Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

δεν το λες "κτηνακι" , θα εβγαζα το "ακι" να σου πω την αληθεια...

εχει ενα midea 24ρι τωρα αλλα με τον ζορικο χειμωνα που περασε δεν ζεσταθηκε επαρκως και θελει κατι πολυ δυνατο για το σαλονι.

Νομιζω πως το συγκεκριμενο ειναι καλη επιλογη.

πανω κατω οι απωλειες ειναι οι εξης.

 

Θερμικές Απώλειες

 

4226.08Watt

 

3634.43KCal/h

 

76.84Watt/m2

 

66.08KCal/h/m2

Στην πράξη πρέπει να έχει παραπάνω απώλειες γιατί με τα νούμερα αυτά θα προτείναμε 18αρι και χαλαρά κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα, έχω αυτό το κλιματιστικό, το πήρα μεταχειρισμένο απο γνωστό, στην μετεγκατάσταση δεν είχαν κρατήσει το φρέον, και ο καινούργιος τεχνικός μου έβαλε το παλιό καλό φρέον είπε.., 

πράγματι σε 60 τετραγωνικά σπίτι απο το δωμάτιο στην ευθεία μέχρι το σαλόνι κρυώνει/ζεσταίνει το σπιτι ολόκληρο σε 15 λεπτά,και είναι και οικονομικό,

όμως scoop δεν βλέπω στο σαιτ,υπολογίζεται κάπως αλλιώς πλέον? ρωτάω για να γνωρίζω αν όντως το φρεον εκανε την διαφορά η είναι απο μόνο του δυνατό,σε περίπτωση αλλαγής σπιτιού,σας ευχαριστώ

https://www.lg.com/gr/klimatistika/lg-S18AW-inverter-ac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στην πράξη πρέπει να έχει παραπάνω απώλειες γιατί με τα νούμερα αυτά θα προτείναμε 18αρι και χαλαρά κιόλας.

το πιθανοτερο ειναι να εχει αρκετα ποιο πανω... 

πιστευω οτι θα του κανει δουλεια το συγκεκριμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Καλημερα σε ολους

Υπαρχει καποιος που να εχει feedback απο αυτο???

https://www.alphaclimagr.gr/product/1414941/mitsubishi-heavy-industries-srk-src-80-zr-w-klimatistiko.html

το σκεφτεται φιλος για το σαλονι του σε σπιτι στα μελισσια 60τμ με μετρια μονωση.

το 4.4 scop σημαινει και τρελη καταναλωση? (η κανω λαθος)

Κανονικα ενα 24αρι θα επρεπε να τον καλυπτει ανετα

Παντως το συγκεκριμενο μηχανημα ειναι κομψο και σε καλη τιμη

Αν πηγαινε σε δαπεδου-οροφης θα πετυχαινε και λιγοτερα db αλλα ισως δεν ειναι σημαντικο αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Κανονικα ενα 24αρι θα επρεπε να τον καλυπτει ανετα

Παντως το συγκεκριμενο μηχανημα ειναι κομψο και σε καλη τιμη

Αν πηγαινε σε δαπεδου-οροφης θα πετυχαινε και λιγοτερα db αλλα ισως δεν ειναι σημαντικο αυτο

εχει ηδη 24ρι αλλα η αποδοση του στον χειμωνα που περασε ηταν κατω του μετριου απο οτι μου ειπε για αυτο ηθελε κατι σε heavy duty.

πιστευω οτι το συγκεκριμενο θα τον καλυψει ανετα για χειμωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

εχει ηδη 24ρι αλλα η αποδοση του στον χειμωνα που περασε ηταν κατω του μετριου απο οτι μου ειπε για αυτο ηθελε κατι σε heavy duty.

πιστευω οτι το συγκεκριμενο θα τον καλυψει ανετα για χειμωνα.

Ωραίο εργαλείο. Κατεβαίνει στα 400W στη θέρμανση (ίδιο με το 71) , και έχει twin rotary συμπιεστή.

 

1d5c4ff51cee9040838d66bdbf4224dc.png

Πίνακας capacity

4074cdf1a32f879a9e8971249de99f9c.png
 

Πάντως ενδιαφέρον έχει που δίνει που δίνει διόρθωση για το defrost όπου όπως και η hitachi λέει ότι η χειρότερη κατάσταση είναι γύρω από το 0 , δηλαδή καλύτερα να έχει έξω -5 παρά -1 ενώ κάτω από τους -10 δεν πιάνει εύκολα πάγο.

1287a22d2328afaad3f1f3137891436d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ήρθε ο λογαριασμός ρευματος όπως θα δείτε αφορά κατανάλωση 52 ημερών , ουσιαστικά μιλάμε για τους σχεδόν δυο πιο δύσκολους μήνες φέτος από πλευράς θερμοκρασιών για τα τρία μου κλιματιστικα τα οποία δούλεψαν αδιάλειπτα με ρύθμιση ζητούμενης θερμοκρασίας 21 , κρίνοντας από τον λογαριασμό μπορώ με βεβαιότητα να πω για μένα τουλάχιστον ότι δεν υπάρχει φθηνότερη μορφή θέρμανσης πέραν των κλιματιστικών 

 

4129AD70-FD3E-45EC-8A25-87500380C6AD.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως προκειτε για Aux φασον; Η Westnet ειναι ο διανομεας της Aux

Στις 10/2/2022 στις 6:15 ΜΜ, aizensama24 είπε

Ο άνθρωπος από τη westnet αυτό μου είπε εκτός αν εγώ άκουσα κάτι λάθος.

Τι συμπιεστή έχει? 

Εκτός αν μου είπε general electric compressor motor αλλά εγώ άκουσα σίγουρα general motors.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι πλέον σοβαρά (μετά από σχετική σύσταση εδώ) τήν αγορά τού Daikin Sensira κυρίως για θέρμανση στο σπίτι. Σε επίσημο συνεργάτη πού ρώτησα (στα βόρεια προάστια) η τιμή ήταν στα 650 το 12ρι κι 100 ευρώ η τοποθέτηση. Θέλω δύο τέτοια οπότε η τιμή, με 2 τοποθετήσεις, τραβάει τήν ανηφόρα (όπως λέει κι ο ποιητής). Επίσης για τήν τοποθέτηση μού είπαν πως δεν θα χρησιμοποιήσουν αντλία κενού αέρα γιατί δεν υπήρχε κλιματιστικό πιο πρίν στον χώρο...  Το ερώτημα είναι να προτιμήσω για αγορά κατάστημα Skroutz (εκκίνηση από 539 έκαστο) ή υπάρχει κάποιο σοβαρό ρίσκο πού δεν καταλαβαίνω? Η Aircon (για παράδειγμα) είναι και στην γειτονία μου. Απόψεις, σκέψεις, προτάσεις ευπρόσδεκτες... 

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Επίσης για τήν τοποθέτηση μού είπαν πως δεν θα χρησιμοποιήσουν αντλία κενού αέρα γιατί δεν υπήρχε κλιματιστικό πιο πρίν στον χώρο... 

αν αυτό στο έχει πει το  μαγαζί η ο μάστορας πολύ απλά τους ρίχνεις 10 φασκελα και φεύγεις , εαν μάλιστα αυτό το μαγαζί που είπε κάτι τέτοιο η ο μάστορας πο6 στο είπε είναι τιποτα συμβεβλημένος με την daikin (που πραγματικά ελπιζω να μην ισχύει ) τότε ενημερώνεις και την daikin για αυτούς τους κατσαπλιάδες 

σε κάθε περίπτωση εαν πρόκειται να πάρεις daikin κοιτα ο κωδικός του προϊόντος να αρχίζει από F ώστε να έχεις περισσότερα χρόνια εγγύησης 

21 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Η Aircon

Αυτο το μαγαζί που είναι Καλλιθέα? Αν ναι έχω πάρει από εκεί ένα toyotomi kuro 9ari σε τιμή 489 ευρώ το 2019 κατά καιρούς βγάζουν τρομερές προσφορές 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, astrolavosg είπε

Επίσης για τήν τοποθέτηση μού είπαν πως δεν θα χρησιμοποιήσουν αντλία κενού αέρα γιατί δεν υπήρχε κλιματιστικό πιο πρίν στον χώρο... 

Θα είχε φάση να δούμε τι θα σου έλεγαν αν ζητούσες γραπτώς ότι δεν θα επηρέαζε την εγγύηση και την απόδοση του μηχανήματος...

Δεν θα πέρναγα ούτε απέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηθελα την γνωμη σας Σε προηγουμενα post εχω απαντησει στο ερωτηματολογιο για να μπω κατευθειαν στο θεμα ειμαι ενοικιαστης και κατεληξα σε 12ρι για ενα συγκεκριμεο χωρο.Τον χωρο τον ειδε και ψυκτικος.Το προβλημα μου ειναι να παρω κατι φθηνο οπως omnys και αλλες μαρκες η κατι καλυτερο και να εχει εγγυηση σε περιπτωση που φυγω.Επειδη το θελω και για κυρια θερμανση ο ψυκτικος με ειπε η να βρω κανα aux απο σκρουτζ και να το περασει η να παρω invertor απο τα επωνυμα καταστηματα γιατι εχουν εγγυηση για το μελλον και επειδη με τα περαστικα περιπου το ιδιο βγαινει.Δεν ξερω απο την μια αν παρω φθηνο μαζι με περαστικα βγαινει στο 400ρι και για τα αλλα ανεβαινω.Σκεφτομαι ομως και κατι αλλο ισως ειμαι λαθος σε αυτο.Επειδη δεν ξερω αν η εγγυηση ειναι οντως καλη σε καποια μηχανηματα εννοω σε θεμα συννενοησης μηπως ειναι καλυτερα απο καποιο επωνυμο καταστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sifario1 είπε

θα ηθελα την γνωμη σας Σε προηγουμενα post εχω απαντησει στο ερωτηματολογιο για να μπω κατευθειαν στο θεμα ειμαι ενοικιαστης και κατεληξα σε 12ρι για ενα συγκεκριμεο χωρο.Τον χωρο τον ειδε και ψυκτικος.Το προβλημα μου ειναι να παρω κατι φθηνο οπως omnys και αλλες μαρκες η κατι καλυτερο και να εχει εγγυηση σε περιπτωση που φυγω.Επειδη το θελω και για κυρια θερμανση ο ψυκτικος με ειπε η να βρω κανα aux απο σκρουτζ και να το περασει η να παρω invertor απο τα επωνυμα καταστηματα γιατι εχουν εγγυηση για το μελλον και επειδη με τα περαστικα περιπου το ιδιο βγαινει.Δεν ξερω απο την μια αν παρω φθηνο μαζι με περαστικα βγαινει στο 400ρι και για τα αλλα ανεβαινω.Σκεφτομαι ομως και κατι αλλο ισως ειμαι λαθος σε αυτο.Επειδη δεν ξερω αν η εγγυηση ειναι οντως καλη σε καποια μηχανηματα εννοω σε θεμα συννενοησης μηπως ειναι καλυτερα απο καποιο επωνυμο καταστημα?

Μπερδεύτηκα.

Καταρχάς ψάχνουμε 12αρι. Πάει αυτό.

Πόσο μπάτζετ έχεις; Τι χρήση; Μια στο τόσο ή θα δουλεύει συνέχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπερδεύτηκα.

Καταρχάς ψάχνουμε 12αρι. Πάει αυτό.

Πόσο μπάτζετ έχεις; Τι χρήση; Μια στο τόσο ή θα δουλεύει συνέχεια;

Θελω 12ρι θα δουλευει συνεχεια καλοκαιρι χειμωνα σε σπιτι με πολλες απωλειες σε νησι.Τωρα το μπατζετ δεν ξερω για σιγουρα.Επειδη οτι κι αν παρω θα μπει σε δοσεις π.χ μπορω να κανω και την υπερβαση σε ενα daikin ετσι ωστε αν φυγω το παιρνω μαζι μου και εχω και καλο κλιματιστικο.Εδω ειναι το ερωτημα μου να διαθεσω π.χ 500 ευρω σε ενα καλο με 3ετη εγγυηση η να παρω ενα σε στυλ tcl πιο φτηνο με 10ετη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Θελω 12ρι θα δουλευει συνεχεια καλοκαιρι χειμωνα σε σπιτι με πολλες απωλειες σε νησι.Τωρα το μπατζετ δεν ξερω για σιγουρα.Επειδη οτι κι αν παρω θα μπει σε δοσεις π.χ μπορω να κανω και την υπερβαση σε ενα daikin ετσι ωστε αν φυγω το παιρνω μαζι μου και εχω και καλο κλιματιστικο.Εδω ειναι το ερωτημα μου να διαθεσω π.χ 500 ευρω σε ενα καλο με 3ετη εγγυηση η να παρω ενα σε στυλ tcl πιο φτηνο με 10ετη?

Εσύ αποφασίζεις που θα δώσεις βαρύτητα. Αλλά νομίζω ότι από τη στιγμή που θα δουλέψει πολύ, θα προτιμούσα οικονομία στη λειτουργία. Άρα Daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...