Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kormoranos7 είπε

Καλημερα και ευαχαριστω για το feedback.Θα την πω την αμαρτια μου.Μου φαινονται μικρα.Μηπως να πηγαινα σε 12αρια για να ειμαι σιγουρος.Στους υπολογισμους δεν εχω υπολογισει την κουζινα.Δεν θα υπαρχουν καποιες απωλειες και προς τα εκει?

Αν έχεις αμφιβολία, ναι γιατί όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αν έχεις αμφιβολία, ναι γιατί όχι;

Τελευταια απορια.Για ποιον λογο προτεινετε να γινεται η αγορα απο blue dealers της Daikin?Εχει να κάνει με την εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kormoranos7 είπε

Τελευταια απορια.Για ποιον λογο προτεινετε να γινεται η αγορα απο blue dealers της Daikin?Εχει να κάνει με την εγγυηση?

Αγοραζοντας Daikin ξερω οτι δινουν +3 χρονια εγγυηση, 5 συνολο.

Επισης οταν εψαχνα τα εκτος blue dealers μαγαζια ειχαν τις προηγουμενες σειρες που ηθελαν να πουλησουν. Οποτε προσεχε και αυτο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chbazios είπε

Αγοραζοντας Daikin ξερω οτι δινουν +3 χρονια εγγυηση, 5 συνολο.

Επισης οταν εψαχνα τα εκτος blue dealers μαγαζια ειχαν τις προηγουμενες σειρες που ηθελαν να πουλησουν. Οποτε προσεχε και αυτο.

https://vimax.gr/inverter-air-conditioners/inverter-air-conditioner-ftxc35c.html

Τυχαιο το μαγαζι.Απο μια προχειρη αναζητηση βρεθηκε.Δεν ειναι το τελευταιο μοντελο?Λεει για 3 χρονια εγγυηση.Οι blue dealers προσφερουν +2 χρονια,αν καταλαβα καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kormoranos7 είπε

https://vimax.gr/inverter-air-conditioners/inverter-air-conditioner-ftxc35c.html

Τυχαιο το μαγαζι.Απο μια προχειρη αναζητηση βρεθηκε.Δεν ειναι το τελευταιο μοντελο?Λεει για 3 χρονια εγγυηση.Οι blue dealers προσφερουν +2 χρονια,αν καταλαβα καλα?

το 3 χρονια μαλλον θα ειναι 2+  (1 του μαγαζιου).

αλλα ρωτα αυτο το 3 πως το δινει προφορικα ή γραπτώς;

Τελευταιο σειρα ειναι ρωτα μονο αν ψαχνεις και αυτα που κατασκευαζεται;

Προσωπικα με ενδιεφερε η εγγυηση και το βρηκα +50 ευρω αυτο που ηθελα οποτε πηγα σε blue dealer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, amotida είπε

 

Κι όμως, η ώρα της αλήθειας έφτασε…
Χθες το πρωί κατάφερα να ανοίξω τον κλιματισμό με την εφαρμογή (τις περισσότερες φορές αυτή η εφαρμογή δεν λειτουργεί, βγάζοντας μου το εξής μήνυμα: Network error. Check the wireless LAN connections).
-Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν μηδέν βαθμοί Κελσίου στις 7 π.μ.
-Χώρος: περίπου 56τμ. Συσκευή Z35XKE. Έβαλα αρχικά 22 βαθμούς. FAN1, οριζόντια θέση πτερυγίον 2 απο πάνω. Το κλιματιστικό άρχισε να δουλεύει με «πριόνια»/ κύκλους ON-OFF. Μετά από μιάμιση ώρα περίπου, θέλοντας να το βγάλω από αυτόν τον κύκλο, έβαλα 24 βαθμούς. Το κατάφερα, η συσκευή δούλεψε σωστά τότε... Τις επόμενες ώρες, σε ένα σημείο, κατέβασα τη ρύθμιση στους 23 βαθμούς. Γύρω στις 16:00, παρατήρησα πώς η συσκευή μειώνει την κατανάλωση στα 200 W / h ... μετά από περίπου 15 λεπτά, ανεβάζει ξαφνικά την κατανάλωση ξανά στα περίπου 360-370 W και φοβούμενος ότι ήρθε η ώρα που θα μπει σε κύκλους ξανά on / off, έβαλα ξανά τη θερμοκρασία στους 24.
Κατά τη διάρκεια της ημέρας οι εξωτερικές θερμοκρασίες ανέβηκαν μέχρι στους 4 βαθμούς Κελσίου.
Γύρω στις 18:00, όταν επέστρεψα σπίτι, παρατήρησα με ευχάριστη έκπληξη πώς -αν και η κατανάλωση ήταν γύρω στα 360W/h- η λειτουργία ήταν αθόρυβη (κάπου υπολογίζω μεταξύ 22-25db). Γίνεται defrost, ο θόρυβος επέστρεψε στα 33db του FAN1, μετά έβαλα την θερμοκρασία στα 22,5.
Οι εξωτερικές θερμοκρασίες έπεσαν στο μηδέν το βράδυ και στη συνέχεια έπεσαν στους μείον 3 βαθμούς Κελσίου κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Βλέποντας ότι η συσκευή λειτουργεί καλά, δηλαδή χωρίς να φτάνει σε κύκλους ON-OFF, την άφησα ανοιχτή ... και δούλευε έτσι ...
Ήταν λοιπόν η πρώτη του σωστή λειτουργία για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ... 24 ώρες αδιάκοπης λειτουργίας εκτός από μερικές αποψύξεις, 10 συνολικά ...
Τώρα, το πρωί, η εξωτερική θερμοκρασία είναι (μείον) -2. Η θερμοκρασία στο σπίτι είναι 24 βαθμοί Κελσίου. Στην πιο απομακρυσμένη γωνία του τελευταίου δωματίου: 23,5.

Συνολική κατανάλωση σε 24 ώρες: 9,68 kW 

 

 

03.02-04.02_ext0-minus3-minus2_24h_set22-23-24-22.5_fan1.jpeg.cf6d316b107c63453ad6b02330e8e8a0.jpeg

consumtion.jpeg.679b88ddddeb06c642e2be429b192308.jpeg

 

Με εξωτερική -2, εσωτερική 24 και κατανάλωση 400 watt θα πρέπει να είσαι απόλυτα ικανοποιημένος τόσο από το κλιματιστικό σου όσο και από τις μονώσεις του σπιτιού σου. Ενδεικτικά εγώ κατανάλωση 400 watt βλέπω στο Fujitsu με εξωτερικες 8-9 και εσωτερική 21. Υπολογίζω ότι αν ποτέ είχα εξωτερική θερμοκρασία -2 και ζητούσα μέσα στο σπίτι 24 το Fujitsu θα δούλευε κοντά στα 2000 watt.  

Το μηχάνημα που έχεις δουλεύει άψογα απλά ίσως έχει πέσει κάπως μεγάλο για το χώρο σου ή για να το πω και αλλιώς ο χώρος σου έχει πολύ λίγες απώλειες για το συγκεκριμένο κλιματιστικό. Γι αυτό σου κάνει on off όταν έχεις πιο χαμηλή ζήτηση σε συνδυασμό με όχι πολύ χαμηλές εξωτερικες και για αυτο το βλέπεις να δουλεύει πιο στρωτά όταν πας τη ζήτηση στο 24 ή όταν η εξωτερική πέφτει κάτω από το μηδέν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, chbazios είπε

το 3 χρονια μαλλον θα ειναι 2+  (1 του μαγαζιου).

αλλα ρωτα αυτο το 3 πως το δινει προφορικα ή γραπτώς;

Τελευταιο σειρα ειναι ρωτα μονο αν ψαχνεις και αυτα που κατασκευαζεται;

Προσωπικα με ενδιεφερε η εγγυηση και το βρηκα +50 ευρω αυτο που ηθελα οποτε πηγα σε blue dealer.

Οποτε, η Daikin δινει 2 χρονια εγγυηση και οτι παραπανω βλεπω ειναι του μαγαζιου(blue dealers ή αλλοι).Και προσοχη να ειναι το τελευταιο μοντελο και η  εγγυηση να ειναι γραπτη.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Φίλε μου, γιατί; Γιατί;

Έχεις eurobank; Αν ναι, μεγειά σου https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-npl-12inv-klimatistiko-12-000-btu-h_3199592

Δεν έχεις (φυσικά όχι από εταιρεία που είναι στο κόκκινο banner https://www.tclgreece.gr/ )

https://www.skroutz.gr/s/23190309/TCL-Elite-Premium-PRM-12CHSA-CI-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

Όχι για 23 για θέρμανση είπαμε. 18 βάλε.

Σωτήρα μας, το nuvelle καθως και το tcl που αναφέρεις, κάνουν και για ζεστή; Έχω μικρό χώρο γραφείου 30τ.μ., το θέλω για θέρμανση κυρίως και κοιτάω για 12αρι. Παίρνω ένα από τα δύο και θα είμαι καλά λες; Μέχρι ~450 έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Πώς γίνεται και έβγαλες μεγαλύτερα νούμερα;

18 ώρες πριν, kormoranos7 είπε

Ίσως έβαλα άλλες παραμέτρους? Δυστυχώς νοικιάζω και δεν μπορώ να καταλάβω καλά την ποιότητα της μόνωσης, οπότε βάζω πάντα σε σχέση με άλλα σπίτια που χα μείνει. Ίσως βέβαια είναι που άλλαξαν και οι θερμοκρασίες?(23->19 ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/2/2022 στις 4:06 ΜΜ, spyros.s είπε

Δεν είχα καμία σχετική εμπειρία με θερμομόνωση πριν κάνω το νέο σπίτι μου αφού όσοι ξέρω έκαναν σπίτι με τα παλαιότερα δεδομένα...Βλέποντας πόσο μεγάλη βελτίωση είναι σε σχέση με το παρελθόν την θεωρώ δεδομένη επιλογή σε κάθε τι καινούριο και αναγκαία βελτίωση στα παλαιότερα. Για μένα έχει απόσβεση ανάλογη με τον ηλιακό θερμοσίφωνα και γι' αυτό την θεωρώ απαραίτητη! Πιστεύω ότι όσα σας γράφω και ενίοτε διαβάζονται γραφικά  ότι έχουν να κάνουν με αυτό το δεδομένο. Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να ζεστάνω ένα ανάλογο σπίτι με τις ρυθμίσεις που βάζω αν δεν υπήρχε η μόνωση.

περιτο να σου πω πως τωρα με τον χιονια (παπαγος διπλα στον υμητο) με 0 εξω , η θερμομονωση και ΜΟΝΟ δεν αφησε το σπιτι να κατεβει κατω απο 19 ενω ο κατω οροφος(χωρις θερμοπροσοψη) εφτανε και 13 το βραδυ! Εννοειται φυσικα οτι βοηθησε τα μεγιστα και το κλιματιστικο στο σαλονι (24αρι) το οποιο 24 ωρες ανοικτο διατηρουσε αψογα 21-22 βαθμους με ζητουμενη 22 και δουλευοντας στην χαμηλοτερη ισχυ του. Παιζει να εκανε περισσοτερα defrost παρα να λειτουργησει στη μεγιστη ισχυ ( βασικα δεν εφτασε να δουλεψει ψηλα ποτε απο οτι παρατηρησα). Στο υπνοδωματιο δε (12αρι) ηταν σχεδον μονιμως ανενεργο. Ακομα και τα παραθυρα που ανοιγαμε για να αεριστει το σπιτι, η θερμοκρασια αντε να επεφτε 1 βαθμο.

Η θερμοπροσωψη (και θερμομονωση εαν εχεις ταρατσα) ειναι ισως η καλλιτερη επενδυση που μπορεις να κανεις σε ενα σπιτι ΟΣΟ παλαιο και αν ειναι.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, journeyman77 είπε

Μπήκε η παραγγελία για το Inventor Comfort MFV32-24WFI στο Πλαίσιο. Με ενημέρωσαν ωστόσο ότι θα χρειαστώ πρίζα με 2,5μμ καλώδιο. 

α) πως μπορώ να καταλάβω ποια πρίζα είναι τέτοια (αν έχω)?

β) αν και εφόσον υπάρχει και είναι μακριά από την θέση του κλιματιστικού, μπορώ να το τροφοδοτήσω με αντίστοιχης διατομής μπαλαντέζα/προέκταση?

σύντεκνοι την βοήθειά σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, journeyman77 είπε

σύντεκνοι την βοήθειά σας!

24αρι κανονικα θελει δικια του γραμμη. Τετοιες γραμμες ειναι εκει που μπαινει ο φουρνος. Ενας ηλεκτρολογος ισως μπορεσει να σου βρει πριζα - δεν ξερω πως -  εκει που θες να το βαλεις η να σου περασει νεα γραμμη απο τον πινακα.

β) λογικα μπορεις αρκει η μπαλαντεζα να ειναι πληρως ξετυλιγμενη και οχι κουλουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα, από προσωπική εμπειρία αλλά και από αναφορές μελών, έχουμε καταλάβει ότι σε περιπτώσεις χώρων με λίγες απώλειες, ένα κλιματιστικό συνήθως θα κάνει συνεχή onoff. Όχι ότι είναι πρόβλημα, θα την κάνει τη δουλειά του. Προσωπικά με  ενοχλούν ηχητικές τα σταματα / ξεκίνα. Αλλιώς οκ, go για ένα πχ ftxc25c ή Toshiba .

Οπότε εναλλακτικά ή πάμε σε επιλογή με follow me , οπότε μιλάμε για κινέζικο με ότι σημαίνει αυτό για τριγμούς και ποιότητα χωρίς να είναι ο κανόνας. Ίσως ο μπορεί να σου πει περισσότερα ο @AristidisZπου έχει πάρει πρόσφατα ένα midea για παιδικό δωμάτιο.

@alex19871987

Έχω στο δωμάτιο του μπέμπη ένα Midea Xtreme Save Lite AG-09NXD0-I/X1-09N8D0-O 9άρι 

Το δωμάτιο είναι πολύ μικρό (περίπου 8 τ.μ.)

Τα on-off δε τα αποφεύγει, εκτός αν έχει αρκετά χαμηλές θερμοκρασίες έξω

Στα καλά τα κρύα που ήθελα να κάνω τεστ και είχα off το καλοριφέρ, το είδα να δουλεύει σε "ρελαντί" γύρω στα 180-230 watt 

Τώρα π.χ. που ο καιρός είναι σχετικά μαλακός, συνήθως γκαζώνει (πάει γύρω στα 700w), μετά κατεβαίνει περίπου στα 400-500 και μετά κόβει και παίζει μόνο ο ανεμιστήρας, κ.ο.κ.

Από κατανάλωση, σε ήπιες μέρες παίζει γύρω στις 3.0~3.5 kwh ημερησίως (σπίτι του 2008, διπλά αλουμίνια, με ενδιάμεση μόνωση στους τοίχους - βορινός όμως προσανατολισμός).

Ποιοτικά θα έλεγα είμαι αρκετά ικανοποιημένος, μπορείς να βάλεις τον ανεμιστήρα στο 10% (βοηθάει και ο πολύ μικρός χώρος), και πραγματικά δεν ακούγεται τίποτα.

Τα πλαστικά επίσης δεν ακούγονται καθόλου.

Ένα θεματάκι έχει το follow me όταν το ξεκινάς, που μπορεί να δουλεύει αρκετά παραπάνω (π.χ. το βάζω στους 20, η θερμοκρασία στο δωμάτιο είναι 18.5 και μου έχει τύχει να φτάσει μέχρι και 24 μέχρι να κόψει), αλλά όταν πάρει μπρος η λειτουργία είναι πολύ καλή, έχω μικρή διακύμανση στον χώρο (π.χ. κόβει περίπου στους 22, παίρνει πάλι μπρος στους 20.5)

Overall ικανοποιημένος θα έλεγα, αν και η inverter λειτουργεία σε τόσο μικρούς χώρους είναι κατά τι προβληματική από ΄τι φαίνεται, αλλά προσωπικά δε με ενοχλεί και τόσο, στη τελική το σημαντικότερο μάλλον είναι η συνολική κατανάλωση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kormoranos7 είπε

Τελευταια απορια.Για ποιον λογο προτεινετε να γινεται η αγορα απο blue dealers της Daikin?Εχει να κάνει με την εγγυηση?

Αν αγορασεις απο αλυσίδα ηλεκτρικων εχεις 3 χρονια.
Απο blue dealer εχεις 3 + 2 = 5
Σε περιπτωση πραγματικής βλαβης παντως ακομη και απο αλυσιδα να ειναι αγορασμένο εχουν απιστευτα γρηγορη εξυπηρετηση. Στην Αττικη που γνωριζω τουλαχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτό είναι με διαφορά το καλύτερο deal που έχω δει σε 12αρι, η τιμή είναι καλύτερη και από μεταχειρισμένο και είναι εντός του budget μου αλλά είναι τραγικό το ότι δεν έχω eurobank. Το άλλο το TCL είναι εκτός του budget που θέλω να διαθέσω εκτός αν έχω δει κάτι λάθος.

Αναρωτιέμαι αν έχει πουθενά αλλού κανά τέτοιο καλό deal σαν το nuvelle. Έστειλα ήδη αίτημα για άνοιγμα λογαριασμού σε Eurobank, άμα μου ανοίξουν λογαριασμό, το πήρα όπως είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...