Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είναι ένα πολύ παλιό μοντέλο δεν υπάρχει λόγος να πας σε τέτοια λύση 

Ευχαριστώ. Μία τελευταία ερώτηση σε σχέση με TCL Miracle II και TCL Elite Premium, βλέπω πως γράφουν ότι έχουν φίλτρο ιονισμου και όχι Ιονιστή. Υπάρχει κάποια διαφορά; Χάνω ή κερδίζω κάτι; Με συγχωρείς, είμαι εντελώς άσχετος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, theoda είπε

Ευχαριστώ. Μία τελευταία ερώτηση σε σχέση με TCL Miracle II και TCL Elite Premium, βλέπω πως γράφουν ότι έχουν φίλτρο ιονισμου και όχι Ιονιστή. Υπάρχει κάποια διαφορά; Χάνω ή κερδίζω κάτι; Με συγχωρείς, είμαι εντελώς άσχετος :)

Τα φίλτρα ιονισμού είναι ανταλλάξιμα ο ιονιστης είναι γεννήτρια ιόντων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα φίλτρα ιονισμού είναι ανταλλάξιμα ο ιονιστης είναι γεννήτρια ιόντων 

Οπότε κάνουν την ίδια δουλειά πάνω κατω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, theoda είπε

 

Οπότε κάνουν την ίδια δουλειά πάνω κατω; 

Όχι η γεννήτρια ιόντων υπερτερεί γιαυτο τα μοντέλα με ιονιστη στοιχίζουν τόσο παραπάνω από τα μοντέλα με τα φίλτρα ιονισμού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον η mitsubishi οταν λεει heavy industries το εννοει... 

-2 στην Πεντελη με 91 υγρασια εξω, το SRK80 για 21 βαθμους μεσα παιζει στα 1600watt σταθερα εδω και 4 ωρες χωρις ουτε ενα defrost.. impressive!!!! και απο καταναλωση δεδομενων των συνθηκων νομιζω ειναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Μαλλον η mitsubishi οταν λεει heavy industries το εννοει... 

-2 στην Πεντελη με 91 υγρασια εξω, το SRK80 για 21 βαθμους μεσα παιζει στα 1600watt σταθερα εδω και 4 ωρες χωρις ουτε ενα defrost.. impressive!!!! και απο καταναλωση δεδομενων των συνθηκων νομιζω ειναι ΟΚ.

Ορίστε και το σχετικό διάγραμμα του mitsubishi σου. Τρένο!

ca12e1466294b74d0526106959f37930.png

15 ώρες πριν, theoda είπε

Τα κριτήρια μου είναι τιμή, κατανάλωση, ιονιστες, αθόρυβο, κυρίως. Το θέλω για θέρμανση προσωρινά (μέχρι να ρθει το φυσικό αέριο στην περιοχή) και ψύξη καλοκαίρι. Μιλάμε για χώρο σαλοκουζινα και δωμάτιο περίπου στα 50 με 60 τμ. 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια υπενθύμιση σε όλους ζεσταίνουν σπίτια με aircondition!

Ανοίξτε και καθαρίστε τα φίλτρα έστω με μια σκούπα. Εάν έχουν μπουκώσει από σκόνη, πέφτει η απόδοση πολύ.

εγω όποτε το ξεχνάω και μετά τα καθαρίζω βλέπω μεγάλη διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φίλτρα πλένονται ή τουλάχιστον προσωπικά εδώ και 20 χρόνια δεν έχω δει φίλτρα που να μην προτείνει ο κατασκευαστής το πλύσιμο τους.
Δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεται κάποιος με τη σκούπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Ntinaras είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : Χ
  2. Νέα αγορά - νέο σπίτι
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Αδιάφορο, αλλά κατά προτίμηση Αθήνα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη : Κατά 75% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: για ένα χρόνο αποκλειστικό, μετά θα συνδεθεί καλοριφέρ.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 1 για κάθε υπνοδωμάτιο, και ένα για σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αργυρούπολη 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi οπωσδήποτε (και να δουλεύει σωστά), τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Θερμικές Απώλειες
    10478.13
    Watt
    9011.19
    KCal/h
    95.26
    Watt/m2
    81.92
    KCal/h/m2

 

Το μπάτζετ είναι σχετικό, θέλω κάτι καλό, με υψηλό SEER, για μακροπρόθεση οικονομία ρεύματος αλλά δε θέλω να χρυσοπληρώσω κάτι απλά για να χαίρομαι πως πήρα κατι τέλειο.

Συνολικά 4 μονάδες, 3 για τα υπνοδωμάτια και 1 για σαλονοκουζίνα

ψυκτικός που είδε τον χώρο μου πρότεινε τρία 9ρια και ένα 24ρι.

Σκεφτόμουν τα Daikin New Perfera τα R, (έχεις ιδέα τι διαφορά έχουν απο την προηγούμενη σειρά?)

Από αυτά που έχουμε δει, τα perfera είναι μια πολύ καλή επιλογή. Τα R είναι νέο μοντέλο (ως εκεί ξέρουμε 😅).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, το κλιματιστικό μου, Toshiba Edge, είναι συνδεδεμένο κατευθείαν μέσα από το μπουάτ.

Απ' ο,τι κατάλαβα, δεν μπορώ να μετρήσω την κατανάλωση με μια έξυπνη πρίζα, σωστά;

Έχω την Gosund και την TP Link που γράφετε κι εδώ.

Πώς μπορώ αλλιώς να μετράω την κατανάλωση;

Άκουσα για μετρητή μέσα στον πίνακα (φωτό), αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά, ούτε μάρκες.

Κάτι για ράγας μου είπαν. Δεν ξέρω.

Ευχαριστώ πολύ.

IMG_20220205_170017.jpg

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, yazidis είπε

Τα φίλτρα πλένονται ή τουλάχιστον προσωπικά εδώ και 20 χρόνια δεν έχω δει φίλτρα που να μην προτείνει ο κατασκευαστής το πλύσιμο τους.
Δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεται κάποιος με τη σκούπα. 

Φυσικά και πλένονται, νεράκι με πίεση από το τηλέφωνο του μπάνιου και είσαι κομπλέ. 

4 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Παιδιά, το κλιματιστικό μου, Toshiba Edge, είναι συνδεδεμένο κατευθείαν μέσα από το μπουάτ.

Απ' ο,τι κατάλαβα, δεν μπορώ να μετρήσω την κατανάλωση με μια έξυπνη πρίζα, σωστά;

Έχω την Gosund και την TP Link που γράφετε κι εδώ.

Πώς μπορώ αλλιώς να μετράω την κατανάλωση;

Άκουσα για μετρητή μέσα στον πίνακα (φωτό), αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά, ούτε μάρκες.

Κάτι για ράγας μου είπαν. Δεν ξέρω.

Ευχαριστώ πολύ.

IMG_20220205_170017.jpg

Αν δεν ξέρεις από ηλεκτρολογικα, το μόνο σίγουρο είναι πως θες ηλεκτρολόγο. 

Αν το κλιματιστικό έχει δικη του ασφάλεια, τότε μετρητή ραγας, θα στον βάλει ο ηλεκτρολόγος στον πίνακα. Αν η γραμμή του κλιματιστικου είναι σε ασφάλεια με άλλα φορτία, τότε μετρητης κοντά στο μπουάτ θα στον κοτσάρει ο ηλεκτρολόγος να βλέπεις τις ενδείξεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, johnzrunner είπε

Ας βάλω και εγώ τα δικά μου το τελευταίο 24ωρο. Όλα ρυθμισμένα στους 21, περιοχή Παλλήνη. 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

AC.jpg.8991a2c4f7d366aa9a412345ee73353b.jpg

 

Το haier είναι 9άρι; Θα έλεγες ότι τα 350W είναι τα ελάχιστα της λειτουργίας;

Επίσης μπορείς να κάνεις zoom σε ένα από τα συμβάντα του midea όπου δείχνει να κάνει παύση και εκκίνηση; Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι defrost ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim 

Ναι το haier είναι το 9ρι, τοποθετημένο σε δωμάτιο περίπου 12τμ με μόνο μία μπαλκονόπορτα. 

Δεν το έχω δει να πηγαίνει πιο κάτω, συνήθως παίζει σταθερά στα 340w. 

 

Παρακάτω το Midea.

Spoiler

midea.PNG.7b85e702d2a37b90e401dcae2befc910.PNG

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...