Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, niCk_eleCtro είπε

πως βλεπεις ακριβως ποσο σου καίει το κλιματιστικό? εχεις βαλει καποιο ειδικο μηχάνημα?

Αν το κλιματιστικό σου συνδέεται σε πρίζα, δηλαδή με φις, τότε αγόρασε μια έξυπνη πρίζα και συνδεσε το εκεί επάνω. Η έξυπνη πρίζα θα πρέπει να έχει energy monitoring. 
Αν το κλιματιστικό σου συνδέεται μέσα στο μπουάτ που έχουμε ψηλά στους τοίχους, (99% τα στρογγυλά με τα καπάκια που τα βάφουμε από πάνω) τότε θα πρέπει να ανοίξει αυτό και να μπει μια «έξυπνη» «κλέμα» όπου αυτή κάνει energy monitoring και στέλνει τα δεδομένα μέσω WiFi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα κλιματιστικά σε θέρμανση ΔΕΝ κάνουν αφύγρανση.

Ναι αλλά το ότι ζεσταίνουν τον άερα δε βοηθάει ως προς αυτό?

Εδώ με τη σόμπα που δεν είναι και τόσο δυνατή γίνεται δουλειά, αν είχα κλιματιστικό να τρέχει στα 1000 ξέρω γω θα έκανε πολύ δουλειά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καναδύο μέρες δεν μπορώ να συνεφέρω το Toshiba, από που εκεί που με 6-7 βαθμούς ήταν στα 250-300watt δεν λέει να πέσει κάτω από τα 450 με 12 έξω. Και αυτό μια στο τόσο, συνήθως ανεβάζει στα 750 και μετά ξαναπέφτει. Έχει κανεις καμιά ιδέα γιατί γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, WitchKing είπε

Έχω καναδύο μέρες δεν μπορώ να συνεφέρω το Toshiba, από που εκεί που με 6-7 βαθμούς ήταν στα 250-300watt δεν λέει να πέσει κάτω από τα 450 με 12 έξω. Και αυτό μια στο τόσο, συνήθως ανεβάζει στα 750 και μετά ξαναπέφτει. Έχει κανεις καμιά ιδέα γιατί γίνεται αυτό;

Δεν ξέρω γιατί το κάνει, αλλά τι ζήτηση έχεις?

θα το έβαζα για λίγο στους 18-19 να κλείσει για 10 λεπτα και θα το ανέβαζα στου 20 - 21? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο, αλλά μήπως θέλουν και τα φίλτρα κανένα καθάρισμα και για αυτό να ζορίζεται και λίγο παραπάνω; Εγώ τα καθαρίζω μια φορά τη βδομάδα επειδή ειδικά στη λειτουργία θέρμανσης μαζεύει πιο εύκολα σκόνη επειδή τραβάει από πάνω τον αέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, userAnon είπε

Δεν ξέρω γιατί το κάνει, αλλά τι ζήτηση έχεις?

θα το έβαζα για λίγο στους 18-19 να κλείσει για 10 λεπτα και θα το ανέβαζα στου 20 - 21? 

Στο 22 το έχω, το είχα και χαμηλότερα, τα ίδια έκανε. Πάντα στο 22 το είχα και δούλευε κομπλε. Το έκλεισα για κανά 5ώρο πριν κανα 2 μέρες και από τότε φαίνεται να ξεκίνησαν αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας! Θα ήθελα τη βοήθεια των ειδικών του φόρουμ! Γίνεται σε κλιματιστικό που εγκατασταθηκε πρόσφατα να γίνουν μετρήσεις που να δείχνουν αν χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού? Έχω λόγους να πιστεύω πως ο εγκαταστατης δεν χρησιμοποίησε (δεν είχα καθόλου γνώσεις ώστε στην εγκατάσταση να είμαι στο μπαλκόνι κ να ελέγχω), από τη διαδικασία που μου περιέγραψαν στην γραμμή δροσιάς της toshiba. Το μαγαζί που το αγόρασα πρότεινε να έρθει ο ψυκτικός τους πάλι κ να κάνει τις μετρήσεις που θα μου τις αφήσει κ γραπτώς. Εγώ όμως πια δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη κ από διάφορα άλλα που προέκυψαν από την επικοινωνία μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim, επειδή βλέπω ότι υπάρχει μια εκθείαση του Ururu Sarara μέσα σε αυτό το thread και έχοντας αγοράσει 2 9αρια τo τελευταίο 1,5 χρόνο απο Blue Dealer και ζώντας τα, θα ήθελα να σε ρωτήσω τα έχεις ζήσει η δει από κοντά για να υπάρχουν τόσο καλά σχόλια? Καθώς παρατηρώ ότι υπάρχει μια τάση να βλέπουμε το promotional material και να το αναπαράγουμε ως έχει το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. Ακόμα, δεν υπάρχουν κάποια graphs σε αυτό το thread (η και τα προηγούμενα) όπως και ούτε ένα proper evaluation από κάποιο χρήστη για τις διαφημιζόμενες λειτουργίες. Ειδικά όσον αφορά τον νωπό αέρα του ventilation καθώς και το humidify functionality μπορώ να σου πω και με μετρήσεις ότι είναι απλά gimmics και ουδεμία δουλεύουν όπως τα παρουσιάζουν.

Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι κακό καθώς αυτά τα συμπεράσματα, τα καλά σχόλια και από εδώ αλλά και τους Blue Dealers που ρώτησα πριν τα αγοράσω δημιούργησαν ένα expectation για αυτό το προϊόν. Όμως στην πράξη δεν ήταν έτσι τα πράγματα - για να μην πολυλογώ μετά από πολύ διαμάχη με την Daikin, πολλά data, και κόπο ουσιαστικά μου παραδέχτηκαν ότι έχω δίκιο και ότι έχουν πολλές ανακρίβειες στα manual και τα specs του Ururu για το πως συμπεριφέρεται την πράξη σε σχέση με το πως εμπορικά προωθείτε. Θα το λήξω εκεί γιατί το θέμα είναι ongoing, αλλά καλό θα ήταν να προσέχουμε τι κάνουμε claim και να μην παίρνουμε τοις μετρητοίς τι μας δίνουν σε ένα promo η βίντεο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όλο αυτό το expectation γίνεται απο false claims τα οποία τα αναπαράγουμε. Γιατί σε όσους ρώτησα από την Daikin η και τους Blue Dealers όταν μιλούσα για specifics του μηχανήματος μετά την αγορά και την προβληματική του συμπεριφορά, όλοι που μίλησα δεν είχαν λειτουργήσει το Ururu - και εκεί ήταν το λάθος. Δεν είχαν χειροπιαστή εμπειρία με το προϊόν το οποίο είναι εξαιρετικά σημαντικό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rania_tse είπε

Γίνεται σε κλιματιστικό που εγκατασταθηκε πρόσφατα να γίνουν μετρήσεις που να δείχνουν αν χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού? Έχω λόγους να πιστεύω πως ο εγκαταστατης δεν χρησιμοποίησε (δεν είχα καθόλου γνώσεις ώστε στην εγκατάσταση να είμαι στο μπαλκόνι κ να ελέγχω), από τη διαδικασία που μου περιέγραψαν στην γραμμή δροσιάς της toshiba.

Σπάνια να πετύχεις σωστό συνεργείο που να έχουν μαζί τους και να χρησιμοποιήσουν αντλία.

Οι περισσότεροι μάλιστα θα προσπαθήσουν να σου κλέψουν και χαλκοσωλήνα (π.χ αντί να βάλουν 3m που ορίζει ο κατασκευαστής, σου βάζουν 2m)

Ειδικά μάλιστα αν πρόκειται για "δωρεάν εγκατάσταση" αυξάνονται οι πιθανότητες για άρπα κόλλα δουλειά.

Όμως, ακόμη και αν χρησιμοποιήσουν αντλία (κατόπιν απαίτησης του πελάτη) δεν την αφήνουν πάνω από 10 λεπτά (βιάζονται να πάνε στην επόμενη εγκατάσταση) ούτε μπορείς να ξέρεις αν το έκαναν και σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Φτιαχνει η αδερφη μου το σπιτι της και εβαλε daikin aircondition για ζεστη σε 3χωρο κουζινα-τραπεζαρια-σαλωνι! Και της κανανε μελετη απο την daikin και τις βαλανε εκει το aircondition για ζεστη! Ειμαι εγω τοσο τρελος η αυτοι δεν εχουν ιδεα;

 

B5B4B2BC-3ADB-4650-BB1A-66C5E398D2DE.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Konstantinio είπε

Καλησπερα! Φτιαχνει η αδερφη μου το σπιτι της και εβαλε daikin aircondition για ζεστη σε 3χωρο κουζινα-τραπεζαρια-σαλωνι! Και της κανανε μελετη απο την daikin και τις βαλανε εκει το aircondition για ζεστη! Ειμαι εγω τοσο τρελος η αυτοι δεν εχουν ιδεα;

 

B5B4B2BC-3ADB-4650-BB1A-66C5E398D2DE.jpeg

WTF !!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aTsgR είπε

Ακόμα, δεν υπάρχουν κάποια graphs σε αυτό το thread (η και τα προηγούμενα) όπως και ούτε ένα proper evaluation από κάποιο χρήστη για τις διαφημιζόμενες λειτουργίες. Ειδικά όσον αφορά τον νωπό αέρα του ventilation καθώς και το humidify functionality μπορώ να σου πω και με μετρήσεις ότι είναι απλά gimmics και ουδεμία δουλεύουν όπως τα παρουσιάζουν.

 

Αν εννοείς graphs κατανάλωσης υπαρχουν.
Δλδ δε φερνει νωπο αέρα μέσα ούτε κάνει αφύγρανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, WitchKing είπε

Έχω καναδύο μέρες δεν μπορώ να συνεφέρω το Toshiba, από που εκεί που με 6-7 βαθμούς ήταν στα 250-300watt δεν λέει να πέσει κάτω από τα 450 με 12 έξω. Και αυτό μια στο τόσο, συνήθως ανεβάζει στα 750 και μετά ξαναπέφτει. Έχει κανεις καμιά ιδέα γιατί γίνεται αυτό;

Το σπίτι έχει κρυώσει από τις προηγούμενες κρύες ημέρες. Το ότι έχει σήμερα 12 δεν έχει να κάνει. Υπάρχει αδράνεια.

1 ώρα πριν, aTsgR είπε

@liakjim, επειδή βλέπω ότι υπάρχει μια εκθείαση του Ururu Sarara μέσα σε αυτό το thread και έχοντας αγοράσει 2 9αρια τo τελευταίο 1,5 χρόνο απο Blue Dealer και ζώντας τα, θα ήθελα να σε ρωτήσω τα έχεις ζήσει η δει από κοντά για να υπάρχουν τόσο καλά σχόλια? Καθώς παρατηρώ ότι υπάρχει μια τάση να βλέπουμε το promotional material και να το αναπαράγουμε ως έχει το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συμπεράσματα. Ακόμα, δεν υπάρχουν κάποια graphs σε αυτό το thread (η και τα προηγούμενα) όπως και ούτε ένα proper evaluation από κάποιο χρήστη για τις διαφημιζόμενες λειτουργίες. Ειδικά όσον αφορά τον νωπό αέρα του ventilation καθώς και το humidify functionality μπορώ να σου πω και με μετρήσεις ότι είναι απλά gimmics και ουδεμία δουλεύουν όπως τα παρουσιάζουν.

Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι κακό καθώς αυτά τα συμπεράσματα, τα καλά σχόλια και από εδώ αλλά και τους Blue Dealers που ρώτησα πριν τα αγοράσω δημιούργησαν ένα expectation για αυτό το προϊόν. Όμως στην πράξη δεν ήταν έτσι τα πράγματα - για να μην πολυλογώ μετά από πολύ διαμάχη με την Daikin, πολλά data, και κόπο ουσιαστικά μου παραδέχτηκαν ότι έχω δίκιο και ότι έχουν πολλές ανακρίβειες στα manual και τα specs του Ururu για το πως συμπεριφέρεται την πράξη σε σχέση με το πως εμπορικά προωθείτε. Θα το λήξω εκεί γιατί το θέμα είναι ongoing, αλλά καλό θα ήταν να προσέχουμε τι κάνουμε claim και να μην παίρνουμε τοις μετρητοίς τι μας δίνουν σε ένα promo η βίντεο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, όλο αυτό το expectation γίνεται απο false claims τα οποία τα αναπαράγουμε. Γιατί σε όσους ρώτησα από την Daikin η και τους Blue Dealers όταν μιλούσα για specifics του μηχανήματος μετά την αγορά και την προβληματική του συμπεριφορά, όλοι που μίλησα δεν είχαν λειτουργήσει το Ururu - και εκεί ήταν το λάθος. Δεν είχαν χειροπιαστή εμπειρία με το προϊόν το οποίο είναι εξαιρετικά σημαντικό.

Θα πρέπει να γίνεις πιο αναλυτικός.

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Ναι αλλά το ότι ζεσταίνουν τον άερα δε βοηθάει ως προς αυτό?

Εδώ με τη σόμπα που δεν είναι και τόσο δυνατή γίνεται δουλειά, αν είχα κλιματιστικό να τρέχει στα 1000 ξέρω γω θα έκανε πολύ δουλειά.

 

Αν θερμάνουμε τον αέρα θα πέσει η σχετική υγρασία, τα έχουμε πει. Αφυγρανση όμως; Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Konstantinio είπε

Καλησπερα! Φτιαχνει η αδερφη μου το σπιτι της και εβαλε daikin aircondition για ζεστη σε 3χωρο κουζινα-τραπεζαρια-σαλωνι! Και της κανανε μελετη απο την daikin και τις βαλανε εκει το aircondition για ζεστη! Ειμαι εγω τοσο τρελος η αυτοι δεν εχουν ιδεα;

 

B5B4B2BC-3ADB-4650-BB1A-66C5E398D2DE.jpeg

Πρεπει ο μάστορας και η εταιρεία που εκπροσωπεί να προταθουν για βραβείο ........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπα @liakjim, θα ήθελα να το αφήσω εκεί προς το παρόν καθώς υπάρχουν εκκρεμότητες με την Daikin ως προς το settlement. Άλλα θα ήθελα και εσύ να μην κάνεις claim πράγματα από promotional material χωρίς να έχεις ζήσει η συνυπάρξει με το μηχάνημα από κοντά για να το κάνεις evaluate. Έκτος εάν κάνω λάθος για τις προηγούμενες αναρτήσεις σου. Αν και από όσα έχω δει να έχεις γράψει δεν έχεις εμπειρία από κοντά με το Ururu.

Επεξ/σία από aTsgR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...