Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνωση ταράτσας σε συνδυασμό με κλιματιστικό. Και μετά εξωτερικά τέντες η να έχεις κλειστά τα παντζούρια. Δύσκολη περίπτωση για μικρό budget. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

η μόνωση οροφής μπορεί να γίνει και εσωτερικά με γυψοσανίδες για ποιο οικονομικά και χωρίς να χρειάζεσαι συναίνεση της πολυκατοικίας αλλά σύγουρα θα θες και υγρομόνωση. Οι τέντες είναι το τελευταίο που θες, μετά είναι η μείωση της αεροδιαπερατότητας των κουφωμάτων και μετά η μόνωση τοίχων. Άν τα κουφώματα είναι συρόμενα θες και αλλαγή των κουφωμάτων πριν την εξωτερική μόνωση των τοίχων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

Οι τέντες είναι το τελευταίο που θες, μ

Σοβαρα τώρα ? 

Σε κάποιον που σου λέει ότι το σπίτι βράζει το καλοκαίρι του λες αυτό το πράγμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Θοδωρής005 είπε

Μία χαρά τέλειο απλά το μόνο ειναι οτι το έχω βάλει στους 27 και βγαζει ζεστό αερα  αλλά όχι πολλυ ζεστό όπως τα παλια που έχω δεν ξέρω τι φταίει πρεπει να δουλέψει

Τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

Τι φταίει;

Μιας και εγώ είμαι κάτοχος νέου μηχανήματος αυτό που κατάλαβα είναι το εξής.

Τα μηχανήματα αυτά δουλεύουν στην αρχή με ζεστό αέρα κανονικά και μετά πετάνε αέρα χλιαρό για πολλές πολλές ώρες, ο αέρας αυτός αν έρχεται πάνω σε κάποιους ανθρώπους τους ενοχλεί και λένε ότι κρυώνουν.

Εγώ έβαλα περσίδες να βαρανε τέρμα κάτω. Το σπίτι είναι ζεστό και κανένας δεν ενοχλείται. Αλλά άμα βάλω να δουλέψει το swing κρυώνουν. 

Δεν αν γίνεται αυτό με το δικό σου μηχάνημα έχω το δουλεύω στους 20-22 όλη μέρα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, μετα τις αυξησεις της ΔΕΗ ψαχνομαι στα παντα ολα για θερμανση...

Θελω σε χωρο 35-40 τμ να βαλω κλιματιστικο, 18αρι ειναι πολυ μεγαλο ή οκ; Αυτο πχ ειναι καλο;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-easy-smart-ca50xs4fg-ca50xs4fw-klimatistiko-18-000-btu-h_3781542

Στο υπνοδωματιο εχω xiaomi θερμοπομπο, τον αφηνω ολο το βραδυ και ειναι τελειος για ζεστη. Απο καταναλωση ίσως ειναι στα 800-100 w οπως ταχω υπολογισει. Αξιζει να βαλω 9αρι κλιματιστικο 10ετιας που δε χρησιμοποιω αντι του θερμοπομπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, booogieman είπε

Καλημερα, μετα τις αυξησεις της ΔΕΗ ψαχνομαι στα παντα ολα για θερμανση...

Θελω σε χωρο 35-40 τμ να βαλω κλιματιστικο, 18αρι ειναι πολυ μεγαλο ή οκ; Αυτο πχ ειναι καλο;

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/hisense-easy-smart-ca50xs4fg-ca50xs4fw-klimatistiko-18-000-btu-h_3781542

Στο υπνοδωματιο εχω xiaomi θερμοπομπο, τον αφηνω ολο το βραδυ και ειναι τελειος για ζεστη. Απο καταναλωση ίσως ειναι στα 800-100 w οπως ταχω υπολογισει. Αξιζει να βαλω 9αρι κλιματιστικο 10ετιας που δε χρησιμοποιω αντι του θερμοπομπου;

Τρέξε το ερωτηματολόγιο από το στικυ να σου απαντήσουν πιο εύκολα τα παιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα χθες ένα daikin μια χαρά τέλειο απλά το μόνο ειναι οτι το έχω βάλει στους 27 και βγαζει ζεστό αερα  αλλά όχι πολλυ ζεστό όπως τα παλια που έχω δεν ξέρω τι φταίει πρεπει να δουλέψει

Τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

Έβαλα χθες ένα daikin μια χαρά τέλειο απλά το μόνο ειναι οτι το έχω βάλει στους 27 και βγαζει ζεστό αερα  αλλά όχι πολλυ ζεστό όπως τα παλια που έχω δεν ξέρω τι φταίει πρεπει να δουλέψει

Τι φταίει;

Τα παλιά είναι onoff. Δουλεύουν ή τέρμα ή καθόλου. Πχ τα πεθερικά είχαν lg 24αρι. Ήταν ή 2500W ή μηδέν. Στα 2500 καιγοσουν από τον αέρα.

Τα inventer μπορεί να πέσουν και 160-200W τα πολύ καλά 18αρια.

Το δικό μου 24αρι κατεβαίνει 200W. Βγάζει 26-27C αέρα.

Δεν φταίει τίποτα. Έτσι είναι το σωστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα παλιά είναι onoff. Δουλεύουν ή τέρμα ή καθόλου. Πχ τα πεθερικά είχαν lg 24αρι. Ήταν ή 2500W ή μηδέν. Στα 2500 καιγοσουν από τον αέρα.

Τα inventer μπορεί να πέσουν και 160-200W τα πολύ καλά 18αρια.

Το δικό μου 24αρι κατεβαίνει 200W. Βγάζει 26-27C αέρα.

Δεν φταίει τίποτα. Έτσι είναι το σωστό.

Ο αέρας είναι χλιαρος όχι ζεστό ς

Δεν έχει φρέον καινούργιο;

Επεξ/σία από Θοδωρής005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Θοδωρής005 είπε

Ο αέρας είναι χλιαρος όχι ζεστό ς

Δεν έχει φρέον καινούργιο;

Τι θερμοκρασια εχει πιασει ο χωρος σου? αν ειναι κοντα στην απαιτουμενη λογικα εχει κόψει το μοτερ και δινει χλιαρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...