Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Όλα καλά, αλλά τι γίνεται αν έχεις 22 στο χειριστήριο τους; Κανένα δεν πιάνει τη θερμοκρασία που θέλεις;

22 το άφηνα το βράδυ το AP71 στο σαλόνι για να κρατήσει μια θερμοκρασία 20 με 19 ανάλογα το ποσό κρύο είχε το βραδυ. Το fujitsu ΟΎΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΊΟ να κρατήσει 20 βαθμούς με 22 στο control. Ακόμα και με 20 έκανε 6 με 7 defrost κατά την διάρκεια της νύχτας οπότε το εκείνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

εναντι των 15kvw του fujitsu στους 22 βαθμους εσωτερικη με 26 στο κοντρολ.

 

Μια ακόμα απόδειξη ότι το πώς θα λειτούργησε ένα κλιματιστικό εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το χώρο που θα μπει. Αν βάλω στο δικό μου asyg24 ζητηση 26 στο κοντρόλ αρχικά θα κυκλοφορώ με το βρακί και μετά από λίγο θα ανοίξω πόρτες και παράθυρα για να μπει μέσα δροσιά. 

Η απόκλιση που έχω ανάμεσα σε κοντρόλ και πραγματικη θερμοκρασία δεν υπερβαίνει ποτέ τον 1 βαθμό ανεξάρτητα από εξωτερικές θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο χρησης του AP71 vs KLCA24.

Μετα απο εναν πολυ δυσκολο χειμωνα στην Πεντελη με πολυ κρυο υγρασια χιονια κλπ εχω να παραθεσω την "ανωτερωτητα" της Mitsubishi στα heavy duty κλιματιστικα για harsh environments.

οπως εχω πει και αλλες φορες το σπιτι ειναι full βορεινο ανοιχτο σε ανεμους και τα aircondition τα χτυπαει full βοριας.

κατα την διαρκεια του χιονια λοιπον Δευτερα Τριτη και Τεταρτη με θερμοκρασιες της ταξης 0 κατα την διαρκεια της μερας και -5 το βραδυ και τα aircondition να δουλευουν τουλαχιστο 14-15 ωρες την μερα το mitsubishi εβγαλε τις ωρες με 4 defrost καταναλωνοντας 21kvw και θερμοκρασια εσωτερικη στους 22 βαθμους με ρυθμιζομενη στο control 27 ενω το fujitsu εκαψε 28.5kvw σε μικροτερο χωρο απο το σαλονι που ειναι το mitsubishi κανοντας 12 defrost συνολικα με θερμοκρασια στους 21 βαθμους εσωτερικη και στο control 28.

σε ηπιοτερες θερμοκρασιες της ταξης των 7-8 βαθμων και παλι υπερτερει το AP71 με 11-12kvw στις 15-16 ωρες λειτουργιας με θερμοκρασια εσωτερικη στους 23 (26 στο κοντρολ) εναντι των 15kvw του fujitsu στους 22 βαθμους εσωτερικη με 26 στο κοντρολ.

η "τεραστια" εξωτερικη μοναδα του AP71 (ισως η μεγαλυτερη απο οτι εχω δει) δινει σαφες προβαδισμα στην θερμανση μεγαλων χωρων με λιγοτερα defrost και αντιστοιχη καταναλωση. η διαφορα επισης φαινεται και στο ρυθμο με τον οποιο το ΑΡ71 διαχειριζεται τις σκαλες του αερα που απο το powerfull πεφτει στο low σε αρκετα λιγοτερο χρονο απο το klca24 της fujitsu.

τουλαχιστο 14-15 ωρες:

Έχεις δοκιμασει να τα δουλευεις 24ωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Μια ακόμα απόδειξη ότι το πώς θα λειτούργησε ένα κλιματιστικό εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από το χώρο που θα μπει. Αν βάλω στο δικό μου asyg24 ζητηση 26 στο κοντρόλ αρχικά θα κυκλοφορώ με το βρακί και μετά από λίγο θα ανοίξω πόρτες και παράθυρα για να μπει μέσα δροσιά. 

Η απόκλιση που έχω ανάμεσα σε κοντρόλ και πραγματικη θερμοκρασία δεν υπερβαίνει ποτέ τον 1 βαθμό ανεξάρτητα από εξωτερικές θερμοκρασίες

Στην πεντελη?

ο χωρος ειναι σαλονι 54τμ με περιφερειακη μονωση 7cm κ διπλα αλουμινια.

ΑΝ μιλαμε για περιοχες στα Νοτια Προαστεια η ανατολικα η δυτικα... η αποδοση που εχει το asyg δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την αποδοση που εχει στα ΒΠ. Μιλαω με στοιχεια γιατι το εχει και κουμπαρος μου που μενει στην Νικαια και η καταναλωση που εχει με τις αντιστοιχες θερμοκρασιες δεν εχουν καμια σχεση με της Πεντελης.

με εξωτερικη θερμοκρασια <4 και υγρασια 80+ που ειναι και το πλεον συνηθες στα ΒΠ δεν εχω ΠΟΤΕ 22 βαθμους μεσα με 23 στο κοντρολ στο asyg.

24 λεπτά πριν, chbazios είπε

τουλαχιστο 14-15 ωρες:

Έχεις δοκιμασει να τα δουλευεις 24ωρο;

Ναι ειχα το asyg εναν χρονο στο σαλονι πριν το βγαλω και βαλω το AP71, με θερμοκρασιες <4 και υγρασια πανω απο 15 defrost την μερα... εχει πολυ δυνατο airflow το asyg ΑΛΛΑ πολυ μικρη εξωτερικη μοναδα για να το υποστηριξει σε "ακραιες" θερμοκρασιες

Επεξ/σία από apostolisep3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καποιος εμπειρια με φορητα κλιματιστικα; εννοω αυτα που εχουν σωληνα και πρεπει να βγαινει καπου π.χ. σε ανοιχτο παραθυρο.

Σκεφτομαι να παρω γιατι δεν επιτρεπεται να τρυπησω τοιχο για κανονικο κλιματιστικο (ζω στο εξωτερικο) αλλα σκεφτομαι αν εχει νοημα ή αν ειναι τσαμπα εξοδα (και καλυτερα να μετακομισω..) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aenaos15 είπε

Εχει αποψη κανεις για τα κλιματιστικα "Sendo" .

Ειναι  αξιοπιστα;;;

Δεν υπάρχει επαρκές feedback. 

Δες μόνο κριτικές στο skroutz και σε άλλα φόρουμ άμα βρεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, epp είπε

εχει καποιος εμπειρια με φορητα κλιματιστικα; εννοω αυτα που εχουν σωληνα και πρεπει να βγαινει καπου π.χ. σε ανοιχτο παραθυρο.

Σκεφτομαι να παρω γιατι δεν επιτρεπεται να τρυπησω τοιχο για κανονικο κλιματιστικο (ζω στο εξωτερικο) αλλα σκεφτομαι αν εχει νοημα ή αν ειναι τσαμπα εξοδα (και καλυτερα να μετακομισω..) ;

Κάνουν δουλειά αλλά έχουν πάρα πολύ χαμηλό βαθμό απόδοσης, κυρίως γιατί συνεχώς διώχνουν εσωτερικό αέρα έξω και άρα βάζουν εξωτερικό μέσα (από τις χαραμαδες. 

Για θέρμανση το θες; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aenaos15 είπε

Εχει αποψη κανεις για τα κλιματιστικα "Sendo" .

Ειναι  αξιοπιστα;;;

Εχω δύο sendo. Για αξιοπιστία δεν μπορώ να σου πω αφού τα έχω μερικους μήνες. Προς το παρόν δουλεύουν απροβληματιστα. 

 

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

Στην πεντελη?

ο χωρος ειναι σαλονι 54τμ με περιφερειακη μονωση 7cm κ διπλα αλουμινια.

ΑΝ μιλαμε για περιοχες στα Νοτια Προαστεια η ανατολικα η δυτικα... η αποδοση που εχει το asyg δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την αποδοση που εχει στα ΒΠ. Μιλαω με στοιχεια γιατι το εχει και κουμπαρος μου που μενει στην Νικαια και η καταναλωση που εχει με τις αντιστοιχες θερμοκρασιες δεν εχουν καμια σχεση με της Πεντελης.

με εξωτερικη θερμοκρασια <4 και υγρασια 80+ που ειναι και το πλεον συνηθες στα ΒΠ δεν εχω ΠΟΤΕ 22 βαθμους μεσα με 23 στο κοντρολ στο asyg.

 

Γι αυτό είπα ότι η συμπεριφορά/απόδοση του κάθε μηχανήματος έχει να κάνει με το σπίτι που έχει τοποθετηθεί. Ας το έχουν αυτό υπόψιν τους μελλοντικοί αγοραστές που ρωτάνε πόσο καίει το τάδε μηχάνημα. Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτή την ερώτηση, θα κάψει όσο χρειάζεται ο χωρος που θα τοποθετηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Εχω δύο sendo. Για αξιοπιστία δεν μπορώ να σου πω αφού τα έχω μερικους μήνες. Προς το παρόν δουλεύουν απροβληματιστα. 

 

Γι αυτό είπα ότι η συμπεριφορά/απόδοση του κάθε μηχανήματος έχει να κάνει με το σπίτι που έχει τοποθετηθεί. Ας το έχουν αυτό υπόψιν τους μελλοντικοί αγοραστές που ρωτάνε πόσο καίει το τάδε μηχάνημα. Δεν υπάρχει απάντηση σε αυτή την ερώτηση, θα κάψει όσο χρειάζεται ο χωρος που θα τοποθετηθεί.

Συμφωνω απολυτα.

το καθε κλιματιστικο θα συμπεριφερθει αναλογα σε καθε σπιτι - περιοχη - κλιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, userAnon είπε

Δεν είναι αποκλειστική πηγή, και λέει ότι με το παλιό 18αρι ηταν οκ. Όσον αφορά τις μάρκες tcl φτηνό και daikin είμαστε οκ? 

Mια χαρά είσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επανέρχομαι γιατί ζήτησα να μου στείλει το καρτελάκι από το μηχανημα που έχει τώρα η γνωστή μου.

έχει το παρακάτω, το οποίο τελικά είναι 13αρι! 

image.png.8404ff649c366e54f48138ee3f83a48c.png

Από ότι μου λέει ζέστεναι τον χώρο μια χαρά.. Βέβαια δεν υπάρχουν μετρήσεις κλπ οπότε μιλάμε καθαρά υποκειμενικά.

εδω το λινκ από το μανουαλ που βρήκα Mitsubishi Electric MCFH-13NV-WH Service manual : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

βρήκα μέσα και τα παρακάτω

Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω και πολλά. 

Μήπως πρέπει να κοιτάξουμε για μικρότερο? πχ 16αρι ή 12αρι?? 

image.png.83fea8a0e53c6c12fd75c37afbdcd7e6.png

image.png.ac38ff01edda3f9a142d418c5526ad84.png

image.png.d07d87e3fb64e520518d9cf56b7f3f9c.png

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Κάνουν δουλειά αλλά έχουν πάρα πολύ χαμηλό βαθμό απόδοσης, κυρίως γιατί συνεχώς διώχνουν εσωτερικό αέρα έξω και άρα βάζουν εξωτερικό μέσα (από τις χαραμαδες. 

Για θέρμανση το θες; 

οχι για ψυξη, για το καλοκαιρι το θελω γιατι ζεσταινει υπερβολικα στο σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, userAnon είπε

επανέρχομαι γιατί ζήτησα να μου στείλει το καρτελάκι από το μηχανημα που έχει τώρα η γνωστή μου.

έχει το παρακάτω, το οποίο τελικά είναι 13αρι! 

image.png.8404ff649c366e54f48138ee3f83a48c.png

Από ότι μου λέει ζέστεναι τον χώρο μια χαρά.. Βέβαια δεν υπάρχουν μετρήσεις κλπ οπότε μιλάμε καθαρά υποκειμενικά.

εδω το λινκ από το μανουαλ που βρήκα Mitsubishi Electric MCFH-13NV-WH Service manual : Free Download, Borrow, and Streaming : Internet Archive

βρήκα μέσα και τα παρακάτω

Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω και πολλά. 

Μήπως πρέπει να κοιτάξουμε για μικρότερο? πχ 16αρι ή 12αρι?? 

image.png.83fea8a0e53c6c12fd75c37afbdcd7e6.png

image.png.ac38ff01edda3f9a142d418c5526ad84.png

image.png.d07d87e3fb64e520518d9cf56b7f3f9c.png

Αν ζεσταίνει μια χαρά γιατί θέλει να το αλλάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν ζεσταίνει μια χαρά γιατί θέλει να το αλλάξει;

χαλασε η πλακετα της  ειπαν

τελικά ο κομπρέσορας έχει χαλάσει

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...