Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, IdoLakis είπε

Καλημέρα σας,

έχω απηυδήσει, θέλω να αγοράσω 4 κλιματιστικά για το εξοχικό μου και δεν βγάζω άκρη. Χρειάζομαι

3 x 12.000btu και

1 x 18.000btu

 

Για τα 12αρια:

1. Daikin Sensira FTXC35C / RXC35C - 530 Ευρώ

2. Mitsubishi DXK/DXC-12Z6-W - 594 Ευρώ

Για το 18αρη:

3. Toshiba Shorai Premium -1013 Ευρώ

Ποιοτικά μηχανήματα με καλές εγγυήσεις στην περίπτωση του #1 και #3. Υπάρχουν και καλύτερα 12αρια αλλα ανεβάινεις πάνω απο 700 + το κόστος της εγκατάστασης (η περιμένεις προσφορές). 

Δεν προτείνω το SEIYA, με λίγα παραπάνω παίρνεις αρκετά πιο αποδοτικό κλιματιστικό όπως το SHORAI premium.

Τα DAIKIN δύσκολα θα σε απογοητεύσουν, είναι πολύ καλά σε αυτή την τιμή.

 

Επεξ/σία από Corum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, IdoLakis είπε

Καλημέρα σας,

έχω απηυδήσει, θέλω να αγοράσω 4 κλιματιστικά για το εξοχικό μου και δεν βγάζω άκρη. Χρειάζομαι

3 x 12.000btu και

1 x 18.000btu

Το εξοχικό είναι πάνω στην θάλασσα στην παραλία Γραμματικού Αττικής, το χτυπάει ανελέητα η θάλασσα και ο αέρας. Χρειάζομαι κυρίως ψύξη. Το πιο σημαντικό είναι να αντέξουν την κακοκαιρία και να μην κάνουν θόρυβο, έτσι ώστε να ακούω την φύση και την θάλασσα. Δεν θα έχουν ιδιαίτερη χρήση. Θέλω ποιότητα, όμως θα ήθελα να μην κοστίζουν πάνω από 700€ τα 12ρια και 1000€ το 18ρι. Σημαντικό είναι επίσης η εσωτερική μονάδα να μην είναι ογκώδης.

Αρχικά πήγαινα για Toytomi Izuru, όμως καταλαβαίνω ότι δεν είναι ποιοτικά και κάνουν θόρυβο. Ύστερα κοίταξα τα Bosch B1ZAI1251W/B1ZAO1251W, όμως κατάλαβα ότι είναι βασικά Midea με το όνομα Bosch με μέτρια ποιότητα. Επόμενο ήταν το LG Ocean Dualcool S12ET UA3/S12ET. Αυτό μου αρέσει ακόμη, δεν βλέπω όμως κριτικές, και δεν ξέρω τι να κάνω. Με ενδιαφέρουν και τα Mitsubishi MSZ/MUZ-BT35VG(K) και Panasonic CS-TZ35WKEW/CU-TZ35WKE τα ποια κοστίζουν 200€ παραπάνω (το 12ρι) και φαίνονται ποιοτικά, δεν ξέρω όμως αν ανοίξουν τα 1000ευρω επιπλέων (για τα 4 μηχανήματα). 

Βλέπετε, έχω μπλεχτεί και θα χαιρόμουν ιδιαίτερα για την βοήθεια σας.

Ευχαριστώ πολύ

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Καλό θα ήταν οι απαντήσεις να είναι ανά χώρο. Στο 10ο ερώτημα βάζουμε 21 ή 22 για θέρμανση ενώ αν θέλουμε να υπολογίσουμε ψύξη, έχουμε δει ότι βάζοντας 18C έχουμε μια καλή προσέγγιση.

14 ώρες πριν, sifario1 είπε

καλημερα επειδη ενδιαφερομαι για 12ρι βγηκε μια προσφορα με εγκατασταση δωρεαν στον κωτσοβολο.Απλως δεν μπορω να βρω πληροφοριες για το μηχανημα δεν υπαρχει πουθενα.Εχει κανενας αποψη να με πει τουλαχιστον αν συμφερει.Επειδη δεν μπορω να κανω για καποιο λογο αντιγραφη επικολληση το link το κλιματιστικο ειναι το toyotomi TDG A35VR21 το εχει στα 500 με εγκατασταση

 

Toyotomi = 2 χρόνια εγγύηση. Θα έμενα μακριά.

3 ώρες πριν, sifario1 είπε

Εχω ξεχωρισει καποια 12ρια με βαση την εφαρμογη και για θερμανση αλλα και για ψυξη το ιδιο κυριο μεσο θερμανσης θα ειναι.Λογω επειδη σημερα ολοι βγαλανε προσφορες θα ηθελα την γνωμη σας.

AUX J-SMART ASW-H12B4/JKR3DI-EU 12000 BTU Wi-Fi στα 450 με δωρεαν εγκατασταση

Inventor AR4VI32-12WFI Aria στα 570 με δωρεαν εγκατασταση

Pitsos Νεφέλη στα 470 με δωρεαν εγκατασταση

Toyotomi TDG A35VR21 δωρεαν εγκατασταση 499

Daikin Sensira ATXC35C/ARXC35C στα 650 με δωρεαν εγκατασταση

Sorry που τα γραφω ετσι αλλα δεν μπορω να κανω επικολληση τα link.Εγω θα ηθελα το aux το θεωρω καλο και φτηνο και γενικα με τον εχουν προτεινει σαν μαρκα.Απο την αλλη αν δεν παρω το aux ετσι οπως το σκεφτομαι δεν θα ηθελα να δωσω 550 και ευρω σε στυλ invertor καλυτερα λιγο παραπανω σε daikin.
 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

14 λεπτά πριν, IdoLakis είπε

Συμφωνώ απόλυτα, και τα τέσσερα κλιματιστικά πρέπει να είναι μιας μάρκας, εάν γίνεται και ίδιο μοντέλο.

Γιατί;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Καλό θα ήταν οι απαντήσεις να είναι ανά χώρο. Στο 10ο ερώτημα βάζουμε 21 ή 22 για θέρμανση ενώ αν θέλουμε να υπολογίσουμε ψύξη, έχουμε δει ότι βάζοντας 18C έχουμε μια καλή προσέγγιση.

Toyotomi = 2 χρόνια εγγύηση. Θα έμενα μακριά.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Γιατί;

το εχω κανει το ερωτηματολογιο γυρω στις 15000 btu θερμικες απωλειες

Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ για το ερωτηματολόγιο liakjim. Πιστεύω ότι έχω ήδη δώσει τις περισσότερες πληροφορίες. 

Θα προτιμούσα τον ίδιο κατασκευαστή και μοντέλο για όλα τα 4 κλιματιστικά (3x 12ρια και 1x 18ρι) λόγω της ομοιόμορφης οπτικής, πιο εύκολο σέρβις, ίδια ανταλλακτικά, ίδια τηλεκατεύθυνση και χρήση, και άλλα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 12:40 ΠΜ, IdoLakis είπε

έχω απηυδήσει, θέλω να αγοράσω 4 κλιματιστικά για το εξοχικό μου και δεν βγάζω άκρη. Χρειάζομαι 3 x 12.000btu και 1 x 18.000btu

Το εξοχικό είναι πάνω στην θάλασσα στην παραλία Γραμματικού Αττικής, το χτυπάει ανελέητα η θάλασσα και ο αέρας. Χρειάζομαι κυρίως ψύξη. Το πιο σημαντικό είναι να αντέξουν την κακοκαιρία και να μην κάνουν θόρυβο, έτσι ώστε να ακούω την φύση και την θάλασσα. Δεν θα έχουν ιδιαίτερη χρήση.

Στη δική σου περίπτωση θα άρχιζα να ψάχνω αποκλειστικά για κλιματιστικά που έχουν αντιδιαβρωτικές επεξεργασίες των εναλλάκτη θερμότητας των εξωτερικών μονάδων.
Εφόσον ενδιαφέρεσαι κυρίως για ψύξη, θα ψάξεις μόνο την καλύτερη ενεργειακή κλάση από άποψη ψύξης. Υπάρχουν πολύ περισσότερες συσκευές που μπορούν να συμπεριληφθούν σε αυτήν την κατηγορία από αυτές που έχουν την ίδια κατηγορία θέρμανσης.
Όσον αφορά την αθόρυβη λειτουργία, δεν θα αναζητήσεις απαραίτητα τις τιμές που δίνονται στις προδιαγραφές για τις λειτουργίες "Quiet / Silent/ QLow", αλλά θα ελέγξεις τις τιμές των κανονικών ταχυτήτων του ανεμιστήρα , αντίστοιχα LOW, MED. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Στη δική σου περίπτωση θα άρχιζα να ψάχνω αποκλειστικά για κλιματιστικά που έχουν αντιδιαβρωτικές επεξεργασίες των εναλλάκτη θερμότητας των εξωτερικών μονάδων.
Εφόσον ενδιαφέρεσαι κυρίως για ψύξη, θα ψάξεις μόνο την καλύτερη ενεργειακή κλάση από άποψη ψύξης. Υπάρχουν πολύ περισσότερες συσκευές που μπορούν να συμπεριληφθούν σε αυτήν την κατηγορία από αυτές που έχουν την ίδια κατηγορία θέρμανσης.
Όσον αφορά την αθόρυβη λειτουργία, δεν θα αναζητήσεις απαραίτητα τις τιμές που δίνονται στις προδιαγραφές για τις λειτουργίες "Quiet / Silent/ QLow", αλλά θα ελέγξεις τις τιμές των κανονικών ταχυτήτων του ανεμιστήρα , αντίστοιχα LOW, MED. 

Ευχαριστώ amotida, συμφωνώ απόλυτα.

Έψαξα ήδη για μηχανήματα με αντιδιαβρωτικές επεξεργασίες, όπως αναφέρεις, και βρήκα μόνο τα Toshiba και καποιο Carrier Coastal. 

Έχεις μήπως κάποιες άλλες προτάσεις ή συγκεκριμένα μηχανήματα; Θα με βοηθούσε πολύ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι όλα τα μοντέλα της Toshiba είναι με αντιδιαβρωτική προστασία του εναλλάκτη θερμότητας της εξωτερικής μονάδας... 
Ψάξε αυτό να διευκρινιστεί ρητά.
Σίγουρα θα μπορείς να το βρείς και σε άλλες μάρκες. Θα μπορούσες να μιλήσεις με εταιρείες που ασχολούνται με τον κλιματισμό, να σου πουν μόνο μοντέλα που έχουν τέτοια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις θερμιδικες απωλειες ενος χωρου, αν κοιταξω σε ποια watt καταναλωσης δινει αυτες τις θερμιδες, θεωρητικά σε αυτα τα watt θα ισορροπησει  για να συντηρει την ψυξη του χωρου;

Παιζει ρολο και σε τι χρονικο διαστημα αποδιδει τις θερμιδες;

Με τις επιδοτησεις ολοι ψαχνομαστε για το καλοκαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ amotida.

Ψάχνω ήδη πάνω από 3 ώρες στο ίντερνετ για οικιακά κλιματιστικά κατάλληλα για παραθαλάσσιες περιοχές με ενισχυμένη αντιδιαβρωτική προστασία του εναλλάκτη θερμότητας της εξωτερικής μονάδας και δεν βρίσκω άκρη. Η επίστρωση blygold είναι μεν καταπληκτική, όμως δεν υπάρχει για οικιακή χρήση και σε προσιτές τιμές.

Έχει κανένας ιδέες για συγκεκριμένα μοντέλα; Χρειάζομαι 3 x 12.000btu και 1 x 18.000btu

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, IdoLakis είπε

Ευχαριστώ amotida.

Ψάχνω ήδη πάνω από 3 ώρες στο ίντερνετ για οικιακά κλιματιστικά κατάλληλα για παραθαλάσσιες περιοχές με ενισχυμένη αντιδιαβρωτική προστασία του εναλλάκτη θερμότητας της εξωτερικής μονάδας και δεν βρίσκω άκρη. Η επίστρωση blygold είναι μεν καταπληκτική, όμως δεν υπάρχει για οικιακή χρήση και σε προσιτές τιμές.

Έχει κανένας ιδέες για συγκεκριμένα μοντέλα; Χρειάζομαι 3 x 12.000btu και 1 x 18.000btu

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

Αναρωτιέμαι πού ψάχνεις 3 ώρες.

Σε 10 δευτερόλεπτα :

Screenshot_2022-02-19-14-12-40-22_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.1e1c9d86f4f3217533940ea812312ea1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αναρωτιέμαι πού ψάχνεις 3 ώρες.

Σε 10 δευτερόλεπτα :

Screenshot_2022-02-19-14-12-40-22_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.1e1c9d86f4f3217533940ea812312ea1.jpg

ΧΑ, ΧΑ. Ακριβώς αυτά αναφέρω και ο ιδίως (δες λίγο παραπάνω). Τα Toshiba και το Carrier Coastal. Αν και υπάρχουν αναφορές στο Blog, ότι δεν έχουν όλα τα κλιματιστικά της Toshiba την υψηλή αντιδιαβρωτική προστασία.

Γι'αυτό ρωτάω εάν έχετε και άλλες συγκεκριμένες προτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε 10 δευτερόλεπτα :

Γραμμένο με γενικό τρόπο (παραθέτω: «Η εξωτερική μονάδα διαθέτει ειδική επικάλυψη προστασίας»), χωρίς σαφήνεια, αόριστα, πληροφορίες που μπορούν εύκολα να είναι παραπλανητικές, σε μια παρουσίαση για την ποιότητα που προσφέρεται - δίπλα με, για παράδειγμα, την παρουσίαση των Twin Rotary συμπιεστών (όταν όλοι πιθανότατα γνωρίζουμε ότι το Twin Rotary δεν υπάρχει σε όλα τα μοντέλα ή τις χωρητικότητες) - για μένα, με τέτοιες παρουσιάσεις λοιπόν (και μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο), δεν υπάρχει καμία εγγύηση ότι οτιδήποτε άλλο περισσότερο από το κουτί της εξωτερικής μονάδας (συν γαλβανισμένη βάση και πόδια στήριξης) έχει αντιδιαβρωτική προστασία ....
Στην πραγματικότητα, νομίζω ότι πολλοί έχουν δει ότι, όσον αφορά ορισμένα προστατευτικά  των εναλλάκτη θερμότητας των εξωτερικών μονάδων, έχουν ένα χρώμα ... για παράδειγμα, μπλε, χρυσό ...
Και αν ναι, έβλεπα για παράδειγμα σε αυτό το βίντεο

, ένα Toshiba Edge και δεν ξεχωρίζω κάποιο ιδιαίτερο χρώμα...


Από την άλλη, σε διάφορες αναζητήσεις μου, όπου είδα ότι γίνεται λόγος για αντιδιαβρωτική προστασία στον εναλλάκτη θερμότητας, αυτό διευκρινίζεται πολύ καθαρά, λέξη προς λέξη , "Με αντιδιαβρωτική προστασία στον εναλλάκτη θερμότητας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...