Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

55 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Θελω 12ρι θα δουλευει συνεχεια καλοκαιρι χειμωνα σε σπιτι με πολλες απωλειες σε νησι.Τωρα το μπατζετ δεν ξερω για σιγουρα.Επειδη οτι κι αν παρω θα μπει σε δοσεις π.χ μπορω να κανω και την υπερβαση σε ενα daikin ετσι ωστε αν φυγω το παιρνω μαζι μου και εχω και καλο κλιματιστικο.Εδω ειναι το ερωτημα μου να διαθεσω π.χ 500 ευρω σε ενα καλο με 3ετη εγγυηση η να παρω ενα σε στυλ tcl πιο φτηνο με 10ετη?

αν και γενικά συμφωνώ με την λογική του @liakjim παραπάνω, νομίζω ότι πρέπει να λάβεις υπόψιν σου και τις μελοντικές ανάγκες σου. Δηλαδή, αν υπάρχει περίπτωση όταν μετακομίσεις να πας σε μεγαλύτερο σπίτι και να είναι πιθανό να χρειάζεσαι μεγαλύτερο κλιματιστικό ένα 12αρι μάλλον θα είναι υπερβολή για κρεβατοκάμαρα, και θα αναγκαστείς να πάρεις και κάποιο μεγαλύτερο.

Αν θεωρείς ότι το 12αρι θα καλύπτει και τις μελλοντικές σου ανάγκες τότε ναι, καλύτερα το daikin ή όποιο δουλεύει οικονομικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, dimostr είπε

αν αυτό στο έχει πει το  μαγαζί η ο μάστορας πολύ απλά τους ρίχνεις 10 φασκελα και φεύγεις , εαν μάλιστα αυτό το μαγαζί που είπε κάτι τέτοιο η ο μάστορας πο6 στο είπε είναι τιποτα συμβεβλημένος με την daikin (που πραγματικά ελπιζω να μην ισχύει ) τότε ενημερώνεις και την daikin για αυτούς τους κατσαπλιάδες 

σε κάθε περίπτωση εαν πρόκειται να πάρεις daikin κοιτα ο κωδικός του προϊόντος να αρχίζει από F ώστε να έχεις περισσότερα χρόνια εγγύησης 

Αυτο το μαγαζί που είναι Καλλιθέα? Αν ναι έχω πάρει από εκεί ένα toyotomi kuro 9ari σε τιμή 489 ευρώ το 2019 κατά καιρούς βγάζουν τρομερές προσφορές 

Ο υπεύθυνος τού καταστήματος μού το είπε όταν τόν ρώτησα αν χρησιμοποιούν τήν αντλία κενού κατά τήν εγκατάσταση. Τί να πώ... Κι είναι επίσημος κι αποκλειστικός συνεργάτης Daikin...

Από AirCon έχει αγοράσει φίλη διάφορα σχετικά και μού έχει πεί τα καλύτερα. Ιδού πού βρίσκετε:

https://www.google.com/maps/place/Λεωφ.+Ανδρέα+Συγγρού+336,+Καλλιθέα+176+73/@37.9453507,23.6992433,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14a1bc45c8eb9499:0x5456a12579f61dd2!8m2!3d37.9453507!4d23.701432

 

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, userAnon είπε

αν και γενικά συμφωνώ με την λογική του @liakjim παραπάνω, νομίζω ότι πρέπει να λάβεις υπόψιν σου και τις μελοντικές ανάγκες σου. Δηλαδή, αν υπάρχει περίπτωση όταν μετακομίσεις να πας σε μεγαλύτερο σπίτι και να είναι πιθανό να χρειάζεσαι μεγαλύτερο κλιματιστικό ένα 12αρι μάλλον θα είναι υπερβολή για κρεβατοκάμαρα, και θα αναγκαστείς να πάρεις και κάποιο μεγαλύτερο.

Αν θεωρείς ότι το 12αρι θα καλύπτει και τις μελλοντικές σου ανάγκες τότε ναι, καλύτερα το daikin ή όποιο δουλεύει οικονομικά.

Ναι έχεις δίκιο είναι και αυτός ο παράγοντας.Απλως σκέφτομαι και το εξής αφού μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω κλίματιστικο το φθηνότερο 12ρι με εγκατάσταση βγαίνει 400 το λιγοτερο με βάση την οικονομία την αξιοπιστία και ότι το daikin είναι μια κλαση πάνω από τα αλλα 16.500btu αποδίδει στην θερμανση και ότι μελλοντικά ίσως  μπορεί να καλύψει μεγαλύτερο χώρο μάλλον θα αγοράσω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sifario1 είπε

Ναι έχεις δίκιο είναι και αυτός ο παράγοντας.Απλως σκέφτομαι και το εξής αφού μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω κλίματιστικο το φθηνότερο 12ρι με εγκατάσταση βγαίνει 400 το λιγοτερο με βάση την οικονομία την αξιοπιστία και ότι το daikin είναι μια κλαση πάνω από τα αλλα 16.500btu αποδίδει στην θερμανση και ότι μελλοντικά ίσως  μπορεί να καλύψει μεγαλύτερο χώρο μάλλον θα αγοράσω αυτο

Αν έχεις eurobank ή αν βρεις κάποιον που να έχει, σου έρχεται 20% κάτω

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/daikin-sensira-atxc-arxc35c-klimatistiko-12-000-btu-h_3664988

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι εχω ισχυει μεχρι σημερα η προσφορα το βλεπω.

Τo θεωρεις καλη προσφορα γιατι βγαινει περιπου το ιδιο με skroutz σε σχεση με τον νοεμβριο που διαβασα εδω οτι το ειχε ομιζω το πρακτικερ 570 με εγκατασταση.

Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Ναι εχω ισχυει μεχρι σημερα η προσφορα το βλεπω.

Τo θεωρεις καλη προσφορα γιατι βγαινει περιπου το ιδιο με skroutz σε σχεση με τον νοεμβριο που διαβασα εδω οτι το ειχε ομιζω το πρακτικερ 570 με εγκατασταση.

Ίσως να βγει κάπου και φθηνότερα, δεν μπορώ να ξέρω. Αν βρεις στα ίδια λεφτά το ftxc35c από blue dealer με option για 5 έτη εγγύηση, προτίμησε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, astrolavosg είπε

Ο υπεύθυνος τού καταστήματος μού το είπε όταν τόν ρώτησα αν χρησιμοποιούν τήν αντλία κενού κατά τήν εγκατάσταση. Τί να πώ... Κι είναι επίσημος κι αποκλειστικός συνεργάτης Daikin...

Από AirCon έχει αγοράσει φίλη διάφορα σχετικά και μού έχει πεί τα καλύτερα. Ιδού πού βρίσκετε:

https://www.google.com/maps/place/Λεωφ.+Ανδρέα+Συγγρού+336,+Καλλιθέα+176+73/@37.9453507,23.6992433,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14a1bc45c8eb9499:0x5456a12579f61dd2!8m2!3d37.9453507!4d23.701432

 

Εχω αγοράσει από aircon ενα θερμοπομπο και ένα καλοριφέρ λαδιού πριν κάτι χρόνια και δούλεψαν χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Στη θέση σου αν άκουγα αυτή την παπατζα σχετικά με την αντλία κενού και μάλιστα από blue dealer θα έφευγα τρέχοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, astrolavosg είπε

Ο υπεύθυνος τού καταστήματος μού το είπε όταν τόν ρώτησα αν χρησιμοποιούν τήν αντλία κενού κατά τήν εγκατάσταση. Τί να πώ... Κι είναι επίσημος κι αποκλειστικός συνεργάτης Daikin..

Πώς το λένε το μαγαζί που σου είπε αυτά τα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sifario1 είπε

Ναι έχεις δίκιο είναι και αυτός ο παράγοντας.Απλως σκέφτομαι και το εξής αφού μπήκα στην διαδικασία να αγοράσω κλίματιστικο το φθηνότερο 12ρι με εγκατάσταση βγαίνει 400 το λιγοτερο με βάση την οικονομία την αξιοπιστία και ότι το daikin είναι μια κλαση πάνω από τα αλλα 16.500btu αποδίδει στην θερμανση και ότι μελλοντικά ίσως  μπορεί να καλύψει μεγαλύτερο χώρο μάλλον θα αγοράσω αυτο

- Δεν μπορεί να αποδώσει 16.500BTU για μεγάλο χρονικό διάστημα.

- Και στα λίγα λεπτά της ώρας που μπορεί να το πετύχει, έχει χαμηλότερη αποδοτικότητα (άρα μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος) από αυτή που έχει στην ονομαστική του απόδοση και πολύ χαμηλότερη αποδοτικότητα από αυτή που έχει όταν αποδίδει 4.435 (Btu/h). Κατά συνέπεια είναι καλύτερο να χρησιμοποιηθεί σε χώρο 18-25 m².

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, filipN είπε

(...)

Επειδή είπες τα παραπάνω, θα ήθελα να καταλάβω και την εξήγηση του γεγονότος ότι μπορείς να βρεις κλιματιστικά με ονομαστική απόδοση 12k BTU αλλά με max. capacity έως και 9 kW.
Για παράδειγμα, κοίταζα με περιέργεια ένα Nocria X (ASYG12KXCA), το οποίο έχει ονομαστικό 5kw (capacity 0,6-9kw) στη θέρμανση και νόμιζα ότι ήταν σαν ένα 24k btu.... Ή Ururu Sarara, το 12k btu, το οποίο έχει μέγιστη χωρητικότητα 30700 btu (9kw)...

Και σκέφτηκα ότι αν μπορούν πραγματικά να προσφέρουν τόσο μεγάλη χωρητικότητα (συγκρίσιμη με τις κανονικές ονομαστικές συσκευές 24k btu) οι τιμές τους δεν φαίνονται πλέον τόσο υψηλές...


Πρέπει να καταλάβω ότι, στην πραγματικότητα, μια τέτοια συσκευή δεν μπορεί να κάνει αυτό που κάνει ένα κλιματιστικό με μεγαλύτερη ονομαστική χωρητικότητα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω καταλήξει σε δυο κλιματιστικά και θέλω την γνώμη σας το ένα είναι το inventor comfort 18 και το άλλο είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR50VF ποιο προτείνετε από τα δυο και γιατί αν είναι εύκολο να μου πείτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, amotida είπε

Επειδή είπες τα παραπάνω, θα ήθελα να καταλάβω και την εξήγηση του γεγονότος ότι μπορείς να βρεις κλιματιστικά με ονομαστική απόδοση 12k BTU αλλά με max. capacity έως και 9 kW.
Για παράδειγμα, κοίταζα με περιέργεια ένα Nocria X (ASYG12KXCA), το οποίο έχει ονομαστικό 5kw (capacity 0,6-9kw) στη θέρμανση και νόμιζα ότι ήταν σαν ένα 24k btu.... Ή Ururu Sarara, το 12k btu, το οποίο έχει μέγιστη χωρητικότητα 30700 btu (9kw)...

Και σκέφτηκα ότι αν μπορούν πραγματικά να προσφέρουν τόσο μεγάλη χωρητικότητα (συγκρίσιμη με τις κανονικές ονομαστικές συσκευές 24k btu) οι τιμές τους δεν φαίνονται πλέον τόσο υψηλές...


Πρέπει να καταλάβω ότι, στην πραγματικότητα, μια τέτοια συσκευή δεν μπορεί να κάνει αυτό που κάνει ένα κλιματιστικό με μεγαλύτερη ονομαστική χωρητικότητα ; 

Αυτό που θέλει να πει ο @filipN είναι ότι δεν είναι μόνο η ικανότητα που έχει σημασία αλλά και το πόσο πληρώνουμε για να μας δίνει τα kw αυτά ή πιο απλά πόσο αποδοτικό είναι εκεί. Δλδ δεν πρέπει να αγοράζουμε κάτι κοιτώντας πόσο πάει max γιατί αν για κάποιον λόγο χρειαστεί να το δουλεύουμε εκεί ψηλά, θα έχει πολύ μικρότερο cop από ότι ένα άλλο που είναι σχεδιασμένο να παίζει εκεί.

Στην πράξη δεν έχουμε εύκολα στοιχεία γιατί δεν έχουμε πίνακες απόδοσης ανά capacity. Δεν μπορούμε πχ να δούμε με πόσο cop δίνει τα 16500btus το 12άρι daikin σε σχέση με το ftxc50c όπου θα δουλεύει σε μερικό φορτίο.

Πάντως έχουμε δει ότι συνήθως η απόδοση ανεβαίνει όταν το κλιματιστικό δουλεύει σε μερικό φορτίο. Μόνο από τη toshiba μπορούμε να βρούμε πίνακες capacity ανά φορτίο (αν ψάξεις στο google) , οπότε μπορείς να δεις αν τελικά σε συμφέρει μια τέτοια προσέγγιση.

 

 

 

 

36 λεπτά πριν, panosopc είπε

Καλησπέρα έχω καταλήξει σε δυο κλιματιστικά και θέλω την γνώμη σας το ένα είναι το inventor comfort 18 και το άλλο είναι το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR50VF ποιο προτείνετε από τα δυο και γιατί αν είναι εύκολο να μου πείτε 

Εξαρτάται τι ψάχνεις και που δίνεις βαρύτητα . ΄Ισως αυτό σε βοηθήσει (από το sticky) https://www.insomnia.gr/applications/core/interface/file/attachment.php?id=2993903

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό που θέλει να πει ο @filipN είναι ότι δεν είναι μόνο η ικανότητα που έχει σημασία αλλά και το πόσο πληρώνουμε για να μας δίνει τα kw αυτά ή πιο απλά πόσο αποδοτικό είναι εκεί. Δλδ δεν πρέπει να αγοράζουμε κάτι κοιτώντας πόσο πάει max γιατί αν για κάποιον λόγο χρειαστεί να το δουλεύουμε εκεί ψηλά, θα έχει πολύ μικρότερο cop από ότι ένα άλλο που είναι σχεδιασμένο να παίζει εκεί.

Στην πράξη δεν έχουμε εύκολα στοιχεία γιατί δεν έχουμε πίνακες απόδοσης ανά capacity. Δεν μπορούμε πχ να δούμε με πόσο cop δίνει τα 16500btus το 12άρι daikin σε σχέση με το ftxc50c όπου θα δουλεύει σε μερικό φορτίο.

Πάντως έχουμε δει ότι συνήθως η απόδοση ανεβαίνει όταν το κλιματιστικό δουλεύει σε μερικό φορτίο. Μόνο από τη toshiba μπορούμε να βρούμε πίνακες capacity ανά φορτίο (αν ψάξεις στο google) , οπότε μπορείς να δεις αν τελικά σε συμφέρει μια τέτοια προσέγγιση.

Για να κάνω την παραπάνω ερώτηση, πέρα από τα παραδείγματα που έχω ήδη δώσει, και κάτι άλλο μου τράβηξε την προσοχή...
Η Nocria X βγαίνει μόνο 9k ή 12k ονομαστική ...γιατί άραγε δεν έβγαλαν ακόμα μεγαλύτερα;
 Ο Ururu Sarara βγαίνει 9, 12 αλλά και στην κατηγορία των 18... Αναρωτιέμαι επίσης γιατί δεν έχουν βγάλει ακόμα μεγαλύτερα; 
Αν κοιτάξουμε μόνο στην κατηγορία των πιο αποδοτικών αντλιών θερμότητας αέρα-αέρα, με βελτιστοποίηση για θέρμανση, βλέπουμε ότι και η VZ Heatcharge από την Panasonic βγαίνει μόνο με ονομαστικό 9 και 12. Και εδώ κάτι μου τράβηξε περισσότερο την προσοχή, κοιτάζοντας τα site της μάρκας στα νορβηγικά ή σουηδικά, παρατήρησα για ποιους χώρους προτείνουν αυτά τα δύο μηχανήματα...(φυσικά, υπό τις προϋποθέσεις των προδιαγραφών θερμομόνωσης των σπιτιών τους) ... δείτε τη συνημμένη φωτογραφία: 

900798314_vzheatcharge.jpg.9e2e18a7d7832fa94d636169ae1c200c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Απο περιεργεια κατεβασα  ενα αρχειο για να δω βασικα τι καλυπτει η εγγυηση tcl.Δεν ξερω εμενα προσωπικα δεν με καλυπτει.

Κάνεις τη σωστή κίνηση. Έτσι θα έπρεπε να ψάχνονται όλοι. Οι όροι εγγύησης είναι παντού αναρτημένες οπότε βλέπεις τι σε συμφέρει ή τι σε βολεύει. 

Όσο για τη tcl, έχει το καλό της δεκαετούς διάρκειας και τη μη απαίτηση απόδειξης ότι έγιναν τα ετήσια σέρβις αλλά δεν καλύπτει την περίπτωση απεγκατάστασης και μεταφοράς της συσκευής αν αυτή είναι προβληματική (που προσωπικά το θεωρώ εντελώς ακατανόητο και μάλιστα το βλέπω και αλλού πχ haier).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...