Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, aTsgR είπε

@plasTOST αν βοηθάει είναι 2 9αρια τα οποία έχουν μπει σε δωμάτια τα οποία είναι περίπου 16 τμ.

Αυτό που έχει το συγγενικό μου πρόσωπο δεν είναι 9άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αυτό που έχει το συγγενικό μου πρόσωπο δεν είναι 9άρι.

Νομίζω ότι παίζει ρόλο ότι είναι το παλιό αντί για το καινούργιο. Ακόμα, οι εγκαταστατες μου είπαν ότι οι εξωτερικές μονάδες των Ururu είναι ίδιες σε όλα τα BTU άπλα τους αλλάζουν τον προγραμματισμό. Δεν έχω κάποιο τρόπο να το εξακριβώσω αυτό αλλά δεν έχω και κάποιο λόγο να μην τους πιστέψω.

 

edit: φαντάζομαι ότι εννοούν όλα τα μοντέλα της ίδιας γενιάς έχουν την ίδια εξωτερική - όχι και με τα παλιά. Πχ τα FTXZ-N και τα FTXR-E είναι διαφορετικές γενιές άρα πιστεύω ότι θα έχουν διαφορετική εξωτερική.

Επεξ/σία από aTsgR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν το αποκλείω και προσωπικά αναρωτιέμαι πώς δεν έχει αναφερθεί από καμία κριτική στο Σκρουτζ όπως και από κανέναν εδώ μέσα ( τουλάχιστον όσο θυμάμαι ).

Νομίζω ότι το χειμώνα με κλειστές μπαλκονόπορτες και παράθυρα ο θόρυβος που κάνει δεν είναι ενοχλητικός, εγώ τουλάχιστον για να ακούσω την εξωτερική πρέπει να είναι βράδυ με απόλυτη ησυχία και να να πάω να στήσω αυτί στο παράθυρο κάτω από το οποίο είναι η μονάδα. Τότε θα ακούσω κάτι 

Στην ψύξη κάνει την ίδια φασαρία όπως στη θέρμανση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aTsgR είπε

@plasTOST αν βοηθάει είναι 2 9αρια τα οποία έχουν μπει σε δωμάτια τα οποία είναι περίπου 16 τμ.

Και εγώ έβαλα το perfera to 9 αρι το νέο μοντέλο το r και όντως οι περσιδες κ πτερύγια καθόλη την διάρκεια της κίνησης τους(οριζόντια-κατακόρυφη) παράγουν ήχο που ακούγεται μέχρι κ την 2η αντε κ λιγο 3η ταχύτητα.Η εξωτερικη μοναδα πάντως είναι σχετικά ελάχιστα θορυβώδης. Σε παλαιότερα μηχανήματα δν ειχα προσέξει τέτοιο θόρυβο σε περσιδες, δν ξερω αν σήμερα όλα κάνουν σε swing θόρυβο αλλά λιγότερο άλλα περισσοτερο η αν υπάρχουν κ εντελώς αθορυβα. Εσύ σχετικα με θόρυβο swing  το ειχες παρατηρήσει κ σε αλλα μηχανήματα? Είχες βάλει μήπως και mitsubishi LN ? Άκουγες κ εκεί ήχο  σε swing? Αυτά τα τετραγωνισμενα με το design. Σε παλαιότερο μου toshiba daisekai δν θυμαμαι ήχο σε swing. 

1 λεπτό πριν, nikos1980 είπε

Και εγώ έβαλα το perfera to 9 αρι το νέο μοντέλο το r και όντως οι περσιδες κ πτερύγια καθόλη την διάρκεια της κίνησης τους(οριζόντια-κατακόρυφη) παράγουν ήχο που ακούγεται μέχρι κ την 2η αντε κ λιγο 3η ταχύτητα.Η εξωτερικη μοναδα πάντως είναι σχετικά ελάχιστα θορυβώδης. Σε παλαιότερα μηχανήματα δν ειχα προσέξει τέτοιο θόρυβο σε περσιδες, δν ξερω αν σήμερα όλα κάνουν σε swing θόρυβο αλλά λιγότερο άλλα περισσοτερο η αν υπάρχουν κ εντελώς αθορυβα. Εσύ σχετικα με θόρυβο swing  το ειχες παρατηρήσει κ σε αλλα μηχανήματα? Είχες βάλει μήπως και mitsubishi LN ? Άκουγες κ εκεί ήχο  σε swing? Αυτά τα τετραγωνισμενα με το design. Σε παλαιότερο μου toshiba daisekai δν θυμαμαι ήχο σε swing. 

Απο την τρίτη ταχύτητα ανεμιστηρα και πάνω δν ακούγεται το swing, γιατί κάλυπτεται από τον ήχο του αερα***. 1η και 2η το ακούς κανονικά, χωρίς να βλεπεις το μηχάνημα, καταλαβαίνεις απ ήχο ότι είναι on το swing,3η ίσα που το ακούς παράλληλα με το φύσημα του αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, cumulus είπε

Λοιπον ψαχνω 24αρι.Μπατζετ μεχρι 2000.Η βασικη χρηση ειναι για ψυξη.

Με 2000 ευρώ μπάτζετ αν κατάλαβα καλά, αγοράζεις το καλύτερο κλιματιστικο που υπάρχει. 

Ειδικα αν δεν σε νοιάζει η θέρμανση, πάρε ένα οποιοδήποτε 24αρι πλην των αγνώστων μάρκων, γύρω στα 1000 ευρώ και γλιτώνεις και χρήματα.

Αν θες ψάξε σε κάποια από τα παρακάτω. Καλύτερα το 1ο από αυτά λίγο κάτω από τα 1000 ευρώ. 

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/39/Panasonic/f/407350/24000-btu.html

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

liakjim: πόσα defrost μπορείς να κάνεις fujitsu;

fujitsu : yes

729898d43d6aecbe4a4963653ce1d266.png
 

Σε εμένα κάνει αν έχουμε εξωτερική κοντά στους 5-6 βαθμούς. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Και εγώ έβαλα το perfera to 9 αρι το νέο μοντέλο το r και όντως οι περσιδες κ πτερύγια καθόλη την διάρκεια της κίνησης τους(οριζόντια-κατακόρυφη) παράγουν ήχο που ακούγεται μέχρι κ την 2η αντε κ λιγο 3η ταχύτητα.Η εξωτερικη μοναδα πάντως είναι σχετικά ελάχιστα θορυβώδης. Σε παλαιότερα μηχανήματα δν ειχα προσέξει τέτοιο θόρυβο σε περσιδες, δν ξερω αν σήμερα όλα κάνουν σε swing θόρυβο αλλά λιγότερο άλλα περισσοτερο η αν υπάρχουν κ εντελώς αθορυβα. Εσύ σχετικα με θόρυβο swing  το ειχες παρατηρήσει κ σε αλλα μηχανήματα? Είχες βάλει μήπως και mitsubishi LN ? Άκουγες κ εκεί ήχο  σε swing? Αυτά τα τετραγωνισμενα με το design. Σε παλαιότερο μου toshiba daisekai δν θυμαμαι ήχο σε swing. 

Απο την τρίτη ταχύτητα ανεμιστηρα και πάνω δν ακούγεται το swing, γιατί κάλυπτεται από τον ήχο του αερα***. 1η και 2η το ακούς κανονικά, χωρίς να βλεπεις το μηχάνημα, καταλαβαίνεις απ ήχο ότι είναι on το swing,3η ίσα που το ακούς παράλληλα με το φύσημα του αερα

Εγώ ζήσει από κοντά εξής μηχανήματα τα οποία είναι στα άλλα δωμάτια του σπιτιού η σε κάποιο σπίτι στενού προσώπου. FH25, LN25, LN50, LN60, Ururu Sarara FTXZ25N.

Από άποψη θορύβου πραγματικά το ποιο αθόρυβο μηχάνημα ήταν το FH25. Και το ίδιο το μηχάνημα και οι περσίδες του ήταν καθ'ολη την διάρκεια λειτουργίας του σε όλα τα operation modes τελείως αθόρυβα. Μιλάμε χτυπάει νούμερα κάτω από 28db χωρίς να πέφτει η απόδοση του πολύ. Το μηχάνημα δεν το άκουγες καν - εγώ το είχα στο αυτόματο και μόλις έπιανε την θερμοκρασία άπλα σιωπή. Εγώ το λειτουργούσα κυρίως στην ψύξη και έπαιζε γενικά στα 120W-150W κατά μέσο όρο - είχα ανεβάσει παλαιότερα κάτι γραφήματα με αυτό.

Όσον αφορά τα LN25 τα σερβο τους δεν κάνουν πολύ θόρυβο και είναι σχεδόν αθόρυβα - αλλά αν προσέξεις καλά τα ακούς, ειδικά το βράδυ όταν πχ έχεις το κλιματιστικό να δουλεύει πάνω από το κεφάλι σου. Όσον άφορα γενικά τον ήχο τα LN είναι πολύ ήσυχα.

Το Ururu τώρα είναι μια κατηγορία από μόνο του, κάνει πολύ φασαρία και περσίδες του είναι θάνατος. Πχ μπορείς να τις δεις σε αυτό το video (βρήκα και δεύτερο). Κανένα video δεν δείχνει όλη την διάρκεια που παίρνει αυτό με τις περσίδες όταν ανοίγει κλείνει - είναι παραπάνω. Ο @Lofarek ξέρει σε τι αναφέρομαι! Όταν το κλείνει τις ακούς πως κάνουν (πέρα από το βουητό του ventillation) - μαρσάρουν καλά και στο auto swing δεν σταματάνε.

Επεξ/σία από aTsgR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

με τι εξωτερική πάει στα 800-900 watt?

1-2C.

O χώρος έχει 7.5KW απώλειες και μη ξεχνάμε είναι μεζονέτα οπότε έχω και μια σκάλα που στέλνει αέρα πάνω.

10 ώρες πριν, cumulus είπε

Λοιπον ψαχνω 24αρι.Μπατζετ μεχρι 2000.Η βασικη χρηση ειναι για ψυξη.

https://www.skroutz.gr/s/18727449/Toshiba-Shorai-Premium-24J2AVRG-E-B24J2KVRG-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-Ιονιστή.html

Δες μήπως σε φτάνει και το 22άρι https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή.html

Ρίξε μια ματιά εδώ Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Για την τοποθετηση της εξωτερικης μοναδας υπαρχει ιδανικη θεση? ....πατωμα η κρεμαστη στον τοιχο?

Αν υπάρχει διαθέσιμος χωρος βαλτην στο πάτωμα. Βάλε και αντικραδασμικα στα ποδαράκια και είσαι κομπλέ.

Αρχικά αναγκαστικά θα σου βάλουν το προβλεπόμενο μηκος σωληνώσεων, επίσης δεν θα έχεις τα τρυπήματα στον τοίχο, δεν έχεις το φόβο μην στην κολλήσει στο από πάνω μπαλκονι, έχεις ευκολία στο πλύσιμο και στα σέρβις και γλυτώνεις και την πιθανότητα να περνάει ο θόρυβος στο σπίτι μέσω της τοιχοποιίας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, userAnon είπε

αν το διάγραμμα είναι χθεσινό, έφτασε χθες κοντά σου μέχρι και -0,7

image.png.7d656b8bce0ffb754b875ee51b367bfe.png

Έχω στα 500μ σταθμό του weather underground και κάπου τόσο έδειχνε. Το βασικό είναι ότι το σημείο δρόσου ήταν σχεδόν ίσο με τη θερμοκρασία δείχνοντας κορεσμένο σε υγρασία σκηνικό. Πλησίον μηδέν και υγρασία είναι ότι χειρότερο σε συνδυασμό.

41944535_Screenshot2022-01-17223138.jpg.c646313392e08d8ed89c2ed4552e17e9.jpg

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, έκανε defrost μέχρι και το carrier (που δεν το έχω ξαναδεί να κάνει) και μάλιστα σχεδόν ανά μία ώρα !

148483e07ccfc3c289a85de2487e5f8c.png

Το atxc25b έδειξε χαρακτήρα. Μόλις 2 defrost (κίτρινη γραμμή):

Και εννοείται ξέσκισε το carrier σε οικονομία, καίγοντας λιγότερο (1.56KWh έναντι 1.97Kwh ) με ίδια ζήτηση και σε 20% περισσότερες απώλειες:

926972d682ebbbeacb1a1411a4877f2e.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...