Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Σιγουρα θέμα προτίμησης, αν μπορείς κ δν σου είναι κοπος, δοκίμασε στο αθορυβο  και με ενεργοποιημενο swing να μου πεις αν ακούς κατι κατα την κίνηση περσίδων πτερυγίων.Ίσως το μοτέρ η κάποιο γραναζι προκαλεί αυτόν τν ήχο. Εγώ σε ησυχία στο δωμάτιο το ακούω στο αθορυβο κανονικά μέχρι κ την 1η ταχυτητα, στην 2η  ίσα που το ακούω, πιο πάνω υπερκαλυπτεται απ τον ήχο του αέρα, perfera εχω ftxm.. Σε toshiba daisekai δν άκουγα ανάλογο ήχο στο swing. Κατά τα άλλα καλό μηχανημα

Ναι δν λέω για ήχο ανεμιστήρα, φυσιολογικό να τον ακούς. Εκεί παίζω και εγώ 1η-2η ταχύτητα. Ρωτάω καθαρά για ήχο στο swing  σε οριζόντια εσωτερική η κατακόρυφη ροή κατεύθυνσης αερα

Update. Καταρχας εχω το 9ρι αν αυτο αλλαζει καπως τα δεδομενα. Το εβαλα στο swing side to side mode και στο silent στον ανεμιστηρα. Το μονο που ακουω απο το swing ειναι ενα απολυτως φυσιολογικο χαμηλο humming noise που θα ελεγα οτι ειναι ισο σε db (χονδρικα) με τον ανεμιστηρα στο breeze mode. Αυτο. Αν παραταυτα το μεγεθος του θορυβου που ακους σε ανησυχει μιλα με τον dealer να σου στειλουν ενα τεχνικο να το δει και εκ του συνεγγυς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Update. Καταρχας εχω το 9ρι αν αυτο αλλαζει καπως τα δεδομενα. Το εβαλα στο swing side to side mode και στο silent στον ανεμιστηρα. Το μονο που ακουω απο το swing ειναι ενα απολυτως φυσιολογικο χαμηλο humming noise που θα ελεγα οτι ειναι ισο σε db (χονδρικα) με τον ανεμιστηρα στο breeze mode. Αυτο. Αν παραταυτα το μεγεθος του θορυβου που ακους σε ανησυχει μιλα με τον dealer να σου στειλουν ενα τεχνικο να το δει και εκ του συνεγγυς.

Ευχαριστώ πολύ φιλε, 9 αρι έχω κι εγώ ftxm25r.. 25 ονομάζει τα 9 άρια. Σε εμένα επίσης ο ήχος δν είναι τόσο δυνατός, αλλά αισθητός στο silent.Χαμηλος σταθερος ήχος καθώς δουλεύει το swing. Διαφορετικής ακουστικής από φυσημα ανεμιστηρα. Ακριβώς όπως το είπες ένας απαλος humming sound noise. Άρα έτσι κάνουν τα περισσότερα, απλα σε αλλο κλιματιστικο δν το ειχα προσέξει και περιμενα στα χρηματα αυτά να μην ακούγεται απολύτως τπτ τέτοιο, αλλά οκ μηχανισμός δουλεύει απ πίσω, ευχαριστώ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Ευχαριστώ πολύ φιλε, 9 αρι έχω κι εγώ ftxm25r.. 25 ονομάζει τα 9 άρια. Σε εμένα επίσης ο ήχος δν είναι τόσο δυνατός, αλλά αισθητός στο silent.Χαμηλος σταθερος ήχος καθώς δουλεύει το swing. Διαφορετικής ακουστικής από φυσημα ανεμιστηρα. Ακριβώς όπως το είπες ένας απαλος humming sound noise. Άρα έτσι κάνουν τα περισσότερα, απλα σε αλλο κλιματιστικο δν το ειχα προσέξει και περιμενα στα χρηματα αυτά να μην ακούγεται απολύτως τπτ τέτοιο, αλλά οκ μηχανισμός δουλεύει απ πίσω, ευχαριστώ και παλι

Εχεις και το πιο καινουργιο απο το δικο μου που ειναι το ftxm-n...Δεν λεει τιποτε αυτο . Το ururu sarara που εχω κανει πιο πολυ θορυβο οταν καθε 5 λεπτα αλλαζει την θεση των flaps σε οριζοντια με το δαπεδο κλιση...για 2 λεπτα οποτε η η ταχυτητα εκροης γινεται πιο μεγαλη σε αυτο το διαστημα κθως μειωνει την διατομη εκφυγης κρατωντας την παροχη σταθερη οποτε και ο θορυβος αυξανεται . Τωρα γιατι το κανει αυτο δεν το εχω καταλαβει ακομη αλλα μιλαμε για  " Το εργαλειο"..... Παρολα αυτα κατα την κινηση των flaps, louvers που κανει κατα την προετοιμασια λειτουργιας του πριν ξεκινησει το ακουστικο ιχνος λειτουργιας αυτων ειναι πολυ πιο εντονο απο το perfera. Εχει ομως περισσοτερα μοτερακια γι αυτα καθοτι εχει και πιο πολλα πτερυγια κατευθυνσης της ροης του αερα και πιο πολλους βαθμους ελευθεριας στις κινησεις που αυτα κανουν...

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lofarek είπε

Εχεις και το πιο καινουργιο απο το δικο μου που ειναι το ftxm-n...Δεν λεει τιποτε αυτο . Το ururu sarara που εχω κανει πιο πολυ θορυβο οταν καθε 5 λεπτα αλλαζει την θεση των flaps σε οριζοντια με το δαπεδο κλιση...για 2 λεπτα οποτε η η ταχυτητα εκροης γινεται πιο μεγαλη σε αυτο το διαστημα κθως μειωνει την διατομη εκφυγης κρατωντας την παροχη σταθερη οποτε και ο θορυβος αυξανεται . Τωρα γιατι το κανει αυτο δεν το εχω καταλαβει ακομη αλλα μιλαμε για  " Το εργαλειο"..... Παρολα αυτα κατα την κινηση των flaps, louvers που κανει κατα την προετοιμασια λειτουργιας του πριν ξεκινησει το ακουστικο ιχνος λειτουργιας αυτων ειναι πολυ πιο εντονο απο το perfera. Εχει ομως περισσοτερα μοτερακια γι αυτα καθοτι εχει και πιο πολλα πτερυγια κατευθυνσης της ροης του αερα και πιο πολλους βαθμους ελευθεριας στις κινησεις που αυτα κανουν...

 

 

Λογικό.. Ναι το νεότερο μοντέλο, καλά σε λίγους μήνες θα βγει επόμενο περφερα ποιος ξέρει ίσως v να το λέει, έχεις ururu sarara βρε θηρίο??Πραγματικά μια κατηγορία μόνο του, παπάδες κάνει αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους ! Θα ηθελα τη γνωμη σας για αγορα κλιματιστικου 12.000 BTU με βασικη χρηση την ψυξη σε δωματιο .

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα μοντελα, οποτε ποιο προτεινετε εσεις?

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ DM35VA Inverter

Midea Prime MA2-12NXD0 WiFiR Inverter

Gree Pular GRC/GRCO-121QI/KPL-N4

Haier Tide Green Plus AS35TAMHRA-C / 1U35YEFFRA-C

TCL Miracle 12CHSA/VE

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ DM35VA Inverter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε ολους εγω παντως που ειμαι Δεη και μετραω μονος μου και τους δινω ενδειξεις ειδα πως εκαψα για Δεκεμβριο 311 κιλοβατορες την μερα και 152 την νυχτα και δουλευω 10 με 6 το απογευμα δηλαδη αυτες τις ωρες δεν ειμαι σπιτι...Μετρησα και την μερα  μονη της και εκαψα 10 το βραδι 9 την μερα....Με 0.17 η κιλοβατορα την μερα και 0.13 την νυχτα....Στο σαλονι εχω ενα toyotomi izuru 9000 και στην κρεβατοκαμμαρα ενα παλιο 9αρακι firstline απο εκεινα του carefur...

Δεν ξερω αν ειναι καλα....Δηλαδη την μερα καιω 2.87 ευρω οπως τα υπολογισα...

ΥΓ η μετρηση γινεται απο  κατω στο ρολοι παω και το βγαζω φωτο καθε φορα...

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα , φιλος ψαχνει ( τωρα λογω εκπτωσεων) το πιο οικονομικο με την πιο καλη εγγυηση και με λιγοτερες απαιτησεις για ετησια συντηρηση  ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ 9000 btu .
Εχουμε καποια προταση ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, generalb31 είπε

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους ! Θα ηθελα τη γνωμη σας για αγορα κλιματιστικου 12.000 BTU με βασικη χρηση την ψυξη σε δωματιο .

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα μοντελα, οποτε ποιο προτεινετε εσεις?

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ DM35VA Inverter

Midea Prime MA2-12NXD0 WiFiR Inverter

Gree Pular GRC/GRCO-121QI/KPL-N4

Haier Tide Green Plus AS35TAMHRA-C / 1U35YEFFRA-C

TCL Miracle 12CHSA/VE

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ DM35VA Inverter

Δεν μας έγραψες τι άλλο ψάχνεις μέσω του ερωτηματολογίου, οπότε ίσως αυτό που βρίσκεται στο sticky σε βοηθήσει στην απόφασή σου.

40 λεπτά πριν, villasg είπε

Καλημερα , φιλος ψαχνει ( τωρα λογω εκπτωσεων) το πιο οικονομικο με την πιο καλη εγγυηση και με λιγοτερες απαιτησεις για ετησια συντηρηση  ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟ 9000 btu .
Εχουμε καποια προταση ????

Με τα κριτήρια που λες θα έψαχνα για κάποιο tcl

Καλύτερες τιμές υπάρχουν συνήθως μέσω του bestprice και εννοείται προσοχή στο κόκκινο μπάνερ του site .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Λογικό.. Ναι το νεότερο μοντέλο, καλά σε λίγους μήνες θα βγει επόμενο περφερα ποιος ξέρει ίσως v να το λέει, έχεις ururu sarara βρε θηρίο??Πραγματικά μια κατηγορία μόνο του, παπάδες κάνει αυτό.. 

Αν βαλεις και να φερνει αερα απο εξω μαλιστα το εξωτερικο ventilater εχει και δυο ταχυτητες δεν μιλαω για τον ανεμιστηρα της εξωτερικης εκει να δεις θορυβο ειναι σαν να μετακομισε ο απορροφητηρας της κουζινας στο υπνοδωματιο. Ηθικον διδαγμα: αν το μηχανημα δουλευει σωστα ...περι θορυβου ... κολοκυθοπιτα οπως το αιθανεται κανεις στο individual comfort zone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά όταν διαβάζω ότι μηχανήματα σαν το sarara κανουν θόρυβο τότε εύλογα αναρωτιέμαι: για ποιο λόγο να τα επιλέξει κανείς;  Αγοράζει ένα φτηνιάρικο με 3-4 κατοστάρικα βάζει και έναν αφυγραντήρα και χαλάει τα ρέστα στο  ρεύμα για μερικά χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spyros.s είπε

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά όταν διαβάζω ότι μηχανήματα σαν το sarara κανουν θόρυβο τότε εύλογα αναρωτιέμαι: για ποιο λόγο να τα επιλέξει κανείς;  Αγοράζει ένα φτηνιάρικο με 3-4 κατοστάρικα βάζει και έναν αφυγραντήρα και χαλάει τα ρέστα στο  ρεύμα για μερικά χρόνια...

Μερικές φορές επικρατεί το marketing και η απλοϊκή πεποίθηση κάποιων ότι όσο πιο ακριβό είναι κάτι τόσο καλύτερο είναι , σε γενικές γραμμές μπορεί να ισχύει όμως όπως και σε όλα τα π4αγματα σε αυτή τη ζωή τιποτα δεν είναι απόλυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spyros.s είπε

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά όταν διαβάζω ότι μηχανήματα σαν το sarara κανουν θόρυβο τότε εύλογα αναρωτιέμαι: για ποιο λόγο να τα επιλέξει κανείς;  Αγοράζει ένα φτηνιάρικο με 3-4 κατοστάρικα βάζει και έναν αφυγραντήρα και χαλάει τα ρέστα στο  ρεύμα για μερικά χρόνια...

To ururu σε επιδόσεις είναι από άλλον πλανήτη https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit#gid=36447056

Επίσης ρυθμίζει θερμοκρασία και υγρασία , όχι μόνο με αφύγρανση αλλά και με εισαγωγή νωπού αέρα.

Είναι απλά εργαλείο και το μοναδικό πραγματικά κλιματιστικό της αγοράς.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν τέθηκε τέτοιο θέμα...προφανώς και ειναι το κορυφαίο κλιματιστικό της αγοράς με ανάλογα χαρακτηριστικά. Μακάρι να μπορούσα να το έχω στο σπίτι μου!!!

Απλά το σχόλιο μου ήταν εύλογο όταν μιλάμε για κλιματιστικό με πολλαπλάσια τιμή κτίσης από τα κοινά κλιματιστικά. Εκεί απαιτείς το κάτι παραπάνω και σίγουρα θα ενοχληθείς αν ακούγεται σαν τα κοινά κλιματιστικά ή περισσότερο. 

( Βέβαια στοιχηματίζω ότι αν το είχα και με τα δικά μου κριτήρια δεν θα το άκουγα καν...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...