Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί κάπως. 

Το ποσο ζεστός είναι ο αέρας δεν εξαρτάται από την ταχύτητα του αέρα αλλά από την θερμοκρασία που θες να έχεις στο χωρο σε σχέση με άλλους παράγοντες. 

Αν βαλεις το μηχάνημα στους 30 και έξω έχει 0 βαθμούς και είσαι σε σπίτι με μονώσεις του 1940 τότε θα σου βγάζει συνεχώς καυτό αέρα και η κατανάλωση σου θα είναι στα ύψη γιατί θα δουλεύει με τέρμα γκάζι προσπαθώντας να καταφέρει κάτι ανέφικτο. 

Αν είσαι σε ένα χώρο με μια μέτρια μόνωση και το βάλεις στο 22 θα βγάλει στην αρχή καυτό αέρα και στη συνέχεια όσο πλησιάζει στη θερμοκρασία που του έχεις πει (στους 22 δηλαδή) θα μειώνει την κατανάλωση του οπότε και ο αέρας που θα βγαίνει θα είναι λιγότερο ζεστός. Αν το 22 δεν σε ικανοποιεί βάλε μεγαλύτερη θερμοκρασία τοτε ο αέρας για κάποια ώρα θα γίνει πιο ζεστός μέχρι να αρχίσει ξανά ο κύκλος που έγινε πριν.

Αυτή είναι η λειτουργία των σύγχρονων ινβερτερ (σε πολύ γενικές γραμμές) όπως σου εξήγησαν και άλλοι συμφορουμιτες πιο πριν. 

Βάλε μια θερμοκρασία που θες και άσε το μηχάνημα να παίξει μπαλιτσα. Μην κοιτάς τη θερμοκρασία του αέρα, κοίτα το θερμόμετρο και το αν εσύ νιώθεις άνετα στο χώρο.

Θα ρωτησω τον τεχνικο γιατί το Ξαναλέω ο αέρας δεν είναι ζεστός είναι χλιαρος ακόμα και στους 30 και η θερμοκρασία που βγάζει όταν το έχω στους 30 έτσι είναι και

 

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με το σπίτι στους 21, το asyg24klca βγάζει 50C αέρα αν το βάλω στους 30 ζήτηση και καίει πάνω από 2500W

 Πως θα μετρήσω θερμοκρασία που βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με το σπίτι στους 21, το asyg24klca βγάζει 50C αέρα αν το βάλω στους 30 ζήτηση και καίει πάνω από 2500W.

ναι, αλλά πόση θα είναι η θερμκρασία αέρα με ζήτηση στους 30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

ναι, αλλά πόση θα είναι η θερμκρασία αέρα με ζήτηση στους 30?

Εξόδου από περσίδες; 50 για το δικό μου 24αρι. Φαντάζομαι ένα τσικ λιγότερο θα παίζει ένα 18αρι.

55 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πάει το τρολαρισμα σύννεφο 

Στο δικό σου ποστ αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξόδου από περσίδες; 50 για το δικό μου 24αρι. Φαντάζομαι ένα τσικ λιγότερο θα παίζει ένα 18αρι.

αυτό δεν το καταλαβαίνω. συνέχεια βγάζει 50c? και στους 21 και στους 30?

δηλαδή το μαξ είναι 50 και μετά πέφτει? συγνώμη αν φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, userAnon είπε

αυτό δεν το καταλαβαίνω. συνέχεια βγάζει 50c? και στους 21 και στους 30?

δηλαδή το μαξ είναι 50 και μετά πέφτει? συγνώμη αν φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά δεν γνωρίζω

Όχι δεν είπα αυτό. Αν το σπίτι έχει μέσα χαμηλή θερμοκρασία του τύπου 20-21 και το βάλω στους 30, θα βγάλει αέρα με θερμοκρασία 50 περίπου. Σε ισορροπία στους 21 και σε ευνοϊκές συνθήκες όπως σήμερα, θα δω 26-27.

Δεν ξέρουμε τι έχει κάνει ο φίλος με το Daikin, αλλά αν έχει χώρο στους 21 και δεν βγάζει καυτό αέρα με ζήτηση 30, υπάρχει θέμα.

Αν ο χώρος του έχει 25 και το βάζει 27, είναι αναμενόμενο να βγάζει χλιαρό αέρα.

17 λεπτά πριν, booogieman είπε

Αν θέλεις συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι δεν είπα αυτό. Αν το σπίτι έχει μέσα χαμηλή θερμοκρασία του τύπου 20-21 και το βάλω στους 30, θα βγάλει αέρα με θερμοκρασία 50 περίπου. Σε ισορροπία στους 21 και σε ευνοϊκές συνθήκες όπως σήμερα, θα δω 26-27.

Δεν ξέρουμε τι έχει κάνει ο φίλος με το Daikin, αλλά αν έχει χώρο στους 21 και δεν βγάζει καυτό αέρα με ζήτηση 30, υπάρχει θέμα.

Αν ο χώρος του έχει 25 και το βάζει 27, είναι αναμενόμενο να βγάζει χλιαρό αέρα.

Αν θέλεις συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Πως θα μέτρησω τι βγάζει από τις περσιδες και στους ποσους βαθμούς θα το βαλω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

Πως θα μέτρησω τι βγάζει από τις περσιδες και στους ποσους βαθμούς θα το βαλω ;

Με ένα οποιοδήποτε θερμόμετρο. Ιδανικά ψηφιακό.

Αυτό που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει πάντως είναι να θέλεις μέσα στον χώρο πχ 22 και το κλιματιστικό να τον διατηρεί εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με ένα οποιοδήποτε θερμόμετρο. Ιδανικά ψηφιακό.

Αυτό που θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει πάντως είναι να θέλεις μέσα στον χώρο πχ 22 και το κλιματιστικό να τον διατηρεί εκεί.

Τετοιο με αισθητήρα μπροστά η κανονικό;

Screenshot_2022-01-08-14-19-06-593_com.chrome.beta.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δες αυτό το βίντεο. Και εγώ σε ένα δικό μου στην επαρχία δεν είμαι ευχαριστημένος και βλέπω και κάτι ασπρίλες έξω στις σωληνώσεις. Πάω όμως ελάχιστες μέρες τον χρόνο και δεν μπορώ να βρω τεχνικό αξιόλογο. Μάλλον έλλειψή φρέον γιατί οι θερμοκρασία είναι χλιαρή. Πρέπει να μείνω κάνα μήνα εκεί για "να μαζέψω" και άλλες εκκρεμότητες που έχω. Δυστυχώς είμαι μόνος μου.

Γιατί έχω ένα άλλο που δεν είναι και inverter και μαμάει.

 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...