Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, aizensama24 είπε

Μεσσήνη

Ενταξει...ειχα αρχισει να πιστευω οτι καπου δεν πηρε το ματι μου οτι μενετε σε καμια αετοφωλια-χωριο στην Πινδο και λογικα ανησυχειτε για ξηλωμα εγκαταστασης και επιστροφη κ ξανατοποθετηση κλιματιστικου κλπ κλπ

Αγοραζετε την καλυτερη μαρκα κλιματιστικου...την μαρκα "καινουργιο" και ησυχαζετε.

Εσεις με τα οικονομικα σας επιλεγετε μοντελο και διαρκεια εγγυησης (ιδανικο αν ειναι απο μια εταιρια της inventor)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.Μου βγαζει αυτα

11085.57 watt

9533.59 kcal/h

191.13 watt/m2

164.37 kcal/h/m2

Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση.Μου βγαζει αυτα

11085.57 watt

9533.59 kcal/h

191.13 watt/m2

164.37 kcal/h/m2

Θα πρέπει να το τρέξεις μόνο για τον χώρο που θέλεις όχι για όλο το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Σε εμένα πάει αυτό?

Γιατί φίλε?

Δε ρωτήσα κάτι περίεργο, τι ωφέλοι υπάρχουν με την εγγύηση ρώτησα.

Εσυ είσαι η χαρά του μάστορα και τι εννοώ ,λέει ο μάστορας πως θα βγάλω κάνα εύκολο μεροκάματο να σπρώξω ότι σαβουρα έχω στο μαγαζί που μου έχει μείνει και μου πιάνει τον χώρο εδώ και καμία δεκαετια ,θα πάω στον τάδε θα του πω δυο μαλακίες αυτός θα τα πιστέψει και θα τον έχω και καβατζα να κάνω πως του διορθώνω τίποτα να παίρνω κάνα τριανταριά ευρώ έτσι για κάνα καφέ 

 Άνοιξε ένα ρημάδι σάιτ και διάβασε τι ισχύει για τους όρους εγγύησης και σταμάτα να ρωτάς ότι σου κατέβει , βλέπεις εδώ μέσα έχουν προσπαθήσει να σε βοηθήσουν αλλά όλα έχουν και ένα όριο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Με βάση τα παραπάνω, μάλλον θα πρέπει να κάνω μία έρευνα και για το ποιος δίνει τις καλύτερες εγγυήσεις.

Εύκολο. Μπαίνεις στα site και κατεβάζεις τους όρους εγγύησης πχ https://www.fgeurope.gr/wp-content/uploads/2019/07/Έντυπο-Εγγύησης-Προϊόντων-Κλιματισμού.pdf

https://ac.inv-static.com/uploads/warranty-terms/10years_warrantyCard_Premium_010421.pdf

https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2017/11/kl_EGGYHSH_10.pdf

και αντίστοιχα για τα λοιπά κλιματιστικά στην Ελλάδα.

Εκεί θα δεις ότι δεν έχει σημασία ποιος είναι ο τοπικός αντιπρόσωπος. Είναι υποχρεωμένος να ακολουθήσει τους όρους του προϊόντος. Και ότι η επισκευή γίνεται συνήθως on-site και ότι στην περίπτωση όπου απαιτηθεί μεταφορά της συσκευής στις εγκαταστάσεις της εταιρείας, ο πελάτης δεν χρεώνεται ή και ναι ανάλογα την εταιρεία.

Οπότε κοιτάς και επιλέγεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο το σκ τα κλιματιστικα τα εκλεισα για αρκετές ώρες λογω που το σπιτι κρατα ευκολα θερμοκρασια 17-18 βαθμους και χωρις αυτα, ειδικα απο 9 το πρωι μεχρι τις 7 το βραδυ που τα βαζω με ζητηση 20!

---------------------------------------------------------

Πηρα και εναν αφυγραντηρα inventor atmosphere 20xl για να μειώσω την υγρασία αν χρειαστεί σε κρεβατοκαμαρες και μπάνια και η όλη κατασταση δουλεύει καλά όσο την δούλεψα...εφτασε 45%-50% την εσωτερική υγρασια στις κρεβατοκαμαρες σε σκαρτο απο μια ωρα λειτουργιας ανα δωματιο ενώ στεγνωσε και τα πλυμμενα ρουχα όπως υποσχόταν αλλά με βαβουρα σε μεγαλη σκαλα και 4 ωρες λειτουργιας.  Εβαλα και τον ιονιστη και το uv light  αν και νομίζω ψιλοπαπατζα το τελευταιο...θα μου πειτε πως ξερεις να το τσεκαρεις και η απαντηση ειναι ότι δεν.... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θέλω βοήθεια στη αγορά κλιματιστικού.Θελω να πάρω με δόσεις οπότε και στα 1200 είμαι διατεθειμένος να πάω.Το διαμέρισμα είναι τελευταίος όροφος 80τμ χωρίς μόνωση αλλά η οικοδομή είναι του 2000.Σαν διαμόρφωση είναι εύκολη σαλόνι κουζίνα και ένα χωλ με τα δωμάτια δηλαδή μπορεί να μπει κλιματισμός σε τέτοιο σημείο που θα φυσαει και κατά εκεί.Ποιο μοντέλο προτείνεται γιατί κοιτούσα κάτι Fujitsu, Toshiba mitsubishi κ εχω μπερδευτεί.Α και το θέλω περισσότερο για θέρμανση.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, darky299 είπε

Καλησπέρα σας, θέλω βοήθεια στη αγορά κλιματιστικού.Θελω να πάρω με δόσεις οπότε και στα 1200 είμαι διατεθειμένος να πάω.Το διαμέρισμα είναι τελευταίος όροφος 80τμ χωρίς μόνωση αλλά η οικοδομή είναι του 2000.Σαν διαμόρφωση είναι εύκολη σαλόνι κουζίνα και ένα χωλ με τα δωμάτια δηλαδή μπορεί να μπει κλιματισμός σε τέτοιο σημείο που θα φυσαει και κατά εκεί.Ποιο μοντέλο προτείνεται γιατί κοιτούσα κάτι Fujitsu, Toshiba mitsubishi κ εχω μπερδευτεί.Α και το θέλω περισσότερο για θέρμανση.Ευχαριστω

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1300
  2.  Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα  αδιάφορο, περισσότερο με άτοκες δόσεις.
  4. Χρήση κλιματιστικού 30% ψύξη 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης. Αποκλειστικά κλιματισμός και ίσως λίγο πετρέλαιο τα βράδια για τα δωμάτια.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί.Ενιαίος χώρος 50τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Γιαννιτσά  με 40 το καλοκαίρι και έως  -7C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  τελευταίος όροφος, χαμηλό ταβανι, ακάλυπτο από τριγύρω, χωρίς μόνωση αλλά καινούργια σχετικά οικοδομή με κουφώματα αλουμινίου.

 

Θερμικές Απώλειες

93412.67Watt

80334.89KCal/h

1182.44Watt/m2

1016.90KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, darky299 είπε

Μισό να το ξαναδοκιμάσω

Εκεί που λέει ύψος βάζουμε το εσωτερικό του δωματίου π.χ 2,8 και το λινκ το τρέχουμε για το χώρο που θα μπει το κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, darky299 είπε

38310.57Watt

32947.09KCal/h

478.88Watt/m

2411.84KCal/h/m2

Σε ταλαιπωρούμε λίγο, αλλά κ πάλι δεν είναι σωστό. Θα περιμέναμε περίπου 10 φορές κάτω. Πόσο ύψος βάζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...