Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, aTsgR είπε

@dimostr και ψύξη και θέρμανση σε δυο χώρους (δώματια, αν αυτό βοηθάει).

 

@liakjim αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι δεν είναι όλα όπως τα παρουσιάζουν σαν promotion και ότι είναι επικίνδυνο να τα λέμε αυτά χωρίς να έχουμε δει η δοκιμάσει το προϊόν. Ελπίζω να βοήθησα κάποιον στο μέλλον να ξέρει τι αγοράζει (και περιμένει) όταν παίρνει Ururu για μπορέσει να κρίνει καλύτερα.

Έχουμε και άλλα άτομα με ururu, οπότε ας ακούσουμε και μια 2η ή και 3η άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@liakjim αν δεν κανω λαθος απο οτι εχω δει και αλλοι χρηστες εχουν παραπονεθει για το Ururu οσον αφορα τον ηχο αλλα χωρις συγκεκριμενες μετρησεις με db. Εγω απλα εχω επιπλεον παραπονα και για τις "εξτρα" λειτουργιες του. Μιλαμε για ενα πανακριβο μηχανημα που δεν θα πρεπει να δεχθεις "συμβιβασμους" απο οτι υποσχεται στα χαρτια και προωθειτε αναλογως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, aTsgR είπε

@liakjim αν δεν κανω λαθος απο οτι εχω δει και αλλοι χρηστες εχουν παραπονεθει για το Ururu οσον αφορα τον ηχο αλλα χωρις συγκεκριμενες μετρησεις με db. Εγω απλα εχω επιπλεον παραπονα και για τις "εξτρα" λειτουργιες του. Μιλαμε για ενα πανακριβο μηχανημα που δεν θα πρεπει να δεχθεις "συμβιβασμους" απο οτι υποσχεται στα χαρτια και προωθειτε αναλογως.

Δεν ξέρω, πάντως έχουμε και άλλες αναφορές πχ

Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι ένα tag @plasTOST και @Lofarek.

Δεν θυμάμαι άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στατιστικά από το 24αρι shorai για τις πρώτες 2 εβδομάδες Ιανουρίου με ζήτηση 20-22 βαθμούς

  εξωτερικη   watts μεσος όρος 24 ωρες 
3,00 492
5,20 454
5,40 442
8,50 312
8,90 320
9,90 284
10,10 234
11,70 197
12,50 160
12,50 133
12,60 210
13,00 126
13,20 121
13,70 126
13,80 171
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω, πάντως έχουμε και άλλες αναφορές πχ

Το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι ένα tag @plasTOST και @Lofarek.

Δεν θυμάμαι άλλους.

Συγνώμη @liakjim, αλλά αυτό δεν είναι επιστημονικό - το "έμενα δε μου ακούγεται" δεν έχει κάποια μονάδα μέτρησης. Εμένα όπως είπα στο dry cooling δεν έπεφτε κάτω από 44db μετρημένο περίπου 1μ από την εσωτερική μονάδα με όλα τα features ανοιχτά. Νομίζω ότι είναι τραγικά δυνατό ενώ στο πουλάνε για τάχα αθόρυβο. Ακόμα θα ήθελα να μου πουν με μέτρηση από υγρόμετρο αν σε αυτούς όντως την κρατάει σε κάποιο επιθυμητό επίπεδο. Αν και όπως ανέφερα πριν το τι είναι βαθμός υγρασίας "LOW", "MID", και "HIGH" επάνω στο control ούτε η Daikin δεν μπορούσε να μου απαντήσει συγκεκριμένα. Πχ το "LOW" είναι 50% η το "MID" 55% η κάτι αντίστοιχο.

Επεξ/σία από aTsgR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, userAnon said:

στατιστικά από το 24αρι shorai για τις πρώτες 2 εβδομάδες Ιανουρίου με ζήτηση 20-22 βαθμούς

  εξωτερικη   watts μεσος όρος 24 ωρες 
3,00 492
5,20 454
5,40 442
8,50 312
8,90 320
9,90 284
10,10 234
11,70 197
12,50 160
12,50 133
12,60 210
13,00 126
13,20 121
13,70 126
13,80 171

Μια χαρά.

Εδω τα δικά μου για το 1ο δεκαπενθήμερο του Γενάρη.

B5C7B49E-9787-41D0-AD96-AF91C68648DA.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, swstost said:

Κοίταζα τα AUX και προσπάθησα να βρω την αντιπροσωπεία/εγγύηση.

Κατέληξα στο site του Τουρνικιώτη, αλλά πρόσεξα ότι αναφέρει μόνο "Μονάδες διαιρούμενου τύπου και συστήματα free-match", δεν υπάρχει καμία αναφορά στα "απλά".

Ξέρει κανείς κάτι? Είναι οι αντιπρόσωποι και για τα απλά οικιακά αλλά δεν το αναφέρουν, ή είναι κάποιος άλλος?

Αντιπρόσωπος για τα οικιακά μοντέλα ειναι η Westnet.

Χρησιμοποιει κατα βαση συμπιεστες GMCC (Toshiba-Midea) αλλα υστερει σε εγγυηση με 3 + 5 χρονια. Εχω φιλο με 3 Aux 7 ετιας σπιτι του. Κι εγω καλοεβλεπα το Halo για ενα 9αρακι που εψαχνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, aTsgR said:

Συγνώμη @liakjim, αλλά αυτό δεν είναι επιστημονικό - το "έμενα δε μου ακούγεται" δεν έχει κάποια μονάδα μέτρησης. Εμένα όπως είπα στο dry cooling δεν έπεφτε κάτω από 44db μετρημένο περίπου 1μ από την εσωτερική μονάδα με όλα τα features ανοιχτά. Νομίζω ότι είναι τραγικά δυνατό ενώ στο πουλάνε για τάχα αθόρυβο. Ακόμα θα ήθελα να μου πουν με μέτρηση από υγρόμετρο αν σε αυτούς όντως την κρατάει σε κάποιο επιθυμητό επίπεδο.

Έχω το asyg24klca. Στo auto κάθεται στο low. Εκεί έχει σύμφωνα με το manual 41dB. Μένω σε μεζονέτα. Το κλιματιστικό είναι κάτω και μπορώ και το ακούω τη νύχτα από την κρεβατοκάμαρα του πάνω ορόφου...όχι ότι ενοχλεί, αλλά καταλαβαίνω ότι λειτουργεί.

Οπότε όταν κάποιος λέει "έμενα δε μου ακούγεται", σημαίνει στο δικό μου το μυαλό σίγουρα πολύ πιο κάτω από 44dB. Κάτω και από 30.

Για αυτό, από τη μία δεν φέρω άποψη, αλλά συγγνώμη , πιάνω τον εαυτό μου να είναι άκρως επιφυλακτικός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, liakjim said:

Έχω το asyg24klca. Στo auto κάθεται στο low. Εκεί έχει σύμφωνα με το manual 41dB. Μένω σε μεζονέτα. Το κλιματιστικό είναι κάτω και μπορώ και το ακούω τη νύχτα από την κρεβατοκάμαρα του πάνω ορόφου...όχι ότι ενοχλεί, αλλά καταλαβαίνω ότι λειτουργεί.

Οπότε όταν κάποιος λέει "έμενα δε μου ακούγεται", σημαίνει στο δικό μου το μυαλό σίγουρα πολύ πιο κάτω από 44dB. Κάτω και από 30.

Για αυτό, από τη μία δεν φέρω άποψη, αλλά συγγνώμη , πιάνω τον εαυτό μου να είναι άκρως επιφυλακτικός.

 

Και καλά κάνεις, εγώ απλά σου εκφέρω ένα datapoint από προσωπική χρήση. Ακόμα όπως είπα και προηγούμενος η ίδια η Daikin μου είπε ότι έχω δίκιο ως προς τα παράπονα μου.

Όσον αφορά για τον εξαερισμό, το ότι κάνει περισσότερο θόρυβο είναι αδιαμφισβήτητο καθώς το λέει και το ίδιο το manual - αυτό που δε λέει είναι το πόσο (σε db) παραπάνω κάνει. Ένα ενδιαφέρον σημείο είναι ότι υπαρχουν 2 Ururu ένα παλιό το FTXR-E και αυτό που βγήκε πρόσφατα το FTXZ-N. Ένας από τους εγκαταστάτες που μου έβαλε τα Ururu είχε το παλιό και μου είπε ότι δεν κάνει τόσο θόρυβο όσο τα καινούργια και ότι η λειτουργία τοu εξαερισμού έκανε πολύ λιγότερο θόρυβο στο παλιό. Αλλά εγώ προσωπικά το παλαιό μοντέλο δεν το έχω ακούσει.

Τέλος, ο ήχος και τα tolerances του κάθε ανθρώπου είναι κατι υποκειμενικό - σε κάποιον μπορεί τα 40+ db να είναι αθόρυβο σε κάποιον άλλο οχι. Για αυτό είπα ότι εμένα δεν μου φαίνεται καλό όταν λέμε κάτι χωρίς τιμές.

Επεξ/σία από aTsgR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 14/1/2022 at 5:48 ΜΜ, dimostr said:

Σε προϊόν που έχεις πληρώσει δεν αφήνεις τον άλλον να κάνει ότι του καπνίσει ειδικά αν βλέπεις ότι υπάρχει παρατυπία 

Για αυτό πληρώνω. Και εγώ ο ψαγμένος μπορεί να γνωρίζω κάποια πράγματα. Αλλά με κάτι φακίρηκα από εδώ και από εκεί την πατάνε και οι πιο ψαγμένοι. Τα βλέπουμε και γελάμε ακόμα και εδώ στο ειδικό νήμα. Ο άλλος δεν ξέρει. Πάει αγοράζει ο ηλικιωμένος ακόμα και σε κατάστημα που ασχολείται μόνο με την ψύξη και την θέρμανση και μετά έχει ανεπαρκή ψύξη και θέρμανση. Τρέχα γύρευε μετά. Όπως και στον οδοντίατρο. Εγώ δεν είμαι ο οδοντίατρος να του πω με τι ποσότητα και τι φάρμακο θα με ναρκώσει για να μου βγάλει το δόντι. Αυτή είναι δική του δουλειά. 

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, aTsgR said:

Συγνώμη @liakjim, αλλά αυτό δεν είναι επιστημονικό - το "έμενα δε μου ακούγεται" δεν έχει κάποια μονάδα μέτρησης. Εμένα όπως είπα στο dry cooling δεν έπεφτε κάτω από 44db μετρημένο περίπου 1μ από την εσωτερική μονάδα με όλα τα features ανοιχτά. Νομίζω ότι είναι τραγικά δυνατό ενώ στο πουλάνε για τάχα αθόρυβο. Ακόμα θα ήθελα να μου πουν με μέτρηση από υγρόμετρο αν σε αυτούς όντως την κρατάει σε κάποιο επιθυμητό επίπεδο. Αν και όπως ανέφερα πριν το τι είναι βαθμός υγρασίας "LOW", "MID", και "HIGH" επάνω στο control ούτε η Daikin δεν μπορούσε να μου απαντήσει συγκεκριμένα. Πχ το "LOW" είναι 50% η το "MID" 55% η κάτι αντίστοιχο.

Εάν τα επίπεδα θορύβου στην συγκεκριμένη λειτουργία είναι εκτός ορίων που θέτει η εταιρεία τότε απαίτησε αλλαγή. Αν πχ η εταιρεία έχει για την συγκεκριμένη λειτουργία, επίπεδο θορύβου 30db και εσύ μετράς 44 τότε είναι εκτός ορίων...Ουτε τάχα αθόρυβο ούτε κάνει θόρυβο. Μέτρηση, σύγκριση και μετά απαίτησε. Απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, @pnea1973 said:

Εάν τα επίπεδα θορύβου στην συγκεκριμένη λειτουργία είναι εκτός ορίων που θέτει η εταιρεία τότε απαίτησε αλλαγή. Αν πχ η εταιρεία έχει για την συγκεκριμένη λειτουργία, επίπεδο θορύβου 30db και εσύ μετράς 44 τότε είναι εκτός ορίων...Ουτε τάχα αθόρυβο ούτε κάνει θόρυβο. Μέτρηση, σύγκριση και μετά απαίτησε. Απλά πράγματα.

Νομίζω ότι όπως είπα παραπάνω αυτό έχει γίνει και είμαι σε διαδικασία settlement με την Daikin και θα το αφήσω εκεί αυτό. Όσο αφορά την αντιμετώπιση που είχα από την εταιρία μέχρι τώρα και με την παρουσίαση τον δεδομένων (και έλεγχο αυτών στο χώρο μου από τους εγκαταστάτες) δεν είχα προς το παρόν κανένα πρόβλημα αμφισβήτησης των παραπόνων μου η των στοιχείων που τους έδωσα.

Το μόνο κακό είναι ότι αυτή η ιστορία πήρε πολύ χρόνο και στο να καταλάβω τι πάει λάθος, μετά να το τεκμηριώσω έτσι ώστε να προβώ στις ανάλογες διαδικασίες (που τώρα θέλω να πιστεύω ότι είναι κοντά στο τέλος).

Επεξ/σία από aTsgR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, mr.Vox said:

Για αυτό πληρώνω. Και εγώ ο ψαγμένος μπορεί να γνωρίζω κάποια πράγματα. Αλλά με κάτι φακίρηκα από εδώ και από εκεί την πατάνε και οι πιο ψαγμένοι. Τα βλέπουμε και γελάμε ακόμα και εδώ στο ειδικό νήμα. Ο άλλος δεν ξέρει. Πάει αγοράζει ο ηλικιωμένος ακόμα και σε κατάστημα που ασχολείται μόνο με την ψύξη και την θέρμανση και μετά έχει ανεπαρκή ψύξη και θέρμανση. Τρέχα γύρευε μετά. Όπως και στον οδοντίατρο. Εγώ δεν είμαι ο οδοντίατρος να του πω με τι ποσότητα και τι φάρμακο θα με ναρκώσει για να μου βγάλει το δόντι. Αυτή είναι δική του δουλειά. 

Όσα περισσότερα γνωρίζεις και όσο πιο επίμονος και κάθετος είσαι τόσο σωστότερα θα γίνει η δουλειά. Δυστυχώς στην Ελλάδα πραγματα που θα έπρεπε να είναι αυτονόητα δεν είναι όπως για παράδειγμα να ακολουθούνται κατά γράμμα οι οδηγίες του κατασκευαστή. Θα σου πουν με ύφος ένα σωρο θεωρείες για να γλυτώσουν τα 3 μέτρα χαλκό. Ότι αυτά που λέει ο κατασκευαστής είναι σε ιδανικές συνθήκες, ότι κανείς δεν τα εφαρμόζει και το κλασικό "εγώ που με βλέπεις έχω βάλει 1000 κλιματιστικά, σε κανένα δεν έβαλα 3 μέτρα σωλήνα".

Πριν λιγους μήνες έβαλα 2 κλιματιστικά sendo και έφτασα στο σημείο να στείλω μέιλ στον εισαγωγέα σχετικά με το ελάχιστο μήκος των σωληνώσεων. Την προηγούμενη της τοποθέτησης τους είπα ότι θέλω τουλάχιστον 3 μέτρα και όταν άρχισαν τον πρόλογο τους είπα έχω γραπτή απάντηση από τον εισαγωγέα ότι το ελάχιστο μήκος ειναι 3 μέτρα. Τότε είπαν αμέσως εντάξει.

Τώρα βέβαια θα μου πεις γιατί θα πρέπει να γίνεται όλη αυτή η μανουρα απλά για τα απαραίτητα... Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, αν δεν ψαχτεις οι πιθανότητες να σε "κλέψουν" είναι πολύ μεγάλες. Υπάρχουν και οι σωστοί επαγγελματίες αλλά είναι η μειοψηφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...