Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πια μάρκα είναι καλύτερη, Tesla η Morris?

Ο σκρουτζ έχει πολύ καλό πράγμα αλλά κανένα ετοιμοπαράδοτο, όπως το κόβο κανά Morris θα πάρω από κανά κωτσόβολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, dimostr είπε

Πολύ καλό , εγώ έκανα αναγκαστικά σ3 ένα βορειοανατολικό τοίχο λόγω ρωγμών με 8αρι πάχος και μετά βάψιμο και ειδα αλλαγή συμπεριφοράς στο κλιματιστικό που έχω σε αυτό το δωμάτιο ως προς το χρόνο απόκρισης στην επίτευξη θερμοκρασίας και πέφτει στα ελάχιστα watt πολύ γρηγορότερα από πρ8ν 

Δεν είχα καμία σχετική εμπειρία με θερμομόνωση πριν κάνω το νέο σπίτι μου αφού όσοι ξέρω έκαναν σπίτι με τα παλαιότερα δεδομένα...Βλέποντας πόσο μεγάλη βελτίωση είναι σε σχέση με το παρελθόν την θεωρώ δεδομένη επιλογή σε κάθε τι καινούριο και αναγκαία βελτίωση στα παλαιότερα. Για μένα έχει απόσβεση ανάλογη με τον ηλιακό θερμοσίφωνα και γι' αυτό την θεωρώ απαραίτητη! Πιστεύω ότι όσα σας γράφω και ενίοτε διαβάζονται γραφικά  ότι έχουν να κάνουν με αυτό το δεδομένο. Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να ζεστάνω ένα ανάλογο σπίτι με τις ρυθμίσεις που βάζω αν δεν υπήρχε η μόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Δεν είχα καμία σχετική εμπειρία με θερμομόνωση πριν κάνω το νέο σπίτι μου αφού όσοι ξέρω έκαναν σπίτι με τα παλαιότερα δεδομένα...Βλέποντας πόσο μεγάλη βελτίωση είναι σε σχέση με το παρελθόν την θεωρώ δεδομένη επιλογή σε κάθε τι καινούριο και αναγκαία βελτίωση στα παλαιότερα. Για μένα έχει απόσβεση ανάλογη με τον ηλιακό θερμοσίφωνα και γι' αυτό την θεωρώ απαραίτητη! Πιστεύω ότι όσα σας γράφω και ενίοτε διαβάζονται γραφικά  ότι έχουν να κάνουν με αυτό το δεδομένο. Δεν πιστεύω ότι θα μπορούσα να ζεστάνω ένα ανάλογο σπίτι με τις ρυθμίσεις που βάζω αν δεν υπήρχε η μόνωση.

Ένα σπιτι σωστά μονωμενο είναι μονόδρομος για οικονομία στη θέρμανση , αλλιώς ψάχνουμε να βρούμε τι μας φταίει κα8 ξοδεύουμε τόσα λεφτά , κανεις εφάπαξ μια επένδυση σε θερμομόνωση και ξεμπέρδεψες για μια ζωή , μακάρι τα προγράμματα τύπου Εξοικονομώ να είχαν καθολική εφαρμογή 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό αξίζει https://www.skroutz.gr/s/28780345/AUX-AM-H12A4-MAR2-EU-Φορητό-Κλιματιστικό-12000-BTU-Ψύξης-Θέρμανσης.html ?

Λέει πως είναι inverter, έχει καμία διαφορά από κανονικό επιτοίχιο 12αρι inverter σε κατανάλωση και απόδοση και αν ναι μπορεί να μου πει κάποιος ακριβώς με νούμερα πόσο είναι η διαφορά?

Βλέπω για 12άρι επιτοίχιο μαζί με εγκατάσταση θες πάνω από 450 και δε σκοπεύω να δώσω τόσα για τώρα.

Θα πάρω είτε το παραπάνω ή αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/239612-a-c-in9btu-morris-wfin26162-loft?#ins_sr=eyJwcm9kdWN0SWQiOiIyMzk2MTIifQ==

Δε ξέρω ποιο είναι καλύτερο.

Δε  με νοιάζουν θόρυβοι ή αν είναι λίγο χειρότερο σε απόδοση, αν δεν ξεφεύγει πολύ το ρεύμα τότε όλα οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Πια μάρκα είναι καλύτερη, Tesla η Morris?

Ο σκρουτζ έχει πολύ καλό πράγμα αλλά κανένα ετοιμοπαράδοτο, όπως το κόβο κανά Morris θα πάρω από κανά κωτσόβολο.

 

1 λεπτό πριν, aizensama24 είπε

Αυτό αξίζει https://www.skroutz.gr/s/28780345/AUX-AM-H12A4-MAR2-EU-Φορητό-Κλιματιστικό-12000-BTU-Ψύξης-Θέρμανσης.html ?

Λέει πως είναι inverter, έχει καμία διαφορά από κανονικό επιτοίχιο 12αρι inverter σε κατανάλωση και απόδοση και αν ναι μπορεί να μου πει κάποιος ακριβώς με νούμερα πόσο είναι η διαφορά?

Βλέπω για 12άρι επιτοίχιο μαζί με εγκατάσταση θες πάνω από 450 και δε σκοπεύω να δώσω τόσα για τώρα.

Θα πάρω είτε το παραπάνω ή αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/239612-a-c-in9btu-morris-wfin26162-loft?#ins_sr=eyJwcm9kdWN0SWQiOiIyMzk2MTIifQ==

Δε ξέρω ποιο είναι καλύτερο.

Δε  με νοιάζουν θόρυβοι ή αν είναι λίγο χειρότερο σε απόδοση, αν δεν ξεφεύγει πολύ το ρεύμα τότε όλα οκ. 

Θες να ζεσταθείς ή απλά να λες ότι κάτι πήρες και να αναβαίνει ο λογαριασμός χωρίς αποτέλεσμα; 

Aux, sendo, arielli pitsos δες σε 12αρι τοίχου, αν το έχεις για θέρμανση να γίνει εγκατάσταση στα 2,30μ με 2,50μ και να μην χτυπάει προς το κρεβάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

 

Θες να ζεσταθείς ή απλά να λες ότι κάτι πήρες και να αναβαίνει ο λογαριασμός χωρίς αποτέλεσμα; 

Aux, sendo, arielli pitsos δες σε 12αρι τοίχου, αν το έχεις για θέρμανση να γίνει εγκατάσταση στα 2,30μ με 2,50μ και να μην χτυπάει προς το κρεβάτι.

Τόσο κακό το φορητό 12αρι?

Θα μου γλίτωνε πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Τόσο κακό το φορητό 12αρι?

Θα μου γλίτωνε πολλά

Να σε ρωτήσω κάτι έτσι χωρίς παρεξήγηση ,το προϊόν που έχεις ποσταρει το κοίταξες ? είδες τα χαρακτηριστικά του ? το ενεργειακό του ταμπελακι το κοιταξες ? 

Γιατί αν το κοίταξες και μας λες αν πρέπει να το πάρεις μιλάμε ότι μας κάνεις επικό τρολαρισμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Τόσο κακό το φορητό 12αρι?

Θα μου γλίτωνε πολλά

Εννοείται καλύτερα από κάτι που δουλεύει ωμικα αλλά έχει μειονεκτήματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Να σε ρωτήσω κάτι έτσι χωρίς παρεξήγηση ,το προϊόν που έχεις ποσταρει το κοίταξες ? είδες τα χαρακτηριστικά του ? το ενεργειακό του ταμπελακι το κοιταξες ? 

Γιατί αν το κοίταξες και μας λες αν πρέπει να το πάρεις μιλάμε ότι μας κάνεις επικό τρολαρισμα 

A+ λέει, στη θέρμανση είναι ίδιο με άλλα που έχω δει εκτός αν εννοείς τα βατ αλλά δε καταλαβαίνω πως δουλεύει όλο αυτό.

Στη ψύξη είναι χειρότερο με το σκέτο Α, δε ξέρω πόσο χειρότερο μεταφράζεται αυτό σε νούμερα.

Το μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι το ρεύμα να είναι κοντά στα επίπεδα επιτοίχιου, τώρα τι άλλα μειονεκτήματα έχει....θα τα καταπιώ. 

Δεν έχω ιδέα από κλιματιστικά οπότε δε καταλαβαίνω καν πως μεταφράζονται όλα τα δεδομένα στη πράξη.

Από τη δική μου οπτική γωνία αν ένα 12αρι επιτοίχιο κάνει τότε γιατί όχι και ένα φορητό inverter? 

Αν ζεσταίνει στα ίδια ή καλύτερα επίπεδα από τη σόμπα μου και κοστίζει ξέρω γω το 1/3 σε ρεύμα από αυτή ή λιγότερο (όπως ένα επιτοίχιο) τότε θα είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

A+ λέει, στη θέρμανση είναι ίδιο με άλλα που έχω δει εκτός αν εννοείς τα βατ αλλά δε καταλαβαίνω πως δουλεύει όλο αυτό.

Στη ψύξη είναι χειρότερο με το σκέτο Α, δε ξέρω πόσο χειρότερο μεταφράζεται αυτό σε νούμερα.

Το μόνο πράγμα που με ενδιαφέρει είναι το ρεύμα να είναι κοντά στα επίπεδα επιτοίχιου, τώρα τι άλλα μειονεκτήματα έχει....θα τα καταπιώ. 

Δεν έχω ιδέα από κλιματιστικά οπότε δε καταλαβαίνω καν πως μεταφράζονται όλα τα δεδομένα στη πράξη.

Από τη δική μου οπτική γωνία αν ένα 12αρι επιτοίχιο κάνει τότε γιατί όχι και ένα φορητό inverter? 

Αν ζεσταίνει στα ίδια ή καλύτερα επίπεδα από τη σόμπα μου και κοστίζει ξέρω γω το 1/3 σε ρεύμα από αυτή ή λιγότερο (όπως ένα επιτοίχιο) τότε θα είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Edit , άμα το πάρεις ευκαιρία να έχουμε στη πράξη εντυπωσεις από τη λειτουργία του 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εννοείται καλύτερα από κάτι που δουλεύει ωμικα αλλά έχει μειονεκτήματα

 

Ενδιαφέρον, προβληματικό αυτό το -25%

Είμαι λίγο μπερδεμένος με τα κλιματιστικά και το ρεύμα. η εξοικονόμηση ρεύματος που οφείλεται? στο ότι δε τρέχει συνεχώς ή στο ότι μπορεί να τρέξει σε λιγότερα από όσα γράφει η ταμπέλα?

Ας πούμε εδώ λέει για αυτό που κοίταζα πριν 

Ισχύς ψύξης: 1,24 - 3,4 kW 

Κάτι παρόμοιο βλέπω και σε επιτοίχια κλιματιστικά που κοιτάζω και μάλιστα σε μεγαλύτερα btu η ισχύς είναι μεγαλύτερη, ωστόσο δε βγάζει νόημα γιατί εδώ λένε ότι μπορούν να τρέξουν και σε 300-600w ή κάτι τέτοιο.

Στη παραπάνω περίπτωση μπορεί να τρέξει και σε λιγότερο από 1.24? ή το ρεύμα που κερδίζω είναι από τις ώρες στις οποίες δε τρέχει καθόλου επειδή κρατάει σταθερή τη θερμοκρασία? ή έχω μεταφράσει λάθος αυτό που διάβασα και σημαίνει κάτι διαφορετικό από αυτό που νομίζω?

Γενικά στα κλιματιστικά βάζεις επιθυμητή θερμοκρασία και από εκεί και πέρα τα πόσα θα κάψει για να τη πιάσει βασίζεται στο κλιματιστικό και δε μπορείς να το ορίσεις?

Προσπαθώ να υπολογίσω πόσα θα κάψω την ώρα και δε μπορώ να βρω επαρκή πληροφόρηση. Είναι πολύ δύσκολο να βγάλω άκρη αν αξίζει η επένδυση υπό αυτές τις συνθήκες διότι έχω και διάφορες εναλλακτικές.

Το παραπάνω ας πούμε θα το έπαιρνα απευθείας αν ήξερα ότι θα κάψω *χ* και θα κερδίσω *χ*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ενδιαφέρον, προβληματικό αυτό το -25%

Εννοείται!!! Και λίγο μπορεί να είναι. Μόνο για δημόσιες υπηρεσίες με τσάμπα ρεύμα κάνει..!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aizensama24 είπε

δε μπορώ να βρω επαρκή πληροφόρηση.

Εάν δεν έχεις βρει επαρκή πληροφόρηση σε αυτό το θέμα εδώ τότε σημαίνει ότι δεν έχεις μπει στο κόπο να διαβάσεις ούτε μια σελίδα από όλα όσα έχουν λεχθεί και δειχθεί μετα από τα  εκατοντάδες διαγράμματα καταναλωσης .Διάβασε τουλάχιστον το εισαγωγικό σημείωμα

Κάποιος καχύποπτος πάντως θα έλεγε ότι σπαμαρεις το θέμα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εάν δεν έχεις βρει επαρκή πληροφόρηση σε αυτό το θέμα εδώ τότε σημαίνει ότι δεν έχεις μπει στο κόπο να διαβάσεις ούτε μια σελίδα από όλα όσα έχουν λεχθεί και δειχθεί μετα από τα  εκατοντάδες διαγράμματα καταναλωσης .Διάβασε τουλάχιστον το εισαγωγικό σημείωμα

Κάποιος καχύποπτος πάντως θα έλεγε ότι σπαμαρεις το θέμα 

Η πληροφορία που έχω είναι εξής.

Το κλιματιστικό είναι 4 φορές καλύτερο από αυτά που καίει άρα το 1/4 μίας κανονικής συσκευής

Από διάφορα πόστς που έχω δει διαβάζω για 300 και 500 βατ την ώρα για μεγάλα κλιματιστικά.

Το 9αρι και το φορητό δε κάνουν για το χώρο μου αλλά το 12αρι κάνει

Η μικρότερη ισχύς που περιγράφει η ταμπέλα είναι μεγαλύτερη από τη κατανάλωση που περιγράφεται εδώ από πολλούς

Άρα τι συμπέρασμα να βγάλω από αυτό ως άσχετος για τα εν λόγο προιόντα? Υπάρχουν πολλές αντικρουόμενες πληροφορίες.

Θα πάρω 12 άρι και με 500 βατ θα έχω την ίδια απόδοση που έχω με τη σόμπα μου τώρα? (2000 βατ?)

Αν το φορητό είναι 25% χειρότερο τότε 500χ0.25 με 600-700 (πες 800 στη χειρότερη) βατ θα έχω πάλι το ίδιο αποτέλεσμα?

Σόρρυ αλλά δε βγάζω άλλο νόημα, αν τα παραπάνω που περιγράφω είναι ορθά τότε οκ, δε ποστάρω άλλο. Μία επιβεβαίωση θέλω.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

Θέλω ένα καλό κλιματιστικό μόνο για δροσιά το καλοκαίρι. Υπολόγισα ότι θέλω 24αρι στο σημείο που θα μπει. Ενεργειακά να μην καίει τα κέρατα του.

Τι έχετε να προτείνετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...