Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, johnzrunner είπε

@liakjim 

Ναι το haier είναι το 9ρι, τοποθετημένο σε δωμάτιο περίπου 12τμ με μόνο μία μπαλκονόπορτα. 

Δεν το έχω δει να πηγαίνει πιο κάτω, συνήθως παίζει σταθερά στα 340w. 

 

Παρακάτω το Midea.

  Απόκρυψη περιεχομένων

midea.PNG.7b85e702d2a37b90e401dcae2befc910.PNG

 

Άρα το Haier μέτριο για 9αρι αλλά έχουμε δει και χειρότερα.

Και επίσης δεν είναι defrost στο midea.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα το Haier μέτριο για 9αρι αλλά έχουμε δει και χειρότερα.

Και επίσης δεν είναι defrost στο midea.

Κάτι τέτοια κάνουν και μερικά mitsubishi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πάντως δεν έχω ενθουσιαστεί με το πως δουλεύει το Haier. 
Η παρακάρω φωτό είναι παλιότερη, με υψηλότερη εξωτερική θερμοκρασία (14-15 βαθμούς). 

Δουλεύει λίγο ίσα ίσα για να πιάσει θερμοκρασία και μετά κλείνει σαν on-off κλιματιστικό. 

Haier.PNG.406f1dc0a70ed016549de90640479bc1.PNG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, johnzrunner είπε

Δουλεύει λίγο ίσα ίσα για να πιάσει θερμοκρασία και μετά κλείνει σαν on-off κλιματιστικό.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πως δουλεύει το κλιματιστικό αλλά πως είναι η θερμική άνεση στον κάθε χώρο.

Από τα διαγράμματα αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι τα 9ρακια έχουν μ.ο. 350 watt και για το σαλόνι που προφανώς είναι μεγαλύτερος χώρος ο μ.ο. είναι 500watt άρα κοστίζει πολύ περισσότερο η θέρμανση αν τ.μ. στις κρεββατοκάμαρες με εξαίρεση το daikin. 

Στις κρεββατοκάμαρες έχω 2 AUX που αν και δουλεύουν διακεκομένα έχουν μέση κατανάλωση 200 watt με ζήτηση 21. (και η θερμική άνεση είναι μια χαρά)

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnzrunner είπε

Γενικά πάντως δεν έχω ενθουσιαστεί με το πως δουλεύει το Haier. 
Η παρακάρω φωτό είναι παλιότερη, με υψηλότερη εξωτερική θερμοκρασία (14-15 βαθμούς). 

Δουλεύει λίγο ίσα ίσα για να πιάσει θερμοκρασία και μετά κλείνει σαν on-off κλιματιστικό. 

Haier.PNG.406f1dc0a70ed016549de90640479bc1.PNG

 

Λογικό . Πρόκειται για ένα φθηνιάρικο κινέζικο κλιματιστικό που δεν έχει και follow me. Αλλά δεν έχει από την άλλη τα έντονα on-off των midea.

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Ναι ανάμεσα στα defrost καλό είναι όταν δουλεύει 

Ακόμα και έτσι γλεντάει οτιδήποτε άλλο στην ίδια κατηγορία τιμής.

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Κάτι τέτοια κάνουν και μερικά mitsubishi

Τι εννοείς;

Ποιά τέτοια και ποιά mitsubishi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ακόμα και έτσι γλεντάει οτιδήποτε άλλο στην ίδια κατηγορία τιμής.

Αν αναφέρεσαι στη τιμή που το αγοράσαμε εμείς τότε με κάτω από 400 ευρώ με δωρεάν τοποθέτηση και με αλλαγμένη πλακέτα ίσως και να έχεις δίκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Άρα το Haier μέτριο για 9αρι αλλά έχουμε δει και χειρότερα.

 

Ειδικα για καλα μονωμενο δωματιο πολυ μετριο..Εγω αναρωτιεμαι πως γινεται το 9αρι να πεφτει εκει στα 340w ενω το 18αρι να πηγαινει πιο κατω στα 240w..να ναι θεμα συμπιεστή (αφου δεν φορανε τον ιδιο, τουλαχιστον η σειρα green) ή προγραμματισμου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

 με αλλαγμένη πλακέτα

Μακάρι να είχαμε αξιόπιστα στοιχεία για το τί κάνει το c μοντέλο.

Όσο για την τιμή, ακόμα και στην παρούσα τιμή των 500€ χωρίς εγκατάσταση, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι πιο αποδοτικό σε θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μακάρι να είχαμε αξιόπιστα στοιχεία για το τί κάνει το c μοντέλο.

Όσο για την τιμή, ακόμα και στην παρούσα τιμή των 500€ χωρίς εγκατάσταση, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι πιο αποδοτικό σε θέρμανση.

Θα το έχουν διορθωμένο πιστεύω 

5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ειδικα για καλα μονωμενο δωματιο πολυ μετριο..Εγω αναρωτιεμαι πως γινεται το 9αρι να πεφτει εκει στα 340w ενω το 18αρι να πηγαινει πιο κατω στα 240w..να ναι θεμα συμπιεστή (αφου δεν φορανε τον ιδιο, τουλαχιστον η σειρα green) ή προγραμματισμου;

Μάλλον θέμα προγραμματισμού θα είναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι τώρα ειδικά στα κρύα είχα ζήτηση 22 και μερικές φορές 23 βαθμούς και σκάλα ανεμιστήρα στο 3, και η θερμοκρασία στο σαλόνι ήταν περίπου στους 21 - 21,5. Μετά απο μια συζήτηση εδώ διαπίστωσα ότι οι μετρήσεις που δίνουν στα μανουαλ κλπ είναι με την ταχύτητα στο max. Από χθες έχω σταθερά ζήτηση 20, και η θερμοκρασία στο σπίτι είναι σταθερά παντού 21 με 21,5 σε κάποια σημεία και φυσικά με χαμηλότερη κατανάλωση και λιγότερα defrost. Χθες και σήμερα μέση εξωτερική θερμοκρασία 1 σε σαλόνι κουζίνα και διάδρομο η μέση κατανάλωση είναι 500 watt. Θέλω περίπου 12 kwh την ημέρα δηλαδή στις πιο δύσκολες περιπτώσεις. 

Νομίζω ότι τις ημέρες με πολύ κρύο η ταχύτητα του αέρα πρέπει να είνα στο φουλ (και ας έχουμε και λίγο θόρυβο παραπάνω)

ευχαριστώ όλους γιατί έχουμε μάθει πάρα πολλά και με την βοήθεια σας εκμεταλλευόμαστε τα μηχανήματα πολύ καλύτερα από ότι ο μέσος καταναλωτής.

*την μέση θερμοκρασία την βγάζω από σταθμό πολύ κοντά μου που καταγράφει πολύ πιο αξιόπιστα σε χαμηλές εξωτερικές.

* θυμίζω ότι η εξωτερική μονάδα είναι σε ταράτσα εντελώς εκτεθειμένη σε χιόνι και την χτυπάει και ο βοριάς..

 

image.png.5de164ab40bb961a69991703126ba5e3.png

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Μέχρι τώρα ειδικά στα κρύα είχα ζήτηση 22 και μερικές φορές 23 βαθμούς και σκάλα ανεμιστήρα στο 3, και η θερμοκρασία στο σαλόνι ήταν περίπου στους 21 - 21,5. Μετά απο μια συζήτηση εδώ διαπίστωσα ότι οι μετρήσεις που δίνουν στα μανουαλ κλπ είναι με την ταχύτητα στο max. Από χθες έχω σταθερά ζήτηση 20, και η θερμοκρασία στο σπίτι είναι σταθερά παντού 21 με 21,5 σε κάποια σημεία και φυσικά με χαμηλότερη κατανάλωση και λιγότερα defrost. Χθες και σήμερα μέση εξωτερική θερμοκρασία 1 σε σαλόνι κουζίνα και διάδρομο η μέση κατανάλωση είναι 500 watt. Θέλω περίπου 12 kwh την ημέρα δηλαδή στις πιο δύσκολες περιπτώσεις. 

Νομίζω ότι τις ημέρες με πολύ κρύο η ταχύτητα του αέρα πρέπει να είνα στο φουλ (και ας έχουμε και λίγο θόρυβο παραπάνω)

*την μέση θερμοκρασία την βγάζω από σταθμό πολύ κοντά μου που καταγράφει πολύ πιο αξιόπιστα σε χαμηλές εξωτερικές.

 

image.png.5de164ab40bb961a69991703126ba5e3.png

Φίλε το είχα απορία κιεγω αυτό με τον ανεμιστήρα αλλά δεν ειμουνα σίγουρος και δεν ήθελα να κάνω πειράματα μαύτο το καιρό.  Ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου και με βοήθησες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μακάρι να είχαμε αξιόπιστα στοιχεία για το τί κάνει το c μοντέλο.

Όσο για την τιμή, ακόμα και στην παρούσα τιμή των 500€ χωρίς εγκατάσταση, δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάτι πιο αποδοτικό σε θέρμανση.

Να σας βοηθησω σε οτι μπορω... enlighten me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@apostolisep3 νομίζω κόλλησε φουτζιτζίτιδα το μίτσου σου :

e995cb999910de82620b3c1d96261b62.png

Βλέποντας την κανονικότητα στα χρονικά διαστήματα, έχω την αίσθηση ότι είναι προληπτικά μικροντιφροστάκια μιας και κρατάνε λίγο :

6926f80e0a7ad3f6dc88b600dcdb10c8.png

Παρόμοια συμπεριφορά είχα δει στο 18άρι mitsubishi του γείτονα με επίσης μικρά ντιφροστ σε σχεδόν τακτά χρονικά διαστήματα, οπότε είναι μάλλον θέμα προγραμματισμού :

1104790259_Screenshot2021-02-16145632.jpg.1f1423b785ac4efb7f85c9db31366b04.jpg

Για δες στο επόμενο που μάλλον μπορείς να το προβλέψεις αν πάει ανά 40' που τα βλέπω ότι πάνε, θα έχει πιάσει πάγο έξω η μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

@apostolisep3 νομίζω κόλλησε φουτζιτζίτιδα το μίτσου σου :

e995cb999910de82620b3c1d96261b62.png

Βλέποντας την κανονικότητα στα χρονικά διαστήματα, έχω την αίσθηση ότι είναι προληπτικά μικροντιφροστάκια μιας και κρατάνε λίγο :

6926f80e0a7ad3f6dc88b600dcdb10c8.png

Παρόμοια συμπεριφορά είχα δει στο 18άρι mitsubishi του γείτονα με επίσης μικρά ντιφροστ σε σχεδόν τακτά χρονικά διαστήματα, οπότε είναι μάλλον θέμα προγραμματισμού :

1104790259_Screenshot2021-02-16145632.jpg.1f1423b785ac4efb7f85c9db31366b04.jpg

Για δες στο επόμενο που μάλλον μπορείς να το προβλέψεις αν πάει ανά 40' που τα βλέπω ότι πάνε, θα έχει πιάσει πάγο έξω η μονάδα;

Στην παρούσα φάση έχει το απόλυτο 0 έξω με 90 υγρασία οπότε ίσως να το κάνει προληπτικά.

Φουτζιτιτιδα lol

Το asyg θα είχε κάνει πάνω από 10 κανονικά defrost σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...