Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, AlexXeni είπε

Δεν έχω καταλήξει ακόμη για το αν χρειάζομαι ένα προϊόν των 12.000 btu -πιθανόν κάπως πιο premium- ή ένα των 18.000 btu που θα αποδίδει ίσως και περισσότερο από όσο χρειάζομαι.

Αυτό μπορείς  να το εξηγήσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό μπορείς  να το εξηγήσεις ?

Νομίζω το λέει ξεκάθαρα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό μπορείς  να το εξηγήσεις ?

Βάσει των τετραγωνικών του χώρου που θέλω να εξυπηρετήσω, θα χρειαζόμουν ένα προϊόν κοντά στα 15.000 btu. Το προϊόν που έβαλα σε link έχει εύρος ψύξης έως και 14.700.

Τα προϊόντα των 18.000 btu προφανώς και με καλύπτουν και με το παραπάνω, αλλά είναι αρκετά ακριβότερα, σε σημείο που να σκέφτομαι αν αξίζει ή όχι το κόστος βάσει των αναγκών μου. Αυτό εννοούσα. 

Επεξ/σία από AlexXeni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AlexXeni είπε

Βάσει των τετραγωνικών του χώρου

Δεν πάμε (μόνο) με τετραγωνικά.

Οπότε θα (σε) βοηθούσε αν απαντήσεις το παραπάνω ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AlexXeni είπε

Βάσει των τετραγωνικών του χώρου που θέλω να εξυπηρετήσω, θα χρειαζόμουν ένα προϊόν κοντά στα 15.000 btu. Το προϊόν που έβαλα σε link έχει εύρος ψύξης έως και 14.700.

Τα προϊόντα των 18.000 btu προφανώς και με καλύπτουν και με το παραπάνω, αλλά είναι αρκετά ακριβότερα, σε σημείο που να σκέφτομαι αν αξίζει ή όχι το κόστος βάσει των αναγκών μου. Αυτό εννοούσα. 

Αγοράζουμε πάντα βάσει της ονομαστικής επάρκειας ένα 12btu είναι για 12 btu τα παραπάνω θα τα βγάλει όταν ζοριστεί αλλά τότε δεν θα είναι πλέον ούτε αποδοτικό ούτε οικονομικό ούτε τιποτα απλά θα έχεις ένα μηχάνημα που θα δουλεύει στα κόκκινα δε θα κάνει τη δουλειά του και θα καιει τα άντερα του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Καλησπερα,

καμια προταση για αθορυβο κλιματιστικο 9αρι για υπνοδωματιο, σχεδων αποκλειστικα για ψυξη?

Δεν εχουμε προτιμηση σε συγκεκριμενη εταιρεια, υπαρχει και καποια ελαστικοτητα οσον αφορα τιμη.

Ευχαριστω.

Τι σημαίνει σχεδόν; Θα είναι και για θέρμανση;

Θα βοηθούσε γνωστό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Τρέξτο 2 φορές. Μια με 22C και μια με 18C (όλα τα άλλα ίδια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/2/2022 στις 7:36 ΜΜ, dimostr είπε

Λοιπόν ήρθε ο λογαριασμός ρευματος όπως θα δείτε αφορά κατανάλωση 52 ημερών , ουσιαστικά μιλάμε για τους σχεδόν δυο πιο δύσκολους μήνες φέτος από πλευράς θερμοκρασιών για τα τρία μου κλιματιστικα τα οποία δούλεψαν αδιάλειπτα με ρύθμιση ζητούμενης θερμοκρασίας 21 , κρίνοντας από τον λογαριασμό μπορώ με βεβαιότητα να πω για μένα τουλάχιστον ότι δεν υπάρχει φθηνότερη μορφή θέρμανσης πέραν των κλιματιστικών 

 

4129AD70-FD3E-45EC-8A25-87500380C6AD.jpeg

Με τι κλιματιστικα γινεται η παραπανω καταναλωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimostr είπε

Ένα toshiba shorai 18 , toyotomi kuro 628, daikin atxc25b 

Δεν αντιλεγω πως τα κλιματιστικα παραμενουν η πιο φθηνη μορφη θερμανσης αλλα εχεις και ενεργειακο τζακι (οπως μας εχεις πει) που βοηθα πολυ με τις καταναλωσεις των a/c..

Επειδη δεν φαινεται καλα 1761 kw λεει; ο εναντι ποσο ηταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, energy52 είπε

Δεν αντιλεγω πως τα κλιματιστικα παραμενουν η πιο φθηνη μορφη θερμανσης αλλα εχεις και ενεργειακο τζακι (οπως μας εχεις πει) που βοηθα πολυ με τις καταναλωσεις των a/c..

Επειδη δεν φαινεται καλα 1761 kw λεει; ο εναντι ποσο ηταν;

Tι νόημα έχει πόσες kwh έκαψε ο Χ στο σπίτι Υ; Εντελώς ανούσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, energy52 είπε

Δεν αντιλεγω πως τα κλιματιστικα παραμενουν η πιο φθηνη μορφη θερμανσης αλλα εχεις και ενεργειακο τζακι (οπως μας εχεις πει) που βοηθα πολυ με τις καταναλωσεις των a/c..

Επειδη δεν φαινεται καλα 1761 kw λεει; ο εναντι ποσο ηταν;

Το τζάκι άναψε μια.μερα τα Χριστούγεννα και μια την πρωτοχρονιά  άντε να το έχω ανάψει και μια ακόμα ,άμα είναι εδώ μέσα να κοροιδευομαστε τότε κάτι λάθος έχετε καταλάβει μερικοί 

1761 είναι.η μέτρηση που έδωσα εγώ για αυτές τις μέρες και αυτές πληρώνεις ,

Τι εγινε τελικα  με το υγραέριο που έβαλες πόσες μπουκάλες καις το μήνα ? Από ζέστη είσαι ευχαριστημένος ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το τζάκι άναψε μια.μερα τα Χριστούγεννα και μια την πρωτοχρονιά ,άμα είναι εδώ μέσα να κοροιδευομαστε τότε κάτι λάθος έχετε καταλάβει μερικοί 

1761 είναι.η μέτρηση που έδωσα εγώ για αυτές τις μέρες και αυτές πληρώνεις ,

Τι.εγινε.τελθκα με το υγραέριο που έβαλες πόσες μπουκάλες καις το μήνα ?

Ωραια μια χαρα σου ηρθε,παλι καλα προλαβες το παλιο online πριν τις ανατιμησεις..Οι μπουκαλες εκει που εφτασαν  εννοειται δεν συμφερουν για συνεχομενη χρηση, εχω το a/c στο σαλονι σε συνεχομενη λειτουργια  και περιπου 2 ωρες τη μερα απογευμα κι αναλογως το κρυο αναβω καλοριφερ..μεχρι εκει..εχω ~400-450kw με τα a/c μηνιαιως + 90,00 ευρω για μπουκαλες (με το επιδομα μεσα)..υπολογιζω 180-200 για θερμανση το μηνα.. 125τ.μ. το καλοριφερ θεωρω πως ειναι απαραιτητο σαν βοηθητικη θερμανση οταν κανει παγωνια κ τα a/c υποφερουν με τα defrost..Εχω στο προγραμμα να κανω θερμοπροσωψη,μονο αυτο θα με σωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

θερμοπροσωψη,μονο αυτο θα με σωσει

Έκανα σε ένα βορειοανατολικό τοίχο που ήταν εκτεθειμένος στο δωμάτιο που έχω το toyotomi , απίστευτη αλλαγή συμπεριφοράς του κλιματιστικου σε σχέση με πριν στο ποσο γρήγορα πέφτει σε φάση συντήρησης 

Η θερμοπροσοψη πιστευω ότι είναι η απόλυτη επένδυση αν θελουμε να έχουμε σπιτι ενεργειακά αποδοτικό 

43 λεπτά πριν, liakjim είπε

Tι νόημα έχει πόσες kwh έκαψε ο Χ στο σπίτι Υ; Εντελώς ανούσιο.

Η μόνη ουσία που έχει είναι για να καταλάβουν κάποιοι που ψάχνουν αποδοτική θέρμανση και καίνε πχ θερμοπομπούς ότι  εχουν την ίδια η και περισσότερη κατανάλωση για θέρμανση με τις μισές ώρες λειτουργίας και δε ζεσταίνονται επαρκώς και πληρώνουν πολλά 

16 λεπτά πριν, energy52 είπε

υποφερουν με τα defrost.

Ευτυχώς έχω ελάχιστα ,το toshiba φέτος δε το έπιασα σε καμία φάση να κάνει , το daikin τις πολύ κακές μέρες έκανε 3-4  το toyotomi ένα έπιασα σε ένα διάγραμμα 

18 λεπτά πριν, energy52 είπε

το παλιο online πριν τις ανατιμησεις.

Ευτυχώς γιατί η διαφορά θα ήταν τεράστια με άλλο προγραμμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Έκανα σε ένα βορειοανατολικό τοίχο που ήταν εκτεθειμένος στο δωμάτιο που έχω το toyotomi , απίστευτη αλλαγή συμπεριφοράς του κλιματιστικου σε σχέση με πριν στο ποσο γρήγορα πέφτει σε φάση συντήρησης 

Η θερμοπροσοψη πιστευω ότι είναι η απόλυτη επένδυση αν θελουμε να έχουμε σπιτι ενεργειακά αποδοτικό 

Συμφωνω! Οι γυναικες δεν πειθονται ευκολα😄 Περιμενω με το εξοικονομω να δω τι θα γινει φετος, αλλιως θα το κανω μονος μου.. η ΒΑ μερια δε παλευεται σκεψου η κουζινα εχει εως και 4 βαθμους διαφορα με τα υπνοδωματια που ναι ανατολικα ..Θα βαλω ομως κι ενα a/c στην κουζινα επειδη ειναι ξεχωριστος χωρος και μετα καλοριφερ μια στο τοσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, energy52 είπε

Συμφωνω! Οι γυναικες δεν πειθονται ευκολα😄 Περιμενω με το εξοικονομω να δω τι θα γινει φετος, αλλιως θα το κανω μονος μου.. η ΒΑ μερια δε παλευεται σκεψου η κουζινα εχει εως και 4 βαθμους διαφορα με τα υπνοδωματια που ναι ανατολικα ..Θα βαλω ομως κι ενα a/c στην κουζινα επειδη ειναι ξεχωριστος χωρος και μετα καλοριφερ μια στο τοσο...

Στο δικό μου σπιτι από απωλειες 9000 watt που έχω τώρα με εφαρμογή θερμοπροσοψης 7 εκ πάω στα 6000 watt χαώδης διαφορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...