Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη εκ των προτέρων αν έχει απαντηθεί αλλά είναι τεράστιο το νήμα για να το ψάξω...

Έχω ένα κλιματιστικό Aux 12αρι Inverter, παράπονο δεν έχω καθώς με έχει βγάλει ως κύρια πηγή θέρμανσης αλλά και ψύξη το καλοκαίρι για τα τελευταία 7 χρόνια.

Φέτος έχει αρχίσει και κάνει έναν ενοχλητικό βόμβο ο οποίος έχει αρχίσει και γίνεται αρκετά ενοχλητικός.

Δυστυχώς δεν μπορώ να προσδιορίσω αν έρχεται από την μέσα μονάδα ή την έξω καθώς είναι μεταξύ τους πλάτη-πλάτη, τα χωρίζει ένας τοίχος. Το έξω μηχάνημα πατάει στο κούτελο της εξώπορτας(αν το λέω σωστά) πάνω σε λαστιχένια πόδια. Το πρόβλημα παρουσιάστηκε φέτος και δεν υπήρχει άλλες χρονιές. Φαίνεται οτι ο συμπιεστής συντονίζει όταν δουλεύει σε χαμηλές στροφές όμως δεν είναι ξεκάθαρο αν ο βόμβος προέρχεται από εκεί.

Όποιος γνωρίζει αιτία, πιθανή αντιμετώπιση  και θέλει ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, darky299 είπε

Θα ρωτήσω σε γνωστούς αν έχουν μπας και μπορέσω κάπως μα γλυτώσω κάποια χρήματα..20% είναι πολύ καλα

https://www.welcomestores.gr/product/2130299-toshiba-seiya-ras-24j2kvg24j2avg-e-klimatistiko-toixou.html?filters=7252-18001-24000-btu#texnika-xaraktiristika

Ποια η άποψη σου για το συγκεκριμένο μοντέλο?

Και αυτό αν κ λίγο ξεφεύγει στην τιμή https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-mitsubishi-srk-71zr-wsrc-71zr--24000-btu--leuko/1595793

Και αυτό https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-fujitsu-set-24-asyg24klca-aoyg24klca--24000-btu/1381450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, darky299 είπε

Το πρώτο δεν έχει απόθεμα. Το δεύτερο απλά το ξεχνάς εκεί που μένεις. Θα σε ταράξει στο defrost.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το πρώτο δεν έχει απόθεμα. Το δεύτερο απλά το ξεχνάς εκεί που μένεις. Θα σε ταράξει στο defrost.

 

Από ότι βλέπω και τα τις λίγες γνώσεις που διαθέτω και τα 2 που μου προτείνατε είναι πάνω κάτω παρόμοια στις επιδόσεις καί κατανάλωση τώρα παίζει μεγάλη διαφορά στην εγγύηση που δίνει η Inventor 10 χρόνια..Βασικά δεν ξέρω πιο να διαλέξω για να μην μετανιώσω 😄

Επεξ/σία από darky299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, darky299 είπε

Από ότι βλέπω και τα τις λίγες γνώσεις που διαθέτω και τα 2 που μου προτείνατε είναι πάνω κάτω παρόμοια στις επιδόσεις καί κατανάλωση τώρα παίζει μεγάλη διαφορά στην εγγύηση που δίνει η Inventor 10 χρόνια..Βασικά δεν ξέρω πιο να διαλέξω για να μην μετανιώσω 😄

Είναι όντως παρόμοια.

Και τα 2 είναι haier με μικροδιαφορές πχ το haier έχει Hitachi συμπιεστή , ανεβαίνει λίγο περισσότερο σε θέρμανση ενώ το inventor έχει mitsubishi συμπιεστή και έχει λίγο υψηλότερο scop ενώ έχουν και διαφορές σε τιμή, χαρακτηριστικά και όρους εγγύησης.

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tide-green

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/comfort

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Είναι όντως παρόμοια.

Και τα 2 είναι haier με μικροδιαφορές πχ το haier έχει Hitachi συμπιεστή , ανεβαίνει λίγο περισσότερο σε θέρμανση ενώ το inventor έχει mitsubishi συμπιεστή και έχει λίγο υψηλότερο scop ενώ έχουν και διαφορές σε τιμή, χαρακτηριστικά και όρους εγγύησης.

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tide-green

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/comfort

Δεν βρίσκω κάποιον με eurobank

 

Επεξ/σία από darky299
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7971.91Watt

6855.85KCal/h

265.73Watt/m2

228.53KCal/h/m2

Ο υπολογισμός είναι για 30τ.μ σαλοκουζινα και ένα δωμάτιο με πολλές απώλειες.Αν κατάλαβα καλά θέλω κλιματιστικό σίγουρα 24?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sifario1 είπε

7971.91Watt

6855.85KCal/h

265.73Watt/m2

228.53KCal/h/m2

Ο υπολογισμός είναι για 30τ.μ σαλοκουζινα και ένα δωμάτιο με πολλές απώλειες.Αν κατάλαβα καλά θέλω κλιματιστικό σίγουρα 24?

 

27000 btu είναι αυτό που έβγαλε η εφαρμογή. Βέβαια το σωστό θα ήταν να την τρέξεις δύο φορές. Μια για σαλοκουζινα και μια για το δωμάτιο. Ίσως να πρέπει να πας σε δύο μηχανηματα που είναι και το σωστό αν θες να σε έχεις ομοιόμορφη θέρμανση/ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

27000 btu είναι αυτό που έβγαλε η εφαρμογή. Βέβαια το σωστό θα ήταν να την τρέξεις δύο φορές. Μια για σαλοκουζινα και μια για το δωμάτιο. Τον κόβω φέτες ότι θα πρέπει να πας σε δύο μηχανηματα που είναι και το σωστό αν θες να σε έχεις ομοιόμορφη θέρμανση/ψύξη.

FTFY 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για μια αγορά κλιματιστικού για το σπίτι του θείου μου. Εώς 1.200€, και θερμοκρασία που θέλει τον χειμώνα είναι 21-22. Προτείνετε μου σας παρακαλώ. Wifi και φρου φρου δεν θέλουμε, απλά να είναι αξιόπιστο και όσο το δυνατόν οικονομικό.

Capture1.PNG.21ca1d58854cc1566ee22d817becbc26.PNG

image.png.caafdbe682a63c12af1fa25c66df3a66.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, argimeg είπε

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για μια αγορά κλιματιστικού για το σπίτι του θείου μου. Εώς 1.200€, και θερμοκρασία που θέλει τον χειμώνα είναι 21-22. Προτείνετε μου σας παρακαλώ. Wifi και φρου φρου δεν θέλουμε, απλά να είναι αξιόπιστο και όσο το δυνατόν οικονομικό.

Capture1.PNG.21ca1d58854cc1566ee22d817becbc26.PNG

image.png.caafdbe682a63c12af1fa25c66df3a66.png

Μηοως έχεις κάποιο λάθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξαναέτρεξα και βγήκε περίπου (παραπάνω γιατί το προηγούμενο το είχε υπολογίσει ο ξάδερφος) στα ίδια.  Έχω κάπου λάθος; Είναι παλιό σπίτι χωρίς μόνωση κτλπ και από τις 3 πλευρές εκτεθειμένο.

image.png

Επεξ/σία από argimeg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argimeg είπε

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για μια αγορά κλιματιστικού για το σπίτι του θείου μου. Εώς 1.200€, και θερμοκρασία που θέλει τον χειμώνα είναι 21-22. Προτείνετε μου σας παρακαλώ. Wifi και φρου φρου δεν θέλουμε, απλά να είναι αξιόπιστο και όσο το δυνατόν οικονομικό.

Capture1.PNG.21ca1d58854cc1566ee22d817becbc26.PNG

image.png.caafdbe682a63c12af1fa25c66df3a66.png

Και ποιον χώρο θέλετε να καλύψει;

13 ώρες πριν, darky299 είπε

Δεν βρίσκω κάποιον με eurobank

 

Δεν μπορείς να περιμένεις; Αν έβγαλες τον χειμώνα ήδη , ίσως να περίμενες να βρεις και καμιά προσφορά. Αν είναι για άμεση αγορά να το κοιτάξουμε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και ποιον χώρο θέλετε να καλύψει;

Δεν μπορείς να περιμένεις; Αν έβγαλες τον χειμώνα ήδη , ίσως να περίμενες να βρεις και καμιά προσφορά. Αν είναι για άμεση αγορά να το κοιτάξουμε πάλι.

Και αυτο σκεφτομαι να κανω υπομονη μιας και τελειωνει ο χειμωνας.Μην εχουμε κανα απροοπτο και τρεχουμε παλι 😀 και πλεον ολοι ζητανε πιστωτικη καρτα ενω δεν εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, darky299 είπε

Και αυτο σκεφτομαι να κανω υπομονη μιας και τελειωνει ο χειμωνας.Μην εχουμε κανα απροοπτο και τρεχουμε παλι 😀 και πλεον ολοι ζητανε πιστωτικη καρτα ενω δεν εχω

Έχε τον νου σου στον Κωτσο. Που και που πετάει κάτι καλές προσφορές. Ίσως βρεις το 24αρι Toshiba edge ή κάνα mitsubishi hr71vf σε καλή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...