Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Εμένα πάντως το ururu δεν μου ακουγόταν όταν δούλευε με εισαγωγή αέρα από έξω.

Τι να πω ειναι και θεμα υποκειμενικο . Ειναι μεσα στα παισια του ανεκτου αλλα και χαμηλου θορυβου δεν το λες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες έξω, τι είναι καλύτερο για εξοικονόμηση ενέργειας, να κλείνει το κλιματιστικό το βράδυ, να δουλεύει όπως πριν, ή σε χαμηλότερες θερμοκρασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, WitchKing είπε

Τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες έξω, τι είναι καλύτερο για εξοικονόμηση ενέργειας, να κλείνει το κλιματιστικό το βράδυ, να δουλεύει όπως πριν, ή σε χαμηλότερες θερμοκρασίες;

Εαν το κλείσεις θα παγώσει το σπιτι και αυτό θα έχει αποτέλεσμα όταν θα τα ανάψεις ξανά να δουλεύει τέρμα γκάζι να ξαναφέρει την θερμοκρασία εκε8 που θες ενώ αν το χαμηλώσεις η χρησιμοποιήσεις την λειτουργία sleep που έχουν όλα τα κλιματιστικα κα8 οικονομία θα κανεις αλλά και δε θα παγώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, WitchKing είπε

Τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες έξω, τι είναι καλύτερο για εξοικονόμηση ενέργειας, να κλείνει το κλιματιστικό το βράδυ, να δουλεύει όπως πριν, ή σε χαμηλότερες θερμοκρασίες;

Μεγάλη κουβέντα αυτή. Άλλοι θα σου πουν μην τα κλείνεις καθόλου άλλοι θα σου πούνε κλείστο ή βάλτο πιο χαμηλά. Νομίζω ότι η απαντηση έχει να κάνει με διάφορους παράγοντες όπως τη μόνωση που έχει το σπίτι σου και το ποσό χαμηλά πέφτει η θερμοκρασία. 

Αν είσαι κάπου που χτυπάει θερμοκρασία κοντά στο μηδέν και το σπίτι έχει χαλια μονώσεις τότε σε περίπτωση που το κλείσεις την νύχτα το σπίτι θα παγώσει και άντε μετά να το ξαναζεστανεις.

Κρητη που μένω εγώ όπου η θερμοκρασία σπάνια θα πέσει κάτω από τους 7-8 δεν έχω δει διάφορα στην κατανάλωση αν το αφήσω ανοιχτό όλη νύχτα ή αν το ρυθμίσω να ανοίξει στις 6 το πρωί και στις 6.30-7 που θα σηκωθώ θα βρω το χώρο ζεστό στους 20-21 βαθμους. Για την ακρίβεια σε περίπτωση που το αφήσω ανοιχτο τη νύχτα έχω μια μικρή αύξηση στην κατανάλωση γύρω στο 5-10%. 

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Με εξωτερική 10c και ζήτηση 21c έχω δυο σενάρια.

Με τον ανεμιστήρα στο αυτόματο έχω 1200w ελάχιστη και μετά κλείνει και ξανανοίγει.

Με τον ανεμιστήρα στο 80% έχω ελάχιστη 700w χωρίς να ανοιγοκλείνει.

Όλα αυτά με Midea Mission II 24

Θα έχω θέμα αν αφήσω τον ανεμιστήρα να δουλεύει όλη μέρα στο 80% ή κανένα πρόβλημα ;

Ευχαριστώ.

55C9869F-34A9-41C1-B073-580AC82B40C9.png

Επεξ/σία από jonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Θοδωρής005 είπε

Προβληματάκι μέχρι χθές η εξωτερική έβγαζε πολλη νερο όμως σημερα παρατηρησα ότι δεν βγαζει

Φυσιολογικό.

39 λεπτά πριν, jonis είπε

Καλησπέρα 

Με εξωτερική 10c και ζήτηση 21c έχω δυο σενάρια.

Με τον ανεμιστήρα στο αυτόματο έχω 1200w ελάχιστη και μετά κλείνει και ξανανοίγει.

Με τον ανεμιστήρα στο 80% έχω ελάχιστη 700w χωρίς να ανοιγοκλείνει.

Όλα αυτά με Midea Mission II 24

Θα έχω θέμα αν αφήσω τον ανεμιστήρα να δουλεύει όλη μέρα στο 80% ή κανένα πρόβλημα ;

Ευχαριστώ.

55C9869F-34A9-41C1-B073-580AC82B40C9.png

Μπουρδέλα μιντεα. Άκου 1200W...

Θα το έβαζα στην υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα που θα μπορούσα να αντέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, jonis είπε

Καλησπέρα 

Με εξωτερική 10c και ζήτηση 21c έχω δυο σενάρια.

Με τον ανεμιστήρα στο αυτόματο έχω 1200w ελάχιστη και μετά κλείνει και ξανανοίγει.

Με τον ανεμιστήρα στο 80% έχω ελάχιστη 700w χωρίς να ανοιγοκλείνει.

Όλα αυτά με Midea Mission II 24

Θα έχω θέμα αν αφήσω τον ανεμιστήρα να δουλεύει όλη μέρα στο 80% ή κανένα πρόβλημα ;

Ευχαριστώ.

55C9869F-34A9-41C1-B073-580AC82B40C9.png

Δοκίμασε με Follow me θα στρώσει, δεν έχεις εμπόδια μπροστά από το κλιματιστικό και δεν είναι κολλημένο στο ταβάνι έτσι;

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Φυσιολογικό.

Μπουρδέλα μιντεα. Άκου 1200W...

Θα το έβαζα στην υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα που θα μπορούσα να αντέξω.

1200w και παραπάνω τραβάει το 9αρι στην αρχή (super) οπότε στο 24αρι θα είναι ρελαντί αυτά 🤣 Πάντως του κάνει on/off όπως λέει, δεν υπάρχει ανησυχία μεγάλης κατανάλωσης, κάτι γίνεται με τον αισθητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δοκίμασε με Follow me θα στρώσει, δεν έχεις εμπόδια μπροστά από το κλιματιστικό και δεν είναι κολλημένο στο ταβάνι έτσι;

1200w και παραπάνω τραβάει το 9αρι στην αρχή (super) οπότε στο 24αρι θα είναι ρελαντί αυτά 🤣 Πάντως του κάνει on/off όπως λέει, δεν υπάρχει ανησυχία μεγάλης κατανάλωσης, κάτι γίνεται με τον αισθητήρα.

Με follow me είμαι και συγκεκριμένα στα 4 μέτρα από την μονάδα χωρίς κάποιο εμπόδιο ανάμεσα στο control και σε αυτήν.

Απλα βλέπω ότι δίνεται μεγαλύτερη προτεραιότητα  στον θόρυβο από την κατανάλωση.

677B70E6-9223-4C5D-96DB-9074AE7D698B.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jonis είπε

Με follow me είμαι και συγκεκριμένα στα 4 μέτρα από την μονάδα χωρίς κάποιο εμπόδιο ανάμεσα στο control και σε αυτήν.

Απλα βλέπω ότι δίνεται μεγαλύτερη προτεραιότητα  στον θόρυβο από την κατανάλωση.

677B70E6-9223-4C5D-96DB-9074AE7D698B.png

Το κοντρολ πιάνει από αυτό το σημείο το έχεις δοκιμάσει έτσι;  Περίεργο να μην πέφτει πιο χαμηλά από 700w εκτός και αν έχεις μεγάλες απώλειες/ ανοιχτά παράθυρα, γενικά για να δεις χαμηλή κατανάλωση πρέπει να δουλεύει 24ώρες και με όσο λιγότερο αερισμό γίνεται.

Φουλ ανεμιστήρα ή "super" όταν πρώτο ξεκινάει για να έρθει ο χώρος στην θερμοκρασία που θες και μετά δοκίμασε auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, WitchKing είπε

Τώρα που έπεσαν οι θερμοκρασίες έξω, τι είναι καλύτερο για εξοικονόμηση ενέργειας, να κλείνει το κλιματιστικό το βράδυ, να δουλεύει όπως πριν, ή σε χαμηλότερες θερμοκρασίες;

Μόνιμη λειτουργία ακατάπαυστα στο auto. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια,χρονια πολλα με υγεια! 
ερωτησουλα: 24.000 και 9.000 btu σε σπιτι με …μωρα… Προτεραιοτητες με την εξης αυστηρη σειρα: αθορυβη λειτουργια(το πιο σημαντικο)/αξιοπιστια(δεν μπορω στα δυο χρονια να φερνω παλι μαστορια)/καταναλωση(θα τα εχω αρκετη ωρα ανοιχτα λογω παιδιων)/ιονιστης(αληθεια τον χρειαζομαι;)

Bugdet περιπου εως 600 για το 9000, εως 1100 για το 24000btu, ενω ειμαι ανοιχτος και σε πιο ακριβες προτασεις που να αξιζουν. Σπιτι το 2010 στη Γλυφαδα ρετιρε. 

Συγγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει το ερωτημα αλλα λογω παιδιων δεν εχω ωρα για διαβασμα και νομιζω μια τετοια ερωτηση αφορα πολυ κοσμο και καλο ειναι να εχουμε μια επικαιροποιημενη απαντηση.

ευχαριστω και χρονια πολλα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dr.zivagko είπε

Καλημερα παιδια,χρονια πολλα με υγεια! 
ερωτησουλα: 24.000 και 9.000 btu σε σπιτι με …μωρα… Προτεραιοτητες με την εξης αυστηρη σειρα: αθορυβη λειτουργια(το πιο σημαντικο)/αξιοπιστια(δεν μπορω στα δυο χρονια να φερνω παλι μαστορια)/καταναλωση(θα τα εχω αρκετη ωρα ανοιχτα λογω παιδιων)/ιονιστης(αληθεια τον χρειαζομαι;)

Bugdet περιπου εως 600 για το 9000, εως 1100 για το 24000btu, ενω ειμαι ανοιχτος και σε πιο ακριβες προτασεις που να αξιζουν. Σπιτι το 2010 στη Γλυφαδα ρετιρε. 

Συγγνωμη αν εχει ηδη απαντηθει το ερωτημα αλλα λογω παιδιων δεν εχω ωρα για διαβασμα και νομιζω μια τετοια ερωτηση αφορα πολυ κοσμο και καλο ειναι να εχουμε μια επικαιροποιημενη απαντηση.

ευχαριστω και χρονια πολλα!!!

Χρήση; Ψύξη, θέρμανση και τα δύο;

Θα βοηθούσε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο για κάθε κλιματιστικό/χώρο ξεχωριστά

 

7 ώρες πριν, jonis είπε

Με follow me είμαι και συγκεκριμένα στα 4 μέτρα από την μονάδα χωρίς κάποιο εμπόδιο ανάμεσα στο control και σε αυτήν.

Απλα βλέπω ότι δίνεται μεγαλύτερη προτεραιότητα  στον θόρυβο από την κατανάλωση.

677B70E6-9223-4C5D-96DB-9074AE7D698B.png

Έχοντας δει πως συμπεριφέρεται το φασονακι των πεθερικών, η ελάχιστη κατανάλωση με ταυτόχρονα καλή διασπορά στον χώρο επιτυγχάνονται με ταχύτητα ανεμιστήρα στο μέγιστο. Είναι 18αρι και εκεί πέφτει όχι κάτω από 600W. Ευτυχώς το ariston είναι αθόρυβο ακόμα και στο μέγιστο, οπότε δεν ενοχλεί. Κοίτα με το midea σου τι σε βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Φυσιολογικό.

Μπουρδέλα μιντεα. Άκου 1200W...

Θα το έβαζα στην υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα που θα μπορούσα να αντέξω.

 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχοντας δει πως συμπεριφέρεται το φασονακι των πεθερικών, η ελάχιστη κατανάλωση με ταυτόχρονα καλή διασπορά στον χώρο επιτυγχάνονται με ταχύτητα ανεμιστήρα στο μέγιστο. Είναι 18αρι και εκεί πέφτει όχι κάτω από 600W. Ευτυχώς το ariston είναι αθόρυβο ακόμα και στο μέγιστο, οπότε δεν ενοχλεί. Κοίτα με το midea σου τι σε βολεύει.

Η ερωτηση ειναι οτι αντε και αντεχει ο αλλος τον θορυβο η μοναδα δεν θα εχει καποιο θεμα οταν δουλευουν μονιμα τα φυσητηρια στο φουλ ;

Το κουφο σημερα το πρωι που σηκωθηκα ειναι οτι παροτι στο auto τα φυσητηρια ηταν στο φουλ και η καταναλωση εκει γυρω στα 700w. Μονη διαφορα απο χθες ηταν οτι η εξωτερικη θερμοκρασια απο 10c ηταν 5c. Να αλλαζει σεναριο αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια ; 

Πιο μεγιστο σε watt δεν εχω δει ενα χρονο τωρα.

image0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jonis είπε

 

Η ερωτηση ειναι οτι αντε και αντεχει ο αλλος τον θορυβο η μοναδα δεν θα εχει καποιο θεμα οταν δουλευουν μονιμα τα φυσητηρια στο φουλ ;

 

Τι πρόβλημα να έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...