Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το 43 που δείχνει το θερμόμετρο με τι ζήτηση είναι και τι ταχύτητα ανεμιστηρα ?

Έχει 3 ταχύτητες είναι στο δυο και θερμοκρασια 25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα

- Ποσό που διαθέτουμε: ~ 850€
- Νέα αγορά
- Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
- Χρήση κλιματιστικού: ψύξη+θέρμανση
- Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
- Χώρος: 8,5 τ.μ. ενιαίος, Δώμα
- Ύψος: 2,7 μέτρα
- Τοποθεσία: Δυτική Αττική
- Επιθυμητά χαρακτηριστικά: ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, Απαραίτητα: αθόρυβο
- Μόνωση στους τοίχους: Καμία
- Κουφώματα: Αλουμινίου με Διπλά ενεργειακά τζάμια
- Οροφή: Πάνελ 4άρι, από μέσα πετροβάμβακας 5 cm και γυψοσανίδα
- Βόρεια και ανατολική πλευρά: εκτεθειμένη
- Νότια και δυτική πλευρά: επαφή με αποθήκη

2712.08 Watt
2332.39 KCal/h
271.21 Watt/m2
233.24 KCal/h/m2
για 21 ˚C

Ο χώρος χρησιμοποιείται ως γραφείο. (τι γραφείο, σαν περίπτερο είναι, αλλά ό,τι έχει κανείς)

Θα ήθελα να με κατευθύνετε προς μερικά αξιόπιστα μοντέλα κλιματιστικών.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, so-was-Red είπε

Καλησπέρα

- Ποσό που διαθέτουμε: ~ 850€
- Νέα αγορά
- Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
- Χρήση κλιματιστικού: ψύξη+θέρμανση
- Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
- Χώρος: 8,5 τ.μ. ενιαίος, Δώμα
- Ύψος: 2,7 μέτρα
- Τοποθεσία: Δυτική Αττική
- Επιθυμητά χαρακτηριστικά: ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, Απαραίτητα: αθόρυβο
- Μόνωση στους τοίχους: Καμία
- Κουφώματα: Αλουμινίου με Διπλά ενεργειακά τζάμια
- Οροφή: Πάνελ 4άρι, από μέσα πετροβάμβακας 5 cm και γυψοσανίδα
- Βόρεια και ανατολική πλευρά: εκτεθειμένη
- Νότια και δυτική πλευρά: επαφή με αποθήκη

2712.08 Watt
2332.39 KCal/h
271.21 Watt/m2
233.24 KCal/h/m2
για 21 ˚C

Ο χώρος χρησιμοποιείται ως γραφείο. (τι γραφείο, σαν περίπτερο είναι, αλλά ό,τι έχει κανείς)

Θα ήθελα να με κατευθύνετε προς μερικά αξιόπιστα μοντέλα κλιματιστικών.

Ευχαριστώ πολύ.

 

https://www.skroutz.gr/s/32636978/Daikin-FTXC20C-RXC20C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html η κάποιο φορητό κλιματιστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2022 στις 3:22 ΜΜ, Lofarek είπε

Και 16 να το βαλεις 18 σου παει σιγουρα για πλακα δεν θελω να αναφερω καταναλωσεις γι αυτην την ρυθμιση γιατι δεν θα γινω πιστευτος. Οποτε μετα απο 1,5 χρονο χρησης perfera εχω να πω μην κολλατε στα νουμερα του χειριστηριου. Τρια πραγματα κοιταξτε και βρητε την χρυση τομη αναμεσα τους. Θερμοτητα χωρου, καταναλωση , αισθηση θερμοκρασιας και ανεσης που εσεις αισθανεστε

Λοφαρεκ, εσυ με το περφερα, όταν δουλεύεις το swing με κίνηση είτε οριζόντιων περσιδων δεξιά αριστερά εσωτερικα είτε πάνω κάτω των εξωτερικών, ακούς ένα μικρό θόρυβο σαν μοτέρ οταν το χεις στο αθορυβο το μηχάνημα αντε και πρώτη σκάλα? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

Γιατί του προτείνεις κλιματιστικό 7000 btu όταν οι απωλειες ξεπερνάνε τα 9000 btu ?

για το φορητό που λες ούτε κουβέντα 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Θοδωρής005 είπε

Έχει 3 ταχύτητες είναι στο δυο και θερμοκρασια 25

Απάντησε λιγάκι την εξής ερώτηση στον εαυτό σου , όχι σε εμάς:

Ζεσταίνει το κλιματιστικό τον χώρο μου στη θερμοκρασία που του ζήτησα;

Αν η απάντηση είναι ναι, τέλος. Ας βγάζει και παγάκια ή πεταλούδες. Δεν σε ενδιαφέρει.

Αν η απάντηση είναι όχι πάμε παρακάτω.

Μήπως ο χώρος είναι σουρωτήρι και βάζω 27 ; Αν η απάντηση είναι ναι, τότε κάνω λάθος. Έπρεπε να πάρω 30.000btus μηχάνημα, όχι 18.000.

Έχω χώρο με απώλειες που ένα 18αρι θα έπαιζε μπαλιτσα και δεν μπορεί να τον διατηρήσει στους 22-23; Φωνάζω ψυκτικό.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

53 λεπτά πριν, so-was-Red είπε

Καλησπέρα

- Ποσό που διαθέτουμε: ~ 850€
- Νέα αγορά
- Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
- Χρήση κλιματιστικού: ψύξη+θέρμανση
- Συχνότητα χρήσης: αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
- Χώρος: 8,5 τ.μ. ενιαίος, Δώμα
- Ύψος: 2,7 μέτρα
- Τοποθεσία: Δυτική Αττική
- Επιθυμητά χαρακτηριστικά: ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, Απαραίτητα: αθόρυβο
- Μόνωση στους τοίχους: Καμία
- Κουφώματα: Αλουμινίου με Διπλά ενεργειακά τζάμια
- Οροφή: Πάνελ 4άρι, από μέσα πετροβάμβακας 5 cm και γυψοσανίδα
- Βόρεια και ανατολική πλευρά: εκτεθειμένη
- Νότια και δυτική πλευρά: επαφή με αποθήκη

2712.08 Watt
2332.39 KCal/h
271.21 Watt/m2
233.24 KCal/h/m2
για 21 ˚C

Ο χώρος χρησιμοποιείται ως γραφείο. (τι γραφείο, σαν περίπτερο είναι, αλλά ό,τι έχει κανείς)

Θα ήθελα να με κατευθύνετε προς μερικά αξιόπιστα μοντέλα κλιματιστικών.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Θα το ήθελα πιο κάτω σε τιμή, το έχουμε δει τουλάχιστον 400€ με εγκατάσταση, αλλά αν βιάζεσαι , ορίστε:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

 

6 ώρες πριν, Vaguras είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Είχα γράψει ένα θέμα πριν μερικές ημέρες, αλλά λόγω τρεχάματος με θέματα υγείας και νοσοκομείων δεν το παρακολούθησα, ούτε απάντησα στις προτάσεις ερωτήσεις σας.

Επανέρχομαι λοιπόν τώρα που ηρέμησα λίγο, με το θέμα μου. 

Έχω ένα υπνοδωμάτιο 16τμ όπου υπάρχει ένα 9αρι Gree από το 2014, το οποίο δεν αποδίδει και πολύ καλά στη ζέστη (ίσως φταίει και ότι δεν το έχω κάνει service τα τελευταία 4 χρόνια). Όταν λέω δεν αποδίδει, εννοώ στα μεγάλα κρύα, όταν δηλαδή έχει έξω  από 5-7 βαθμούς και εγώ ζητάω 20-21 στο χώρο όπου έχει αρχική ας πούμε 14. Μπορεί να πιάσει θερμοκρασία αλλά γενικά μετά δεν μπαίνει σε λογική inverter (δηλαδή να χαμηλώσει την ισχύ του και να διατηρεί θερμοκρασία). Αντί αυτού πιάνει θερμοκρασία και μάλιστα 2 βαθμούς πάνω απο το setting, (το διαβαζω στο ενσωματωμένο αισθητήρα, αλλά και απο εξωτερικό θερμόμετρο που έχω στο χώρο), δηλαδή έχω ρυθμίσει 21 φτάνει 23 όπου κοβει εντελώς και ξαναξεκινά όταν στο χώρο η θερμοκρασία φτάσει τους 18. Συνεπεια αυτού είναι το βράδυ να ανοιγοκλείνει αρκετές φορές. Σκέφτηκα ότι δεν αντέχει τα μεγάλα κρύα και ίσως να πρέπει να αλλαχτεί με ένα 12αρι. Λέω λοιπόν να το βάλω αυτό στην κουζίνα που είναι μικρότερος χώρος (12τμ) και να πάρω ένα πιο σύγχρονο.

Βασικές προυποθέσεις: να είναι οσο το δυνατόν αθόρυβο, να έχει ιονιστή αν γίνεται (το λέω απο την εμπειρία μου με άλλο gree κονσόλα που έχω στο σαλόνι απο το 2014 και αυτό και η ατμόσφαιρα είναι πιο καθαρή, το νιώθεις), να μην τρίζουν τα πλαστικά όσο το δυνατόν. Η αλήθεια είναι ότι και στο 9αρι τώρα τα πλαστικά δεν τριζουν τόσο, αλλά ακουγέται η εξωτερική μονάδα πολύ, ειδικά όταν δουλέυει σε μεσαία ή χαμηλή ταχύτητα. Δεν το έκανε αυτό εξ αρχής (τα 2-3 πρώτα χρόνια). Λέτε να είναι θέμα βάσης εξωτερικής μονάδας που συντονίζει ή απλά θέλει καθαρισμό,service, λιπανση;)

Παραθέτω τις απώλειες των δύο χώρων:

Υπνοδωμάτιο έχει ήδη ένα 9000 BTU Gree GRS 101- ei από το 2014:

3326.40 Watt

2860.70KCal/h

207.90Watt/m2

178.79KCal/h/m2

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21
Έτος Kατασκευής:1955
Εμβαδό Κατοικίας:16 m2
Ύψος Ορόφου:3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:Καμία Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Mη θερμαινόμενο χώρο
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Έδαφος
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2
Παράθυρα:1
Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

 

Κουζίνα λέω να βάλω το παλιό Gree από το παραπάνω υπνοδωμάτιο.

Θερμικές Απώλειες

2151.93 Watt

1850.66 KCal/h

179.33 Watt/m2

154.22 KCal/h/m2

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:21
Έτος Kατασκευής:1955
Εμβαδό Κατοικίας:12 m2
Ύψος Ορόφου:3 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:Καμία Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Mη θερμαινόμενο χώρο
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με:Έδαφος
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:2
Παράθυρα:1
Τύπος Κουφωμάτων:Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Το budget μου για ένα 12αρι inverter (αν θέλω τελικά τέτοιο με βάση τις απώλειες που έχω) είναι στα 600 €, και μπορώ να ανέβω λίγο παραπάνω μέχρι τα 700 μέγιστο αν πρόκειται για πολύ καλή περίπτωση.

Κοιτώντας στο δικτυο μου φαίνονται ενδιαφέροντα  κάποια μοντέλα της mitsubishi:

https://www.skroutz.gr/s/3124557/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HJ35VA-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html   500€

https://www.skroutz.gr/s/18979343/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR35VF-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html  526€

https://www.skroutz.gr/s/19445859/Mitsubishi-DXK-DXC-12Z6-W-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html  579 €

https://www.skroutz.gr/s/30969356/Mitsubishi-MSZ-MUZ-BT35VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html  693 €

 

Τι λέτε για τα παραπάνω μοντέλα;  Έχετε να αντιπροτείνετε κάτι άλλο; Δεν έχω κολλημα με μάρκες,

είμαι ευχριστημένος με τα gree (Και ας ζορίζεται το 9αρι) ,ειδικά η 12αρα κονσόλα στο σαλόνι των 32 τμ. είναι άψογη.

Έχω ακούσει καλά λόγια και για τα inventor και τα toshiba. Για τα DAIKIN τα θεωρώ υπερτιμημένα και πρέπει να χώσεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για να παρεις καλό μηχάνημα, κάτι που δεν με παίρνει...

Συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά δεν είμαι ειδικός, και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη γνώμη σας!!!!

Θα έβαζα δύο τέτοια :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198903-toshiba-shorai-premium-10j2avrg-e-b10j2kvrg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos1980 είπε

Λοφαρεκ, εσυ με το περφερα, όταν δουλεύεις το swing με κίνηση είτε οριζόντιων περσιδων δεξιά αριστερά εσωτερικα είτε πάνω κάτω των εξωτερικών, ακούς ένα μικρό θόρυβο σαν μοτέρ οταν το χεις στο αθορυβο το μηχάνημα αντε και πρώτη σκάλα? Ευχαριστώ 

Δεν βαζω swing το εχω μονιμα σε μια θεση . Οσο αφορα την επιλογη εντασης ανεμιστηρα μετα απο trials and adjustments  για την εξυπηρετηση του δικου μου χωρου το εχω στη δευτερη μονιμως. Ο θορυβος προσωπικα εμενα δεν με ενοχλει σε αυτην την ταχυτητα. Ειναι θεμα προσωπικης ακουστικης και θερμικης ανεσης ενος εκαστου τι επιλεγει ως ρυθμισεις...🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Απάντησε λιγάκι την εξής ερώτηση στον εαυτό σου , όχι σε εμάς:

Ζεσταίνει το κλιματιστικό τον χώρο μου στη θερμοκρασία που του ζήτησα;

Αν η απάντηση είναι ναι, τέλος. Ας βγάζει και παγάκια ή πεταλούδες. Δεν σε ενδιαφέρει.

Αν η απάντηση είναι όχι πάμε παρακάτω.

Μήπως ο χώρος είναι σουρωτήρι και βάζω 27 ; Αν η απάντηση είναι ναι, τότε κάνω λάθος. Έπρεπε να πάρω 30.000btus μηχάνημα, όχι 18.000.

Έχω χώρο με απώλειες που ένα 18αρι θα έπαιζε μπαλιτσα και δεν μπορεί να τον διατηρήσει στους 22-23; Φωνάζω ψυκτικό.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Θα το ήθελα πιο κάτω σε τιμή, το έχουμε δει τουλάχιστον 400€ με εγκατάσταση, αλλά αν βιάζεσαι , ορίστε:

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

 

Θα έβαζα δύο τέτοια :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198903-toshiba-shorai-premium-10j2avrg-e-b10j2kvrg

 

Εννοείς δύο shorai , ένα για κάθε χώρο και καταργώντας το 9αρι gree; Φαίνεται πολύ καλό όντως. Αν το παραγγείλω από Κωτσόβολο με τη δωρεάν οπως λέει εγκατάσταση, τι πρέπει να προσέξω; Γενικά τα συνεργεία του Κωτσόβολου είναι αξιόπιστα ή να ψάξω για άλλο τεχνικό ξεχωριστά; Ίσως αυτόν που θα φέρω για το service των δύο παλιών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Vaguras είπε

Εννοείς δύο shorai , ένα για κάθε χώρο και καταργώντας το 9αρι gree; Φαίνεται πολύ καλό όντως. Αν το παραγγείλω από Κωτσόβολο με τη δωρεάν οπως λέει εγκατάσταση, τι πρέπει να προσέξω; Γενικά τα συνεργεία του Κωτσόβολου είναι αξιόπιστα ή να ψάξω για άλλο τεχνικό ξεχωριστά; Ίσως αυτόν που θα φέρω για το service των δύο παλιών;

Στη δωρεάν εγκατάσταση θα έρθει το όποιο συνεργείο συνεργάζεται με τον Κωτσο και εξυπηρετεί την περιοχή σου. Οπότε δεν ξέρουμε τι θα προκύψει. Μπορεί να είναι τύπου ξεπετες ή επειδή η περίοδος είναι σχετικά χαλαρή να είναι τυπικοί.

Σε κάθε περίπτωση είμαστε υποψιασμένοι και επιφυλακτικοί , ρίχνουμε μια ματιά στις οδηγίες του κατασκευαστή ( το sticky ίσως βοηθήσει εδώ) και απαιτούμε την τήρηση αυτών κυρίως αποστάσεις, κενό με αντλία και μήκος σωληνώσεων πάνω απ'το ελάχιστο ( 2μ για Toshiba).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Δεν βαζω swing το εχω μονιμα σε μια θεση . Οσο αφορα την επιλογη εντασης ανεμιστηρα μετα απο trials and adjustments  για την εξυπηρετηση του δικου μου χωρου το εχω στη δευτερη μονιμως. Ο θορυβος προσωπικα εμενα δεν με ενοχλει σε αυτην την ταχυτητα. Ειναι θεμα προσωπικης ακουστικης και θερμικης ανεσης ενος εκαστου τι επιλεγει ως ρυθμισεις...🙂

Σιγουρα θέμα προτίμησης, αν μπορείς κ δν σου είναι κοπος, δοκίμασε στο αθορυβο  και με ενεργοποιημενο swing να μου πεις αν ακούς κατι κατα την κίνηση περσίδων πτερυγίων.Ίσως το μοτέρ η κάποιο γραναζι προκαλεί αυτόν τν ήχο. Εγώ σε ησυχία στο δωμάτιο το ακούω στο αθορυβο κανονικά μέχρι κ την 1η ταχυτητα, στην 2η  ίσα που το ακούω, πιο πάνω υπερκαλυπτεται απ τον ήχο του αέρα, perfera εχω ftxm.. Σε toshiba daisekai δν άκουγα ανάλογο ήχο στο swing. Κατά τα άλλα καλό μηχανημα

Μόλις τώρα, nikos1980 είπε

Σιγουρα θέμα προτίμησης, αν μπορείς κ δν σου είναι κοπος, δοκίμασε στο αθορυβο  και με ενεργοποιημενο swing να μου πεις αν ακούς κατι κατα την κίνηση περσίδων- πτερυγίων.Ίσως το μοτέρ η κάποιο γραναζι προκαλεί αυτόν τν ήχο. Εγώ σε ησυχία στο δωμάτιο το ακούω στο αθορυβο κανονικά μέχρι κ την 1η ταχυτητα, στην 2η  ίσα που το ακούω, πιο πάνω υπερκαλυπτεται απ τον ήχο του αέρα, perfera εχω ftxm.. Σε toshiba daisekai δν άκουγα ανάλογο ήχο στο swing. Κατά τα άλλα καλό μηχανημα

Ναι δν λέω για ήχο ανεμιστήρα, φυσιολογικό να τον ακούς. Εκεί παίζω και εγώ 1η-2η ταχύτητα. Ρωτάω καθαρά για ήχο στο swing  σε οριζόντια εσωτερική η κατακόρυφη ροή κατεύθυνσης αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Γιατί του προτείνεις κλιματιστικό 7000 btu όταν οι απωλειες ξεπερνάνε τα 9000 btu ?

για το φορητό που λες ούτε κουβέντα 

Επειδή είναι λίγα τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

Επειδή είναι λίγα τμ

Δεν έχουν σχέση τα τετραγωνικά , κλιματιστικό βαζεις βάσει των απωλειών που  έχει ο χώρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

Επειδή είναι λίγα τμ

Τα φορητά είναι θορυβώδη και έχουν τραγικούς βαθμούς απόδοσης.

Εννοείται ότι από το ολότελα καλή και η παναγιωταινα, αλλά χίλιες φορές ένα απλό σπλιτακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...