Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Οπότε με βλέπω να παίρνω τουλάχιστον 2 σώματα (ίσως ένα θερμοπομπό και ένα καλοριφέρ λαδιού για να τα συγκρίνω και στην πράξη) για συμπληρωματική θέρμανση.. Ακόμα και έτσι, να το λειτουργώ 24/7 ή δεν έχει νοήμα και να το ανοίγω μόνο όταν είμαι σπίτι?

Θερμοπομπος και καλοριφέρ λαδιού φίλε με τις τιμές που έχει το ρεύμα θα πάθεις εγκεφαλικό μόλις έρθει ο λογαριασμός  ,.δε.γινεται να βάλεις κανένα μεγαλύτερο κλιματιστικό η να προσθέσεις κανένα ακόμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίτα, ένας μήνας έμεινε τώρα και άλλοι 3-4 τον επόμενο χειμώνα, μετά δε νομίζω να ανανεώσω σε τόσο κρύο σπίτι, οπότε δε θέλω να κάνω τώρα επένδυση σε σπίτι που δεν είναι καν δικό μου. Έχω τουλάχιστον σταθερό τιμολόγιο οπότε ξέρω λίγο πολύ τι θα πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπνοδωμάτιο γύρω στα 12 τετραγωνικά ύψος 2.7 με διπλά τζάμια το παράθυρο.4ος όροφος του 2005 κατασκευη με διαμέρισμα από πάνω αλλά και δίπλα καλυμμένο.ψυξη 60%θερμανση 40% και μέχρι κόστος 500ευρω.εχουμε κάποια πρόταση??η αν χρειαστεί κάποια άλλη πληροφορία σας δώσω...ανάμεσα σε atxc25 daikin και κάποιο άλλο...

Επεξ/σία από alex19871987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, hehatesusall είπε

Λάθος copy-paste πιο πριν λοιπόν, πάμε σωστά τώρα τα νούμερα! 

Κύριος σκοπός (80%+) η ψύξη από τα 2 κλιματιστικά! 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : ~2000-2500eur για 2 κλιματιστικά
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή/συμπληρωματική θέρμανση μαζι με Φ.Α
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : α) Ενιαίος χώρος 55τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα. Β) Δωμάτιο-γραφείο 11.5τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονίκη με 41C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Προαιρετικά follow-me , HEPA filter, οτιδήποτε αντιαλλεργικό
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Σαλονοκουζίνα 55τμ ηλιοφάνεια το πρωί, δωμάτιο 11.5τμ ηλιοφάνεια μερική το απόγευμα καλοκαιριού.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε

 

Σαλονοκουζινα

Θερμικές Απώλειες

6306.23 Watt

5423.36 KCal/h

114.66 Watt/m2

98.61 KCal/h/m2

Για 19C

Δωματιο:

1937.82 Watt

1666.52 KCal/h

161.48 Watt/m2

138.88 KCal/h/m2

Για 19C

Πώς γίνεται και έβγαλες μεγαλύτερα νούμερα;

4 ώρες πριν, kormoranos7 είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε :1300 στο συνολο για τα 2 κλιματιστικα
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:50% θερμανση/50% ψυξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:Αποκλειστικη πηγη θερμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :Σαλονι-χωλ 25 τετραγωνικα,Υπνοδωματιο διαδρομος 18
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:Αθηνα κεντρο 0-42
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:Στο υπνοδωματιο αθορυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Καμια μονωση,συνθετικα κουφωματα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
  11. Θερμικές Απώλειες

     

    2366.87Watt

     

    2035.51KCal/h

     

    131.49Watt/m2

     

    113.08KCal/h/m2
  12. Θερμικές Απώλειες

     

    2866.61Watt

     

    2465.28KCal/h

     

    114.66Watt/m2

     

    98.61KCal/h/m2
  13. Η πρωτη τιμη ειναι για υπνοδωματιο-διαδρομο και η δευτερη για σαλονι-χωλ.

Η πρωτη τιμη ειναι για υπνοδωματιο-διαδρομο και η δευτερη για σαλονι-χωλ.

Με 2 ftxc25c θα είσαι μπόμπα.

2 ώρες πριν, Dimitris156 είπε

Κοίτα, ένας μήνας έμεινε τώρα και άλλοι 3-4 τον επόμενο χειμώνα, μετά δε νομίζω να ανανεώσω σε τόσο κρύο σπίτι, οπότε δε θέλω να κάνω τώρα επένδυση σε σπίτι που δεν είναι καν δικό μου. Έχω τουλάχιστον σταθερό τιμολόγιο οπότε ξέρω λίγο πολύ τι θα πληρώσω.

Αν είναι να φύγεις οκ, ας μη βάλεις εκτός αν πείσεις τον ιδιοκτήτη να τα βάλει.

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Υπνοδωμάτιο γύρω στα 12 τετραγωνικά ύψος 2.7 με διπλά τζάμια το παράθυρο.4ος όροφος του 2005 κατασκευη με διαμέρισμα από πάνω αλλά και δίπλα καλυμμένο.ψυξη 60%θερμανση 40% και μέχρι κόστος 500ευρω.εχουμε κάποια πρόταση??η αν χρειαστεί κάποια άλλη πληροφορία σας δώσω...ανάμεσα σε atxc25 daikin και κάποιο άλλο...

Κάτι σε follow me σε βλέπω. Το utility βγάζει κάτω από 2000W τις απώλειες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Κάτι σε follow me σε βλέπω. Το utility βγάζει κάτω από 2000W τις απώλειες;

Όταν ρωτάει πόσα παράθυρα έχει το σπίτι βάζω συνολικά η επειδή θέλω υπνοδωμάτιο να βάλω ένα??αν βάλω συνολικά βγάζει 2800 αλλιώς αν βάλω μόνο το του δωματίου 1500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, alex19871987 είπε

Όταν ρωτάει πόσα παράθυρα έχει το σπίτι βάζω συνολικά η επειδή θέλω υπνοδωμάτιο να βάλω ένα??αν βάλω συνολικά βγάζει 2800 αλλιώς αν βάλω μόνο το του δωματίου 1500

Το δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, alex19871987 είπε

1500..δεν θέλω ινβεντορ.. κάτι πιο επώνυμο

Κοίτα, από προσωπική εμπειρία αλλά και από αναφορές μελών, έχουμε καταλάβει ότι σε περιπτώσεις χώρων με λίγες απώλειες, ένα κλιματιστικό συνήθως θα κάνει συνεχή onoff. Όχι ότι είναι πρόβλημα, θα την κάνει τη δουλειά του. Προσωπικά με  ενοχλούν ηχητικές τα σταματα / ξεκίνα. Αλλιώς οκ, go για ένα πχ ftxc25c ή Toshiba .

Οπότε εναλλακτικά ή πάμε σε επιλογή με follow me , οπότε μιλάμε για κινέζικο με ότι σημαίνει αυτό για τριγμούς και ποιότητα χωρίς να είναι ο κανόνας. Ίσως ο μπορεί να σου πει περισσότερα ο @AristidisZπου έχει πάρει πρόσφατα ένα midea για παιδικό δωμάτιο.

Η άλλη εναλλακτική είναι αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/filters/m/Mitsubishi?orderBy=3

Πέφτει πολύ χαμηλά σε btus . Στα χαρτιά. Στην πράξη δεν έχουμε feedback.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2022 στις 6:13 ΜΜ, dimostr είπε

Λοιπόν για να μη σε απογοητεύσω ένα κλιματιστικό επειδή ζεσταίνει αέρα και δε δουλεύει μέσω ακτινοβολίας δε μπορεί να δουλέψει στο μισό χώρο εαν ο χώρος αυτός δε χωρίζεται οποτε εαν βάλεις μικρό κλιματιστικό με απλά λόγια τον ήπιες δε θα κανεις τιποτα και τα λεφτά σου θα πετάξεις και δε θα έχεις αποτέλεσμα και θα κάψεις τα άντερα σου , ξαναλεω προσπάθησε να συμπληρώσεις το λινκ με τις απωλειες 

Καλημέρα σε όλους. Επειδή ειναι πάρα πολλές οι σελίδες,  μήπως μπορει κάποιος να μου πει για το link? Ποιό είναι και σε τι αναφέρεται?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Με 2 ftxc25c θα είσαι μπόμπα

Καλημερα και ευαχαριστω για το feedback.Θα την πω την αμαρτια μου.Μου φαινονται μικρα.Μηπως να πηγαινα σε 12αρια για να ειμαι σιγουρος.Στους υπολογισμους δεν εχω υπολογισει την κουζινα.Δεν θα υπαρχουν καποιες απωλειες και προς τα εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 30/1/2022 στις 12:54 ΜΜ, userAnon είπε

 Αναφέρεις ότι σε 30+ ημέρες με 90% λειτουργία του κλιματιστικού για θέρμανση έχεις 90kwh άρα είχες μέσο όρο 3 kwh / ημέρα. Μου φαίνονται υπερβολικά λίγες.Βέβαια αναφέρεις ότι το λειτουργείς διακοπτόμενα αλλά και πάλι είναι πολύ λιγες.

Κι όμως, η ώρα της αλήθειας έφτασε…
Χθες το πρωί κατάφερα να ανοίξω τον κλιματισμό με την εφαρμογή (τις περισσότερες φορές αυτή η εφαρμογή δεν λειτουργεί, βγάζοντας μου το εξής μήνυμα: Network error. Check the wireless LAN connections).
-Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν μηδέν βαθμοί Κελσίου στις 7 π.μ.
-Χώρος: περίπου 56τμ. Συσκευή Z35XKE. Έβαλα αρχικά 22 βαθμούς. FAN1, οριζόντια θέση πτερυγίον 2 απο πάνω. Το κλιματιστικό άρχισε να δουλεύει με «πριόνια»/ κύκλους ON-OFF. Μετά από μιάμιση ώρα περίπου, θέλοντας να το βγάλω από αυτόν τον κύκλο, έβαλα 24 βαθμούς. Το κατάφερα, η συσκευή δούλεψε σωστά τότε... Τις επόμενες ώρες, σε ένα σημείο, κατέβασα τη ρύθμιση στους 23 βαθμούς. Γύρω στις 16:00, παρατήρησα πώς η συσκευή μειώνει την κατανάλωση στα 200 W / h ... μετά από περίπου 15 λεπτά, ανεβάζει ξαφνικά την κατανάλωση ξανά στα περίπου 360-370 W και φοβούμενος ότι ήρθε η ώρα που θα μπει σε κύκλους ξανά on / off, έβαλα ξανά τη θερμοκρασία στους 24.
Κατά τη διάρκεια της ημέρας οι εξωτερικές θερμοκρασίες ανέβηκαν μέχρι στους 4 βαθμούς Κελσίου.
Γύρω στις 18:00, όταν επέστρεψα σπίτι, παρατήρησα με ευχάριστη έκπληξη πώς -αν και η κατανάλωση ήταν γύρω στα 360W/h- η λειτουργία ήταν αθόρυβη (κάπου υπολογίζω μεταξύ 22-25db). Γίνεται defrost, ο θόρυβος επέστρεψε στα 33db του FAN1, μετά έβαλα την θερμοκρασία στα 22,5.
Οι εξωτερικές θερμοκρασίες έπεσαν στο μηδέν το βράδυ και στη συνέχεια έπεσαν στους μείον 3 βαθμούς Κελσίου κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Βλέποντας ότι η συσκευή λειτουργεί καλά, δηλαδή χωρίς να φτάνει σε κύκλους ON-OFF, την άφησα ανοιχτή ... και δούλευε έτσι ...
Ήταν λοιπόν η πρώτη του σωστή λειτουργία για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ... 24 ώρες αδιάκοπης λειτουργίας εκτός από μερικές αποψύξεις, 10 συνολικά ...
Τώρα, το πρωί, η εξωτερική θερμοκρασία είναι (μείον) -2. Η θερμοκρασία στο σπίτι είναι 24 βαθμοί Κελσίου. Στην πιο απομακρυσμένη γωνία του τελευταίου δωματίου: 23,5.

Συνολική κατανάλωση σε 24 ώρες: 9,68 kW 

 

 

03.02-04.02_ext0-minus3-minus2_24h_set22-23-24-22.5_fan1.jpeg.cf6d316b107c63453ad6b02330e8e8a0.jpeg

consumtion.jpeg.679b88ddddeb06c642e2be429b192308.jpeg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

 

Κι όμως, η ώρα της αλήθειας έφτασε…
Χθες το πρωί κατάφερα να ανοίξω τον κλιματισμό με την εφαρμογή (τις περισσότερες φορές αυτή η εφαρμογή δεν λειτουργεί, βγάζοντας μου το εξής μήνυμα: Network error. Check the wireless LAN connections).
-Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν μηδέν βαθμοί Κελσίου στις 7 π.μ.
-Χώρος: περίπου 56τμ. Συσκευή Z35XKE. Έβαλα αρχικά 22 βαθμούς. FAN1, οριζόντια θέση πτερυγίον 2 απο πάνω. Το κλιματιστικό άρχισε να δουλεύει με «πριόνια»/ κύκλους ON-OFF. Μετά από μιάμιση ώρα περίπου, θέλοντας να το βγάλω από αυτόν τον κύκλο, έβαλα 24 βαθμούς. Το κατάφερα, η συσκευή δούλεψε σωστά τότε... Τις επόμενες ώρες, σε ένα σημείο, κατέβασα τη ρύθμιση στους 23 βαθμούς. Γύρω στις 16:00, παρατήρησα πώς η συσκευή μειώνει την κατανάλωση στα 200 W / h ... μετά από περίπου 15 λεπτά, ανεβάζει ξαφνικά την κατανάλωση ξανά στα περίπου 360-370 W και φοβούμενος ότι ήρθε η ώρα που θα μπει σε κύκλους ξανά on / off, έβαλα ξανά τη θερμοκρασία στους 24.
Κατά τη διάρκεια της ημέρας οι εξωτερικές θερμοκρασίες ανέβηκαν μέχρι στους 4 βαθμούς Κελσίου.
Γύρω στις 18:00, όταν επέστρεψα σπίτι, παρατήρησα με ευχάριστη έκπληξη πώς -αν και η κατανάλωση ήταν γύρω στα 360W/h- η λειτουργία ήταν αθόρυβη (κάπου υπολογίζω μεταξύ 22-25db). Γίνεται defrost, ο θόρυβος επέστρεψε στα 33db του FAN1, μετά έβαλα την θερμοκρασία στα 22,5.
Οι εξωτερικές θερμοκρασίες έπεσαν στο μηδέν το βράδυ και στη συνέχεια έπεσαν στους μείον 3 βαθμούς Κελσίου κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Βλέποντας ότι η συσκευή λειτουργεί καλά, δηλαδή χωρίς να φτάνει σε κύκλους ON-OFF, την άφησα ανοιχτή ... και δούλευε έτσι ...
Ήταν λοιπόν η πρώτη του σωστή λειτουργία για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ... 24 ώρες αδιάκοπης λειτουργίας εκτός από μερικές αποψύξεις, 10 συνολικά ...
Τώρα, το πρωί, η εξωτερική θερμοκρασία είναι (μείον) -2. Η θερμοκρασία στο σπίτι είναι 24 βαθμοί Κελσίου. Στην πιο απομακρυσμένη γωνία του τελευταίου δωματίου: 23,5.

Συνολική κατανάλωση σε 24 ώρες: 9,68 kW 

 

 

03.02-04.02_ext0-minus3-minus2_24h_set22-23-24-22.5_fan1.jpeg.cf6d316b107c63453ad6b02330e8e8a0.jpeg

consumtion.jpeg.679b88ddddeb06c642e2be429b192308.jpeg

 

Ολα καλά μια ερώτηση ,από θέμα θερμικής άνεσης είσαι εντάξει γιατί στο τέλος αυτό που πρέπει να μείνει είναι εάν με όλα αυτά που έχεις περιγράψει είσαι άνετα και ωραία με το κλιματιστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα, από προσωπική εμπειρία αλλά και από αναφορές μελών, έχουμε καταλάβει ότι σε περιπτώσεις χώρων με λίγες απώλειες, ένα κλιματιστικό συνήθως θα κάνει συνεχή onoff. Όχι ότι είναι πρόβλημα, θα την κάνει τη δουλειά του. Προσωπικά με  ενοχλούν ηχητικές τα σταματα / ξεκίνα. Αλλιώς οκ, go για ένα πχ ftxc25c ή Toshiba .

Οπότε εναλλακτικά ή πάμε σε επιλογή με follow me , οπότε μιλάμε για κινέζικο με ότι σημαίνει αυτό για τριγμούς και ποιότητα χωρίς να είναι ο κανόνας. Ίσως ο μπορεί να σου πει περισσότερα ο @AristidisZπου έχει πάρει πρόσφατα ένα midea για παιδικό δωμάτιο.

Η άλλη εναλλακτική είναι αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/filters/m/Mitsubishi?orderBy=3

Πέφτει πολύ χαμηλά σε btus . Στα χαρτιά. Στην πράξη δεν έχουμε feedback.

Αυτό φοβάμαι μην δεν ινβερταρει....ανάμεσα σε Toshiba και  Daikin???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, amotida είπε

 

Κι όμως, η ώρα της αλήθειας έφτασε…
Χθες το πρωί κατάφερα να ανοίξω τον κλιματισμό με την εφαρμογή (τις περισσότερες φορές αυτή η εφαρμογή δεν λειτουργεί, βγάζοντας μου το εξής μήνυμα: Network error. Check the wireless LAN connections).
-Η εξωτερική θερμοκρασία ήταν μηδέν βαθμοί Κελσίου στις 7 π.μ.
-Χώρος: περίπου 56τμ. Συσκευή Z35XKE. Έβαλα αρχικά 22 βαθμούς. FAN1, οριζόντια θέση πτερυγίον 2 απο πάνω. Το κλιματιστικό άρχισε να δουλεύει με «πριόνια»/ κύκλους ON-OFF. Μετά από μιάμιση ώρα περίπου, θέλοντας να το βγάλω από αυτόν τον κύκλο, έβαλα 24 βαθμούς. Το κατάφερα, η συσκευή δούλεψε σωστά τότε... Τις επόμενες ώρες, σε ένα σημείο, κατέβασα τη ρύθμιση στους 23 βαθμούς. Γύρω στις 16:00, παρατήρησα πώς η συσκευή μειώνει την κατανάλωση στα 200 W / h ... μετά από περίπου 15 λεπτά, ανεβάζει ξαφνικά την κατανάλωση ξανά στα περίπου 360-370 W και φοβούμενος ότι ήρθε η ώρα που θα μπει σε κύκλους ξανά on / off, έβαλα ξανά τη θερμοκρασία στους 24.
Κατά τη διάρκεια της ημέρας οι εξωτερικές θερμοκρασίες ανέβηκαν μέχρι στους 4 βαθμούς Κελσίου.
Γύρω στις 18:00, όταν επέστρεψα σπίτι, παρατήρησα με ευχάριστη έκπληξη πώς -αν και η κατανάλωση ήταν γύρω στα 360W/h- η λειτουργία ήταν αθόρυβη (κάπου υπολογίζω μεταξύ 22-25db). Γίνεται defrost, ο θόρυβος επέστρεψε στα 33db του FAN1, μετά έβαλα την θερμοκρασία στα 22,5.
Οι εξωτερικές θερμοκρασίες έπεσαν στο μηδέν το βράδυ και στη συνέχεια έπεσαν στους μείον 3 βαθμούς Κελσίου κατά τη διάρκεια της νύχτας.
Βλέποντας ότι η συσκευή λειτουργεί καλά, δηλαδή χωρίς να φτάνει σε κύκλους ON-OFF, την άφησα ανοιχτή ... και δούλευε έτσι ...
Ήταν λοιπόν η πρώτη του σωστή λειτουργία για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα ... 24 ώρες αδιάκοπης λειτουργίας εκτός από μερικές αποψύξεις, 10 συνολικά ...
Τώρα, το πρωί, η εξωτερική θερμοκρασία είναι (μείον) -2. Η θερμοκρασία στο σπίτι είναι 24 βαθμοί Κελσίου. Στην πιο απομακρυσμένη γωνία του τελευταίου δωματίου: 23,5.

Συνολική κατανάλωση σε 24 ώρες: 9,68 kW 

 

 

03.02-04.02_ext0-minus3-minus2_24h_set22-23-24-22.5_fan1.jpeg.cf6d316b107c63453ad6b02330e8e8a0.jpeg

consumtion.jpeg.679b88ddddeb06c642e2be429b192308.jpeg

 

Ωραιος!

Εγώ σε αμόνωτο σπίτι εχω ενα Daikin Sensira FTXC50C σε ενιαιο χώρο 50 τμ και εχω ανοιχτες και τις πορτες απο τα υπνοδωματια και πιανει στο χωρο που ειναι το κλιματιστικο 21 βαθμους και στα δωματια, απόσταση 10 μετρα, 17-18 σε 24ωρη λειτουργια με θερμοκρασια -4 ...+7. το ρυθμιζω στους 20-22 το πρωι, το απογευμα το βαζω στους 24 για κανα 4ωρο και το βραδυ παλι στους 20. Τη συγκεκριμένη μέρα καταναλωσε 22 kWh και δεν αναψα καθολου το καλοριφερ. Πιστευω με ενα δευτερο σε ενα υπνοδωματιο θα ειμαι πολυ καλυτερα του χρονου. Υγρασια 40%. Περιοχή Ιωάννινα.

 

Επεξ/σία από chbazios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...