Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Αν βάλω εδώ που είμαι κέλυφος 7εκ θα βγάζω το χειμώνα με 150-200 ευρώ με εσωτερική 24/7 στους 23 βαθμούς. Όνειρο!

Θα έχεις και δροσιά το καλοκαίρι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/2/2022 στις 5:50 ΜΜ, liakjim είπε

Τι σημαίνει σχεδόν; Θα είναι και για θέρμανση;

Θα βοηθούσε γνωστό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Τρέξτο 2 φορές. Μια με 22C και μια με 18C (όλα τα άλλα ίδια).

Οκ μονο για ψυξη,

στους 18 βαθμους 1700w απωλειες,

στους 22 βαθμους 2100w απωλειες.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Οκ μονο για ψυξη,

στους 18 βαθμους 1700w απωλειες,

στους 22 βαθμους 2100w απωλειες.

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html

7 ώρες πριν, pallisi είπε

Ανακαινίζω το σπίτι μου, που πριν το νοίκιαζα και είμαι στη φάση επιλογής κλιματιστικού για το σαλόνι. Αργότερα θα δω και για τα δωμάτια. Θα ήθελα κάτι επώνυμο και με δυνατότητες δικτύωσης ίσως και follow me. Τα φώτα!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Μέχρι 1200 ευρώ, μπορώ να δώσω και κάτι παραπάνω για κάτι αξιόλογο.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Θα προτιμηθεί μεγάλη αλυσίδα.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Καλοκαιρινούς μήνες για ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλόνι-Κουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Δυτική Αττική, μέση μέγιστη θερμοκρασία 38
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Wifi τηλεχειρισμός
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μεγάλα ανοίγματα και ηλιόλουστο αλλά με νότιο προσανατολισμό αλλά με καλά αλουμίνια και διπλά τζάμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Έχω τη μελέτη των θερμικών απωλειών της μελέτης θέρμανσης είναι 7193 kcal/h αλλά επειδή έχει μονωθεί καλύτερα το σπίτι αυτό το νούμερο είναι χαμηλότερο, με το εργαλείο υπολογισμού έβγαλε 3012.62 kcal/h. Νομίζω ότι πρέπει να είμαστε περί τα 5500-6000 kcal/h. Αυτό μας κάνει περίπου 24000 btu/h. Επιθυμητή θερμοκρασία 24 βαθμοί.

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

@liakjim αντί για το mitsubishi που πρότεινες θα μπορούσε να είναι αυτό???

https://www.alphaclimagr.gr/product/1416422/mitsubishi-electric-msz-muz-ef35-vgk-s-asimi-12-000btu.html

Αυτή είναι η εσωτερική μονάδα μόνο 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2022 στις 10:07 ΜΜ, liakjim είπε

Και κατι με καλυτερο SEER (και μεγαλυτερο κοστος εννοειται) για το 9αρι ?

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Και κατι με καλυτερο SEER (και μεγαλυτερο κοστος εννοειται) για το 9αρι ?

Ευχαριστω.

https://www.skroutz.gr/s/16729528/Toshiba-Daiseikai-9-RAS-10PAVPG-E-RAS-10PKVPG-E-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-με-Ιονιστή.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Και κατι με καλυτερο SEER (και μεγαλυτερο κοστος εννοειται) για το 9αρι ?

Ευχαριστω.

Για τόσο λίγες απώλειες; Δεν νομίζω ότι αξίζει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες 16.02.2022 εζησα το πρωτο μου defrost.

Παρολο που δε χιονισε μεσα στη πολη (Ιωαννινα), καποια στιγμη το μηχανημα-Daikin FTXC50- σταματησε. Υπέθεσα οτι ειχε πιασει θερμοκρασια αλλα δεν ηταν αυτο.

Εκανε defrost, που κρατησε 10 λεπτα, μετα συνεχισε κανονικα τη λειτουργια γτου. 

Η εξωτερική μοναδα παγωμενη κυριολεκτικα!

Αν γνωριζει καποιος, κατα τη διαρκεια του defrost ποια ειναι η καταναλωση;

Επισης αξιζει να παρω το wifi-module για να βλεπω τις καταναλωσεις ή θα ειναι μια περιττη αγορα;

 

Υ.Γ: Καθως ειναι το πρωτο μου κλιματιστικο ειχα ρωτησει πριν καιρο αν συμφερει να το δουλευω 24/7 ή διακοπτομενα. Τις τελευταιες 2 εβδομαδες το δουλευω 24/7 και (για μενα) ΝΑΙ αυτη ειναι η σωστη χρηση! πριν καταναλωνα με το ανοιψε/κλεισε 10-15 kWh/μερα και τωρα 15-18kWh αλλα ο χωρος ειναι παντα ζεστος-> αξια ανεκτιμητη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, chbazios είπε

Χτες 16.02.2022 εζησα το πρωτο μου defrost.

Παρολο που δε χιονισε μεσα στη πολη (Ιωαννινα), καποια στιγμη το μηχανημα-Daikin FTXC50- σταματησε. Υπέθεσα οτι ειχε πιασει θερμοκρασια αλλα δεν ηταν αυτο.

Εκανε defrost, που κρατησε 10 λεπτα, μετα συνεχισε κανονικα τη λειτουργια γτου. 

Η εξωτερική μοναδα παγωμενη κυριολεκτικα!

Αν γνωριζει καποιος, κατα τη διαρκεια του defrost ποια ειναι η καταναλωση;

Επισης αξιζει να παρω το wifi-module για να βλεπω τις καταναλωσεις ή θα ειναι μια περιττη αγορα;

 

Υ.Γ: Καθως ειναι το πρωτο μου κλιματιστικο ειχα ρωτησει πριν καιρο αν συμφερει να το δουλευω 24/7 ή διακοπτομενα. Τις τελευταιες 2 εβδομαδες το δουλευω 24/7 και (για μενα) ΝΑΙ αυτη ειναι η σωστη χρηση! πριν καταναλωνα με το ανοιψε/κλεισε 10-15 kWh/μερα και τωρα 15-18kWh αλλα ο χωρος ειναι παντα ζεστος-> αξια ανεκτιμητη!

 

Λογικά κάπου 800-1200W ή όσο χρειάζεται για να λιώσει ο πάγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10-12 λεπτά δεν είναι πολύς χρόνος για defrost ειδικά όταν μιλάμε για θερμοκρασίες υπό του μηδενός;

Διερωτώμαι διότι τα δικά μου αντιστοιχα daikin 9αρια στις μέρες του χιονιά, έκαναν συχνά μεν defrost αλλά όχι τόσο χρονοβόρα...και τα δικά μου μηχανήματα είναι εκτεθειμένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spyros.s είπε

10-12 λεπτά δεν είναι πολύς χρόνος για defrost ειδικά όταν μιλάμε για θερμοκρασίες υπό του μηδενός;

Διερωτώμαι διότι τα δικά μου αντιστοιχα daikin 9αρια στις μέρες του χιονιά, έκαναν συχνά μεν defrost αλλά όχι τόσο χρονοβόρα...και τα δικά μου μηχανήματα είναι εκτεθειμένα...

Ένα 9αρι έχει πολύ μικρότερη επιφάνεια το στοιχείο που θα πιάσει πάγο οπότε ίσως γι'αυτό να γίνονται πιο γρήγορα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...