Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μεταξύ της εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας, ο κάθε κατασκευαστής και ανά μοντέλο, απαιτούν ένα ελάχιστο μήκος σωληνώσεων. Πχ 2 μέτρα και άνω ή 3 και άνω ή 1.5 και άνω .

Το 2ο δεν το κατάλαβα.

Για την αντλία κενού ήταν το δεύτερο,στην δικια μου περιπτωση αν γινει η τοποθετηση εκει που ειπα η γραμμη της εξωτερικης μοναδας ειναι ακριβως πισω απο τον τοιχο κατι ποντους δηλαδη τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, aTsgR είπε

Όχι, άπλα τα specs που λέει με το πως γίνονται στην πράξη έχουν μεγάλη διάφορα. Να το πω διαφορετικά, οι λειτουργίες του Ururu έχουν πολλά αστεράκια και αοριστίες ως προς το πως μπορούν να γίνουν.... και μετά την αγορά βρέθηκα προ δυσάρεστης εκπλήξεως. 

Αν οι λειτουργίες δε γίνονται όπως στο manual εχεις δίκιο.
Αν γίνονται όπως στο manual αλλά απλώς είχες αλλες προσδοκίες το πρόβλημα είναι καθαρά δικό σου.
Ειδικά όταν το manual είναι διαθέσιμο online προ της αγοράς.

Αν απο την αντιπροσωπεία δεν μπορούν να σου δώσουν απαντήσεις εχεις δικιο.
Αν σου δινουν τις απαντησεις αλλα δεν είναι αυτες που προσδοκουσες το προβλημα ειναι παλι δικο σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tollisth είπε

Για την αντλία κενού ήταν το δεύτερο,στην δικια μου περιπτωση αν γινει η τοποθετηση εκει που ειπα η γραμμη της εξωτερικης μοναδας ειναι ακριβως πισω απο τον τοιχο κατι ποντους δηλαδη τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?

Ποιο κλιματιστικό έχεις; Δλδ έχει μπει η εξωτερική μονάδα έξω ακριβώς από την εσωτερική , κολλητά δλδ με ελάχιστο μήκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποιο κλιματιστικό έχεις; Δλδ έχει μπει η εξωτερική μονάδα έξω ακριβώς από την εσωτερική , κολλητά δλδ με ελάχιστο μήκος;

Δεν εχω αλλα εκει που θελω να βαλω(ανεβασα φωτο προχθες )ακριβως απο πισω ειναι η γραμμη ναι,αλλα οσα διαμερισματα εβαλαν ετσι το εκαναν που εχω δει την εξωτερικη (υποθετω δηλαδη γιατι οπως ειναι η διαρρύθμιση δυσκολα μπαινει αλλου μεσα) 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tollisth είπε

Δεν εχω αλλα εκει που θελω να βαλω(ανεβασα φωτο προχθες )ακριβως απο πισω ειναι η γραμμη ναι,αλλα οσα διαμερισματα εβαλαν ετσι το εκαναν που εχω δει 

Αν θα το βάλεις από πίσω κολλητά, θα πεις στον ψυκτικό να κάνει κουλούρα τις σωληνώσεις πίσω από την εξωτερική μονάδα για να βγει το μήκος που θέλουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αν θα το βάλεις από πίσω κολλητά, θα πεις στον ψυκτικό να κάνει κουλούρα τις σωληνώσεις πίσω από την εξωτερική μονάδα για να βγει το μήκος που θέλουμε.

Οκ ευχαριστω δεν ειχα ιδεα τουλαχιστον να ξερω τι παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να μιλήσεις με την αντιπροσωπία. Δεν μπορώ να φανταστώ τι μετρήσεις θα έδειχναν ρύπανση με ατμοσφαιρικό αέρα αλλά δεν έχω και τις γνώσεις να σου πω.

Δηλαδή;

Θα πρέπει να κάνω μεγάλο expand για αυτό, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος όμως. Αν και ότι πω, εάν δεις τα manual θα μπορέσεις να τα δεις και εσύ. Θα ήταν καλό πείραμα να πας σε ένα Blue Dealer και να τα ρωτήσεις αυτά - σε όσους πήγα (πριν την αγορά) μου τα λέγαν τελείως διαφορετικά. Φάση ότι θα έχεις αφυργραντηρα και ένα αθόρυβο AC που φέρνει νωπό αέρα και θα μπορείς να κοιμάσαι άνετα όπως και άλλα παρόμοια selling points.

Ας ξεκινήσουμε μετά την αγορά - στη λειτουργία αφυγρανσης δεν μπορείς να κάνεις adjust την ταχύτητα του fan. Σε αυτήν τη λειτουργία, την κάνει το Ururu μόνο του. Έλα όμως που πάντα δουλεύει σε φουλ στροφές, δηλαδή στον δικό μου χώρο με λειτουργία DRY η DRY - COOLING κάτω από 44db δεν πέφτει (και συχνά πάει >46db). Εμείς στο υπνοδωμάτιο που είναι δεν μπορούμε να κοιμηθούμε με τόσο θόρυβο.

Το δε παράλογο είναι ότι στο HEATING - HUMIDIFY μπορείς κανονικά να ρυθμίσεις τη στάθμη του ανεμιστήρα (και άρα ποσό θόρυβο κάνει).

Δεύτερον, το Ururu έχει ένα δικό του offset που λειτουργεί στην αφυγρανση κατά την Daikin "λίγο περίεργα". Πχ το καλοκαίρι όταν του ζητάγαμε "LOW" humidity με πχ 23 βαθμούς. Αυτό το πάει 26C με 60% υγρασία που είναι κόλαση (για εμάς τουλάχιστον)... Καλύτερα δηλαδή να είχαμε ένα discreet AC + αφυγραντηρα.

Το χειρότερο δε, είναι ότι στο manual δε σου λέει τι είναι τα LOW, MID, HIGH όταν σου κρατάει υγρασία και ούτε σε τι ποσοστά θα το κρατάει. Μόνο στο service manual λέει λίγα περισσότερα, που λέει ότι γενικά στη λειτουργία αυτή θα την κρατάει μεταξύ 50% - 60 % RH. Τι ακριβώς σημαίνει σε αυτό το range το LOW, MID, HIGH ούτε η Daikin ξέρει... όσο και να τους ρώτησα δεν είχαν κάποια συγκεκριμένη απάντηση.

Ακόμα το ventilation με τον νωπό αέρα κάνει πολύ φασαρία, κάτι που δεν το λένε συγκεκριμένα - πχ αν πας στο manual του Ururu δεν λέει πχ ποσό θόρυβο περισσότερο σε db κάνει ανά λειτουργία έτσι ώστε και εσύ να ξέρεις. Λέει "λίγο παραπάνω", "λίγο λιγότερο" και γενικά χρησιμοποιεί μια γλωσσά αόριστη.

Συνεχίζοντας, όταν έχεις το CLEAN με τον streamer κάνει λες και σφυρίζει ένα πουλί πάνω από το κεφάλι σου... Δεν ξέρω εάν ο streamer που έχει το perfera είναι έτσι αλλά και αυτό θα έπρεπε να είναι με μέτρηση db. Εάν θέλεις μονό νωπό αέρα χωρίς το streamer (για να μην κάνει αυτό το θόρυβο) δεν υποστηρίζεται.

Στον εξαερισμό τώρα, στη χαμηλή σκάλα δεν κάνει και πολύ δουλειά καθώς το CO2 meter δε μεταβάλλεται αισθητά. Στην υψηλή σκάλα (που είναι και το claim ότι αλλάζει τον αέρα σε ένα δωμάτιο 25m^2 σε δυο ώρες) δεν αντέχεται ως προς τον θόρυβο. Μάλιστα με το Ururu έγινε κάτι που δεν το περίμενα, όταν είχα το ventilation γείτονες μου κάνανε παράπονα για τον θόρυβο της εξωτερικής μονάδας...

Κλείνοντας - αν κάποιος αγοράζει του Ururu για να κάνει exploit όλες του τις λειτουργίες και να περιμένει να έχει κάποιο κλιματιστικό σε ήχο όπως πχ το LN25 η το Perfera θα βρεθεί προ δυσάρεστης εκπλήξεως... Και δεδομένου της τιμής του (και το πως διαφημίζεται) είναι στο όριο του false advertisement.

Ελπίζω να βοήθησα…

Επεξ/σία από aTsgR
διορθωση ευρους υγρασιας
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Το σπίτι έχει κρυώσει από τις προηγούμενες κρύες ημέρες. Το ότι έχει σήμερα 12 δεν έχει να κάνει. Υπάρχει αδράνεια.

Θα πρέπει να γίνεις πιο αναλυτικός.

Αν θερμάνουμε τον αέρα θα πέσει η σχετική υγρασία, τα έχουμε πει. Αφυγρανση όμως; Όχι.

Σχετική υγρασία είναι ο λόγος της ποσότητας ή της μάζας των υδρατμών, που περιέχει ο αέρας, προς εκείνη την ποσότητα ή το βάρος των υδρατμών τους οποίους μπορεί να συμπεριλάβει (υπό την αυτή θερμοκρασία και πίεση) μέχρις ότου αυτός κορεσθεί.

Όπως το διαβάζω εγώ η πτώση της σχετικής υγρασίας ρίχνει και την απόλυτη υγρασία? Εκτός αν εννοείς ότι υπό άλλες συνθήκες το κλιματιστικό μπορεί να μην επηρέαζε τη σχετική υγρασία άρα τότε θα χρειαζόμασταν κάτι που επηρεάζει την απόλυτη.

Στη περίπτωση που μπορεί να ρίξει την σχετική τότε ρίχνει και την απόλυτη σωστά?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, swstost είπε

Κοίταζα τα AUX και προσπάθησα να βρω την αντιπροσωπεία/εγγύηση.

Κατέληξα στο site του Τουρνικιώτη, αλλά πρόσεξα ότι αναφέρει μόνο "Μονάδες διαιρούμενου τύπου και συστήματα free-match", δεν υπάρχει καμία αναφορά στα "απλά".

Ξέρει κανείς κάτι? Είναι οι αντιπρόσωποι και για τα απλά οικιακά αλλά δεν το αναφέρουν, ή είναι κάποιος άλλος?

Καλυτερα να τα αφήσεις σαν μάρκα. Στρεψου προς TCL. 

35 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Σχετική υγρασία είναι ο λόγος της ποσότητας ή της μάζας των υδρατμών, που περιέχει ο αέρας, προς εκείνη την ποσότητα ή το βάρος των υδρατμών τους οποίους μπορεί να συμπεριλάβει (υπό την αυτή θερμοκρασία και πίεση) μέχρις ότου αυτός κορεσθεί.

Όπως το διαβάζω εγώ η πτώση της σχετικής υγρασίας ρίχνει και την απόλυτη υγρασία? Εκτός αν εννοείς ότι υπό άλλες συνθήκες το κλιματιστικό μπορεί να μην επηρέαζε τη σχετική υγρασία άρα τότε θα χρειαζόμασταν κάτι που επηρεάζει την απόλυτη.

Στη περίπτωση που μπορεί να ρίξει την σχετική τότε ρίχνει και την απόλυτη σωστά?

Η σχετική υγρασία είναι λόγος πιέσεων. Η πίεση της τάσης των υδρατμων στον χώρο προς την ατμοσφαιρική πίεση, μπορεί να φτάσει και πάνω από το 100%. Απόλυτη υγρασία είναι ο λόγος της μάζας των υδρατμων προς τον όγκο του αέρα. Υπάρχει και η ειδικη υγρασία που έχει παρόμοιο ορισμό με την απόλυτη. 

Για το πως συνδέονται αριθμητικά η σχετική υγρασία με τις υπόλοιπες, θέλει αναζήτηση από papers και πηγών. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, aTsgR είπε

Θα πρέπει να κάνω μεγάλο expand για αυτό, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος όμως. Αν και ότι πω, εάν δεις τα manual θα μπορέσεις να τα δεις και εσύ. Θα ήταν καλό πείραμα να πας σε ένα Blue Dealer και να τα ρωτήσεις αυτά - σε όσους πήγα (πριν την αγορά) μου τα λέγαν τελείως διαφορετικά. Φάση ότι θα έχεις αφυργραντηρα και ένα αθόρυβο AC που φέρνει νωπό αέρα και θα μπορείς να κοιμάσαι άνετα όπως και άλλα παρόμοια selling points.

Ας ξεκινήσουμε μετά την αγορά - στη λειτουργία αφυγρανσης δεν μπορείς να κάνεις adjust την ταχύτητα του fan. Σε αυτήν τη λειτουργία, την κάνει το Ururu μόνο του. Έλα όμως που πάντα δουλεύει σε φουλ στροφές, δηλαδή στον δικό μου χώρο με λειτουργία DRY η DRY - COOLING κάτω από 44db δεν πέφτει (και συχνά πάει >46db). Εμείς στο υπνοδωμάτιο που είναι δεν μπορούμε να κοιμηθούμε με τόσο θόρυβο.

Το δε παράλογο είναι ότι στο HEATING - HUMIDIFY μπορείς κανονικά να ρυθμίσεις τη στάθμη του ανεμιστήρα (και άρα ποσό θόρυβο κάνει).

Δεύτερον, το Ururu έχει ένα δικό του offset που λειτουργεί στην αφυγρανση κατά την Daikin "λίγο περίεργα". Πχ το καλοκαίρι όταν του ζητάγαμε "LOW" humidity με πχ 23 βαθμούς. Αυτό το πάει 26C με 60% υγρασία που είναι κόλαση (για εμάς τουλάχιστον)... Καλύτερα δηλαδή να είχαμε ένα discreet AC + αφυγραντηρα.

Το χειρότερο δε, είναι ότι στο manual δε σου λέει τι είναι τα LOW, MID, HIGH όταν σου κρατάει υγρασία και ούτε σε τι ποσοστά θα το κρατάει. Μόνο στο service manual λέει λίγα περισσότερα, που λέει ότι γενικά στη λειτουργία αυτή θα την κρατάει μεταξύ 40% - 60 % RH. Τι ακριβώς σημαίνει σε αυτό το range το LOW, MID, HIGH ούτε η Daikin ξέρει... όσο και να τους ρώτησα δεν είχαν κάποια συγκεκριμένη απάντηση.

Ακόμα το ventilation με τον νωπό αέρα κάνει πολύ φασαρία, κάτι που δεν το λένε συγκεκριμένα - πχ αν πας στο manual του Ururu δεν λέει πχ ποσό θόρυβο περισσότερο σε db κάνει ανά λειτουργία έτσι ώστε και εσύ να ξέρεις. Λέει "λίγο παραπάνω", "λίγο λιγότερο" και γενικά χρησιμοποιεί μια γλωσσά αόριστη.

Συνεχίζοντας, όταν έχεις το CLEAN με τον streamer κάνει λες και σφυρίζει ένα πουλί πάνω από το κεφάλι σου... Δεν ξέρω εάν ο streamer που έχει το perfera είναι έτσι αλλά και αυτό θα έπρεπε να είναι με μέτρηση db. Εάν θέλεις μονό νωπό αέρα χωρίς το streamer (για να μην κάνει αυτό το θόρυβο) δεν υποστηρίζεται.

Στον εξαερισμό τώρα, στη χαμηλή σκάλα δεν κάνει και πολύ δουλειά καθώς το CO2 meter δε μεταβάλλεται αισθητά. Στην υψηλή σκάλα (που είναι και το claim ότι αλλάζει τον αέρα σε ένα δωμάτιο 25m^2 σε δυο ώρες) δεν αντέχεται ως προς τον θόρυβο. Μάλιστα με το Ururu έγινε κάτι που δεν το περίμενα, όταν είχα το ventilation γείτονες μου κάνανε παράπονα για τον θόρυβο της εξωτερικής μονάδας...

Κλείνοντας - αν κάποιος αγοράζει του Ururu για να κάνει exploit όλες του τις λειτουργίες και να περιμένει να έχει κάποιο κλιματιστικό σε ήχο όπως πχ το LN25 η το Perfera θα βρεθεί προ δυσάρεστης εκπλήξεως... Και δεδομένου της τιμής του (και το πως διαφημίζεται) είναι στο όριο του false advertisement.

Ελπίζω να βοήθησα…

αυτο είναι σωστό review. έτσι έπρεπε να ξεκινήσεις από την αρχή. 

Φαίνεται παντως σαν να μην ανταποκρίνονται στις προσδοκίες σου. Γιατί δεν προχωράς σε πώληση? Όσο και να χάσεις μπορεί να σου μείνουν και ρέστα και θα βάλεις ξανά κορυφαία κλιματιστικά.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεδομένου των ανακριβειών που υπάρχουν στο manual και με το promotional material που έχει στο site της Daikin (πχ μπορείς να δεις εδώ). Τιμές για τις λειτουργίες αυτές ΔΕΝ υπάρχουν παρά μονό αόριστη γλώσσα όπως λίγο παραπάνω/περισσότερο - feel free to check it. Όπως πχ - πόσο τυπικό θόρυβο κάνει όταν το έχεις σε λειτουργία Dry Cooling με εξαερισμό και καθαρισμό αέρα? Δεν υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες.

Ακόμα στο θέμα της αφυγρανσης και η Daikin μου είπε ότι υπάρχει κενό και στην περιγραφή της λειτουργίας καθώς και εντός του manual στα Spec της. @rbx1000 τα Service manual δεν είναι ευρέως διαθέσιμα και ακομα υπάρχει και το κενό όταν πας στην Daikin για αγορά και σου λέει φούμαρα. Για αυτό υπάρχουν και οι νόμοι γύρω από αυτό. Αλλά ας μην επεκταθούμε περισσότερο σε αυτό.

 

@Αντώνης Τ. γιατί δεν είναι hobby μου να ξηλώνω AC... είναι μεγάλη μανούρα, κόστος, και μερεμέτια.

Επεξ/σία από aTsgR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aTsgR είπε

Θα πρέπει να κάνω μεγάλο expand για αυτό, αλλά θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος όμως. Αν και ότι πω, εάν δεις τα manual θα μπορέσεις να τα δεις και εσύ. Θα ήταν καλό πείραμα να πας σε ένα Blue Dealer και να τα ρωτήσεις αυτά - σε όσους πήγα (πριν την αγορά) μου τα λέγαν τελείως διαφορετικά. Φάση ότι θα έχεις αφυργραντηρα και ένα αθόρυβο AC που φέρνει νωπό αέρα και θα μπορείς να κοιμάσαι άνετα όπως και άλλα παρόμοια selling points.

Ας ξεκινήσουμε μετά την αγορά - στη λειτουργία αφυγρανσης δεν μπορείς να κάνεις adjust την ταχύτητα του fan. Σε αυτήν τη λειτουργία, την κάνει το Ururu μόνο του. Έλα όμως που πάντα δουλεύει σε φουλ στροφές, δηλαδή στον δικό μου χώρο με λειτουργία DRY η DRY - COOLING κάτω από 44db δεν πέφτει (και συχνά πάει >46db). Εμείς στο υπνοδωμάτιο που είναι δεν μπορούμε να κοιμηθούμε με τόσο θόρυβο.

Το δε παράλογο είναι ότι στο HEATING - HUMIDIFY μπορείς κανονικά να ρυθμίσεις τη στάθμη του ανεμιστήρα (και άρα ποσό θόρυβο κάνει).

Δεύτερον, το Ururu έχει ένα δικό του offset που λειτουργεί στην αφυγρανση κατά την Daikin "λίγο περίεργα". Πχ το καλοκαίρι όταν του ζητάγαμε "LOW" humidity με πχ 23 βαθμούς. Αυτό το πάει 26C με 60% υγρασία που είναι κόλαση (για εμάς τουλάχιστον)... Καλύτερα δηλαδή να είχαμε ένα discreet AC + αφυγραντηρα.

Το χειρότερο δε, είναι ότι στο manual δε σου λέει τι είναι τα LOW, MID, HIGH όταν σου κρατάει υγρασία και ούτε σε τι ποσοστά θα το κρατάει. Μόνο στο service manual λέει λίγα περισσότερα, που λέει ότι γενικά στη λειτουργία αυτή θα την κρατάει μεταξύ 40% - 60 % RH. Τι ακριβώς σημαίνει σε αυτό το range το LOW, MID, HIGH ούτε η Daikin ξέρει... όσο και να τους ρώτησα δεν είχαν κάποια συγκεκριμένη απάντηση.

Ακόμα το ventilation με τον νωπό αέρα κάνει πολύ φασαρία, κάτι που δεν το λένε συγκεκριμένα - πχ αν πας στο manual του Ururu δεν λέει πχ ποσό θόρυβο περισσότερο σε db κάνει ανά λειτουργία έτσι ώστε και εσύ να ξέρεις. Λέει "λίγο παραπάνω", "λίγο λιγότερο" και γενικά χρησιμοποιεί μια γλωσσά αόριστη.

Συνεχίζοντας, όταν έχεις το CLEAN με τον streamer κάνει λες και σφυρίζει ένα πουλί πάνω από το κεφάλι σου... Δεν ξέρω εάν ο streamer που έχει το perfera είναι έτσι αλλά και αυτό θα έπρεπε να είναι με μέτρηση db. Εάν θέλεις μονό νωπό αέρα χωρίς το streamer (για να μην κάνει αυτό το θόρυβο) δεν υποστηρίζεται.

Στον εξαερισμό τώρα, στη χαμηλή σκάλα δεν κάνει και πολύ δουλειά καθώς το CO2 meter δε μεταβάλλεται αισθητά. Στην υψηλή σκάλα (που είναι και το claim ότι αλλάζει τον αέρα σε ένα δωμάτιο 25m^2 σε δυο ώρες) δεν αντέχεται ως προς τον θόρυβο. Μάλιστα με το Ururu έγινε κάτι που δεν το περίμενα, όταν είχα το ventilation γείτονες μου κάνανε παράπονα για τον θόρυβο της εξωτερικής μονάδας...

Κλείνοντας - αν κάποιος αγοράζει του Ururu για να κάνει exploit όλες του τις λειτουργίες και να περιμένει να έχει κάποιο κλιματιστικό σε ήχο όπως πχ το LN25 η το Perfera θα βρεθεί προ δυσάρεστης εκπλήξεως... Και δεδομένου της τιμής του (και το πως διαφημίζεται) είναι στο όριο του false advertisement.

Ελπίζω να βοήθησα…

Υπάρχουν άτομα εδώ με ururu. Ίσως δώσουν κάποια συμβουλή.

Προσωπικά δεν μπορώ να φέρω άποψη.

3 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Σχετική υγρασία είναι ο λόγος της ποσότητας ή της μάζας των υδρατμών, που περιέχει ο αέρας, προς εκείνη την ποσότητα ή το βάρος των υδρατμών τους οποίους μπορεί να συμπεριλάβει (υπό την αυτή θερμοκρασία και πίεση) μέχρις ότου αυτός κορεσθεί.

Όπως το διαβάζω εγώ η πτώση της σχετικής υγρασίας ρίχνει και την απόλυτη υγρασία? Εκτός αν εννοείς ότι υπό άλλες συνθήκες το κλιματιστικό μπορεί να μην επηρέαζε τη σχετική υγρασία άρα τότε θα χρειαζόμασταν κάτι που επηρεάζει την απόλυτη.

Στη περίπτωση που μπορεί να ρίξει την σχετική τότε ρίχνει και την απόλυτη σωστά?

Ανάποδα.

Aν ρίξεις την απόλυτη (δλδ αν αφαιρέσεις υδρατμούς από τον χώρο όπως κάνουν οι αφυγραντήρες και τα κλιματιστικά σε λειτουργία ψύξης ή αφύγρανσης), τότε θα πέσει και η σχετική.

Η σχετική όμως εξαρτάται και από τη θερμοκρασία του αέρα.

Δες εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/682771-home-assistant-hassio-rpi/?do=findComment&comment=58835788

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, aTsgR είπε

Δεδομένου των ανακριβειών που υπάρχουν στο manual και με το promotional material που έχει στο site της Daikin (πχ μπορείς να δεις εδώ). Τιμές για τις λειτουργίες αυτές ΔΕΝ υπάρχουν παρά μονό αόριστη γλώσσα όπως λίγο παραπάνω/περισσότερο - feel free to check it. Όπως πχ - πόσο τυπικό θόρυβο κάνει όταν το έχεις σε λειτουργία Dry Cooling με εξαερισμό και καθαρισμό αέρα? Δεν υπάρχουν αυτές οι πληροφορίες.

Ακόμα στο θέμα της αφυγρανσης και η Daikin μου είπε ότι υπάρχει κενό και στην περιγραφή της λειτουργίας καθώς και εντός του manual στα Spec της. @rbx1000 τα Service manual δεν είναι ευρέως διαθέσιμα και ακομα υπάρχει και το κενό όταν πας στην Daikin για αγορά και σου λέει φούμαρα. Για αυτό υπάρχουν και οι νόμοι γύρω από αυτό. Αλλά ας μην επεκταθούμε περισσότερο σε αυτό.

 

@Αντώνης Τ. γιατί δεν είναι hobby μου να ξηλώνω AC... είναι μεγάλη μανούρα, κόστος, και μερεμέτια.

Το συγκεκριμένο το έχεις ως κυρια μονάδα θέρμανσης σε καποιο χώρο ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimostr και ψύξη και θέρμανση σε δυο χώρους (δώματια, αν αυτό βοηθάει).

 

@liakjim αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι δεν είναι όλα όπως τα παρουσιάζουν σαν promotion και ότι είναι επικίνδυνο να τα λέμε αυτά χωρίς να έχουμε δει η δοκιμάσει το προϊόν. Ελπίζω να βοήθησα κάποιον στο μέλλον να ξέρει τι αγοράζει (και περιμένει) όταν παίρνει Ururu για μπορέσει να κρίνει καλύτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, aTsgR είπε

@dimostr και ψύξη και θέρμανση σε δυο χώρους (δώματια, αν αυτό βοηθάει).

 

@liakjim αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι δεν είναι όλα όπως τα παρουσιάζουν σαν promotion και ότι είναι επικίνδυνο να τα λέμε αυτά χωρίς να έχουμε δει η δοκιμάσει το προϊόν. Ελπίζω να βοήθησα κάποιον στο μέλλον να ξέρει τι αγοράζει (και περιμένει) όταν παίρνει Ururu για μπορέσει να κρίνει καλύτερα.

Η ερώτηση μου είναι απλά για να καταλάβω το μέγεθος της αγανάκτησης που φαίνεται ότι εχεις από αυτά που γράφεις γιατί αν το είχες απλά επικουρικά να έλεγε κάποιος ενταξει ας τον ανεχτώ τον θόρυβο αλλά τώρα να ε8ναι 24/7 αναμμένο να εχεις δώσει ένα σκασμό λεφ5α και να σε πιάνει και πονοκέφαλος από τον θόρυβο ε είναι λίγο τραβηγμένο , καταλαβαίνω το σκεπτικό σου και κατά την γνώμη μου θα έπρεπε ένα τέτοιας αξίας μηχάνημα και από μια *μεγαλη* εταιρεία θα έπρεπε να είναι αυτό που λέει και αυτό που φαντάζεται κάποιος κα8 όχι μόνο στην απόδοση του αλλά και στην ανταπόκριση της εταιρείας στα οποια  παράπονα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...