Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Αύριο δίνει για Πεντέλη 5 βαθμούς για να δούμε...
4 όχι αλλά 3.3 είδα για 20 λεπτα μετά έπεσε στα 700w όπου έχει παραμείνει εδώ και ώρα.

23 βαθμοί στο σαλόνι... 

1905986120_Screenshot2022-02-26at17_11_41.png.34a5d046d90160d2262f4c80cecc9926.png

 

Α ωραία Πεντελη είσαι. Εδώ στο κέντρο είναι σαν να έχουμε Άνοιξη. 

Αν είσαι εκεί τότε έκανες καλή επιλογή μηχανήματος θα σε κρατάει με θέρμανση βρέξει χιονίσει. Με την ισχύ που έχεις τώρα καλά είσαι, εγώ έχω περισσότερη με τα fujitsu αλλά είμαστε μεγαλος χωρος ψηλοτάβανο με πολλές απώλειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Α ωραία Πεντελη είσαι. Εδώ στο κέντρο είναι σαν να έχουμε Άνοιξη. 

Αν είσαι εκεί τότε έκανες καλή επιλογή μηχανήματος θα σε κρατάει με θέρμανση βρέξει χιονίσει. Με την ισχύ που έχεις τώρα καλά είσαι, εγώ έχω περισσότερη με τα fujitsu αλλά είμαστε μεγαλος χωρος ψηλοτάβανο με πολλές απώλειες. 

57 τετραγωνικά σαλόνι είναι 4 μέτρα ύψος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

57 τετραγωνικά σαλόνι είναι 4 μέτρα ύψος.

Αα, όπως το δικό μου χωλ σχεδόν, 51τμ 4μ ύψος, αλλά εχει και άλλα δωμάτια γύρω του που δεν μπορούμε να κλείνουμε την πόρτα οπότε όσο φτάσει ο κλιματισμός εκεί, στο άλλο σαλόνι με το δευτερο fujitsu είναι 32 τμ, το καλύπτει άμεσα, υπάρχει και ένα πρόσθετο δωμάτιο 12τμ ανοίγουμε την πόρτα άμα θέλουμε τα καλύπτει όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πλέον είμαι με το srk80 κ το ΑΡ71 και ένα μικρό tcl 12ρι για ένα δωμάτιο. 

Όποιος έχει άποψη σεβαστή γιατί έχω διαβάσει όλο το manual αλλά δεν...

Αυτή τη στιγμή το air-condition είναι ρυθμισμενο στους 18 έξω έχει 7 και μέσα έχω 23.5 πως γκενεν αυτό????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Εγώ πλέον είμαι με το srk80 κ το ΑΡ71 και ένα μικρό tcl 12ρι για ένα δωμάτιο. 

Όποιος έχει άποψη σεβαστή γιατί έχω διαβάσει όλο το manual αλλά δεν...

Αυτή τη στιγμή το air-condition είναι ρυθμισμενο στους 18 έξω έχει 7 και μέσα έχω 23.5 πως γκενεν αυτό????

1 λεπτό πριν, m4rk0s είπε

Δες στο manual ο αισθητήρας θερμοκρασίας που ειναι? Μηπως οπως εχει τοποθετηθει πνίγεται σχεδον απο τον τοιχο και δεν μετραει σωστα? Εχει κατι οπες στο πλαι συνήθως...

Παιζει να κοιταει την κολώνα δεξια? Αρα να διαβαζει απο μια μικρη σχισμη αερα?

 

Επεξ/σία από m4rk0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω το θερμόμετρο στο σαλόνι αλλά επίσης και τον αισθητήρα του broadlink που είναι αρκετά μακρυά από το air-condition. 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως με 18 βαθμούς στο κοντρολ έχω 22.5 στο σαλόνι.

 

 

94E801F9-0591-4014-A62A-BE48FF85C734.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

Κοιτάω το θερμόμετρο στο σαλόνι αλλά επίσης και τον αισθητήρα του broadlink που είναι αρκετά μακρυά από το air-condition. 

Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως με 18 βαθμούς στο κοντρολ έχω 22.5 στο σαλόνι.

 

 

94E801F9-0591-4014-A62A-BE48FF85C734.jpeg

ο αισθητήρας που ειναι πανω στο ac εννοώ εγώ. Αυτος που διαβαζει θερμοκρασια αερα οταν του ζητάς μια θερμοκρασια...αν ειναι "μπουκωμενος" θα αργει να αντιδράσει ή ακομα και αλλη να ζητας και αλλη να δινει το ac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m4rk0s είπε

ο αισθητήρας που ειναι πανω στο ac εννοώ εγώ. Αυτος που διαβαζει θερμοκρασια αερα οταν του ζητάς μια θερμοκρασια...αν ειναι "μπουκωμενος" θα αργει να αντιδράσει ή ακομα και αλλη να ζητας και αλλη να δινει το ac

Δεν έχει κανένα εμπόδιο ο αισθητήρας.

8441FBF9-99A9-4937-A8E7-6050B1DD82C4.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη στο sonoff (που μπορεί και κάνει share) και το μαγικό homeassistant, μπορούμε και βλέπουμε το mitsubishi του @apostolisep3 πως συμπεριφέρεται:

image.png.68acfe08b03a3573d214c2446a720081.png

Νομίζω είναι ασφαλές να συμπεράνουμε ότι τα περίπου 435W είναι τα ελάχιστα watts στις παρούσες συνθήκες.

To οποίο ταιριάζει στα στοιχεία που δίνει η mitsubishi για 400 ελάχιστα, προφανώς στους 7C οπότε λογικά θα μπορεί να πάει και ελαφρώς πιο κάτω (να πω 350;;;), τιμή άκρως ικανοποιητική για τις δυνατότητες του συγκεκριμένου μηχανήματος (11.2KW max!!!).

e188352170becd91f8ff0114b15cdd6e.png

 

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι τελικά η εξωτερική μονάδα των heavy (αριστερά) είναι πιο μικρή από τα ap71(δεξιά).

Άρα δεν έκανα λάθος από τη φωτογραφία τελικά.

e2057f68616eff35530f52496ee6ae64.png

 

Τώρα @apostolisep3, για τη θερμοκρασία στον χώρο, μπορεί η mitsubishi να έχει μεγάλο offset πχ +3C όσο πάνω κάτω η daikin αν και για καλό και για κακό, ρίξε μια ματιά στις φωτογραφίες που είχα σηκώσει όπου στο δικό μου daikin, ο ψυκτικός δεν είχε κλείσει την τρύπα των σωλήνων και έμπαινε κρύος αέρας μέσα από εκεί και μπέρδευε τον αισθητήρα οπότε διάβαζε κρύο όταν στο σπίτι είχε πιάσει θερμοκρασία:

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/2/2022 στις 10:34 ΜΜ, Insane84 είπε

Καλησπέρα σε όλους, 

Ψάχνω για multi κλιματιστικα και έχω τις εξής απορίες. Οπου και να ψάξω στο ίντερνετ η εξωτερική μονάδα έχει έστω και ελαφρώς λιγότερα btu από το άθροισμα των εσωτερικών μονάδων. Αυτό πως γίνεται? Αν εγώ θέλω να τα δουλεύω όλα μαζί για να ζεσταινονται όλοι οι χώροι ομοιόμορφα και να μην επιβαρύνεται κάποιο πως θα τα σηκώσει η εξωτερική μονάδα? Επίσης χρειάζομαι σύνολο 4 κλιματιστικα ένα 24αρι και τρία 9ρια. Γνωρίζει κάποιος περίπου το κόστος? Υπάρχει value for money επιλογή? Οι παροχές και γενικά σωληνώσεις είναι ετοιμες. Τέλος τι διαφορές έχουν τα multi και vrv? Ποια προτείνετε? 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

 

Έχω 18αρα εξωτερική multi Toshiba με 2 εσωτερικές μονάδες Seiya. Μια 16αρα και μια 13αρα. Για τον τρόπο λειτουγίας δεν γνωρίζω. Αν ξέρει κανείς παραπάνω ας μας πει :P.

Τώρα άποψη κατανάλωσης πιστεύω ότι είναι καλύτερα από το να είχα 2 ξεχωριστά. Για παράδειγμα το δικό μου έχει στη μέση ζώνη ~970kwh/annum. Στους 6-7 βαθμούς εξωτερική καίει 250-300 watt και για τα δύο (μαζί με τις εσωτερικές μονάδες που συνδέονται πάνω στην εξωτερική και τροφοδοτούνται από κει). Ακόμα και στους -5C δούλεψε καλά και με σπάνιες αποψύξεις.

Επίσης είναι σημαντικό να ξέρεις (κάτι που δεν το γνώριζα όταν το πήρα) ότι δεν μπορούν να δουλέψουν σε διαφορετικές λειτουργίες, π.χ. πρέπει να είναι και τα δύο στη θέρμανση ή το ότι δεν μπορείς να βάλεις αφύγρανση και θέρμανση ή ακόμα και ανεμιστήρα στο ένα και θέρμανση στο άλλο (σε όλες τις περιπώσεις που ανέφερα θα δουλεύει το ένα και το άλλο θα είναι αδρανές). Σε ψύξη δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, εκεί ίσως μπορείς να βάλεις το ένα σε αφύγρανση και το άλλο σε ψύξη.

Γενικά είναι καλή λύση και μάλλον πιο οικονομική σε κατανάλωση από το να είχα 2 ξεχωριστά. Απο ζέστη είναι μια χαρά, το έχω 21-22C 24/7.

Πολύ σημαντικό να βρεις καλά μαστόρια που να έχουν ξαναπεράσει multi, γιατί οι δικοί μου σύνδεσαν λάθος τις εσωτερικές αρχικά.

Μπορείς να πάρεις τις εταιρείες που τα πουλάνε και να σου κάνουν μια εκτίμηση και να δεις αν θα καλύψουν τον χώρο και τις απαιτήσεις σου.

Επεξ/σία από WitchKing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χάρη στο sonoff (που μπορεί και κάνει share) και το μαγικό homeassistant, μπορούμε και βλέπουμε το mitsubishi του @apostolisep3 πως συμπεριφέρεται:

image.png.68acfe08b03a3573d214c2446a720081.png

Νομίζω είναι ασφαλές να συμπεράνουμε ότι τα περίπου 435W είναι τα ελάχιστα watts στις παρούσες συνθήκες.

To οποίο ταιριάζει στα στοιχεία που δίνει η mitsubishi για 400 ελάχιστα, προφανώς στους 7C οπότε λογικά θα μπορεί να πάει και ελαφρώς πιο κάτω (να πω 350;;;), τιμή άκρως ικανοποιητική για τις δυνατότητες του συγκεκριμένου μηχανήματος (11.2KW max!!!).

e188352170becd91f8ff0114b15cdd6e.png

 

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι τελικά η εξωτερική μονάδα των heavy (αριστερά) είναι πιο μικρή από τα ap71(δεξιά).

Άρα δεν έκανα λάθος από τη φωτογραφία τελικά.

e2057f68616eff35530f52496ee6ae64.png

 

Τώρα @apostolisep3, για τη θερμοκρασία στον χώρο, μπορεί η mitsubishi να έχει μεγάλο offset πχ +3C όσο πάνω κάτω η daikin αν και για καλό και για κακό, ρίξε μια ματιά στις φωτογραφίες που είχα σηκώσει όπου στο δικό μου daikin, ο ψυκτικός δεν είχε κλείσει την τρύπα των σωλήνων και έμπαινε κρύος αέρας μέσα από εκεί και μπέρδευε τον αισθητήρα οπότε διάβαζε κρύο όταν στο σπίτι είχε πιάσει θερμοκρασία:

 

Και η μέσα τρύπα και η έξω είναι καλλυμενη. Όσο για το offset δεν είχα ιδέα ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Όσον αφορά τις 2 μονάδες πράγματι η εξωτερική μονάδα του ΑΡ71 είναι ελαχιστα ποιο μεγάλη σε ύψος αλλά η εξωτερική του srk έχει μεγαλύτερο βαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οχι

Έχεις εξήγηση; Γιατί με όσα έχω δει στο eurovent και από τη δική μου εμπειρία δεν πιστέυω ότι ισχύει η απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, WitchKing είπε

Έχεις εξήγηση; Γιατί με όσα έχω δει στο eurovent και από τη δική μου εμπειρία δεν πιστέυω ότι ισχύει η απάντηση σου.

Δηλαδή ένα multi σύστημα έχει καλύτερους δείκτες seer scop από μεμονωμένο ? 

Αν είχες κάποιο σύστημα μέτρησης κατανάλωσης θα βοηθούσε 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή ένα multi σύστημα έχει καλύτερους δείκτες seer scop από μεμονωμένο ? 

Όχι αναγκαστικά, αλλά δεν δουλέυει και με τον τρόπο που φαντάζεσαι. Δεν είναι σαν να έχεις 2 μονάδες εξωτερικές. Νομίζω ότι η αρχή λειτουργίας είναι σαν να έχεις τις εσωτερικές σε σειριακή σύνδεση, όπου πριν πάει το άεριο στην κάθε μια περνάει από την εξωτερική και το ξαναανεβάζει στην θερμοκρασία που θα πρέπει, καταναλωνοντας έτσι λιγότερη ενέργεια από τα να είχε 2 ξεχωριστά κυκλώματα. Επαναλαμβάνω ότι αυτη η σκέψη μου μπορεί να είναι λάθος και να δουλεύει αλλιώς. Αλλά στο eurovent μπορείς να δεις νούμερα και για multi και να συγκρίνεις αν αξίζει 1+1 ή multi. Πάντα συγκρίνω τι θα έκαιγα αν είχα ενα πχ 16αρι και ένα 12άρι. Κάτω απο 150 watt το ένα δεν θα έπεφταν με τίποτα αν είχα 1+1, στην περίπτωση μου πιστεύω με συμφέρει, γλιτώνω και χώρο εξωτερικά. Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να μην καλύπτει τις ανάγκες, πρέπει να γίνεται σύγκριση της κάθε λύσης.

Επεξ/σία από WitchKing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...