Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, aizensama24 είπε

Οι ονομαστικές αποδόσεις είναι κάπως παραπλανητικές. Βλέπω ότι δεν προσφέρουν όλες την ίδια πραγματική απόδοση και αυτό με ανησυχεί. Έχω πέσει σε κάποια κλιματιστικά όπου με λιγότερα btu είχαν καλύτερη πραγματική απόδοση σε βατ στη σελίδα του κατασκευαστή.

Είναι κάπως προβληματικό διότι μάλλον θα πάω για κάτι φθηνό από όχι και τόσο έμπιστη μάρκα. Για τώρα κοιτάζω για ένα 12αρι Tesla που είναι και το πιο πιθανό να πάρω από 12αρι αλλά δε θέλω να δώσω περισσότερα λεφτά για κάτι που έχει απόδοση που δεν αξίζει τόσα. Ελπίζω η χαμηλή τιμή να οφείλεται σε άλλα πράγματα και όχι στην απόδοση.

Αν δεν πάω για το παραπάνω τότε μάλλον θα πάω για μεταχειρισμένο 12άρι ή το φορητό inventor magic (επίσης μεταχειρισμένο). Βλέπω η αγορά μεταχειρισμένων έχει βελτιωθεί πολύ χάρις το facebook marketplace, είναι πολύ πιο έμπιστη από ότι πίστευα καθώς μπορείς να δεις ποιος είναι ο άλλος και οι τιμές για μεταφορά ακόμη και σε επαρχία πάνε στα 15 ευρώ οπότε γιατί όχι?

Είναι τσάμπα +100-150 ευρώ για να μη πω σε κάποιες περιπτώσεις περισσότερα χωρίς ουσιαστικό κόστος.

 

 

 

 

  

Η απόδοση είναι μια και είναι οι παλιοί EER /COP που είχαμε στα συμβατικά κλιματιστικά, γύρω από το 2.5 με 3.5 θα κυμαίνονται. Από μάρκες μην το ψάχνεις, είτε σε inventor δες με καλό after sale support ειτε σε Carrier με υψηλότερη τιμή και αξιοπιστία σε τέτοιας κατηγορίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το φορητό είναι πλέον ασύμφορο. Τρύπα στον τοίχο δεν κάνεις, κοιτάς από το παράθυρο εάν αυτό είναι συρόμενο, αν όχι τότε εγκαταλείπεις το εγχείρημα. 

Έχω συρόμενη μπαλκονόπορτα αλλά είναι κοντά στα 1.8μ φαντάζομαι δεν υπάρχει κάτι για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

 

Ε?

Δεν έχω δυστυχώς τέτοιο παράθυρο, αλλά γιατί να μη κάνω τρύπα στο τοίχο? 

Υπάρχουν βέβαια κάποια πράγματα που φοβάμαι με αυτό όπως έντομα....δε ξέρω αν αποτελούν απειλή σε περιπτώσεις που δε τρέχει το κλιματιστικό αλλά φοβάμαι επίσης το καλοκαίρι μη περνάνε μυρμίγκια από εκεί, ήδη το κάνουν αυτό από τη τρύπα της κεραίας που σχεδόν μπλοκάρει πλήρως την είσοδο.

Αν θες μπορείς να κάνεις μια τρύπα. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου σαν ιδέα δεδομένου ότι η τρύπα θα έχει διάμετρο τουλάχιστον 10cm και παραπανω. Επίσης κάθε σωλήνα έχει διαφορετική διάμετρο, πρέπει να δεις τι θα κάνεις με το διάκενο ανάμεσα. Μπορείς να προσαρμόσεις κάτι σαν αυτά τα πλαστικά στις εξόδους των απορροφητηρων. Υπάρχει και το θέμα του θορύβου αυτών των κλιματιστικων όπως και του συμπυκνώματος που θα πρέπει να το μαζεύεις εσύ από μέσα στον χώρο. Για τον θόρυβο είτε ψάξε βίντεο είτε ζήτησε αν μπορούν να στο βάλουν σε λειτουργία στο κατάστημα αν και δεν νομίζω να στο βάλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Οι ονομαστικές αποδόσεις είναι κάπως παραπλανητικές. Βλέπω ότι δεν προσφέρουν όλες την ίδια πραγματική απόδοση και αυτό με ανησυχεί. Έχω πέσει σε κάποια κλιματιστικά όπου με λιγότερα btu είχαν καλύτερη πραγματική απόδοση σε βατ στη σελίδα του κατασκευαστή.

Είναι κάπως προβληματικό διότι μάλλον θα πάω για κάτι φθηνό από όχι και τόσο έμπιστη μάρκα. Για τώρα κοιτάζω για ένα 12αρι Tesla που είναι και το πιο πιθανό να πάρω από 12αρι επειδή το έχει ένα τοπικό μαγαζί κοντά μου αλλά δε θέλω να δώσω περισσότερα λεφτά για κάτι που έχει απόδοση που δεν αξίζει τόσα. Ελπίζω η χαμηλή τιμή να οφείλεται σε άλλα πράγματα και όχι στην απόδοση.

Αν δεν πάω για το παραπάνω τότε μάλλον θα πάω για μεταχειρισμένο 12άρι ή το φορητό inventor magic (επίσης μεταχειρισμένο). Βλέπω η αγορά μεταχειρισμένων έχει βελτιωθεί πολύ χάρις το facebook marketplace, είναι πολύ πιο έμπιστη από ότι πίστευα καθώς μπορείς να δεις ποιος είναι ο άλλος και οι τιμές για μεταφορά ακόμη και σε επαρχία πάνε στα 15 ευρώ οπότε γιατί όχι?

Είναι τσάμπα +100-150 ευρώ για να μη πω σε κάποιες περιπτώσεις περισσότερα χωρίς ουσιαστικό κόστος.

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Τι σε μπερδεύει; Μη πας σε φορητό εκτός αν υπάρχουν λόγοι για να μην εγκατασταθεί κανονικό. Και το πιο ξεφτίλα κλιματιστικό θα είναι πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε φορητό, νόμος.

Τώρα όσον αφορά την αγορά, συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο και θα σου γίνουν κάποιες προτάσεις.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το πρόβλημα. Τι σε μπερδεύει; Μη πας σε φορητό εκτός αν υπάρχουν λόγοι για να μην εγκατασταθεί κανονικό. Και το πιο ξεφτίλα κλιματιστικό θα είναι πολύ καλύτερο από οποιοδήποτε φορητό, νόμος.

Τώρα όσον αφορά την αγορά, συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο και θα σου γίνουν κάποιες προτάσεις.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Το 12άρι Tesla είναι καλύτερο από 9άρι TCL elite? αυτό βασικά. Οι ονομαστικές αποδόσεις είναι απόλυτες? το 12άρι ανεξαρτήτως μάρκας είναι πάντα καλύτερο από το 9άρι? μη δώσω ξέρω γω 40 ευρώ παραπάνω χωρίς λόγο. Όταν λέω καλύτερο εννοώ αποκλειστικά απόδοση και όχι customer service η κάτι τέτοιο. Βλέπω σε κάποια η πραγματική απόδοση δε ταυτίζεται στο απόλυτο με την ονομαστική. πχ κάποιο μπορεί να είναι στα 12 αλλά η πραγματική απόδοση να είναι στα 10 αλλα προφανώς το ονομάζουν 12 αντί για 10. Μπορεί επίσης μόνο πχ η ψύξη να είναι στα 12 και όχι και η θέρμανση. Στα φορητά που κοίταζα, της inventor είναι στα 10 η θέρμανση και έχει απόδοση 3000 βατ ενώ το άλλο ήταν στα 12 και είχε 2.7. 

Από την εμπειρία μου σε άλλα προιόντα, οι ελληνικές μάρκες έχουν θέματα, από την άλλη οι κινέζικες είναι συνήθως άριστες. 

Το φορητό 12άρι (inventor magic) το σκέφτομαι γιατί είναι σε ΠΟΛΥ χαμηλή τιμή ως μεταχειρισμένο και είναι της inventor που έχει καλό όνομα, επίσης γράφει μέγιστη απόδοση 3K και φαίνεται πως κάνει λιγότερο θόρυβο. Οκ καταλαβαίνω ότι είναι χειρότερα τα φορητά αλλά η χαμηλή τιμή με ελκύει και επίσης μάλλον δε καταλαβαίνω ακόμη πόσο πραγματικά χειρότερα είναι, ίσως το υποτιμάω.

Τώρα κάνω μία τελευταία έρευνα σε μεταχειρισμένα 12αρια και αύριο θα κάνω την αγορά μου. Ελπίζω το τοπικό μαγαζί να έχει καλύτερους όρους, συνήθως οι μικρότεροι κάνουν συμβιβασμούς. (χωρίς πιστωτικές)

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Το 12άρι Tesla είναι καλύτερο από 9άρι TCL elite? αυτό βασικά. Οι ονομαστικές αποδόσεις είναι απόλυτες? το 12άρι ανεξαρτήτως μάρκας είναι πάντα καλύτερο από το 9άρι? μη δώσω ξέρω γω 40 ευρώ παραπάνω χωρίς λόγο. Όταν λέω καλύτερο εννοώ αποκλειστικά απόδοση και όχι customer service η κάτι τέτοιο. Βλέπω σε κάποια η πραγματική απόδοση δε ταυτίζεται στο απόλυτο με την ονομαστική. πχ κάποιο μπορεί να είναι στα 12 αλλά η πραγματική απόδοση να είναι στα 10 αλλα προφανώς το ονομάζουν 12 αντί για 10. Μπορεί επίσης μόνο πχ η ψύξη να είναι στα 12 και όχι και η θέρμανση. Στα φορητά που κοίταζα, της inventor είναι στα 10 η θέρμανση και έχει απόδοση 3000 βατ ενώ το άλλο ήταν στα 12 και είχε 2.7. 

Από την εμπειρία μου σε άλλα προιόντα, οι ελληνικές μάρκες έχουν θέματα, από την άλλη οι κινέζικες είναι συνήθως άριστες. 

Το φορητό 12άρι (inventor magic) το σκέφτομαι γιατί είναι σε ΠΟΛΥ χαμηλή τιμή ως μεταχειρισμένο και είναι της inventor που έχει καλό όνομα, επίσης γράφει μέγιστη απόδοση 3K και φαίνεται πως κάνει λιγότερο θόρυβο. Οκ καταλαβαίνω ότι είναι χειρότερα τα φορητά αλλά η χαμηλή τιμή με ελκύει και επίσης μάλλον δε καταλαβαίνω ακόμη πόσο πραγματικά χειρότερα είναι, ίσως το υποτιμάω.

Τώρα κάνω μία τελευταία έρευνα σε μεταχειρισμένα 12αρια και αύριο θα κάνω την αγορά μου. Ελπίζω το τοπικό μαγαζί να έχει καλύτερους όρους, συνήθως οι μικρότεροι κάνουν συμβιβασμούς. (χωρίς πιστωτικές)

 

Δεν υπάρχουν Ελληνικές μάρκες. Η inventor έχει κινέζικα κλιματιστικά. Της gree, aux , midea και haier.

Ανάμεσα σε tesla και Tcl δεν ξέρω να σου πω. Μάλλον θα εξαρτάται από το μοντέλο.

Τις ονομαστικές που τις κοιτάς; Αν από το skroutz, είναι συνήθως λάθος. Κοιτάμε μόνο από τις σελίδες του κατασκευαστή.

Όσον αφορά το δίλημμά σου με το φορητό, πήγαινε σε αυτόν που το πουλάει και άκουσέ το. Αν δεν σε ενοχλεί και έχεις παράθυρο να βάλεις τη σωλήνα, πάρτο. Αν όχι ή και στη γενική περίπτωση,  καλύτερα ένα split.

Τέλος μη πας σε μεταχειρισμένα. Πάρε ένα καινούργιο tcl με 10 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν υπάρχουν Ελληνικές μάρκες. Η inventor έχει κινέζικα κλιματιστικά. Της gree, aux , midea και haier.

Ανάμεσα σε tesla και Tcl δεν ξέρω να σου πω. Μάλλον θα εξαρτάται από το μοντέλο.

Τις ονομαστικές που τις κοιτάς; Αν από το skroutz, είναι συνήθως λάθος. Κοιτάμε μόνο από τις σελίδες του κατασκευαστή.

Όσον αφορά το δίλημμά σου με το φορητό, πήγαινε σε αυτόν που το πουλάει και άκουσέ το. Αν δεν σε ενοχλεί και έχεις παράθυρο να βάλεις τη σωλήνα, πάρτο. Αν όχι ή και στη γενική περίπτωση,  καλύτερα ένα split.

Τέλος μη πας σε μεταχειρισμένα. Πάρε ένα καινούργιο tcl με 10 χρόνια εγγύηση.

Δε το εννοώ έτσι, γνωρίζω ότι όλα αυτά είναι rebrands αλλά μπορεί ο "άγνωστος κατασκευαστής" να είναι κακός και ας είναι κινέζος και η τιμή να είναι μεγαλύτερη από όσο αξίζει. Χρειάζομαι δηλ feedback για τον πραγματικό κατασκευαστή. Επίσης υπάρχει χειρότερο quality control. Μία καρέκλα που είχα πάρει χάλασε πολύ γρήγορα.

Ναι μάλλον δεν θα πάρω το φορητό και ο λόγος μάλλον θα είναι αυτή η τρύπα. Σκέφτομαι κάποια πολύ άσχημα σενάρια μαζί της. Δεν γνώριζα ότι θεωρείται κάτι "παράλογο" να ανοίξεις τέτοια τρύπα στο τοίχο, καλό που το αναφέρατε.

Το μεταχειρισμένο που θα πάρω θα έχει και την εγγυησή του και θα είναι κατά προτίμηση αγορασμένο πρόσφατα.

Σήμερα βρήκα toyotomi 12άρι σε πολύ κατάσταση στα 120 ευρώ από εξαιρετικά έμπιστο άτομο στο facebook. Βέβαια δε το πήρα...γιατί το θέλανε κάμποσοι άλλοι. Μπορείς να γλιτώσεις πολλά με καλή έρευνα αλλά και να πάρεις μία πιο αξιόπιστη μάρκα. Εν τέλη είναι και το άλλο, τα μεταχειρισμένα από έμπιστα άτομα ξέρεις ότι δουλεύουν σίγουρα και μπορείς να κάνεις τεχνικό έλεγχο ενό κάποιο σε ένα μαγαζί μπορεί να έχει θέμα και ακόμη και με την εγγύηση να πάρει πολύ καιρό να το αλλάξεις για νέο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση πληροφοριών δοκιμής Z35XKE:


-φωτογραφία 1, χθες, σχεδόν 7 ώρες άψογη λειτουργία. Εξωτερική θερμοκρασία από 6 βαθμούς Κελσίου έως 0 βαθμούς. Αρχική ρύθμιση 22 βαθμοί Κελσίου, μετά 23. Defrost γύρω στις 9:30 μ.μ.02.02_ext6-0_set22_set23_fan1.jpeg.76e647e124e860187d3387e3c6acbc58.jpeg

-φωτογραφία2, εξωτερική θερμοκρασία 2 με 4, αρχική ρύθμιση 21 βαθμοί Κελσίου.
Μεταξύ 10 και 11 ώρα, η κατανάλωση πέφτει σχεδόν στα 200 W/h και εδώ παρατήρησα το εξής πολύ ενδιαφέρον: ο θόρυβος της συσκευής έπεσε, αν και είχε ρυθμιστεί στον FAN1(33db), η ροή του αέρα ήταν χαμηλότερη και ο θόρυβος ήταν λίγο περισσότερο από "QUIET MODE"(19db), κάπου προσωπικά υπολογίζοντας γύρω στα 22-24db.

---η συντήρηση με λίγα watt δεν κρατάει πολύ, ανεβαίνει ξαφνικά πάνω από 350W/h και μετά πέφτει σε λειτουργία on/off
01.02_ext2pana4_set21_vent1.jpeg.b561f9eecce562bc5b86848910d573a3.jpeg

-φωτογραφία3, εξωτερική θερμοκρασία 0, αρχική ρύθμιση 22 βαθμοί Κελσίου. Η συσκευή ξεκινά, σβήνει μετά από λίγα λεπτά και μετά συνεχίζει την κανονική λειτουργία. Μεταξύ 9 και 9:30, η κατανάλωση πέφτει σε λίγο πάνω από 200 W/h για λίγα μόνο λεπτά ... (σε αυτό το σημείο παρατήρησα ξανά πώς μειώθηκε σημαντικά ο θόρυβος, όπως εξηγούμε παραπάνω). Δυστυχώς η συντήρηση με λίγα watt δεν κρατάει πολύ, ανεβαίνει ξαφνικά πάνω από 350W/h και μετά πέφτει OFF....Σε αυτό το σημείο το βάζω στους 19 βαθμούς κελσίου και βλέπετε στο γράφημα τι συμβαίνει.. Η συσκευή συνεχίζει να δουλεύει on/off, με παύσεις μεγαλύτερες από τα 3 λεπτά που ανέφερα ... η πρώτη παύση ήταν μεγαλύτερη και μετά με παύσεις 6-7-8 λεπτών ... έβαλα ξανά τη συσκευή στα 22 , η λειτουργία on/off συνεχίζεται με τα περίφημα διαλείμματα 3 λεπτών ... Μετά το έκλεισα και το έβαλα στο 24 για να το βγάλω από τον καταραμένο κύκλο. 

01.02_ext0_set22_set19_set24_vent1.jpeg.3fc8ea09adf892e2cfea463ab20a1d21.jpeg

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Δε το εννοώ έτσι, γνωρίζω ότι όλα αυτά είναι rebrands αλλά μπορεί ο "άγνωστος κατασκευαστής" να είναι κακός και ας είναι κινέζος και η τιμή να είναι μεγαλύτερη από όσο αξίζει. Χρειάζομαι δηλ feedback για τον πραγματικό κατασκευαστή. Επίσης υπάρχει χειρότερο quality control. Μία καρέκλα που είχα πάρει χάλασε πολύ γρήγορα.

Ναι μάλλον δεν θα πάρω το φορητό και ο λόγος μάλλον θα είναι αυτή η τρύπα. Σκέφτομαι κάποια πολύ άσχημα σενάρια μαζί της. Δεν γνώριζα ότι θεωρείται κάτι "παράλογο" να ανοίξεις τέτοια τρύπα στο τοίχο, καλό που το αναφέρατε.

Το μεταχειρισμένο που θα πάρω θα έχει και την εγγυησή του και θα είναι κατά προτίμηση αγορασμένο πρόσφατα.

Σήμερα βρήκα toyotomi 12άρι σε πολύ κατάσταση στα 120 ευρώ από εξαιρετικά έμπιστο άτομο στο facebook. Βέβαια δε το πήρα...γιατί το θέλανε κάμποσοι άλλοι. Μπορείς να γλιτώσεις πολλά με καλή έρευνα αλλά και να πάρεις μία πιο αξιόπιστη μάρκα. Εν τέλη είναι και το άλλο, τα μεταχειρισμένα από έμπιστα άτομα ξέρεις ότι δουλεύουν σίγουρα και μπορείς να κάνεις τεχνικό έλεγχο ενό κάποιο σε ένα μαγαζί μπορεί να έχει θέμα και ακόμη και με την εγγύηση να πάρει πολύ καιρό να το αλλάξεις για νέο. 

 

Προσωπικά θα χτύπαγα ένα 12αρι tcl καινούργιο στην εγγύηση του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Αφού λες συμπληρωματική θέρμανση με φυσικό αέριο. Όχι;

για την ψυξη το έλεγα κυρίως! Δεν πάνε τα BTU και στην ψύξη? θέρμανση δεν περιμένω να το ανάβω και ποτέ το μεγάλο (το μικρό θα ανάβει όμως που και που). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, hehatesusall είπε

για την ψυξη το έλεγα κυρίως! Δεν πάνε τα BTU και στην ψύξη? θέρμανση δεν περιμένω να το ανάβω και ποτέ το μεγάλο (το μικρό θα ανάβει όμως που και που). 

Αν θέλεις να δεις πόσα btus χρειάζεται σε ψύξη, έχουμε δει ότι αν βάλεις θερμοκρασία 18 ή 19 στο εργαλείο υπολογισμού απωλειών ( ανάλογα που μένεις πχ σε ζεστό μέρος βάζεις 19), δίνει μια καλή προσέγγιση σε ψύξη ( αλλάζει το ΔΤ, άλλο να πας από 0 σε 23 και άλλο από 40 σε 26 ).

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μετακόμισα σε σπίτι που έχει 2 κλιματιστικά 9άρια για θέρμανση σε σαλόνι και δωμάτιο. Αν και το έχω ανοιχτό αρκετές ώρες σε αυτούς του χώρους η αλήθεια είναι ότι δε νιώθω ζέστη. Λέω να δοκιμάσω σήμερα αυτό που διάβασα εδώ, να λειτουργούν δηλαδή και τα 2 24/7. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να το βάλω σε χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι θέλω? Δηλαδή να το έχω μόνιμα στους 21-22 αντί 23-24? Επίσης, έρχεται πολύ κρύο από κουζίνα - χωλ, τις πόρτες έχει νόημα να τις έχω ανοιχτές μήπως εξισορροπήσει κάπως ή το κέρδος θα είναι πολύ μικρό και θα δουλεύουν στο τέλος τα κλιματιστικά συνέχεια? Βέβαια σε αυτόν τον χώρο θα βάλω κάτι σε θερμοπομπό - καλοριφέρ γιατί δε γίνεται αλλιώς.

Κάτι άλλο, επειδή θέλω να αποκτήσω λίγο έλεγχο του σπιτιού, πως μπορώ να βλέπω αυτά τα διαγράμματα που ανεβάζετε? Από ότι είδα τα κλιματιστικά μου θέλουν αγορά wifi-module. Μήπως γίνεται και με κάποια έξυπνη πρίζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris156 είπε

Μόλις μετακόμισα σε σπίτι που έχει 2 κλιματιστικά 9άρια για θέρμανση σε σαλόνι και δωμάτιο. Αν και το έχω ανοιχτό αρκετές ώρες σε αυτούς του χώρους η αλήθεια είναι ότι δε νιώθω ζέστη. Λέω να δοκιμάσω σήμερα αυτό που διάβασα εδώ, να λειτουργούν δηλαδή και τα 2 24/7. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να το βάλω σε χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι θέλω? Δηλαδή να το έχω μόνιμα στους 21-22 αντί 23-24? Επίσης, έρχεται πολύ κρύο από κουζίνα - χωλ, τις πόρτες έχει νόημα να τις έχω ανοιχτές μήπως εξισορροπήσει κάπως ή το κέρδος θα είναι πολύ μικρό και θα δουλεύουν στο τέλος τα κλιματιστικά συνέχεια? Βέβαια σε αυτόν τον χώρο θα βάλω κάτι σε θερμοπομπό - καλοριφέρ γιατί δε γίνεται αλλιώς.

Κάτι άλλο, επειδή θέλω να αποκτήσω λίγο έλεγχο του σπιτιού, πως μπορώ να βλέπω αυτά τα διαγράμματα που ανεβάζετε? Από ότι είδα τα κλιματιστικά μου θέλουν αγορά wifi-module. Μήπως γίνεται και με κάποια έξυπνη πρίζα?

https://www.elith.gr/calc/index.php

Κάνε αυτό για τους χώρους που είναι τα κλιματιστικά για κάθε ένα ξεχωριστά και πες μας και τι μάρκα και μοντέλο είναι τα κλιματιστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, ΒΑΛΣΑΒ said:

Δεν γυρίζει έξω ο ανεμιστήρας ....

τι λειτουργεί ? Οι σωλήνες είναι κρύες ζεστές ? σε τι λειτουργία είναι ψύξη - θέρμανση ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...