο σπιτι-μονοκατοικια 36 τετραγωνικων 70+ χρονων.Νησι Αιγαιου,υψομετρο 300μετρα,καινουρια κουφωματα αλουμινιου με διπλα τζαμια,μηδεν μονωση.Το κλιματιστικο θα χρησιμοποιηθει 95% για θερμανση.

Θερμικές Απώλειες

 

9308.83Watt

 

8005.59KCal/h

 

258.58Watt/m2

 

222.38KCal/h/m2

Λογω χωρου θα εγκατασταθει μια μοναδα,σε περιπτωση που δεν αποδιδει ικανοποιητικα θα μπουν θερμοπομποι σε υ/δ η/και μπανιο.Προσανατολιζομαι στο fujitsu asyg24kmta,δεν με απασχολουν ιονιστες ελλειψη wifi κτλ.Επισυναπτω εικονα του χωρου.Θα συζητησω για την τοποθετηση με τον ψυκτικο,προς το παρον σκεφτομαι να μπει πανω απο την κεντρικη εισοδο ωστε να ζεσταινει και το υ/δ και να γλιτωσω το θορυβο στο σαλονι.

 

Θα ηθελα μια δευτερη γνωμη ως προς τα παρακατω

1.Θεωρειτε οτι θα καλυψει ολο το χωρο και θα γλιτωσω τους θερμοπομπους?

2.Ειναι οβερκιλ-να παω στο 18αρι?

3.Το συγκεκριμενο fujitsu εχει δυνατοτητα να αλλαζεις την αποδοση σε 75% 50% οπως πχ το shorai?Αν ναι λυνω το οβερκιλ με αυτη τη μεθοδο?

4.Ποια θα ηταν η ιδανικη θεση τοποθετησης του κλιματιστικου?

π.jpg

2 κλιματιστικά.

1Χ18άρι στο σαλόνι να κοιτάει προς το μπάνιο και 1Χ9άρι στο υπνοδωμάτιο.

Μπορείς να τρέξεις πάλι το utility για τις δυο αυτές υποπεριπτώσεις;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

2 κλιματιστικά.

1Χ18άρι στο σαλόνι να κοιτάει προς το μπάνιο και 1Χ9άρι στο υπνοδωμάτιο.

Μπορείς να τρέξεις πάλι το utility για τις δυο αυτές υποπεριπτώσεις;

Δυστυχως δεν γινεται να τοποθετηθει δευτερο κλιματιστικο στο υπνοδωματιο.Αν δεν αρκει το ενα θα μπει αναγκαστικα θερμοπομπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, theo11 είπε

Δυστυχως δεν γινεται να τοποθετηθει δευτερο κλιματιστικο στο υπνοδωματιο.Αν δεν αρκει το ενα θα μπει αναγκαστικα θερμοπομπος.

Γιατί δεν μπαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αισθητικά;

Αισθητικα αλλα και ξηροτητα του αερα.Προσωπικα δεν με ενοχλει αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση τεινω να συμφωνησω,ειναι πολυ μικρο το υπνοδωματιο-7τμ.

Με αυτο σαν δεδομενο που το βλεπεις καλυτερα να μπαινει,σαλονι η εισοδο?Και 24 η 18?

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

σκεφτητε το πολυ καλα. εκει που εχει φτασει το ρευμα οι θερμοπομποι θα σε καψουν..

Ασε αγωνα εδωσα,για 4 θερμοπομπους 2kw ηταν το πλανο,ελπιζω να το ριξω στο 1-2 "μικρους"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, theo11 είπε

Ανωτερα βια(παντοφλα😄)

Ενοχλει

Συγνώμη που επεμβαίνω στα οικογενειακά σου αλλά πιο πολύ παντόφλα θα φας αν κάψεις θερμοπομπούς και έρθει ο λογαριασμός , μετά θα σου ρίχνει γιατί δεν την έπεισες , οποτε είσαι χαμένος από χέρι την παντόφλα θα την φας τουλάχιστον ας την φας με γεμάτη τσέπη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, theo11 είπε

Αισθητικα αλλα και ξηροτητα του αερα.Προσωπικα δεν με ενοχλει αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση τεινω να συμφωνησω,ειναι πολυ μικρο το υπνοδωματιο-7τμ.

Με αυτο σαν δεδομενο που το βλεπεις καλυτερα να μπαινει,σαλονι η εισοδο?Και 24 η 18?

Ασε αγωνα εδωσα,για 4 θερμοπομπους 2kw ηταν το πλανο,ελπιζω να το ριξω στο 1-2 "μικρους"

Τα κλιματιστικά δεν ξηραίνουν τον αέρα περισσότερο από ένα άλλο οποιοδήποτε μέσο θέρμανσης. Δεν κάνουν αφυγρανση σε λειτουργία θέρμανσης.

Όσο για την εμφάνιση, μπορείτε να βάλετε το 10αρι Toshiba Haori που έχει ύφασμα στην πρόσοψη με διαφορετικά χρώματα ή το Fujitsu keta ή ότι άλλο κάνει κλικ.

Το κλιματιστικό που θα μπει στο σαλόνι, για να δούμε πόσο μεγάλο θα πρέπει να είναι, τρέξε μια το utility για τα 27 τμ μαζί με την κουζίνα.

ΥΓ Ένα καλό 9αρι θα θέλει 150-250W σε θέρμανση κατά μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κοιτάξω liakjim και θα σας ενημερώσω...μάλιστα θα έχω και 2 δείγματα για να συγκρίνουμε.

Το πρόβλημα μου στις όποιες μετρήσεις είναι ότι οι συμπιεστές στα 2 daikin είναι στην ταράτσα πάνω από τα μπαλκόνια των κρεβατοκαμαρων. Πρέπει να ανεβοκατεβω σκάλες για να τα δω διότι από κάτω δεν ακούω τίποτα με τις μονωσεις! Λόγω δουλειάς μόνο Κυριακή μπορώ να τα τσεκαρω. Θα σας δώσω λοιπόν feedback  όταν  μπορέσω!!!  

(Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί να πάρω έξυπνες πρίζες  μετρητές κατανάλωσης ρεύματος για να τα τσεκάρω και στο βασικότερο για μένα πεδίο : ) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Συγνώμη που επεμβαίνω στα οικογενειακά σου αλλά πιο πολύ παντόφλα θα φας αν κάψεις θερμοπομπούς και έρθει ο λογαριασμός , μετά θα σου ρίχνει γιατί δεν την έπεισες , οποτε είσαι χαμένος από χέρι την παντόφλα θα την φας τουλάχιστον ας την φας με γεμάτη τσέπη 

@theo11

συμφωνώ. κατανοητό ότι μπορεί να υπάρχουν προκαταλήψεις/αντιρρήσεις κλπ αλλά στην προκειμένη είσαι χαμένος από χέρι. αν μου τύχαινε απλά δεν θα έβαζα τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Θα το κοιτάξω liakjim και θα σας ενημερώσω...μάλιστα θα έχω και 2 δείγματα για να συγκρίνουμε.

Το πρόβλημα μου στις όποιες μετρήσεις είναι ότι οι συμπιεστές στα 2 daikin είναι στην ταράτσα πάνω από τα μπαλκόνια των κρεβατοκαμαρων. Πρέπει να ανεβοκατεβω σκάλες για να τα δω διότι από κάτω δεν ακούω τίποτα με τις μονωσεις! Λόγω δουλειάς μόνο Κυριακή μπορώ να τα τσεκαρω. Θα σας δώσω λοιπόν feedback  όταν  μπορέσω!!!  

(Ακόμα δεν έχω ασχοληθεί να πάρω έξυπνες πρίζες  μετρητές κατανάλωσης ρεύματος για να τα τσεκάρω και στο βασικότερο για μένα πεδίο : ) )

Δυστυχώς χωρίς πριζακι και οπωσδήποτε καμπύλες κατανάλωσης δεν γίνεται. Υπάρχει βέβαια έμμεσος τρόπος με logger θερμοκρασίας πχ κάτι τέτοιο

  https://gr-m.banggood.com/Elitech-RC-5-Mini-USB-LCD-Display-Screen-Temperature-Data-Logger-Recorder-p-967319.html?akmClientCountry=GR&rmmds=myorder&cur_warehouse=CN&a=1647071123.1012

το οποίο θα μπει στις περσίδες οπότε θα βλέπεις πότε πήρε ο συμπιεστής από την αύξηση της θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι και αλλιως θα παρω και σχετικο πριζάκι και νεα θερμόμετρα υγρασιομετρα δωματίων όχι τοσο για να εχω ακριβη μετρηση αλλα αναλογη ώστε να εχω τουλάχιστον μετρησιμα στοιχεια.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω ασχοληθει σχετικα και δεν εχω εμπειρια...

για θερμομετρα ελεγα να παρω τα φθηνα της xiaomi  μονιτορ 2!

Για πριζακια δεν εχω εμπειρια και χανομαι απο τον μεγαλο αριθμο τωνεπιλογων  απλά θα ηθελα κατι να μου δινει στοιχεια σε πραγματικο χρόνο στο κινητο όπως η εφαρμογη της τοσιμπα στο χαορι...

Δεν εχω εμπειρια με αυτοματισμούς κλπ γι' αυτο δεν ψαχνω σε πιο εξειδικευμενα πραγματα σαν αυτα που εχετε εσεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...