Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, Corum είπε

τα κλιματιστικα δαπεδου ειναι συνηθως για συστηματα multi που εχεις μια εξωτερικη μοναδα συνδεδεμένη με πολλές εσωτερικές. Θα έλεγα οτι είναι καλύτερα να κοιτάξεις παραδοσιακό τοίχουν που θα έχεις πολυ μεγαλύτερες επιλογες.

 

Η αλήθεια είναι πως για multi προσανατολίζομαι,  για να αποφύγω αν μπορώ κι άλλα τρυπήματα και αισθητικά, αλλό ενα κουτί στη πρόσοψη.

Αυτή τη στιγμή οπως φάινεται στο σκίτσο του χώρου που παραθέτω (38τμ) έχω ένα παλιό 12ρι που ζεσταίνει εξαιρετικά την τραπεζαρία, επαρκώς την κουζίνα αλλά στο σαλόνι ίσα, ίσα που σπαέι το κρύο(λογικό). Το ερωτηματολόγιο μου έβγαλε 4.5kw απώλειες. Θεωρητικά ίσως ενα καλό 18ρί θα ήταν αρκέτο, αλλά λαμβάνοντας υπόψιν τη διαρύθμιση + ύψος ταβανιού + απώλειες από τον αέρα που φεύγει στη σκάλα πιστεύω πως απίθανο να μοιράζεται σώστα η θερμοκρασία στο σαλόνι με μία μονάδα.

Οπότε κοιτάω για ένα 14-16ρι ν αντικαταστήσω το παλιό στη τραπεζαρία και ένα 9ρι μόνο για το σαλόνι.

Σε περίπτωση λοιπόν split και σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση κόιταζα για δαπέδου κι ας είναι κάπως πιό ακρβά επειδή υποτίθεται(;) ότι έχουν καλύτερη αίσθηση στο κομμάτι αυτό επείδη ξεκινά ο ζεστός αέρας από χαμηλά. Αν δεν έχουν ουσιαστική διαφορά, ok, πάμε παρακάτω.

Τέλος παντων, αν έχετε παιδιά κάποια πρόταση με ταβάνι 1500-2000 ευρώ ευπρόσδεκτή.

 

 

sketch.jpg

Επεξ/σία από wakabanka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, wakabanka είπε

 

 

Η αλήθεια είναι πως για multi προσανατολίζομαι,  για να αποφύγω αν μπορώ κι άλλα τρυπήματα και αισθητικά, αλλό ενα κουτί στη πρόσοψη.

Αυτή τη στιγμή οπως φάινεται στο σκίτσο του χώρου που παραθέτω (38τμ) έχω ένα παλιό 12ρι που ζεσταίνει εξαιρετικά την τραπεζαρία, επαρκώς την κουζίνα αλλά στο σαλόνι ίσα, ίσα που σπαέι το κρύο(λογικό). Το ερωτηματολόγιο μου έβγαλε 4.5kw απώλειες. Θεωρητικά ίσως ενα καλό 18ρί θα ήταν αρκέτο, αλλά λαμβάνοντας υπόψιν τη διαρύθμιση + ύψος ταβανιού + απώλειες από τον αέρα που φεύγει στη σκάλα πιστεύω πως απίθανο να μοιράζεται σώστα η θερμοκρασία στο σαλόνι με μία μονάδα.

Οπότε κοιτάω για ένα 14-16ρι ν αντικαταστήσω το παλιό στη τραπεζαρία και ένα 9ρι μόνο για το σαλόνι.

Σε περίπτωση λοιπόν split και σχεδόν αποκλειστικά για θέρμανση κόιταζα για δαπέδου κι ας είναι κάπως πιό ακρβά επειδή υποτίθεται(;) ότι έχουν καλύτερη αίσθηση στο κομμάτι αυτό επείδη ξεκινά ο ζεστός αέρας από χαμηλά. Αν δεν έχουν ουσιαστική διαφορά, ok, πάμε παρακάτω.

Τέλος παντων, αν έχετε παιδιά κάποια πρόταση με ταβάνι 1500-2000 ευρώ ευπρόσδεκτή.

 

 

sketch.jpg

ασχετο:

γκρεμισε τους τοιχους και κανε σαλονι-τραπεζαρια ενα χωρο!!!

θα αλλαξει το σπιτι εντελως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο. Το έκανα εγώ στον τοίχο μεταξύ κουζίνας και τραπεζαρίας. Άλλαζε τελείως ο χώρος και η αισθητική. Το γκρέμισμα πάει γρήγορα, το σοβάτισμα και η μεταφορά των μπαζών είναι δουλειά. Επίσης καλωδιώσεις και φυσικά η απίστευτη σκόνη. Δεν είναι πάνω από 4-5 μέρες δουλειά στο μέγεθος που βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

Ψάχνω για multi κλιματιστικα και έχω τις εξής απορίες. Οπου και να ψάξω στο ίντερνετ η εξωτερική μονάδα έχει έστω και ελαφρώς λιγότερα btu από το άθροισμα των εσωτερικών μονάδων. Αυτό πως γίνεται? Αν εγώ θέλω να τα δουλεύω όλα μαζί για να ζεσταινονται όλοι οι χώροι ομοιόμορφα και να μην επιβαρύνεται κάποιο πως θα τα σηκώσει η εξωτερική μονάδα? Επίσης χρειάζομαι σύνολο 4 κλιματιστικα ένα 24αρι και τρία 9ρια. Γνωρίζει κάποιος περίπου το κόστος? Υπάρχει value for money επιλογή? Οι παροχές και γενικά σωληνώσεις είναι ετοιμες. Τέλος τι διαφορές έχουν τα multi και vrv? Ποια προτείνετε? 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Καλη σας μέρα από Θεσσαλονίκη. 

Inventor Corona plus 9αρι.

Τοποθετήθηκε σε βορινη, ανοιχτή από 3 πλευρές κρεβατοκάμαρα 11τμ τον Ιανουάριο του 2022.

Να πω πως το μηχάνημα είναι αρκετά δυνατό για 9αρι , του αρέσουν απ ότι φαίνεται οταν γκαζώνει όπου τα πάει καλά σε αποτέλεσμα με αρκετή βέβαια κατανάλωση... 

Σε διατήρηση θερμοκρασίας,  σε χαμηλές δηλαδή ζητήσεις,  φαίνεται λες και δεν ινβερταρει, δουλευει σε έναν σχετικά στάνταρ χαμηλό κύκλο που κάνει.  

Όσων αφορά τις καταναλώσεις,  κατεβαίνει στα 280 περίπου watt.

Συνήθως εκεί δουλεύει και συνέχεια σε διατήρηση θερμοκρασίας... 

Επειδή όμως μια εικόνα ίσον χίλιες λέξεις,  βάζω κάποιες φώτο από γραφήματα από home assistant - Grafana. 

Αν κάποιος Θέλει διευκρινίσεις ή περισσότερες λεπτομέρειες πολύ ευχαρίστως να τις δώσω... 

Το μηχάνημα είναι αθόρυβο, ότι πρέπει δηλαδή για κρεβατοκάμαρα.

Τα πλαστικά κάνουν θόρυβο μόνο όταν ζητήσουμε αρκετά μεγαλύτερη θερμοκρασία απ ότι έχει ο χώρος.

Screenshot_2022-02-20-11-01-16-811~2.jpeg

Screenshot_2022-02-20-11-10-30-942~2.jpeg

Screenshot_2022-02-20-10-53-29-697~2.jpeg

Screenshot_2022-02-20-11-07-24-845~2.jpeg

Screenshot_2022-02-20-11-07-59-214~2.jpeg

Screenshot_2022-02-20-10-47-54-214~2.jpeg

Κλασικότατες γραφικές παραστάσεις midea, ολόιδιο με το δικό μου φασονάκι της midea (carrier).

Έχω κολλήσει με το 8.8 που δίνει η inventor και το 8.5 για το 12άρι τα οποία είναι κατά 99,99% μούφα και με εκνευρίζει η ύπαρξή τους. Ανυπομονώ να μας δείξεις στη ψύξη τι θα κάνει. Το λιγότερο που έχω δει είναι 125W.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chbazios είπε

ασχετο:

γκρεμισε τους τοιχους και κανε σαλονι-τραπεζαρια ενα χωρο!!!

θα αλλαξει το σπιτι εντελως!

Το ΄χω σκεφτεί πολλές φορές! Αλλά μιλάμε για σπίτι ενός αιώνα μέ τοίχους 40εκ πάχος, φοβάμαι πως δεν θα ναι τόσο απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, wakabanka είπε

Το ΄χω σκεφτεί πολλές φορές! Αλλά μιλάμε για σπίτι ενός αιώνα μέ τοίχους 40εκ πάχος, φοβάμαι πως δεν θα ναι τόσο απλό.

Το γκρέμισμα είναι το μόνο εύκολο.. προφανώς όμως χρειάζεται κάποιον μηχανικό για να είσαι σίγουρος ότι δε θα κανείς καμία χαζομάρα από άποψη στατικότητας. πχ δεν πειράζουμε κολόνες και δοκάρια. Κατά τα αλλά όλα τα αλλά είναι σχετικά εύκολα. Στη χειρότερη εκεί που είναι οι τοίχοι δημιουργείς κάτι σαν τεχνητό δοκάρι με γυψοσανίδες για να περνάνε όλα τα καλώδια.

Παρτο εσυ απόφαση και η λύση βρίσκεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, 

θελω να αγορασω 2 κλιματιστικα, ένα 9αρι και ένα 12άρι, 

για να εχω μια μεση προς καλη λυση σε τι λεφτα πρεπει να κινηθω;

πχ 400 με 500 ειναι οκ?

για παραδειγμα σκεφτομαι για το παρακατω κλιματιστικο 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα και ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.

Ψάχνω για αγορά κλιματιστικών για γραφεία 100τμ. Είναι κέντρο Αθήνα (πλ. Κάννιγγος) ψηλα (7ο από 9 ορόφους), με νότιο προσανατολισμο. Έτσι όπως το βλέπω υπολογίζω ότι θα χρειαστούν 3 μονάδες? Η με 2 μπορεί να γίνει δουλειά? Οι μονάδες multi split είναι καλή λύση?

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 2.500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού: Μόνιμη λειτουργία εργάσιμες μέρες/ώρες (γραφείο), 60% ψύξη / 40% θέρμανση (περίπου, για κέντρο Αθήνας ίσως 70-30?)
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ψύξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθούν: 1 μεμονωμένο γραφείο 14τμ (κλείνει), ο υπόλοιπος χώρος 2 γραφεία (15+13τμ)-meeting room(9τμ)-χωλ(11τμ)-είσοδος-κουζίνα(6τμ).
  7. Τοποθεσία Αθήνα κέντρο
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Ενεργειακή κλάση Α++, σχετικά αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  Παλιό κτίριο (αυτά τα κλασικά του κέντρου δεκαετίας του 60), ταβάνι 2,80μ, ξύλινο παρκέ στα γραφεία, μωσαϊκό σε χωλ-κουζίνα,κουφώματα καινόυργια αλουμινίου με διπλά τζάμια, πόρτα ασφαλείας, νότιος προσανατολισμός σε ψηλό όροφο = πολλή ηλιοφάνεια
  10. Απώλειες του χώρου (συνολικά):

    6455.44Watt

    5551.68KCal/h

    71.73Watt/m^2

    61.69KCal/h/m^2

          για 21C

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, maniac89 είπε

για παραδειγμα σκεφτομαι για το παρακατω κλιματιστικο 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Έχε απλά υπόψιν σου ότι το συγκεκριμένο (το πήρα τον Νοέμβριο '21) και έκτοτε παρακολουθώ τις μεταβολές στην τιμή του στον κωτσόβολο, το βάζει κατά καιρούς στα 410€ με δωρεάν εγκατάσταση.

 

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, IdoLakis είπε

Δεν έχεις άδικο. Το έκανα εγώ στον τοίχο μεταξύ κουζίνας και τραπεζαρίας. Άλλαζε τελείως ο χώρος και η αισθητική. Το γκρέμισμα πάει γρήγορα, το σοβάτισμα και η μεταφορά των μπαζών είναι δουλειά. Επίσης καλωδιώσεις και φυσικά η απίστευτη σκόνη. Δεν είναι πάνω από 4-5 μέρες δουλειά στο μέγεθος που βλέπω.

Επισης αν σε παρουν χαμπαρι (γιατι προφανως τα μπαζα θα θελουν ειδικο καδο να απομακρυνθουν αρα θα το δουν στη γειτονια και σου κανουν καταγγελια θα τρεχεις γιατι τετοιες εσωτερικες επεμβασεις απαιτουν αδεια πολεοδομιας απο οσο το ειχα ψαξει παλια. Κ μετα τις αλλαγες του νομου για τα ρεματα (μετα τη Μανδρα) οι πολεοδομιες δεν εδιναν την τελευταια 3ετια αδεια ουτε για ανακαινιση (αν υπηρχε στην ευρυτερη ακτινα ρεμα ή υπονοια ρεματος εστω και μπαζωμενου απο το ιδιο το κρατος - λχ η Αλιμου παρολο που ειναι μπαζωμενη επι Χουντας θεωρειται μη διευθετημενο ρεμα στη νοτια αποληξη απο το Τζαμπο και προς θαλασσα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Κλασικότατες γραφικές παραστάσεις midea, ολόιδιο με το δικό μου φασονάκι της midea (carrier).

Έχω κολλήσει με το 8.8 που δίνει η inventor και το 8.5 για το 12άρι τα οποία είναι κατά 99,99% μούφα και με εκνευρίζει η ύπαρξή τους. Ανυπομονώ να μας δείξεις στη ψύξη τι θα κάνει. Το λιγότερο που έχω δει είναι 125W.

 

Έχω δοκιμάσει όλα τα Android app που έχουν σχέση με midea και φασον τους και σε κανένα δε το βρίσκει. 

Δουλεύει μόνο με το Inventor Control. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει με την εφαρμογή των midea; Έβγαλε μήνυμα το Midea Air ότι θα σταματήσει και να περάσουμε στο MSmartHome. Το έβαλα και σήμερα βγάζει μήνυμα το Play store ότι είναι κακόβουλη εφαρμογή και να την αφαιρέσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/2/2022 στις 1:10 ΠΜ, yazidis είπε

Το γκρέμισμα είναι το μόνο εύκολο.. προφανώς όμως χρειάζεται κάποιον μηχανικό για να είσαι σίγουρος ότι δε θα κανείς καμία χαζομάρα από άποψη στατικότητας. πχ δεν πειράζουμε κολόνες και δοκάρια. Κατά τα αλλά όλα τα αλλά είναι σχετικά εύκολα. Στη χειρότερη εκεί που είναι οι τοίχοι δημιουργείς κάτι σαν τεχνητό δοκάρι με γυψοσανίδες για να περνάνε όλα τα καλώδια.

Παρτο εσυ απόφαση και η λύση βρίσκεται.

Νομίζω οι δεν υπάρχουν κολώνες, αλλά οι τοίχοι παιζουν τον ρόλο τους στην στατικότητα. Μηχανικό οπωσδήποτε πριν κάνεις κάτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! 

Περιμένω για παραλαβή και εγκατάσταση ένα Fujitsu Aoyg18kmta. 

Θα αντικαταστήσει ένα Toyotomi TAN/TAG 18 σε ενιαίο χώρο, σαλόνι + κουζίνα 42 τμ, νότιος προσανατολισμός με απώλειες κοντά στα 4200w, σύμφωνα με το elith.gr

 

Η υπάρχουσα μονάδα μας εξυπηρετεί 15 χρόνια και φέτος σηνν θέρμανση δεν δούλευε σχεδόν καθόλου ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας, η περσίδα δεν ακούει στο πάνω κάτω, κλπ. 

Η αλλαγή γίνεται για ευνόητους λόγους. 

Στο μαγαζί (γνωστή μεγάλη αλυσίδα) που έκανα την παραγγελία μου είπε ότι καλύπτουν στην δωρεάν εγκατάσταση μέχρι 3 μέτρα σωλήνες. 

Το ερώτημα μου είναι το εξής: ποιο είναι το κατάλληλο μήκος για να έχει την βέλτιστη απόδοση και να αποφύγουμε τους τυχών θορύβους και κραδασμούς.

Η μονάδες θα είναι πλάτη /πλάτη. 

Από το εγχειρίδιο εγκατάστασης που παραθέτει ο κος. @liakjim στο part 1, δεν μπόρεσα να καταλάβω τον πίνακα. 

Η κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

Ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...