Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Η πληροφορία που έχω είναι εξής.

Το κλιματιστικό είναι 4 φορές καλύτερο από αυτά που καίει άρα το 1/4 μίας κανονικής συσκευής

Από διάφορα πόστς που έχω δει διαβάζω για 300 και 500 βατ την ώρα για μεγάλα κλιματιστικά.

Το 9αρι και το φορητό δε κάνουν για το χώρο μου αλλά το 12αρι κάνει

Η μικρότερη ισχύς που περιγράφει η ταμπέλα είναι μεγαλύτερη από τη κατανάλωση που περιγράφεται εδώ από πολλούς

Άρα τι συμπέρασμα να βγάλω από αυτό ως άσχετος για τα εν λόγο προιόντα? Υπάρχουν πολλές αντικρουόμενες πληροφορίες.

Θα πάρω 12 άρι και με 500 βατ θα έχω την ίδια απόδοση που έχω με τη σόμπα μου τώρα? (2000 βατ?)

Αν το φορητό είναι 25% χειρότερο τότε 500χ0.25 με 600-700 (πες 800 στη χειρότερη) βατ θα έχω πάλι το ίδιο αποτέλεσμα?

Σόρρυ αλλά δε βγάζω άλλο νόημα, αν τα παραπάνω που περιγράφω είναι ορθά τότε οκ, δε ποστάρω άλλο. Μία επιβεβαίωση θέλω.

 

Λοιπόν θα σου πω το πολύ απλό για να καταλάβεις ποσο οικονομικά είναι τα κλιματιστικα , έχω σε ένα χώρο 50 τμ ένα 18 αρι toshiba shorai και για το μήνα Ιανουάριο που ήταν πολύ κρύος με χρήση 24/7 δηλαδή δεν έσβησε ούτε ένα λεπτό για όλο το μήνα με ρύθμιση ζητούμενης θερμοκρασίας 21 και εξωτερικες μέχρι και -5 το κλιματιστικό μου έκαψε 250 kWh αν κανεις τις πράξεις θα δεις ότι το κλιματιστικό αυτό καιει μέσο όρο 8,33 kWh το 24 ωρο , κάνε την σύγκριση κατανάλωσης με την σόμπα των 2,000 watt που έχεις σκέψου πόσες ώρες την έχεις σε λειτουργία και σκέψου ποσο σου καιει σε ένα 24 ωρο 

το ποσο τελικα θα σου κάψει ένα κλιματιστικό είναι πρώτα και πάνω από όλα θέμα χώρου , τρόπου λειτουργίας του και τρόπος χειρισμού από τον χρήστη 

Αυτη είναι η σύγκριση που πρέπει να κανεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, GBorb είπε

Καλησπέρα σας, 

Θέλω ένα καλό κλιματιστικό μόνο για δροσιά το καλοκαίρι. Υπολόγισα ότι θέλω 24αρι στο σημείο που θα μπει. Ενεργειακά να μην καίει τα κέρατα του.

Τι έχετε να προτείνετε; 

Καμιά πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimostr είπε

Λοιπόν θα σου πω το πολύ απλό για να καταλάβεις ποσο οικονομικά είναι τα κλιματιστικα , έχω σε ένα χώρο 50 τμ ένα 18 αρι toshiba shorai και για το μήνα Ιανουάριο που ήταν πολύ κρύος με χρήση 24/7 δηλαδή δεν έσβησε ούτε ένα λεπτό για όλο το μήνα με ρύθμιση ζητούμενης θερμοκρασίας 21 και εξωτερικες μέχρι και -5 το κλιματιστικό μου έκαψε 250 kWh αν κανεις τις πράξεις θα δεις ότι το κλιματιστικό αυτό καιει μέσο όρο 8,33 kWh το 24 ωρο , κάνε την σύγκριση κατανάλωσης με την σόμπα των 2,000 watt που έχεις σκέψου πόσες ώρες την έχεις σε λειτουργία και σκέψου ποσο σου καιει σε ένα 24 ωρο 

το ποσο τελικα θα σου κάψει ένα κλιματιστικό είναι πρώτα και πάνω από όλα θέμα χώρου , τρόπου λειτουργίας του και τρόπος χειρισμού από τον χρήστη 

Αυτη είναι η σύγκριση που πρέπει να κανεις 

Αυτό είναι το 1/5 της σόμπας μου.

Αν καταλαβαίνω όλα όσα λες έως τώρα, τα μεγαλύτερα κλιματιστικά παράγουν περισσότερη ζέστη από τα μικρά που δεν απαιτεί επιπρόσθετο ρεύμα? μπορούν να πιάσουν μεγαλύτερη ισχύ από ένα μικρότερο στα ίδια βατ? παράγουν πιο πολύ αέρα ή κάτι τέτοιο? 

Το άλλο που καταλαβαίνω φυσικά είναι ότι η ισχύς δε σχετίζεται με την άμεση κατανάλωση, άρα αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/28780345/AUX-AM-H12A4-MAR2-EU-Φορητό-Κλιματιστικό-12000-BTU-Ψύξης-Θέρμανσης.html#specs που πιάνει μέγιστο 2.7 (η σόμπα μου είναι 2.4) δεν θα ξοδέψει 2.7 την ώρα για να τρέχει σε τόσα αλλά αυτό είναι το πόσο ζέστη μπορεί να παράγει?

Αυτό που εγώ σκεφτόμουν είναι ότι τα μεγαλύτερα κλιματιστικά καλύπτουν καλύτερα μεγαλύτερους χώρους επειδή μπορούν να τρέξουν σε περισσότερα βατ ή κάτι τέτοιο αλλά αυτό δεν έβγαζε νόημα με το σενάριο της χαμηλής κατανάλωσης εκτός ξέρω γω αν ζεσταίνανε πολύ γρήγορα το χώρο και μετά πέφτανε για αρκετή ώρα σε standby ενώ τα μικρά δεν τον ζεσταίνανε καθόλου άρα έπρεπε να τρέχουν στο τέρμα συνεχώς.

Τέλος πάντων, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τώρα βγάζω κάποιο νόημα, ξέρω τι θα κάνω. Όντως το παραπάνω φορητό με μέγιστο τα 2.7 αν υποθέσουμε ότι δεν αρκούν στο χώρο μου μπορεί να είναι κακή επιλογή. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hitachi rac50ppa σε χωρο περίπου 35 τμ με πολλές απώλειες, 24/7 on όλο τον Ιανουάριο με ζήτηση 21 βαθμούς και εξωτερική που έφτασε μέχρι και -8. Κατανάλωση 255 KWh μετρημένες με τον μετρητή που είναι ενσωματωμένος στο τηλεχειριστήριο. Αναρρωτιέμαι αν είναι αξιόπιστος αφού, από ότι διαβάζω εδώ, πολύ πιο σύγχρονα μηχανήματα έχουν παρόμοιες καταναλώσεις με το hitachi που είναι μοντέλο 10ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, chemkyr είπε

πιο σύγχρονα μηχανήματα

Σε φρου φρου και αρώματα πιο σύγχρονα , σημασία έχουν οι βαθμοί απόδοσης και ο χώρος 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σε φρου φρου και αρώματα πιο σύγχρονα , σημασία έχουν οι βαθμοί απόδοσης 

βλέπω, από τον αντίστοιχο πίνακα, ότι σε εξωτερική 7 και εσωτερική 20, αποδίδει 6000 W με input 1660 W, δηλαδή απόδοση 3.61. Αυτό το νούμερο, πως συγκρίνεται με το scop στα νεα ενργειακα ταμπελάκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chemkyr είπε

βλέπω, από τον αντίστοιχο πίνακα, ότι σε εξωτερική 7 και εσωτερική 20, αποδίδει 6000 W με input 1660 W, δηλαδή απόδοση 3.61. Αυτό το νούμερο, πως συγκρίνεται με το scop στα νεα ενργειακα ταμπελάκια?

Πάντα καλό ειναι να κοιτάμε τα eer , cop και μετά τα seer , scop 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, chemkyr είπε

πού αναγράφονται αυτά?

Στη toshiba που έχω κοιτάξει επειδή έχω προϊόν τους το λεε8 στο εμπορικό φυλλάδιο συγκεκριμένα το shorai 18 που έχω έχει cop 3,75 με scop στη θερμή ζώνη 5,80 

ένα toyotomi kuro 9 αρι που έχω στους 2 βαθμούς εξωτερική  δίνει cop 4,6 με ρύθμιση θερμοκρασίας εσωτερική 20 και στους -7 δίνει 3,1 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Πώς το υπολόγισες?

Τί μπάτζετ έχεις?

Ο ενιαίος χώρος είναι 70 τετραγωνικά και στο σημείο που θα μπει βοηθάει ώστε η δροσιά να πηγαίνει μέχρι το υπνοδωμάτιο μέσω του διαδρόμου.

Υπολόγισα 800 αλλά μπορώ να ανέβω λίγο αν χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ενδιαφέρον, προβληματικό αυτό το -25%

Είμαι λίγο μπερδεμένος με τα κλιματιστικά και το ρεύμα. η εξοικονόμηση ρεύματος που οφείλεται? στο ότι δε τρέχει συνεχώς ή στο ότι μπορεί να τρέξει σε λιγότερα από όσα γράφει η ταμπέλα?

Ας πούμε εδώ λέει για αυτό που κοίταζα πριν 

Ισχύς ψύξης: 1,24 - 3,4 kW 

Κάτι παρόμοιο βλέπω και σε επιτοίχια κλιματιστικά που κοιτάζω και μάλιστα σε μεγαλύτερα btu η ισχύς είναι μεγαλύτερη, ωστόσο δε βγάζει νόημα γιατί εδώ λένε ότι μπορούν να τρέξουν και σε 300-600w ή κάτι τέτοιο.

Στη παραπάνω περίπτωση μπορεί να τρέξει και σε λιγότερο από 1.24? ή το ρεύμα που κερδίζω είναι από τις ώρες στις οποίες δε τρέχει καθόλου επειδή κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία? ή έχω μεταφράσει λάθος αυτό που διάβασα και σημαίνει κάτι διαφορετικό από αυτό που νομίζω?

Γενικά στα κλιματιστικά βάζεις επιθυμητή θερμοκρασία και από εκεί και πέρα τα πόσα θα κάψει για να τη πιάσει βασίζεται στο κλιματιστικό και δε μπορείς να το ορίσεις?

Προσπαθώ να υπολογίσω πόσα θα κάψω την ώρα και δε μπορώ να βρω επαρκή πληροφόρηση. Είναι πολύ δύσκολο να βγάλω άκρη αν αξίζει η επένδυση υπό αυτές τις συνθήκες διότι έχω και διάφορες εναλλακτικές.

Το παραπάνω ας πούμε θα το έπαιρνα απευθείας αν ήξερα ότι θα κάψω *χ* και θα κερδίσω *χ*

Σε σχέση με τη σόμπα σου, το φορητό κλιματιστικό θα κάψει λιγότερο μιας και έχει συντελεστή απόδοσης μεγαλύτερο από 1.

Τα splits όμως μπορεί να έχουν τη διπλάσια απόδοση από το φορητό. Το video τα λέει όλα.

47 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πάντα καλό ειναι να κοιτάμε τα eer , cop και μετά τα seer , scop 

Ανάποδα.

55 λεπτά πριν, chemkyr είπε

βλέπω, από τον αντίστοιχο πίνακα, ότι σε εξωτερική 7 και εσωτερική 20, αποδίδει 6000 W με input 1660 W, δηλαδή απόδοση 3.61. Αυτό το νούμερο, πως συγκρίνεται με το scop στα νεα ενργειακα ταμπελάκια?

Δεν συγκρίνονται. Άλλο το cop και άλλο το scop Calculation of SCOP for heat pumps according to EN 14825

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GBorb είπε

Καλησπέρα σας, 

Θέλω ένα καλό κλιματιστικό μόνο για δροσιά το καλοκαίρι. Υπολόγισα ότι θέλω 24αρι στο σημείο που θα μπει. Ενεργειακά να μην καίει τα κέρατα του.

Τι έχετε να προτείνετε; 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Στο 10ο ερώτημα θα πρέπει να βάλεις 18.

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Γιατί 

Νομίζω η daikin τα λέει μια χαρά

https://www.daikin.gr/el_gr/faq/what-is-seasonal-efficiency--scop-and-seer-.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...