Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dimostr είπε

Ένα 9αρι έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια το στοιχείο που θα πιάσει πάγο οπότε ίσως γι'αυτό να γίνονται πιο γρήγορα 

Αυτό είναι μια λογική εξήγηση που θα μπορούσε να ειναι η απάντηση στο ερώτημα μου!  Από την άλλη όμως θα μπορούσε  να αντικρουστεί με το γεγονός ότι στην περίπτωση που ανέφερα είχαμε σταθερά θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν κάτι που στην περίπτωση του φίλου μας από τα Γιάννενα δεν ίσχυε άρα θεωρητικά το defrost επιτυγχάνετο δυσκολότερα. Βέβαια τα defrost δεν συμβαίνουν μόνο σε αρνητικές του μηδενός θερμοκρασίες και η υγρασία παίζει τον ρόλο της. Σε κάθε περίπτωση ας αποτελέσει τροφή για σκέψη :)

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Αυτό είναι μια λογική εξήγηση που θα μπορούσε να ειναι η απάντηση στο ερώτημα μου!  Από την άλλη όμως θα μπορούσε  να αντικρουστεί με το γεγονός ότι στην περίπτωση που ανέφερα είχαμε σταθερά θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν κάτι που στην περίπτωση του φίλου μας από τα Γιάννενα δεν ίσχυε άρα θεωρητικά το defrost επιτυγχάνετο δυσκολότερα. Βέβαια τα defrost δεν συμβαίνουν μόνο σε αρνητικές του μηδενός θερμοκρασίες και η υγρασία παίζει τον ρόλο της. Σε κάθε περίπτωση ας αποτελέσει τροφή για σκέψη :)

Τα defrost γίνονται γύρω από το μηδέν, όχι τόσο στα μείον.

Και εννοείται η υγρασία παίζει τον βασικότερο ρόλο. Ή πιο σωστά, το σημείο δρόσου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, liakjim είπε

Για τόσο λίγες απώλειες; Δεν νομίζω ότι αξίζει.

Αυτο εδω ?

https://www.skroutz.gr/s/29639505/Mitsubishi-MSZ-MUZ-BT25VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-με-WiFi.html

 

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

έχω απηυδήσει, θέλω να αγοράσω 4 κλιματιστικά για το εξοχικό μου και δεν βγάζω άκρη. Χρειάζομαι

3 x 12.000btu και

1 x 18.000btu

Το εξοχικό είναι πάνω στην θάλασσα στην παραλία Γραμματικού Αττικής, το χτυπάει ανελέητα η θάλασσα και ο αέρας. Χρειάζομαι κυρίως ψύξη. Το πιο σημαντικό είναι να αντέξουν την κακοκαιρία και να μην κάνουν θόρυβο, έτσι ώστε να ακούω την φύση και την θάλασσα. Δεν θα έχουν ιδιαίτερη χρήση. Θέλω ποιότητα, όμως θα ήθελα να μην κοστίζουν πάνω από 700€ τα 12ρια και 1000€ το 18ρι. Σημαντικό είναι επίσης η εσωτερική μονάδα να μην είναι ογκώδης.

Αρχικά πήγαινα για Toytomi Izuru, όμως καταλαβαίνω ότι δεν είναι ποιοτικά και κάνουν θόρυβο. Ύστερα κοίταξα τα Bosch B1ZAI1251W/B1ZAO1251W, όμως κατάλαβα ότι είναι βασικά Midea με το όνομα Bosch με μέτρια ποιότητα. Επόμενο ήταν το LG Ocean Dualcool S12ET UA3/S12ET. Αυτό μου αρέσει ακόμη, δεν βλέπω όμως κριτικές, και δεν ξέρω τι να κάνω. Με ενδιαφέρουν και τα Mitsubishi MSZ/MUZ-BT35VG(K) και Panasonic CS-TZ35WKEW/CU-TZ35WKE τα ποια κοστίζουν 200€ παραπάνω (το 12ρι) και φαίνονται ποιοτικά, δεν ξέρω όμως αν ανοίξουν τα 1000ευρω επιπλέων (για τα 4 μηχανήματα). 

Βλέπετε, έχω μπλεχτεί και θα χαιρόμουν ιδιαίτερα για την βοήθεια σας.

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από IdoLakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα επειδη ενδιαφερομαι για 12ρι βγηκε μια προσφορα με εγκατασταση δωρεαν στον κωτσοβολο.Απλως δεν μπορω να βρω πληροφοριες για το μηχανημα δεν υπαρχει πουθενα.Εχει κανενας αποψη να με πει τουλαχιστον αν συμφερει.Επειδη δεν μπορω να κανω για καποιο λογο αντιγραφη επικολληση το link το κλιματιστικο ειναι το toyotomi TDG A35VR21 το εχει στα 500 με εγκατασταση

 

Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, sifario1 είπε

καλημερα επειδη ενδιαφερομαι για 12ρι βγηκε μια προσφορα με εγκατασταση δωρεαν στον κωτσοβολο.Απλως δεν μπορω να βρω πληροφοριες για το μηχανημα δεν υπαρχει πουθενα.Εχει κανενας αποψη να με πει τουλαχιστον αν συμφερει.Επειδη δεν μπορω να κανω για καποιο λογο αντιγραφη επικολληση το link το κλιματιστικο ειναι το toyotomi TDG A35VR21 το εχει στα 500 με εγκατασταση

 

Στο επίσημο site δεν το έχει. Μήπως είναι παλαιό μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω λιγο που εψαξα και αλλες φορες εβγαλε προσφορα με αυτην την σειρα ο κωτσοβολος πιο παλια.Απ οτι καταλαβα ισως μπορει να ειναι το ιδιο με καποιο αλλο toyotomi που υπαρχει στο skroutz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, IdoLakis είπε

Το πιο σημαντικό είναι να αντέξουν την κακοκαιρία και να μην κάνουν θόρυβο, έτσι ώστε να ακούω την φύση και την θάλασσα

Τα χαμηλα db σημαινουν και υψηλοτερη τιμη

γενικα τα mitsu και τα panasonic ειναι ποιοτικα,και τα daikin εχουν ποιοτητα και ας μην ειναι τα καλυτερα στα χαρτια,δες πχ Daikin FTXZ50N / RXZ50N

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Τα χαμηλα db σημαινουν και υψηλοτερη τιμη

γενικα τα mitsu και τα panasonic ειναι ποιοτικα,και τα daikin εχουν ποιοτητα και ας μην ειναι τα καλυτερα στα χαρτια,δες πχ Daikin FTXZ50N / RXZ50N

 

Ξέρουμε αν το έχει κάποιος από εδώ μέσα το συγκεκριμένο 18αρι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ξεχωρισει καποια 12ρια με βαση την εφαρμογη και για θερμανση αλλα και για ψυξη το ιδιο κυριο μεσο θερμανσης θα ειναι.Λογω επειδη σημερα ολοι βγαλανε προσφορες θα ηθελα την γνωμη σας.

AUX J-SMART ASW-H12B4/JKR3DI-EU 12000 BTU Wi-Fi στα 450 με δωρεαν εγκατασταση

Inventor AR4VI32-12WFI Aria στα 570 με δωρεαν εγκατασταση

Pitsos Νεφέλη στα 470 με δωρεαν εγκατασταση

Toyotomi TDG A35VR21 δωρεαν εγκατασταση 499

Daikin Sensira ATXC35C/ARXC35C στα 650 με δωρεαν εγκατασταση

Sorry που τα γραφω ετσι αλλα δεν μπορω να κανω επικολληση τα link.Εγω θα ηθελα το aux το θεωρω καλο και φτηνο και γενικα με τον εχουν προτεινει σαν μαρκα.Απο την αλλη αν δεν παρω το aux ετσι οπως το σκεφτομαι δεν θα ηθελα να δωσω 550 και ευρω σε στυλ invertor καλυτερα λιγο παραπανω σε daikin.
 
Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, vagos789 είπε

Τα χαμηλα db σημαινουν και υψηλοτερη τιμη

γενικα τα mitsu και τα panasonic ειναι ποιοτικα,και τα daikin εχουν ποιοτητα και ας μην ειναι τα καλυτερα στα χαρτια,δες πχ Daikin FTXZ50N / RXZ50N

 

Ευχαριστώ για το σχόλιο vagos789.

Το Daikin FTXZ50N / RXZ50N κοστίζει 2.500ευρω στην καλύτερη περίπτωση. Είμαι διατεθειμένος να διαθέσω έως 1000ευρω για το 18ταρι και 700ευρω για τα τρια 12αρια.

Τι προτείνεται, τα φθηνά Mitsubishi/Panasonic ένα LG Ocean Dualcool ή ένα Toshiba Seiya RAS-B13J2KVG-E/RAS-13J2AVG-E ή κάτι άλλο όχι πολύ ακριβό;

Επεξ/σία από IdoLakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, IdoLakis είπε

Ευχαριστώ για το σχόλιο vagos789.

Το Daikin FTXZ50N / RXZ50N κοστίζει 2.500ευρω στην καλύτερη περίπτωση. Είμαι διατεθειμένος να διαθέσω έως 1000ευρω για το 18ταρι και 700ευρω για τα τρια 12αρια.

Τι προτείνεται, τα φθηνά Mitsubishi/Panasonic ένα LG Ocean Dualcool ή ένα Toshiba Seiya RAS-B13J2KVG-E/RAS-13J2AVG-E ή κάτι άλλο όχι πολύ ακριβό;

Εγώ θα πρότεινα να πας σε μια μάρκα , να μπεις σε ένα μαγαζί και να πεις θέλω αυτά τα κλιματιστικα να πετύχεις και μια καλή συμφωνία και να έχεις και υποστήριξη μετά την πώληση , τώρα  για την μάρκα όλα είναι θέμα γούστου , εγώ προσωπικά θα προτιμούσα τα toshiba λόγω εμπειρίας χρήσης και μόνο (υποστήριξη ευτυχώς δε μου έχει χρειαστεί ) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα, και τα τέσσερα κλιματιστικά πρέπει να είναι μιας μάρκας, εάν γίνεται και ίδιο μοντέλο. 

Σχετικά με καταστήματα. Δυστυχώς λένε ότι θέλουν και ότι έχουν. Γι'αυτό θέλω να γνωρίζω περίπου τι είναι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...