Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

Και μια δευτερη επιλογη ισως πιο οικονομικη; 

Αν θελω να μου καλυπτει λιγο και την απεναντι απο το κλιματιστικο κρεβατοκαμαρα πιστευεις πως ενα 18αρι θα βοηθουσε;

5 ώρες πριν, liakjim είπε

 

 

Επεξ/σία από zaher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

χιονι σημερα στη λαμια και επιασα το shorai να κανει defrost  κρατησε 5-6 λεπτα με καταναλωση τα 640watt πανω κάτω 

 

DEFROST.png

Με 4 βαθμους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Με 4 βαθμους ????

Στα defrost εκτός της εξωτερικής θερμοκρασίας νομίζω παίζει ρόλο και η υγρασία αλλά πιστεύω πως παίζει ρόλο και η εσωτερική θερμοκρασία και η ζήτηση  ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

😱😱😱😛

Χάλασε η πιάτσα 

50 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Στα defrost εκτός της εξωτερικής θερμοκρασίας νομίζω παίζει ρόλο και η υγρασία αλλά πιστεύω πως παίζει ρόλο και η εσωτερική θερμοκρασία και η ζήτηση  ...

22 ζήτηση 21 εσωτερική 

 

 

2022-03-09 (2).png

2022-03-09 (3).png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, theoda είπε

Καλησπέρα, για 24αρι κλιματιστικό ανάμεσα σε Toyotomi Umi Eco και TCL Elite Premium, ποιο θα προτείνατε; 

τα κριτηρια επιλογης σου ποια ειναι και κατεληξες σε αυτα τα δυο , τι εννοω πχ τιμη ,εγγυηση, ονομα, αποδοση service ,αντιπροσωπεια, αισθητικη μοναδας , ογκος ,καλουδια τύπου wifi ιονιστες περσίδες κίνηση εσωτερικές εξωτερικές ?

Σε ρωτάω για να δούμε τι έχει περισσότερο βαρύτητα για σένα για να προτείνουμε αναλόγως 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, theoda είπε

Καλησπέρα, για 24αρι κλιματιστικό ανάμεσα σε Toyotomi Umi Eco και TCL Elite Premium, ποιο θα προτείνατε; 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

τα κριτηρια επιλογης σου ποια ειναι και κατεληξες σε αυτα τα δυο , τι εννοω πχ τιμη ,εγγυηση, ονομα, αποδοση service ,αντιπροσωπεια, αισθητικη μοναδας , ογκος ,καλουδια τύπου wifi ιονιστες περσίδες κίνηση εσωτερικές εξωτερικές ?

Σε ρωτάω για να δούμε τι έχει περισσότερο βαρύτητα για σένα για να προτείνουμε αναλόγως 

Τα κριτήρια μου είναι τιμή, κατανάλωση, ιονιστες, αθόρυβο, κυρίως. Το θέλω για θέρμανση προσωρινά (μέχρι να ρθει το φυσικό αέριο στην περιοχή) και ψύξη καλοκαίρι. Μιλάμε για χώρο σαλοκουζινα και δωμάτιο περίπου στα 50 με 60 τμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, theoda είπε

Τα κριτήρια μου είναι τιμή, κατανάλωση, ιονιστες, αθόρυβο, κυρίως. Το θέλω για θέρμανση προσωρινά (μέχρι να ρθει το φυσικό αέριο στην περιοχή) και ψύξη καλοκαίρι. Μιλάμε για χώρο σαλοκουζινα και δωμάτιο περίπου στα 50 με 60 τμ. 

200 ευρώ παραπάνω το umi δε νομίζω ότι τα δικαιολογεί με αυτά που δίνει 

Tcl αν πάρεις να πας στο μοντέλο miracle 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : Χ
  2. Νέα αγορά - νέο σπίτι
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Αδιάφορο, αλλά κατά προτίμηση Αθήνα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη : Κατά 75% ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: για ένα χρόνο αποκλειστικό, μετά θα συνδεθεί καλοριφέρ.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : 1 για κάθε υπνοδωμάτιο, και ένα για σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αργυρούπολη 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi οπωσδήποτε (και να δουλεύει σωστά), τα υπόλοιπα καλοδεχούμενα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Θερμικές Απώλειες
    10478.13
    Watt
    9011.19
    KCal/h
    95.26
    Watt/m2
    81.92
    KCal/h/m2

 

Το μπάτζετ είναι σχετικό, θέλω κάτι καλό, με υψηλό SEER, για μακροπρόθεση οικονομία ρεύματος αλλά δε θέλω να χρυσοπληρώσω κάτι απλά για να χαίρομαι πως πήρα κατι τέλειο.

Συνολικά 4 μονάδες, 3 για τα υπνοδωμάτια και 1 για σαλονοκουζίνα

ψυκτικός που είδε τον χώρο μου πρότεινε τρία 9ρια και ένα 24ρι.

Σκεφτόμουν τα Daikin New Perfera τα R, (έχεις ιδέα τι διαφορά έχουν απο την προηγούμενη σειρά?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimostr είπε

200 ευρώ παραπάνω το umi δε νομίζω ότι τα δικαιολογεί με αυτά που δίνει 

Tcl αν πάρεις να πας στο μοντέλο miracle 

Όσον αφορά το toyotomi izuru σε σχέση με αυτά που αναφέρεις πιο πάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, theoda είπε

Όσον αφορά το toyotomi izuru σε σχέση με αυτά που αναφέρεις πιο πάνω; 

Είναι ένα πολύ παλιό μοντέλο δεν υπάρχει λόγος να πας σε τέτοια λύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...