Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάνεις τη σωστή κίνηση. Έτσι θα έπρεπε να ψάχνονται όλοι. Οι όροι εγγύησης είναι παντού αναρτημένες οπότε βλέπεις τι σε συμφέρει ή τι σε βολεύει. 

Όσο για τη tcl, έχει το καλό της δεκαετούς διάρκειας και τη μη απαίτηση απόδειξης ότι έγιναν τα ετήσια σέρβις αλλά δεν καλύπτει την περίπτωση απεγκατάστασης και μεταφοράς της συσκευής αν αυτή είναι προβληματική (που προσωπικά το θεωρώ εντελώς ακατανόητο και μάλιστα το βλέπω και αλλού πχ haier).

Αυτο ακριβως με εκανε εντυπωση το ιδιο και σε inventor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όσο για τη tcl, έχει το καλό της δεκαετούς διάρκειας και τη μη απαίτηση απόδειξης ότι έγιναν τα ετήσια σέρβις αλλά δεν καλύπτει την περίπτωση απεγκατάστασης και μεταφοράς της συσκευής αν αυτή είναι προβληματική (που προσωπικά το θεωρώ εντελώς ακατανόητο και μάλιστα το βλέπω και αλλού πχ haier).

Και η toshiba αναφέρει για τα οικιακά: "Η εγγύηση δεν καλύπτει:... Το κόστος μεταφοράς του Προϊόντος, για επισκευή ή αντικατάσταση."

link--> https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/05/Toshiba_Residential_Hiwall_7_years.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, popopo είπε

Και η toshiba αναφέρει για τα οικιακά: "Η εγγύηση δεν καλύπτει:... Το κόστος μεταφοράς του Προϊόντος, για επισκευή ή αντικατάσταση."

link--> https://toshiba-aircon.gr/wp-content/uploads/2020/05/Toshiba_Residential_Hiwall_7_years.pdf

 

Από ότι φαίνεται είναι καθολική η συγκεκριμένη π@παριά.

Στην πράξη πάντως δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί ποτέ ότι ζήτησαν χρέωση για κάτι τέτοιο αλλά φυσικά δεν μπορώ να ξέρω και εννοείται είναι μέσα στους όρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2022 στις 1:19 ΜΜ, apostolisep3 είπε

Καλημερα σε ολους

Υπαρχει καποιος που να εχει feedback απο αυτο???

https://www.alphaclimagr.gr/product/1414941/mitsubishi-heavy-industries-srk-src-80-zr-w-klimatistiko.html

το σκεφτεται φιλος για το σαλονι του σε σπιτι στα μελισσια 60τμ με μετρια μονωση.

το 4.4 scop σημαινει και τρελη καταναλωση? (η κανω λαθος)

Ο αδερφός μου έχει το Mitsubishi Heavy Industries SRK63ZMA-S απο το 2015. Είναι το προηγούμενο μοντέλο στα 21000 btu(και αυτός με twin rotary compressor). Είναι πολύ ευχαριστημένος και στην κατανάλωση (EER-3.58/COP - 3.97) και στην ποιότητα λειτουργίας. Τα μειονέκτημα είναι: 1) το σχετικά παλιομοδίτικο control 2) H πολιτική της Ελληνικής αντιπροσωπίας να ταιριάζει διαφορετικές εσωτερικές μονάδες με παλιότερους κομπρέσσορες(πιθανόν για να ξεστοκάρει) και 3) Αναφορές για καμένες πλακέτες λόγω κάποιας ευαισθησίας σε αλλαγές τάσης. Προσωπικά δεν μας έτυχε το 2 και 3, πιθανόν ίσχυε για παλιότερα μοντέλα. Αλλα απο κάθε άλλη αποψη, πολυ καλη επιλογη! Θα σου έλεγα να προχωρήσεις, δεν νομίζω να βρέις κάτι καλύτερο στα 27000 btu. 

 

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Corum είπε

Ο αδερφός μου έχει το Mitsubishi Heavy Industries SRK63ZMA-S απο το 2015. Είναι το προηγούμενο μοντέλο στα 21000 btu(και αυτός με twin rotary compressor). Είναι πολύ ευχαριστημένος και στην κατανάλωση (EER-3.58/COP - 3.97) και στην ποιότητα λειτουργίας. Τα μειονέκτημα είναι: 1) το σχετικά παλιομοδίτικο control 2) H πολιτική της Ελληνικής αντιπροσωπίας να ταιριάζει διαφορετικές εσωτερικές μονάδες με παλιότερους κομπρέσσορες(πιθανόν για να ξεστοκάρει) και 3) Αναφορές για καμένες πλακέτες λόγω κάποιας ευαισθησίας σε αλλαγές τάσης. Προσωπικά δεν μας έτυχε το 2 και 3, πιθανόν ίσχυε για παλιότερα μοντέλα. Αλλα απο κάθε άλλη αποψη, πολυ καλη επιλογη! Θα σου έλεγα να προχωρήσεις, δεν νομίζω να βρέις κάτι καλύτερο στα 27000 btu. 

 

Καλημέρα @Corum

Σε τι συνθήκες το δουλεύει? Πόσα τμ σπίτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Καλημέρα @Corum

Σε τι συνθήκες το δουλεύει? Πόσα τμ σπίτι? 

Είναι τοποθετημένο σε σαλονοτραπεζαρία/κουζίνα περίπου 60 τ.μ αλλά υπάρχει και ένα 12αρι fujitsu στην άλλη άκρη του ενιαίου χώρου. Το σπίτι είναι του 2013 με μέτρια προς καλή μόνωση και αρκετά καλά κουφώματα. Η περιοχή είναι στα νότια Αθηναικα προάστια οπότε ο καιρός είναι σχετικά ήπιος. Επίσης, ο κομπρέσσορας είναι προστατευμένος απο τον καιρό. Συνήθως δουλεύει και τα δυο στην αρχή αν έχει κρύο(κάτω απο 10 βαυμούς) και μετά αναλαμβάνει το Heavy απο μόνο του. Το μηχάνημα δουλεύει απροβλημάτιστα. Πιστέυω ότι αν είχε το μοντέλο για το οποίο ενδιαφέρεσε(27000BTU) δεν θα χρειαζόταν το μικρότερο Fujitsu.

 

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Corum είπε

Είναι τοποθετημένο σε σαλονοτραπεζαρία/κουζίνα περίπου 60 τ.μ αλλά υπάρχει και ένα 12αρι fujitsu στην άλλη άκρη του ενιαίου χώρου. Το σπίτι είναι του 2013 με μέτρια προς καλή μόνωση και αρκετά καλά κουφώματα. Η περιοχή είναι στα νότια Αθηναικα προάστια οπότε ο καιρός είναι σχετικά ήπιος. Επίσης, ο κομπρέσσορας είναι προστατευμένος απο τον καιρό. Συνήθως δουλεύει και τα δυο στην αρχή αν έχει κρύο(κάτω απο 10 βαυμούς) και μετά αναλαμβάνει το Heavy απο μόνο του. Το μηχάνημα δουλεύει απροβλημάτιστα. Πιστέυω ότι αν είχε το μοντέλο για το οποίο ενδιαφέρεσε(27000BTU) δεν θα χρειαζόταν το μικρότερο Fujitsu.

 

παιζει τοσο σημαντικο ρολο ο κομπρεσσορας να προστατευεται απο καιρο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

παιζει τοσο σημαντικο ρολο ο κομπρεσσορας να προστατευεται απο καιρο????

200%.

Είμαι σίγουρος ότι αν είχα το Fujitsu σε οποιαδήποτε άλλο μπαλκόνι και όχι στο βορεινό που είναι τώρα, δεν θα έκανε τόσα defrost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

παιζει τοσο σημαντικο ρολο ο κομπρεσσορας να προστατευεται απο καιρο????

Οι ειδικοί του forum έιναι πολυ πιο καταρτισμένοι να σου απαντήσουν, απλά θεωρώ ότι πάντα είναι καλύτερα να είναι προστατευμένος απο καιρικά φαινόμενα. Μην φαντάζεσαι κάτι ακραίο, ο κομπρέσσορας μπήκε σε βάσεις στήριξης δαπέδου και είναι κάτω απο το μπαλκόνι οπότε δεν έχει απευθείας έκθεση στον ήλιο και την βροχή. Προσανατολισμός προς τα δυτικά(που αναφέρθηκε και ο liakjim)

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

200%.

Είμαι σίγουρος ότι αν είχα το Fujitsu σε οποιαδήποτε άλλο μπαλκόνι και όχι στο βορεινό που είναι τώρα, δεν θα έκανε τόσα defrost.

Τεντες? 

Εγω ειδα σημαντικη διαφορα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Τεντες? 

Εγω ειδα σημαντικη διαφορα... 

Πρίν απο κάποια χρόνια, είχε γίνει κουβέντα για αυτό το θέμα και έχει λογική. Αν ο κομπρέσσορας είναι εκτεθειμένος στον ήλιο, μέρος της απόδοσης θα χαθέι αφού όλα τα μηχανικά μέρη είναι ζεστά και θα σπαταλήσει ενέργεια για να τα ψύξει. Το αντίστοιχο σε περιπτώσεις κρύου. Μάλιστα κάποιος απο εδω είχε φτιάξει σκέπαστρο με σανίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Corum είπε

Πρίν απο κάποια χρόνια, είχε γίνει κουβέντα για αυτό το θέμα και έχει λογική. Αν ο κομπρέσσορας είναι εκτεθειμένος στον ήλιο, μέρος της απόδοσης θα χαθέι αφού όλα τα μηχανικά μέρη είναι ζεστά και θα σπαταλήσει ενέργεια για να τα ψύξει. Το αντίστοιχο σε περιπτώσεις κρύου. Μάλιστα κάποιος απο εδω είχε φτιάξει σκέπαστρο με σανίδες.

πριν βαλω το AP71 ειχα και εγω το klca24 Fujitsu σε βορεινο μπαλκονι (σαλονιου) και τον χειμωνα με πολυ κρυο και υγρασια ειχα ουκ ολιγα defrost, με την τεντα στο βορεινο τμημα του μπαλκονιου περιοριστηκε λιγο το φαινομενο οχι βεβαια σε ικανοποιητικο βαθμο (λογω μικρης εξωτερικης μοναδας υποθετω) αλλα και με το ΑΡ71 σε περιπτωσεις που εχει πολυ αερα και κρυο οπου χτυπαει φουλ το μπαλκονι οταν εχω κατω την τεντα νομιζω οτι κανει αρκετη διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι σε αναζήτηση air condition για χώρο σαλονοκουζίνας 37-38 τ.μ. Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για ψύξη και όχι για θέρμανση. Δεν έχω καταλήξει ακόμη για το αν χρειάζομαι ένα προϊόν των 12.000 btu -πιθανόν κάπως πιο premium- ή ένα των 18.000 btu που θα αποδίδει ίσως και περισσότερο από όσο χρειάζομαι.

Μου πρότειναν το συγκεκριμένο προϊόν: https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-i-x1-12n8d0-o-wifi/1519286. Το εύρος ψύχης φτάνει στις 14.700, αρκετά μεγαλύτερο από τα περισσότερα προϊόντα των 12.000 btu. Αν κάποιος έχει γνώση από το συγκεκριμένο προϊόν/εταιρεία, καλοδεχούμενη ή γνώμη του.

 

Διαφορετικά, καλοδεχούμενη και η όποια άποψη/tip για άλλα προϊόντα ή χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να με καλύψουν. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

καμια προταση για αθορυβο κλιματιστικο 9αρι για υπνοδωματιο, σχεδoν αποκλειστικα για ψυξη?

Δεν εχουμε προτιμηση σε συγκεκριμενη εταιρεια, υπαρχει και καποια ελαστικοτητα οσον αφορα τιμη.

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, AlexXeni είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι σε αναζήτηση air condition για χώρο σαλονοκουζίνας 37-38 τ.μ. Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για ψύξη και όχι για θέρμανση. Δεν έχω καταλήξει ακόμη για το αν χρειάζομαι ένα προϊόν των 12.000 btu -πιθανόν κάπως πιο premium- ή ένα των 18.000 btu που θα αποδίδει ίσως και περισσότερο από όσο χρειάζομαι.

Μου πρότειναν το συγκεκριμένο προϊόν: https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-save-lite-ag-12nxd0-i-x1-12n8d0-o-wifi/1519286. Το εύρος ψύχης φτάνει στις 14.700, αρκετά μεγαλύτερο από τα περισσότερα προϊόντα των 12.000 btu. Αν κάποιος έχει γνώση από το συγκεκριμένο προϊόν/εταιρεία, καλοδεχούμενη ή γνώμη του.

 

Διαφορετικά, καλοδεχούμενη και η όποια άποψη/tip για άλλα προϊόντα ή χαρακτηριστικά που θα μπορούσαν να με καλύψουν. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού 

Στο 10ο ερώτημα βάλε 18C όταν σου ζητηθεί.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...