Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα, από προσωπική εμπειρία αλλά και από αναφορές μελών, έχουμε καταλάβει ότι σε περιπτώσεις χώρων με λίγες απώλειες, ένα κλιματιστικό συνήθως θα κάνει συνεχή onoff. Όχι ότι είναι πρόβλημα, θα την κάνει τη δουλειά του. Προσωπικά με  ενοχλούν ηχητικές τα σταματα / ξεκίνα. Αλλιώς οκ, go για ένα πχ ftxc25c ή Toshiba .

Οπότε εναλλακτικά ή πάμε σε επιλογή με follow me , οπότε μιλάμε για κινέζικο με ότι σημαίνει αυτό για τριγμούς και ποιότητα χωρίς να είναι ο κανόνας. Ίσως ο μπορεί να σου πει περισσότερα ο @AristidisZπου έχει πάρει πρόσφατα ένα midea για παιδικό δωμάτιο.

Η άλλη εναλλακτική είναι αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/filters/m/Mitsubishi?orderBy=3

Πέφτει πολύ χαμηλά σε btus . Στα χαρτιά. Στην πράξη δεν έχουμε feedback.

https://toshiba-aircon.gr/product/seiya-inverter-r32/

 

Αξίζει αυτό στα 520 ευρω??η θα λειτουργεί σαν ον οφ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dimostr είπε

Ολα καλά μια ερώτηση ,από θέμα θερμικής άνεσης είσαι εντάξει γιατί στο τέλος αυτό που πρέπει να μείνει είναι εάν με όλα αυτά που έχεις περιγράψει είσαι άνετα και ωραία με το κλιματιστικό

Χμμμ... να σου πω την αλήθεια, 24 είναι λίγο υπερβολικά για εμάς, 23 το πολύ θα ήταν εντάξει.
Τέλος πάντων, έχω ήδη αρχίσει να καταλάβω κάποια επιπλέον πράγματα 

8 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Το μηχάνημα που έχεις δουλεύει άψογα απλά ίσως έχει πέσει κάπως μεγάλο για το χώρο σου ή για να το πω και αλλιώς ο χώρος σου έχει πολύ λίγες απώλειες για το συγκεκριμένο κλιματιστικό. Γι αυτό σου κάνει on off όταν έχεις πιο χαμηλή ζήτηση σε συνδυασμό με όχι πολύ χαμηλές εξωτερικες και για αυτο το βλέπεις να δουλεύει πιο στρωτά όταν πας τη ζήτηση στο 24 ή όταν η εξωτερική πέφτει κάτω από το μηδέν.

Χαίρομαι που συνέχισα να κάνω δοκιμές, ειδικά μακροχρόνιες.
Όχι ότι λειτουργεί άψογα, ούτε μπορώ να το πω ποτέ. Από την άποψή μου, θα είχε δουλέψει άψογα αν μπορούσε να κατέβει σε όλο και λιγότερα Watt, διατηρώντας, καθώς και όταν φτάσει στην καθορισμένη θερμοκρασία (άντε και λίγο πάνω από αυτό) ο κλιματισμός θα κλείσει και θα συνεχίσει τη λειτουργία μόνο και μόνο όταν η θερμοκρασία στο δωμάτιο έχει πέσει.

Αλλά τουλάχιστον αρχίζω να καταλαβαίνω καλύτερα αυτό το μηχάνημα τώρα...
Και σε αυτό το σημείο, αισθάνομαι υποχρεωμένος να τονίσω για άλλη μια φορά πόσο σημαντικό είναι αυτό που είπε ο @liakjim στο Εισαγωγικό Σημείωμα όσον αφορά την εγγραφή απόδοσης/κατανάλωσης ... Γιατί μόνο κάνοντας αυτό μπορεί κάποιος να καταλάβει τη συσκευή του και τον τρόπο λειτουργίας σε διάφορες φάσεις...
Τουλάχιστον ανακάλυψα ότι μάλλον δεν πρόκειται για ελαττωματικούς αισθητήρες  (όπως φοβόμουν), ότι ο προγραμματισμός είναι, φυσικά, ατελής, αλλά το μηχάνημα λειτουργεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο ... τον τρόπο του ...
Ανακάλυψα ότι μπορώ να ζεστάνω μερικώς το σπίτι μου, με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, και ο τρόπος που θα το κάνω θα είναι ανοίγοντας το κλιματιστικό μόνο όταν πρέπει να το ζεστάνω και κλείνοντας το μετά, όχι με μόνιμη λειτουργία, αφού ο χώρος μου δεν έχει μεγάλες απώλειες.  Έτσι θα ζεστάνω τον χώρο μου αλλά θα έχω τη μέγιστη δυνατή οικονομία. 
Θα παρακολουθώ αυτό το μηχάνημα, ακόμα περισσότερο.
Θα κάνω κάποια στιγμή αξίωση εγγύησης, έστω και μόνο για τους διάφορους θορύβους που σας έλεγα συνέχεια εδώ. 


Αφήνω και ένα άλλο γράφημα (είναι η συνέχεια του τελευταίου γραφήματος). Το πρωί προσπάθησα (μετά τον σύντομο αερισμό που έκανα χωρίς να σβήσω τη συσκευή) να βάλω τη θερμοκρασία στους 22 ... Ξανάρχισε ένα on-off. Έτσι, έβαλα τη θερμοκρασία στους 23 και έφυγα. Θα δεις ότι, μετά από άλλα δύο defrost, η λειτουργία ήταν απολύτως συνεχής... του αρέσει πολύ να μένει στα 350W/h περίπου, ακόμα προσπαθεί να κατέβει αλλά ξανασηκώνει. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, η εξωτερική θερμοκρασία έχει ανέβει στους 6 βαθμούς, τώρα, τη στιγμή που γράφω, είναι 1 βαθμό.

1953125085_Image2022-02-04at19_23_33.jpeg.98532ff0fa15129aaf171a317a600085.jpeg

Επεξ/σία από amotida
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, amotida είπε

Χμμμ... να σου πω την αλήθεια, 24 είναι λίγο υπερβολικά για εμάς, 23 το πολύ θα ήταν εντάξει.
Τέλος πάντων, έχω ήδη αρχίσει να καταλάβω κάποια επιπλέον πράγματα 

Χαίρομαι που συνέχισα να κάνω δοκιμές, ειδικά μακροχρόνιες.
Όχι ότι λειτουργεί άψογα, ούτε μπορώ να το πω ποτέ. Από την άποψή μου, θα είχε δουλέψει άψογα αν μπορούσε να κατέβει σε όλο και λιγότερα Watt, διατηρώντας, καθώς και όταν φτάσει στην καθορισμένη θερμοκρασία (άντε και λίγο πάνω από αυτό) ο κλιματισμός θα κλείσει και θα συνεχίσει τη λειτουργία μόνο και μόνο όταν η θερμοκρασία στο δωμάτιο έχει πέσει.

Αλλά τουλάχιστον αρχίζω να καταλαβαίνω καλύτερα αυτό το μηχάνημα τώρα...
Και σε αυτό το σημείο, αισθάνομαι υποχρεωμένος να τονίσω για άλλη μια φορά πόσο σημαντικό είναι αυτό που είπε ο @liakjim στο Εισαγωγικό Σημείωμα όσον αφορά την εγγραφή απόδοσης/κατανάλωσης ... Γιατί μόνο κάνοντας αυτό μπορεί κάποιος να καταλάβει τη συσκευή του και τον τρόπο λειτουργίας σε διάφορες φάσεις...
Τουλάχιστον ανακάλυψα ότι μάλλον δεν πρόκειται για ελαττωματικούς αισθητήρες  (όπως φοβόμουν), ότι ο προγραμματισμός είναι, φυσικά, ατελής, αλλά το μηχάνημα λειτουργεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο ... τον τρόπο του ...
Ανακάλυψα ότι μπορώ να ζεστάνω μερικώς το σπίτι μου, με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, και ο τρόπος που θα το κάνω θα είναι ανοίγοντας το κλιματιστικό μόνο όταν πρέπει να το ζεστάνω και κλείνοντας το μετά, όχι με μόνιμη λειτουργία, αφού ο χώρος μου δεν έχει μεγάλες απώλειες.  Έτσι θα ζεστάνω τον χώρο μου αλλά θα έχω τη μέγιστη δυνατή οικονομία. 
Θα παρακολουθώ αυτό το μηχάνημα, ακόμα περισσότερο.
Θα κάνω κάποια στιγμή αξίωση εγγύησης, έστω και μόνο για τους διάφορους θορύβους που σας έλεγα συνέχεια εδώ. 


Αφήνω και ένα άλλο γράφημα (είναι η συνέχεια του τελευταίου γραφήματος). Το πρωί προσπάθησα (μετά τον σύντομο αερισμό που έκανα χωρίς να σβήσω τη συσκευή) να βάλω τη θερμοκρασία στους 22 ... Ξανάρχισε ένα on-off. Έτσι, έβαλα τη θερμοκρασία στους 23 και έφυγα. Θα δεις ότι, μετά από άλλα δύο defrost, η λειτουργία ήταν απολύτως συνεχής... του αρέσει πολύ να μένει στα 350W/h περίπου, ακόμα προσπαθεί να κατέβει αλλά ξανασηκώνει. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, η εξωτερική θερμοκρασία έχει ανέβει στους 6 βαθμούς, τώρα, τη στιγμή που γράφω, είναι 1 βαθμό.

1953125085_Image2022-02-04at19_23_33.jpeg.98532ff0fa15129aaf171a317a600085.jpeg

Μόνο με τα γραφήματα καταλαβαίνουμε τι παίζει.

Επίσης να επαναλάβω κάτι που μάλλον σου ξέφυγε. Από τη στιγμή που έχεις homeassistant , αγόρασε ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html και φτιάξε έναν αυτοματισμό που είτε θα κατεβάζει τον ανεμιστήρα όταν πάει να πιάσει θερμοκρασία είτε να το κλείνει κιόλας.

9 ώρες πριν, eselor είπε

Σωτήρα μας, το nuvelle καθως και το tcl που αναφέρεις, κάνουν και για ζεστή; Έχω μικρό χώρο γραφείου 30τ.μ., το θέλω για θέρμανση κυρίως και κοιτάω για 12αρι. Παίρνω ένα από τα δύο και θα είμαι καλά λες; Μέχρι ~450 έλεγα.

Όλα κάνουν για θέρμανση, αν και για θέρμανση θέλουμε υψηλό scop οπότε σε σχετικά οικονομικό μοντέλο κοιτάμε στο ftxc35c.

7 ώρες πριν, hehatesusall είπε

Ίσως έβαλα άλλες παραμέτρους? Δυστυχώς νοικιάζω και δεν μπορώ να καταλάβω καλά την ποιότητα της μόνωσης, οπότε βάζω πάντα σε σχέση με άλλα σπίτια που χα μείνει. Ίσως βέβαια είναι που άλλαξαν και οι θερμοκρασίες?(23->19 ?)

Οπότε ας πας καλύτερα στο 22άρι toshiba shorai premium.

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Αυτό είναι με διαφορά το καλύτερο deal που έχω δει σε 12αρι, η τιμή είναι καλύτερη και από μεταχειρισμένο και είναι εντός του budget μου αλλά είναι τραγικό το ότι δεν έχω eurobank. Το άλλο το TCL είναι εκτός του budget που θέλω να διαθέσω εκτός αν έχω δει κάτι λάθος.

Αναρωτιέμαι αν έχει πουθενά αλλού κανά τέτοιο καλό deal σαν το nuvelle. Έστειλα ήδη αίτημα για άνοιγμα λογαριασμού σε Eurobank, άμα μου ανοίξουν λογαριασμό, το πήρα όπως είναι.

 

Βάλε κάποιον με eurobank να στο πάρει και δώστου τα λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

https://toshiba-aircon.gr/product/seiya-inverter-r32/

 

Αξίζει αυτό στα 520 ευρω??η θα λειτουργεί σαν ον οφ??

Θα κάνει onoff σε ευνοϊκές συνθήκες. Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς, μπορεί λίγο, μπορεί πολύ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα κάνει onoff σε ευνοϊκές συνθήκες. Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς, μπορεί λίγο, μπορεί πολύ.

Αν το βάλω το κλιματιστικό με γνώμονα να πιάνει μέσω ενός διαδρόμου μήκους δύο μέτρων και ένα μικρό υπνοδωμάτιο γύρω στα 7 τετραγωνικά έξτρα ίσως δουλεύει καλύτερα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Χμμμ... να σου πω την αλήθεια, 24 είναι λίγο υπερβολικά για εμάς, 23 το πολύ θα ήταν εντάξει.
Τέλος πάντων, έχω ήδη αρχίσει να καταλάβω κάποια επιπλέον πράγματα 

Χαίρομαι που συνέχισα να κάνω δοκιμές, ειδικά μακροχρόνιες.
Όχι ότι λειτουργεί άψογα, ούτε μπορώ να το πω ποτέ. Από την άποψή μου, θα είχε δουλέψει άψογα αν μπορούσε να κατέβει σε όλο και λιγότερα Watt, διατηρώντας, καθώς και όταν φτάσει στην καθορισμένη θερμοκρασία (άντε και λίγο πάνω από αυτό) ο κλιματισμός θα κλείσει και θα συνεχίσει τη λειτουργία μόνο και μόνο όταν η θερμοκρασία στο δωμάτιο έχει πέσει.

Αλλά τουλάχιστον αρχίζω να καταλαβαίνω καλύτερα αυτό το μηχάνημα τώρα...
Και σε αυτό το σημείο, αισθάνομαι υποχρεωμένος να τονίσω για άλλη μια φορά πόσο σημαντικό είναι αυτό που είπε ο @liakjim στο Εισαγωγικό Σημείωμα όσον αφορά την εγγραφή απόδοσης/κατανάλωσης ... Γιατί μόνο κάνοντας αυτό μπορεί κάποιος να καταλάβει τη συσκευή του και τον τρόπο λειτουργίας σε διάφορες φάσεις...
Τουλάχιστον ανακάλυψα ότι μάλλον δεν πρόκειται για ελαττωματικούς αισθητήρες  (όπως φοβόμουν), ότι ο προγραμματισμός είναι, φυσικά, ατελής, αλλά το μηχάνημα λειτουργεί με έναν συγκεκριμένο τρόπο ... τον τρόπο του ...
Ανακάλυψα ότι μπορώ να ζεστάνω μερικώς το σπίτι μου, με χαμηλή κατανάλωση ενέργειας, και ο τρόπος που θα το κάνω θα είναι ανοίγοντας το κλιματιστικό μόνο όταν πρέπει να το ζεστάνω και κλείνοντας το μετά, όχι με μόνιμη λειτουργία, αφού ο χώρος μου δεν έχει μεγάλες απώλειες.  Έτσι θα ζεστάνω τον χώρο μου αλλά θα έχω τη μέγιστη δυνατή οικονομία. 
Θα παρακολουθώ αυτό το μηχάνημα, ακόμα περισσότερο.
Θα κάνω κάποια στιγμή αξίωση εγγύησης, έστω και μόνο για τους διάφορους θορύβους που σας έλεγα συνέχεια εδώ. 


Αφήνω και ένα άλλο γράφημα (είναι η συνέχεια του τελευταίου γραφήματος). Το πρωί προσπάθησα (μετά τον σύντομο αερισμό που έκανα χωρίς να σβήσω τη συσκευή) να βάλω τη θερμοκρασία στους 22 ... Ξανάρχισε ένα on-off. Έτσι, έβαλα τη θερμοκρασία στους 23 και έφυγα. Θα δεις ότι, μετά από άλλα δύο defrost, η λειτουργία ήταν απολύτως συνεχής... του αρέσει πολύ να μένει στα 350W/h περίπου, ακόμα προσπαθεί να κατέβει αλλά ξανασηκώνει. Κατά τη διάρκεια της ημέρας, η εξωτερική θερμοκρασία έχει ανέβει στους 6 βαθμούς, τώρα, τη στιγμή που γράφω, είναι 1 βαθμό.

1953125085_Image2022-02-04at19_23_33.jpeg.98532ff0fa15129aaf171a317a600085.jpeg

Έχεις ένα μηχάνημα από το πάνω ράφι που δουλεύει όπως έχει προγραμματιστεί να δουλεύει και είναι ολοφάνερο ότι η συμπεριφορά του εξαρτάται από τη θερμοκρασία που του ζητάς σε συνάρτηση με την εξωτερική θερμοκρασία και φυσικά τις απώλειες του σπιτιού. Αυτό είναι η τεχνολογία ινβερτερ!

Δε νομίζω ότι θα έπρεπε να σε απασχολεί το γεγονός ότι δεν πέφτει στα 200 watt για παράδειγμα. Μην ξεχνάς ότι τα χαμηλά watt έχουν σαν αποτέλεσμα ψυχρά ρεύματα που σε καποιους είναι ενοχλητικά. Τώρα για το θόρυβο που λες είναι κάτι πολύ υποκειμενικό, έπρεπε να έχεις το Fujitsu να δεις τι σημαίνει θόρυβος! 😛

Βρες ποιος τρόπος λειτουργίας σε βολεύει καλύτερα, ρύθμισε το εκεί και άστο να παίξει μπαλιτσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Αν το βάλω το κλιματιστικό με γνώμονα να πιάνει μέσω ενός διαδρόμου μήκους δύο μέτρων και ένα μικρό υπνοδωμάτιο γύρω στα 7 τετραγωνικά έξτρα ίσως δουλεύει καλύτερα??

'Ελα βρε, δεν μπορεί να στα απαντήσει κάποιος αυτά. Μην τρελαίνεσαι, βάλε εκεί ένα όπου σας βολεύει και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

'Ελα βρε, δεν μπορεί να στα απαντήσει κάποιος αυτά. Μην τρελαίνεσαι, βάλε εκεί ένα όπου σας βολεύει και τέλος.

Συμφωνώ σε αυτό απλά ξέρεις έχω και σαν σκεπτικό να μπορεί να πέφτει χαμηλά σε κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω μία γνώμη για αυτό εδώ το global 12άρι inverter, είναι του 2008

https://gyazo.com/3a845b12be8db59dac810587190540f7

https://gyazo.com/a808d8724ee1f6592b37a01550e27554

Αξίζει?

Μπορεί να συγκριθεί με μοντέρνο 12αρι?

Edit: Άκυρο, τώρα είδα τι διαφορά μεταξύ Α και Α+++, δεν αξίζει.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Θέλω μία γνώμη για αυτό εδώ το global 12άρι inverter, είναι του 2008

https://gyazo.com/3a845b12be8db59dac810587190540f7

https://gyazo.com/a808d8724ee1f6592b37a01550e27554

Αξίζει?

Μπορεί να συγκριθεί με μοντέρνο 12αρι?

Edit: Άκυρο, τώρα είδα τι διαφορά μεταξύ Α και Α+++, δεν αξίζει.

Ενώ το σκηνικό να σκάσεις χρήματα για αγορά και εγκατάσταση μιας συσκευής με μηδενική εγγύηση με ότι σημαίνει αυτό (τρύπιο, καμένη πλακέτα κτλ ή και πιθανότητα για αστοχία χωρίς κάλυψη) είναι οκ.

Μα γιατί;

Βάλε βρε εκεί πέρα ένα ολοκαίνουργιο κούτα μηχάνημα με εγγύηση 10 ολόκληρων ετών να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Τα λεφτά θα τα γλιτώσεις από την οικονομία στη χρήση χώρια που θα ξέρεις ότι βρέξει χιονίσει θα σε καλύψουν σε βλάβη.

1+1=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι στην αναζήτηση για αγορά κλιματιστικών και ψάχνω ένα 18αρι και τρια 9αρια. Στο 18άρι είμαι ανάμεσα στο inventor comfort και το toyotomi izuru eco dc II. Στα 9αρια λέω να βάλω aux halo. Είναι καλές οι επιλογές μου; Ποιο να διαλέξω από τα 18αρια; Τα κλιματιστικά θα χρησιμοποιηθούν κυρίως για ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω αν λειτουργεί σωστά το κλιματιστικό. Είναι ένα καινούριο 9000btu Morris. Το τελευταίο διάστημα και μόνιμα σε ζήτηση 22 ανά κάποια διαστήματα, κάνει έναν ήχο (σαν μπουφ) και σταματάει τη λειτουργία του. Δεν κλείνει τελείως βέβαια, απλά μαζεύει τις περσίδες μέχρι ένα σημείο και δεν βγάζει ζεστό αέρα. Παράλληλα σταματάει και η λειτουργεία της εξωτερικής μονάδας. Μετά από 2-3 λεπτά συνεχίζει τη λειτουργία του κανονικά. Αυτό γίνεται επειδή πιάνει τη θερμοκρασία του χώρου και κλείνει για ένα διάστημα; Είναι φυσιολογικό αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, laren είπε

Καλησπέρα! Αν μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω αν λειτουργεί σωστά το κλιματιστικό. Είναι ένα καινούριο 9000btu Morris. Το τελευταίο διάστημα και μόνιμα σε ζήτηση 22 ανά κάποια διαστήματα, κάνει έναν ήχο (σαν μπουφ) και σταματάει τη λειτουργία του. Δεν κλείνει τελείως βέβαια, απλά μαζεύει τις περσίδες μέχρι ένα σημείο και δεν βγάζει ζεστό αέρα. Παράλληλα σταματάει και η λειτουργεία της εξωτερικής μονάδας. Μετά από 2-3 λεπτά συνεχίζει τη λειτουργία του κανονικά. Αυτό γίνεται επειδή πιάνει τη θερμοκρασία του χώρου και κλείνει για ένα διάστημα; Είναι φυσιολογικό αυτό; 

Αν δεν έχει πιάσει πάγο για να κάνει απόψυξη, τότε κλείνει γιατί έπιασε θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ενώ το σκηνικό να σκάσεις χρήματα για αγορά και εγκατάσταση μιας συσκευής με μηδενική εγγύηση με ότι σημαίνει αυτό (τρύπιο, καμένη πλακέτα κτλ ή και πιθανότητα για αστοχία χωρίς κάλυψη) είναι οκ.

Μα γιατί;

Βάλε βρε εκεί πέρα ένα ολοκαίνουργιο κούτα μηχάνημα με εγγύηση 10 ολόκληρων ετών να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Τα λεφτά θα τα γλιτώσεις από την οικονομία στη χρήση χώρια που θα ξέρεις ότι βρέξει χιονίσει θα σε καλύψουν σε βλάβη.

1+1=2

Η εγγύηση τι προσφέρει?

Αν ας πούμε δώσω ένα 80αρι για να το βάλω και μετά παρουσιάσει πρόβλημα τότε τι κάνω δεδομένου ότι ζω και στην επαρχία?

Πρέπει να πληρώσω απεγκατάσταση, να το στείλω πίσω στην αντιπροσωπεία ή το κατάστημα και μετά να παραλάβω καινούργιο το οποίο θα ξαναπληρώσω 80 ευρώ για να συνδεθεί? χώρια βέβαια το ρεύμα που θα χάσω στις ημέρες που θα περιμένω.

Ήδη μετράμε έξοδα πάνω από 100 Ευρώ (ίσως αρκετά παραπάνω) και το παραπάνω 12 άρι που σκέφτομαι να πάρω ενεργειακής κλάσης Α είναι στα 180 ευρώ και μπορώ να το ρίξω περισσότερο και έχω εγγύηση ότι δουλεύει και είναι σε άριστη κατάσταση από αυτόν που το δίνει (ψυκτικός στο επάγγελμα). 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι άμα δε δουλέψει δεν θα με γδάρει περισσότερο από ότι αν έπαιρνα από κατάστημα και προσωπικά δε θεωρώ ότι η πιθανότητα του να είναι χαλασμένο είναι μεγαλύτερη από ένα καινούργιο ειδικά του πλαισίου....

Προφανώς δε θέλω να το πάρω γιατί τώρα είδα ότι τα Α+++ έχουν 30% λιγότερη κατανάλωση αλλά δε ξέρω αν η εγγύηση μπορεί να θεωρηθεί σοβαρός παράγοντας στη δική μου περίπτωση με την έλλειψη προσβασιμότητας που έχω. Για να χε κάποιο νόημα η εγγύηση ίσως θα έπρεπε να πάρω από κάπου τοπικά όπου οι τιμές είναι στα άκρα και μόνο εφόσον η εγγύηση καλύπτει και την εγκατάσταση και όλα.

Να πω πως ο τύπος που πουλάει το παραπάνω το 12άρι θεωρεί ότι τα Α+++ δεν έχουν τόση αξία σε μεγαλή ζέστη ή κρύο επειδή έχουν δοκιμαστεί σε 25 βαθμούς, δε ξέρω αν ισχύει αυτό ή με κοροιδεύει. Όπως βλέπω τις δυνατότητες αυτού του κλιματιστικού, δεν είναι και τόσο άσχημο, τουλάχιστον 3-4 φορές καλύτερο από τη σόμπα μου, κάτι είναι και αυτό.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...