Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, kormoranos7 είπε

Ειναι το ιδιο αν κατεβασω την εφαρμογη απο το Play Store?

Οχι, η εφαρμογη του home assistant που υπαρχει στο play store ειναι απλως μια σελιδα η οποια συνδεεται στο home assistant server σου.

Πρεπει να τρεξεις σε καποιο μηχανημα το ιδιο το home assistant (πχ σε ενα raspberry pi).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Οχι, η εφαρμογη του home assistant που υπαρχει στο play store ειναι απλως μια σελιδα η οποια συνδεεται στο home assistant server σου.

Πρεπει να τρεξεις σε καποιο μηχανημα το ιδιο το home assistant (πχ σε ενα raspberry pi).

eWeLink λοιπον....🤔🤔🤔.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

ewelink?//

Άλλο αυτό?

Πάνω που έστησα το ΗΑ και τώρα ετοιμαζόμουν να δω πως σεταρω το 

Μια χαρα τα κανεις.Απλα ολο αυτο προσωπικα μου φαινεται βουνο και δεν εχω και τον εξοπλισμο να το κανω,οπότε θα βολευτω με την εφαρμογη της Sonoff (eWeLink).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα

γνωστή μου ψάχνει να αγοράσει κλιματιστικό για χώρο 40 τμ με απώλειες 5000-5500 watt. Η χρήση είναι για θέρμανση/ψύξη 50%-50%. Στο Γαλάτσι οπότε η χαμηλότερη 1-2 και μέγιστη 42-44. Μάλλον για 18αρι το βλέπω.

Επειδή το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο και ακόμα δεν είναι σίγουρο ποιος θα το πληρώσει ή αν θα μοιραστούν το κόστος max budget 700€  (ιδανικά με εγκατάσταση).  Το βασικό ζητούμενο είναι η χαμηλή κατανάλωση, και αν έχει wifi να το ανοίγει από κάποια εφαρμογή απομακρυσμένα καλοδεχούμενο. 

Σκέφτομαι για κανένα TLC 

TCL Elite Premium PRM-18CHSA/XAC1 Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU με Ιονιστή | Skroutz.gr

και αν είναι για κάτι λίγο πιο ακριβό daikin

Daikin Sensira FTXC50C / RXC50C Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU | Skroutz.gr

Τι λέτε? 

Αν υπάρχει και καμία προσφορά σε κωτσόβολο-πλαίσιο ακόμα καλύτερα. έχει χαλάσει το παλιό οπότε υπάρχει και η απόσυρση

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

γνωστή μου ψάχνει να αγοράσει κλιματιστικό για χώρο 40 τμ με απώλειες 5000-5500 watt. Η χρήση είναι για θέρμανση/ψύξη 50%-50%. Στο Γαλάτσι οπότε η χαμηλότερη 1-2 και μέγιστη 42-44. Μάλλον για 18αρι το βλέπω.

Επειδή το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο και ακόμα δεν είναι σίγουρο ποιος θα το πληρώσει ή αν θα μοιραστούν το κόστος max budget 700€  (ιδανικά με εγκατάσταση).  Το βασικό ζητούμενο είναι η χαμηλή κατανάλωση, και αν έχει wifi να το ανοίγει από κάποια εφαρμογή απομακρυσμένα καλοδεχούμενο. 

Σκέφτομαι για κανένα TLC 

TCL Elite Premium PRM-18CHSA/XAC1 Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU με Ιονιστή | Skroutz.gr

και αν είναι για κάτι λίγο πιο ακριβό daikin

Daikin Sensira FTXC50C / RXC50C Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU | Skroutz.gr

Τι λέτε? 

Αν υπάρχει και καμία προσφορά σε κωτσόβολο-πλαίσιο ακόμα καλύτερα. έχει χαλάσει το παλιό οπότε υπάρχει και η απόσυρση

Με 5 - 5.5W απωλειες, 24αρι θέλει...Ξαναδείτε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Με 5 - 5.5W απωλειες, 24αρι θέλει...Ξαναδείτε το...

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5500

Κανεις λάθος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Με 5 - 5.5W απωλειες, 24αρι θέλει...Ξαναδείτε το...

μια χαρα ειναι το 18αρι.

και απο τα δυο το DAIKIN ειναι πιο οικονομικο στη χρηση.

σιγουρα θελει συμφωνια με τον ιδιοκτητη και να λαβεις υποψη ποσο καιρο θα κατσεις σε αυτο το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, userAnon είπε

image.png.365cf40e6a479d5d18db2889f5494996.png

Δες τα ενεργειακα ταμπελακια τους, σε νορμαλ συνθηκες φτάνουν τα 4,5-4,6 kw...Χειμώνα Γαλάτσι θα δουλεθουν στο Full, ειδικά στις χαμηλές θερμοκρασιες Γενάρη/ Φλεβάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, m4rk0s είπε

Δες τα ενεργειακα ταμπελακια τους, σε νορμαλ συνθηκες φτάνουν τα 4,5-4,6 kw...Χειμώνα Γαλάτσι θα δουλεθουν στο Full, ειδικά στις χαμηλές θερμοκρασιες Γενάρη/ Φλεβάρη.

Έχει λογική αυτό που λες, αλλά επειδή υπάρχει και πετρέλαιο + τζακι για τις δύκολες ημέρες δεν νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα. Επίσης για το πολύ 10 ημέρες τον χρόνο δεν νομίζω ότι αξίξει να δώσεις 300-400€ επιπλέον (μινιμουμ).

Ξέχασα να αναφέρω ότι το παλιο 18αρι που χάλασε της ήταν μια χαρά από ότι μου είπε. Δεν γνωρίζω τι μάρκα ήταν εκτός ότι ήταν επιδαπέδιο. 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

γνωστή μου ψάχνει να αγοράσει κλιματιστικό για χώρο 40 τμ με απώλειες 5000-5500 watt. Η χρήση είναι για θέρμανση/ψύξη 50%-50%. Στο Γαλάτσι οπότε η χαμηλότερη 1-2 και μέγιστη 42-44. Μάλλον για 18αρι το βλέπω.

Επειδή το σπίτι είναι ενοικιαζόμενο και ακόμα δεν είναι σίγουρο ποιος θα το πληρώσει ή αν θα μοιραστούν το κόστος max budget 700€  (ιδανικά με εγκατάσταση).  Το βασικό ζητούμενο είναι η χαμηλή κατανάλωση, και αν έχει wifi να το ανοίγει από κάποια εφαρμογή απομακρυσμένα καλοδεχούμενο. 

Σκέφτομαι για κανένα TLC 

TCL Elite Premium PRM-18CHSA/XAC1 Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU με Ιονιστή | Skroutz.gr

και αν είναι για κάτι λίγο πιο ακριβό daikin

Daikin Sensira FTXC50C / RXC50C Κλιματιστικό Inverter 18000 BTU | Skroutz.gr

Τι λέτε? 

Αν υπάρχει και καμία προσφορά σε κωτσόβολο-πλαίσιο ακόμα καλύτερα. έχει χαλάσει το παλιό οπότε υπάρχει και η απόσυρση

Κοίτα και το πλαίσιο που έχει 20% επιστροφή στη eurobank.

Όσον αφορά το μέγεθος, αν είναι αποκλειστή πηγή θέρμανσης, καλύτερα ένα 22άρι πχ το daikin ftx60c. Αν υπάρχει και κάτι άλλο, θα φτάσει ένα 18άρι και εφόσον τα νούμερα είναι σωστά γιατί αν το 5500 είναι τελικά 6000, άστα.

Καλύτερα μεγαλύτερο και ξεκούραστο, τα έχουμε δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο χρησης του AP71 vs KLCA24.

Μετα απο εναν πολυ δυσκολο χειμωνα στην Πεντελη με πολυ κρυο υγρασια χιονια κλπ εχω να παραθεσω την "ανωτεροτητα" της Mitsubishi στα heavy duty κλιματιστικα για harsh environments.

οπως εχω πει και αλλες φορες το σπιτι ειναι full βορεινο ανοιχτο σε ανεμους και τα aircondition τα χτυπαει full βοριας.

κατα την διαρκεια του χιονια λοιπον Δευτερα Τριτη και Τεταρτη με θερμοκρασιες της ταξης 0 κατα την διαρκεια της μερας και -5 το βραδυ και τα aircondition να δουλευουν τουλαχιστο 14-15 ωρες την μερα το mitsubishi εβγαλε τις ωρες με 4 defrost καταναλωνοντας 21kvw και θερμοκρασια εσωτερικη στους 22 βαθμους με ρυθμιζομενη στο control 27 ενω το fujitsu εκαψε 28.5kvw σε μικροτερο χωρο απο το σαλονι που ειναι το mitsubishi κανοντας 12 defrost συνολικα με θερμοκρασια στους 21 βαθμους εσωτερικη και στο control 28.

σε ηπιοτερες θερμοκρασιες της ταξης των 7-8 βαθμων και παλι υπερτερει το AP71 με 11-12kvw στις 15-16 ωρες λειτουργιας με θερμοκρασια εσωτερικη στους 23 (26 στο κοντρολ) εναντι των 15kvw του fujitsu στους 22 βαθμους εσωτερικη με 26 στο κοντρολ.

η "τεραστια" εξωτερικη μοναδα του AP71 (ισως η μεγαλυτερη απο οτι εχω δει) δινει σαφες προβαδισμα στην θερμανση μεγαλων χωρων με λιγοτερα defrost και αντιστοιχη καταναλωση. η διαφορα επισης φαινεται και στο ρυθμο με τον οποιο το ΑΡ71 διαχειριζεται τις σκαλες του αερα που απο το powerfull πεφτει στο low σε αρκετα λιγοτερο χρονο απο το klca24 της fujitsu.

Επεξ/σία από apostolisep3
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Επανερχομαι μετα απο πολυ καιρο χρησης του AP71 vs KLCA24.

Μετα απο εναν πολυ δυσκολο χειμωνα στην Πεντελη με πολυ κρυο υγρασια χιονια κλπ εχω να παραθεσω την "ανωτερωτητα" της Mitsubishi στα heavy duty κλιματιστικα για harsh environments.

οπως εχω πει και αλλες φορες το σπιτι ειναι full βορεινο ανοιχτο σε ανεμους και τα aircondition τα χτυπαει full βοριας.

κατα την διαρκεια του χιονια λοιπον Δευτερα Τριτη και Τεταρτη με θερμοκρασιες της ταξης 0 κατα την δειαρκεια της μερας και -5 το βραδυ και τα aircondition να δουλευουν τουλαχιστο 14-15 ωρες την μερα το mitsubishi εβγαλε τις ωρες με 4 defrost καταναλωνοντας 21kvw και θερμοκρασια εσωτερικη στους 22 βαθμους με ρυθμιζομενη στο control 27 ενω το fujitsu εκαψε 28.5kvw σε μικροτερο χωρο απο το σαλονι που ειναι το mitsubishi κανοντας 12 defrost συνολικα με θερμοκρασια στους 21 βαθμους εσωτερικη και στο control 28.

σε ηπιοτερες θερμοκρασιες της ταξης των 7-8 βαθμων και παλι υπερτερει το AP71 με 11-12kvw στις 15-16 ωρες λειτουργιας με θερμοκρασια εσωτερικη στους 23 (26 στο κοντρολ) εναντι των 15kvw του fujitsu στους 22 βαθμους εσωτερικη με 26 στο κοντρολ.

η "τεραστια" εξωτερικη μοναδα του AP71 (ισως η μεγαλυτερη απο οτι εχω δει) δινει σαφες προβαδισμα στην θερμανση μεγαλων χωρων με λιγοτερα defrost και αντιστοιχη καταναλωση. η διαφορα επισης φαινεται και στο ρυθμο με τον οποιο το ΑΡ71 διαχειριζεται τις σκαλες του αερα που απο το powerfull πεφτει στο low σε αρκετα λιγοτερο χρονο απο το klca24 της fujitsu.

Όλα καλά, αλλά τι γίνεται αν έχεις 22 στο χειριστήριο τους; Κανένα δεν πιάνει τη θερμοκρασία που θέλεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όσον αφορά το μέγεθος, αν είναι αποκλειστή πηγή θέρμανσης, καλύτερα ένα 22άρι πχ το daikin ftx60c. Αν υπάρχει και κάτι άλλο, θα φτάσει ένα 18άρι και εφόσον τα νούμερα είναι σωστά γιατί αν το 5500 είναι τελικά 6000, άστα.

Καλύτερα μεγαλύτερο και ξεκούραστο, τα έχουμε δει.

Δεν είναι αποκλειστική πηγή, και λέει ότι με το παλιό 18αρι ηταν οκ. Όσον αφορά τις μάρκες tcl φτηνό και daikin είμαστε οκ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...