Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

Επίκαιρο όσο ποτέ 

Σε εμένα πάει αυτό?

Γιατί φίλε?

Δε ρωτήσα κάτι περίεργο, τι ωφέλοι υπάρχουν με την εγγύηση ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Δε ρωτήσα κάτι περίεργο, τι ωφέλοι υπάρχουν με την εγγύηση ρώτησα.

αν χαλάσει αυτό που θέλεις να πάρεις, ποια διαδικασία θα ακολουθήσεις και πόσο θα σου κοστίσει?

ή σκέφτεσαι απλά να το αφήσεις στην θέση του σαν διακοσμητικό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Σε εμένα πάει αυτό?

Γιατί φίλε?

Δε ρωτήσα κάτι περίεργο, τι ωφέλοι υπάρχουν με την εγγύηση ρώτησα.

Γιατί δεν διαβάζεις τι καλύπτει η εγγύηση να καταλάβεις;

Στα pc parts που αγοράζεις δεν ξέρεις τι είναι η εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

αν χαλάσει αυτό που θέλεις να πάρεις, ποια διαδικασία θα ακολουθήσεις και πόσο θα σου κοστίσει?

ή σκέφτεσαι απλά να το αφήσεις στην θέση του σαν διακοσμητικό? 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Να μην πληρώνεις.

Δε νομίζω ότι έγινα κατανοητός.

Ωραία, ποιος θα πληρώσει όμως αυτά:

Απεγκατάσταση

Εγκατάσταση 2η φορά

Μεταφορικά έξοδα (πάνω από 20-25 για να το στείλεις) - δε ξέρω για να το παραλάβεις αν θέλει και εκεί.

Ήδη φτάνουμε κοντά στα 140+.

Δεν είναι ότι η εγγύηση στα παρέχει όλα τσάμπα. Με το nuvelle στα 260 κάτι ήδη πρέπει να δώσω τουλάχιστον το 50% στην εγγύηση αν όχι περισσότερο.

Οκ για ένα πολύ ακριβό κλιματιστικό έχει κάποια αξία αυτό αλλα τώρα πόσο αξία να έχει για κάτι φθηνό....

Η ερώτηση μου είναι απλή.

Οι εγγυήσεις καλύπτουν και τα υπόλοιπα? μεταφορικά έξοδα / εγκατάσταση / απεγκατάσταση και αν ναι αυτό ισχύει μόνο αν το πάρεις από μεγάλες αλυσίδες και στο συνδέσουν αυτοί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

 

Οι εγγυήσεις καλύπτουν και τα υπόλοιπα? μεταφορικά έξοδα / εγκατάσταση / απεγκατάσταση και αν ναι αυτό ισχύει μόνο αν το πάρεις από μεγάλες αλυσίδες και στο συνδέσουν αυτοί? 

Εγώ πάντως όταν χρειάστηκα να χρησιμοποιήσω την εγγύηση, ήρθαν σπίτι και το επισκεύασαν...σιγά μην το απεγκαταστούσα να τους το στείλω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, flyer είπε

Εγώ πάντως όταν χρειάστηκα να χρησιμοποιήσω την εγγύηση, ήρθαν σπίτι και το επισκεύασαν...σιγά μην το απεγκαταστούσα να τους το στείλω....

Μάλιστα αυτό ήθελα να ακούσω.

Τι μάρκα πήρες και από ποιο κατάστημα? ήρθαν τεχνικοί της αντιπροσωπείας ή του καταστήματος που το πήρες?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Μάλιστα αυτό ήθελα να ακούσω.

Τι μάρκα πήρες και από ποιο κατάστημα? ήρθαν τεχνικοί της αντιπροσωπείας ή του καταστήματος που το πήρες?

Mitsubishi από κατάστημα γειτονιάς. Εξουσιοδοτημένοι τεχνικοί της αντιπροσωπείας...

Επεξ/σία από flyer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Δε νομίζω ότι έγινα κατανοητός.

όπως σου είπαν και παραπάνω πρέπει να συνεννοηθείς σε περίπτωση προβλήματος να έρχονται να στο επισκευάσουν.

πάλι όμως δεν απάντησες. αν χαλάσει αυτό που θα πάρεις τι θα κάνεις και ποσο θα κοστίσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας θα ηθελα την γνωμη σας αν μπορειτε.Συνοπτικα νοικιαζω σπιτι 60τμ με 2 δωματια  σε νησι με τεραστιες απωλειες.Το σπιτι εχει ταρατσα χωρις μονωση και κουφωματα αλουμινιου.Το σπιτι εχει 3 κλιματιστικα 9ρια αλλα λογω πολλων απωλειων απ οτι καταλαβα πρεπει να τα βαλω και τα 3 σε λειτουργια και παλι δυσκολευονται.Στα δωματια πανω κατω  εχει αποδοση στο καθιστικο που ειναι μικρο μιλαμε για 15 με 20 τμ με χωλ υπαρχει θεμα.Το 9ρακι που ειναι περασμενο ειναι και αναποδα περασμενο εννοω σε πλαγιο τοιχο αλλα και δεν εχει ισχυ ανεμιστηρα το πολυ στο 1 μετρο αν φτασει.Επειδη η κυρια θερμανση ειναι ο κλιματισμος  σκεφτομαι να αλλαξω τουλαχιστον το ενα στο καθιστικο να βαλω λεω ενα 12ρι ετσι ωστε πιστευω καπως θα μπορει να σταθει σε συνδιασμο με  ακομα ενα σε λειτουργια.Τωρα λογω οικονομικων δυσκολιων και επειδη δεν ειναι μονιμη κατοικια και δεν ξερω αν θα το παρω μετα ηθελα να ρωτησω πρωτον  αν η σκεψη μου ειναι σωστη για 12ρι και δευτερον εχω διαβασει πριν σε ενα ποστ στο πλαισιο εχει  το nuvelle 12ρι προσφορα θελω να ξερω αν αξιει η αν υπαρχει καποιο no name ποιο αξιοπιστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, userAnon είπε

όπως σου είπαν και παραπάνω πρέπει να συνεννοηθείς σε περίπτωση προβλήματος να έρχονται να στο επισκευάσουν.

πάλι όμως δεν απάντησες. αν χαλάσει αυτό που θα πάρεις τι θα κάνεις και ποσο θα κοστίσει?

Ε τι να κάνω?

Αν είναι κάτι που δε φτιάχνετε τότε πάει για πέταμα αλλά τι σημασία έχει αυτό?

Το μεταχειρισμένο που ήθελα να πάρω κοστίζει 180 ευρώ, περίπου όσο θα μου κοστίζε να πληρώσω για όλα τα παραπάνω που ανέφερα σε περίπτωση βλάβης άρα το ίδιο πράγμα χάνω ακόμη και με εγγύηση. Αν έπαιρνα κάτι πολύ πιο ακριβό τότε ναι, καλύτερα να χάσω 100 κάτι παρά 500+ ξέρω γω.

Όλα αλλάζουν όμως αν μπορώ χωρίς κόστος να αξιοποιήσω την εγγύηση σε αρκετά σενάρια. Αυτό ναι είναι σημαντικό πλεονέκτημα να φέρνεις το τεχνικό τσάμπα όποτε συμβαίνει κάτι. Από τη δική μου εμπειρία συνήθως τα επιστρέφεις σε τέτοιες περιπτώσεις και αυτό κοστίζει.

21 λεπτά πριν, flyer είπε

Mitsubishi από κατάστημα γειτονιάς. Εξουσιοδοτημένοι τεχνικοί της αντιπροσωπίας...

Βέβαια μάλλον είσαι και Αθήνα, δε ξέρω αν θα κάνανε το ίδιο για επαρχιακό μέρος. Αν έχουν συνεργατές εδώ.

Με βάση τα παραπάνω, μάλλον θα πρέπει να κάνω μία έρευνα και για το ποιος δίνει τις καλύτερες εγγυήσεις.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, c00kieR είπε

Καλησπέρα. Είμαι στην αναζήτηση για αγορά κλιματιστικών και ψάχνω ένα 18αρι και τρια 9αρια. Στο 18άρι είμαι ανάμεσα στο inventor comfort και το toyotomi izuru eco dc II. Στα 9αρια λέω να βάλω aux halo. Είναι καλές οι επιλογές μου; Ποιο να διαλέξω από τα 18αρια; Τα κλιματιστικά θα χρησιμοποιηθούν κυρίως για ψύξη.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

1 ώρα πριν, sifario1 είπε

Γεια σας θα ηθελα την γνωμη σας αν μπορειτε.Συνοπτικα νοικιαζω σπιτι 60τμ με 2 δωματια  σε νησι με τεραστιες απωλειες.Το σπιτι εχει ταρατσα χωρις μονωση και κουφωματα αλουμινιου.Το σπιτι εχει 3 κλιματιστικα 9ρια αλλα λογω πολλων απωλειων απ οτι καταλαβα πρεπει να τα βαλω και τα 3 σε λειτουργια και παλι δυσκολευονται.Στα δωματια πανω κατω  εχει αποδοση στο καθιστικο που ειναι μικρο μιλαμε για 15 με 20 τμ με χωλ υπαρχει θεμα.Το 9ρακι που ειναι περασμενο ειναι και αναποδα περασμενο εννοω σε πλαγιο τοιχο αλλα και δεν εχει ισχυ ανεμιστηρα το πολυ στο 1 μετρο αν φτασει.Επειδη η κυρια θερμανση ειναι ο κλιματισμος  σκεφτομαι να αλλαξω τουλαχιστον το ενα στο καθιστικο να βαλω λεω ενα 12ρι ετσι ωστε πιστευω καπως θα μπορει να σταθει σε συνδιασμο με  ακομα ενα σε λειτουργια.Τωρα λογω οικονομικων δυσκολιων και επειδη δεν ειναι μονιμη κατοικια και δεν ξερω αν θα το παρω μετα ηθελα να ρωτησω πρωτον  αν η σκεψη μου ειναι σωστη για 12ρι και δευτερον εχω διαβασει πριν σε ενα ποστ στο πλαισιο εχει  το nuvelle 12ρι προσφορα θελω να ξερω αν αξιει η αν υπαρχει καποιο no name ποιο αξιοπιστο

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...