Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυπάμαι αυτούς που έχουν κινέζικο κλιματιστικό χωρίς follow me .

Ξέχασα χθες να το πατήσω στο carrier crystal II και μας πέθανε όλη τη νύχτα με τα σταμάτα - ξεκίνα, κρακ-κρουκ τα πλαστικά από τις διαστολές-συστολές, βρρρρρρρ (ακούγεται το μοτέρ όταν ανεβάζει περσίδες), βρρρρρρρρρρ (ξανακούγεται όταν κατεβαίνουν). Θάνατος. Άσε που έκαψε και τον κώλο του. Κοντά 2Kwh όταν το daikin axtc25b δίπλα έκαψε 0.8.

46cea079d475c2a189505975527ded1d.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, userAnon είπε

Ποια είνα η μονάδα μέτρησης στο ΦΑ? Το τελικό κόστος εξαρτάται με τι τιμή αγοράζεις το κάθε είδος ενέργειας. Το οποίο είναι? 

(μάλλον η μονάδα μέτρησης που έχεις είναι σε κυβικά μέτρα. που σημαίνει 528 kwh.άρα αν η μέση θερμοκρασία ήταν ίδια στις 2 περιόδους οι 164 kwh ρεύματος = 528 kwh αερίου  (1kwh ρευματος=3,2 kwh αερίου)

αν τα υπολόγισα σωστά όμως η μέση θερμοκρασία τις πρώτες 15 ημέρες είναι περίπου 8 και τις υπόλοιπες 15 περίπου 9 (έχουν 1 μονάδα διαφορά - υπερ του φυσικού αερίου).

άρα χοντρικά αυτό που με ενδιέφερε είναι ότι η 1 kwh ρευματος είναι περίπου 4 kwh ΦΑ.

Ευχαριστώ!

(αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να βγάλεις την μέση θερμοκρασία ανα περίοδο σε παρακαλώ?)

 

 

Βάζω τα στοιχεία χωριστά ανά περίοδο... 

Θέρμανση με τα 3 κλιματιστικά 24/7 κατανάλωση 161kWh ρεύματος.  Κόστος 35€.

Θέρμανση με καλοριφέρ (αέριο) 24/7 κατανάλωση 50.2 m3 αερίου = 569 kWh αερίου.  Κόστος 22€ + 2€ (κατανάλωση ρεύματος λέβητα) = 24€

* (το αέριο χρησιμοποιείται και για ζεστό νερό χρήσης) 

Εσωτερική πραγματική Θερμοκρασία 20.5 και στις 2 περιπτώσεις, ίσως λίγο πιο πάνω (21) μερικές φορές με τα κλιματιστικά... 

Η Εξωτερική θερμοκρασία φαίνεται στα γραφήματα.

Screenshot_2022-03-05-05-18-39-769.jpeg.77b3d479f400854e40a2e5b2da2329c4.jpeg

Screenshot_2022-03-05-05-26-53-383.jpeg.351b1dccbcc5de257cdd44fbe490775f.jpeg

Επεξ/σία από alexdeskas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Θέρμανση με τα 3 κλιματιστικά 24/7 κατανάλωση 161kWh ρεύματος.  Κόστος 35€.

Θέρμανση με καλοριφέρ (αέριο) 24/7 κατανάλωση 50.2 m3 αερίου = 569 kWh αερίου.  Κόστος 22€ + 2€ (κατανάλωση ρεύματος λέβητα) = 24€

Δηλαδή 

35/161kwh =0,217 ρευμα

24/569kwh =0,043 αέριο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή 

35/161kwh =0,217 ρευμα

24/569kwh =0,043 αέριο 

 

ναι, το αέριο βέβαια είναι 22/569=0,038.

φυσικά παίζει σε ποια τιμή είναι το κάθε συμβόλαιο που έχει κλειστεί ανα παροχή ενέργειας. 

Σε αυτό που με βοηθησε πολύ ο φίλος είναι ότι τώρα μπορω να έχω μια ένδειξη πόσες kwh ΦΑ χρειάζομαι για το σπίτι σε περίπτωση που τελικά περάσει από εμάς (είναι πολύ κοντά) και αντίστοιχα να μπορώ να υπολογίσω τα κόστη.

Βέβαια αν συνεχίσουμε έτσι και του χρόνου θα κυκλοφορούμε όλοι με μπουφάν μέσα στο σπίτι χαλαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, userAnon είπε

ναι, το αέριο βέβαια είναι 22/569=0,038.

φυσικά παίζει σε ποια τιμή είναι το κάθε συμβόλαιο που έχει κλειστεί ανα παροχή ενέργειας. 

Σε αυτό που με βοηθησε πολύ ο φίλος είναι ότι τώρα μπορω να έχω μια ένδειξη πόσες kwh ΦΑ χρειάζομαι για το σπίτι σε περίπτωση που τελικά περάσει από εμάς (είναι πολύ κοντά) και αντίστοιχα να μπορώ να υπολογίσω τα κόστη.

Βέβαια αν συνεχίσουμε έτσι και του χρόνου θα κυκλοφορούμε όλοι με μπουφάν μέσα στο σπίτι χαλαρά...

δε ξερω αν αυτο θα σε βοηθησει αλλα εχω δυο λογαριασμους απο ενα φιλο στη θεσσαλονικη με σπιτι 90 τμ σε πρωτο οροφο και εχει περιοδο μηνες του 20-21 και αναλογα του 21-22 ετσι φαινεται και η αυξηση μεσα στο χρονο 

 

αεριο 1.jpeg

αεριο 2.jpeg

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

δε ξερω αν αυτο θα σε βοηθησει αλλα εχω δυο λογαριασμους απο ενα φιλο στη θεσσαλονικη με σπιτι 90 τμ σε πρωτο οροφο και εχει περιοδο μηνες του 20-21 και αναλογα του 21-22 ετσι φαινεται και η αυξηση μεσα στο χρονο 

ναι, έχω δει τέτοιους λογαριασμους δυστυχώς. 

Αυτό που χρειαζόμουν για να μπορώ να αξιολογήσω (έστω και στο περίπου) το κόστος ΦΑ στο σπίτι μου ήταν πως μεταφράζονται οι kwh ρευματος σε kwh φυσικού αερίου. Χονδρικά χρειάζομαι 1000 kwh ρεύματος για θέρμανση στο σπίτι (χωρίς ζεστό νερό) και αυτό σημαίνει ότι θα χρειάζομαι περίπου 4.000 kwh ΦΑ (χωρίς ζεστό νερό).

Αν και δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει προς το παρόν έχω ξεμείνει μέχρι και τον Απρίλιο στην Ελιν όπου αγοράζω το ρεύμα με 0,065 + 4 ευρώ πάγιο τον μήνα = 0,14€ με ρυθμιζόμενες. 

Είχα δίλλημα αν έπρεπε να μπω στην ΔΕΗ με 0,10 τον Οκτώβριο αλλά υπολόγιζα ότι μέχρι τον Μάιο πχ θα έπεφταν σε πιο λογικά επίπεδα οι τιμές και θα έβρισκα κάποιο συμπαθητικό συμβόλαιο. (Υπήρχε και υπάρχει το ενδεχόμενο η ΔΕΗ το 0,10 να το άλλαζε στο 6μηνο) οπότε δεν έκανα την αλλαγή..

Ο που(σ)τιν τα άλλαξε όλα όμως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, userAnon είπε

 

Αν και δεν γνωρίζουμε τι θα γίνει προς το παρόν έχω ξεμείνει μέχρι και τον Απρίλιο στην Ελιν όπου αγοράζω το ρεύμα με 0,065 + 4 ευρώ πάγιο τον μήνα = 0,14€ με ρυθμιζόμενες. 

Είχα δίλλημα αν έπρεπε να μπω στην ΔΕΗ με 0,10 τον Οκτώβριο αλλά υπολόγιζα ότι μέχρι τον Μάιο πχ θα έπεφταν σε πιο λογικά επίπεδα οι τιμές και θα έβρισκα κάποιο συμπαθητικό συμβόλαιο. (Υπήρχε και υπάρχει το ενδεχόμενο η ΔΕΗ το 0,10 να το άλλαζε στο 6μηνο) οπότε δεν έκανα την αλλαγή..

Ο που(σ)τιν τα άλλαξε όλα όμως...

 

Φοβάμαι ότι τον επόμενο χειμώνα θα θυμόμαστε αυτές τις τιμές ρευματος και θα κλαιμε τυλιγμένοι μέσα στα μπουφαν μας.

Εγώ είμαι στην ΕΦΑ με 0.088 τιμή που τελειώνει σε 20 μέρες και έχω βγάλει ως τώρα το χειμώνα 150 ευρώ με τα κλιματιστικά. Το πιο συμφέρον προγραμμα αυτή τη στιγμή έχει διπλάσια τιμή κιλοβατώρας οπότε (με δεδομένο ότι τα πράγματα δεν θα χειροτερεψουν) του χρόνου θα θέλω τα διπλάσια χρήματα για να ζεσταθω...

Επεξ/σία από Giannis_Io
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, userAnon είπε

Υπήρχε και υπάρχει το ενδεχόμενο η ΔΕΗ το 0,10 να το άλλαζε στο 6μηνο) οπότε δεν έκανα την αλλαγή..

Η αλλαγή τιμής συμβολαίου στο 6μηνο προβλέπεται από όλες τις συμβάσεις σε όλους τους παρόχους ρευματος , ίσως η ΔΕΗ να είναι η τελευταία που θα μπει σε αυτή τη διαδικασία 

το πλέον οικονομικό συμβόλαιο υπήρχε μέχρι 2/12/21 με τιμή 0,096 και χωρίς  ρήτρα αναπροσαρμογής (ΔΕΗ) πλέον αυτά ανήκουν στο παρελθόν 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Η αλλαγή τιμής συμβολαίου στο 6μηνο προβλέπεται από όλες τις συμβάσεις σε όλους τους παρόχους ρευματος , ίσως η ΔΕΗ να είναι η τελευταία που θα μπει σε αυτή τη διαδικασία 

Για αυτό δεν το άλλαξα. Όμως τώρα που βλέπω την ΔΕΗ δεν νομίζω ότι θα αλλάξει στο 6μηνο το 0,10. Φυσικά δεν γνωρίζω αν θα το κρατήσει για 2 χρόνια (ειδικά αν συνεχίσουν έτσι οι τιμές) αλλά προβλέπω ότι τουλάχιστον μέχρι το Φθινόπωρο 2022 θα παραμείνει.

Εντωμεταξύ το είχα πει σε πολλούς γνωστούς και φίλους να κάνουν την αλλαγή στο 0,10. Μόνο 2 με άκουσαν. Οι υπόλοιποι τώρα κλαίνε. Μέχρι και ο αδερφός μου που του τα είχα σπάσει.. τίποτα

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

ναι, το αέριο βέβαια είναι 22/569=0,038.

φυσικά παίζει σε ποια τιμή είναι το κάθε συμβόλαιο που έχει κλειστεί ανα παροχή ενέργειας. 

Σε αυτό που με βοηθησε πολύ ο φίλος είναι ότι τώρα μπορω να έχω μια ένδειξη πόσες kwh ΦΑ χρειάζομαι για το σπίτι σε περίπτωση που τελικά περάσει από εμάς (είναι πολύ κοντά) και αντίστοιχα να μπορώ να υπολογίσω τα κόστη.

Βέβαια αν συνεχίσουμε έτσι και του χρόνου θα κυκλοφορούμε όλοι με μπουφάν μέσα στο σπίτι χαλαρά...

 

Screenshot_2022-03-05-11-07-11-080.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, userAnon είπε

@alexdeskas

απο τον λογαριασμό δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα :) 

Από τον λογαριασμό κρατά ότι η ΟΤΣ είναι 354€ ότι χωρίς τις κρατικές επιδοτήσεις απλά θα έκλαιγε με μαύρο δάκρυ και ότι τον βοηθάει πολύ το ΚΟΤ Β

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά... Για να μπω στη συζήτηση με AC vs φυσικό αέριο, τις τελευταίες 30 μέρες θερμαίνοντας το διαμέρισμα αποκλειστικά με κλιματισμό είχα κατανάλωση περίπου 110 kW. Ζεσταίνω μόνο περιοδικά, όχι 24/7 όπως κάνουν πολλοί άλλοι, εξήγησα τους λόγους εδώ, η ιδέα είναι ότι ποτέ κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου στο διαμέρισμά μου η θερμοκρασία δεν ήταν κάτω από 20 βαθμούς Κελσίου (λιγότερο ίσως μόνο το πρωί, μετά από αερισμό).
Πώς θερμαίνω το διαμέρισμα;
-το πρωί μετά τον αερισμό ανοίγω το κλιματιστικό που λειτουργεί για τουλάχιστον 1 ώρα και παραπάνω.
-οσο ειμαι στη δουλεια βαζω το κλιματιστικο τουλαχιστον μια φορα αλλη 1 ωρα και περισσοτερο (μαλλον ξεχασα να πω οτι τελευταια η εφαρμογη της panasonic δουλευε χωρις κανενα προβλημα).
-Όταν επιστρέψω από τη δουλειά, ο κλιματισμός θα είναι ανοιχτός τουλάχιστον 1 ώρα πριν και θα λειτουργεί συνεχώς μέχρι την ώρα που θα πάω για ύπνο.
Οι ρυθμισμένες θερμοκρασίες είναι τουλάχιστον 21 βαθμοί Κελσίου, αλλά τις περισσότερες φορές είναι 22 ή και 23.

Σχετικά με το φυσικό αέριο και χωρίς να κάνω άλλες μετρήσεις, θα πω μόνο ότι η μέση κατανάλωση (τα τελευταία 4 χρόνια) ήταν για τέτοιες περιόδους +/- 120mc αέριο / 30 ημέρες ... φυσικά στο αέριο περιλαμβάνεται και προετοιμασία νερού ζεστό (μάλλον μιλάμε για τιμές μεταξύ 20-30 m3 / μήνα). Λοιπόν σε αυτά τα πλαίσια υπολογίζει όποιος θέλει τι θα ήταν πιο κερδοφόρο.... 110kW ρεύμα έναντι 80-90-100 m3 φυσικού αερίου που μάλλον θα κατανάλωνα με θέρμανση για την ίδια περίοδο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, chbazios είπε

Αν αυτος ειναι ο εκκαθαριστικος, ανεβαζεις και τον έναντι;

 

Ο έναντι... 

 

Screenshot_2022-03-05-17-37-21-629.jpeg

5 ώρες πριν, amotida είπε

Παιδιά... Για να μπω στη συζήτηση με AC vs φυσικό αέριο, τις τελευταίες 30 μέρες θερμαίνοντας το διαμέρισμα αποκλειστικά με κλιματισμό είχα κατανάλωση περίπου 110 kW. Ζεσταίνω μόνο περιοδικά, όχι 24/7 όπως κάνουν πολλοί άλλοι, εξήγησα τους λόγους εδώ, η ιδέα είναι ότι ποτέ κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου στο διαμέρισμά μου η θερμοκρασία δεν ήταν κάτω από 20 βαθμούς Κελσίου (λιγότερο ίσως μόνο το πρωί, μετά από αερισμό).
Πώς θερμαίνω το διαμέρισμα;
-το πρωί μετά τον αερισμό ανοίγω το κλιματιστικό που λειτουργεί για τουλάχιστον 1 ώρα και παραπάνω.
-οσο ειμαι στη δουλεια βαζω το κλιματιστικο τουλαχιστον μια φορα αλλη 1 ωρα και περισσοτερο (μαλλον ξεχασα να πω οτι τελευταια η εφαρμογη της panasonic δουλευε χωρις κανενα προβλημα).
-Όταν επιστρέψω από τη δουλειά, ο κλιματισμός θα είναι ανοιχτός τουλάχιστον 1 ώρα πριν και θα λειτουργεί συνεχώς μέχρι την ώρα που θα πάω για ύπνο.
Οι ρυθμισμένες θερμοκρασίες είναι τουλάχιστον 21 βαθμοί Κελσίου, αλλά τις περισσότερες φορές είναι 22 ή και 23.

Σχετικά με το φυσικό αέριο και χωρίς να κάνω άλλες μετρήσεις, θα πω μόνο ότι η μέση κατανάλωση (τα τελευταία 4 χρόνια) ήταν για τέτοιες περιόδους +/- 120mc αέριο / 30 ημέρες ... φυσικά στο αέριο περιλαμβάνεται και προετοιμασία νερού ζεστό (μάλλον μιλάμε για τιμές μεταξύ 20-30 m3 / μήνα). Λοιπόν σε αυτά τα πλαίσια υπολογίζει όποιος θέλει τι θα ήταν πιο κερδοφόρο.... 110kW ρεύμα έναντι 80-90-100 m3 φυσικού αερίου που μάλλον θα κατανάλωνα με θέρμανση για την ίδια περίοδο. 

Για τι διαμέρισμα μιλάμε; (τμ;) 

Απ ότι βλέπω αναφέρεις 1 κλιματιστικό...  (πόσα BTU?) 

Επεξ/σία από alexdeskas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...