Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως και εγώ σε καινούριο μονωμένο κτίριο δύσκολα βλέπω κάτω από 65% υγρασία με τα κλιματιστικά σε ζήτηση 21 στο σαλόνι και 20 στις κρεβατοκάμαρες.  Συνήθως ειναι κοντά στο 70%. Δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί το επόμενο έτος αλλά δεν ειναι τόσο ενοχλητικό όπως άλλωστε σημειώνει και ο liakjim στην περίπτωση του. Πιστεύω πάντως ότι σε κάθε περίπτωση ένας αφυγραντήρας θα βελτίωνε την κατάσταση αρκετά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Πάντως και εγώ σε καινούριο μονωμένο κτίριο δύσκολα βλέπω κάτω από 65% υγρασία με τα κλιματιστικά σε ζήτηση 21 στο σαλόνι και 20 στις κρεβατοκάμαρες.  Συνήθως ειναι κοντά στο 70%. Δεν ξέρω αν θα βελτιωθεί το επόμενο έτος αλλά δεν ειναι τόσο ενοχλητικό όπως άλλωστε σημειώνει και ο liakjim στην περίπτωση του. Πιστεύω πάντως ότι σε κάθε περίπτωση ένας αφυγραντήρας θα βελτίωνε την κατάσταση αρκετά. 

 

Νομίζω ότι όντως χρειάζεσαι αφυγραντήρα. Εγώ έχω 2 για τις 2 κρεβατοκάμαρες που είναι βορινά δωμάτια και υποφέρουν. Είμαστε off topic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω αν θα επηρεάσει την αγορά η εξαγορά της Δημητρίου από τον όμιλο Quest. H Δημητρίου εμπορεύεται το σήμα Toyotomi. Ας το έχουμε υπόψη όμως   https://tinyurl.com/capital7-1-22

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(πράγματι είμαστε off topic..   ). Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα πάρω και εγώ  αν και του χρόνου τα πράγματα ειναι ίδια με φέτος.

Όλα τα νέα σπίτια που δεν έχουν κατοικηθεί έχουν περισσότερη υγρασία το πρώτο έτος χρήσης  γι' αυτό και είθισται να δουλεύουν περισσότερο την θέρμανση για να..."ζεσταθούν τα ντουβάρια" που έλεγαν απλοϊκά οι παλαιότεροι .  Του χρόνου λοιπόν θα ξέρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Νομίζω ότι όντως χρειάζεσαι αφυγραντήρα. Εγώ έχω 2 για τις 2 κρεβατοκάμαρες που είναι βορινά δωμάτια και υποφέρουν. Είμαστε off topic.

Εντάξει, είμαστε off topic αλλά όχι και πολύ γιατί και αυτές οι πληροφορίες χρήσιμες είναι για την απόδοση των μηχανημάτων κλπ. Και εγώ σε νεόδμητο βλέπω υγρασία μέσα στο σπίτι την ημέρα το πολύ 64-65 και το βράδυ στις κρεβατοκάμαρες πάει 70 (είμαστε με κλειστές πόρτες - χνώτα κλπ) Το πρωί μόλις αερίσω πέφτει συνήθως στους 53-55.

Στις κρεβατοκάμαρες που λες έχεις τους αφυγραντήρες μόνιμα? Πως τους λειτουργείς? Γιατί αν είναι να είναι ανοιχτά συνέχεια τα κλιματιστικά και οι αφυγραντήρες θα υπάρχει αρκετός θόρυβος. (?)

 

@adok13 και για όποιον έχει Home Assistant

έχει φτιάξει ο @liakjim έναν σένσορα ώστε να γνωρίζει πότε μπορείς να αερίσεις χωρίς να γεμίσει το σπίτι υγρασία. είναι τσεκαρισμένο και δουλεύει πολύ καλά.

περισσότερα εδώ

 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, userAnon είπε

 

Στις κρεβατοκάμαρες που λες έχεις τους αφυγραντήρες μόνιμα? Πως τους λειτουργείς? Γιατί αν είναι να είναι ανοιχτά συνέχεια τα κλιματιστικά και οι αφυγραντήρες θα υπάρχει αρκετός θόρυβος. (?)

 

Spoiler

Η μία κρεβατοκάμαρα είναι το παιδικό δωμάτιο. Εκεί παίζει μόνιμα ανοιχτός στο αυτόματο και 55% στόχο. Του έχω φτιάξει αυτοματισμό με ένα rm mini 4  και το βράδυ μπαίνει αυτόματα σε sleep mode όπου το παιδί δεν καταλαβαίνει κάτι. Στη δική μας κρεβατοκάμαρα δουλεύει επίσης συνέχεια στο αυτόματο και 55%. Στον ύπνο όμως τον κλείνουμε. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι να πω, μάλλον έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Τώρα σου μιλάω με φανελάκι, 20.8C (με 21 ζήτηση) και 71% υγρασία.

Ίσως βοηθήσει και ένας αφυγραντήρας εφόσον όντως έχεις θέμα με υγρασία.

 

2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Ο αφυγραντήρας θα σου βελτιώσει την αίσθηση ζεστασιάς στο σπίτι. Δηλαδή με την ίδια θερμοκρασία θα νιώθεις κάπως πιο ζεστά. Βέβαια θα έχεις επιπλέον κατανάλωση και θόρυβο.

Εγώ έχω έναν και τον λειτουργώ όταν έξω έχει πάνω από 80% υγρασία ή όταν λόγω κακού καιρού δεν μπορεί να γίνει για πολλή ώρα αερισμός του χώρου. 

Αργησε αλλά άξιζε μπράβο daikin

IMG_20220107_121904.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Θοδωρής005 είπε

 

Αργησε αλλά άξιζε μπράβο daikin

IMG_20220107_121904.jpg

Καλοδουλευτο! Περιμένουμε εντυπώσεις!

 

3 ώρες πριν, makevius είπε

Παίδες υπάρχει κάποιο toshiba που να έχει λειτουργία follow me ??

Όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι

ok .. Στον χώρο μου 50 τμ, μου έβγαλε το πρόγραμμα 11000 btu, αν θελω να βάλω  ένα toshiba 16000, που δε εχει την δυνατότητα του follow, μπορεί να ανοιγοκλείνει συνέχεια-συχνά ή μπορεί το μηχάνημα να κατεβαίνει τόσο χαμηλά σε watt που δεν το χρειάζεται ουσιαστικα΄?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, makevius είπε

ok .. Στον χώρο μου 50 τμ, μου έβγαλε το πρόγραμμα 11000 btu, αν θελω να βάλω  ένα toshiba 16000, που δε εχει την δυνατότητα του follow, μπορεί να ανοιγοκλείνει συνέχεια-συχνά ή μπορεί το μηχάνημα να κατεβαίνει τόσο χαμηλά σε watt που δεν το χρειάζεται ουσιαστικα΄?

Δεν γίνεται να μην κλείνει ποτέ, κάποιες φορές θα ανοιγοκλείνει.

Με τις απώλειες σου δεν θα σκεφτόμουν για το 16αρι, αλλά το 13αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορισμένα μοντέλα της Toshiba υπάρχει επίσης εκείνη την λειτουργία ECO, την οποία είδα να περιγράφεται στα αγγλικά ως εξής:

The ECO mode achieves even greater energy savings of 25% to 75% as the unit adapts its function to the needs of your space. This way, the unit only consumes the energy that is really needed.

Κάτι που μου θυμίζει μια παρόμοια περιγραφόμενη λειτουργία ορισμένων συσκευών Midea.

Ίσως με αυτόν τον τρόπο να λειτουργήσει περισσότερο κάνοντας συντήρηση.

Τα παιδιά που έχουν Toshiba με αυτή τη δυνατότητα ίσως μας πουν περισσότερα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν γίνεται να μην κλείνει ποτέ, κάποιες φορές θα ανοιγοκλείνει.

Με τις απώλειες σου δεν θα σκεφτόμουν για το 16αρι, αλλά το 13αρι.

Μία χαρά τέλειο απλά το μόνο ειναι οτι το έχω βάλει στους 27 και βγαζει ζεστό αερα  αλλά όχι πολλυ ζεστό όπως τα παλια που έχω δεν ξέρω τι φταίει πρεπει να δουλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. έχω το εξής πρόβλημα και είμαι εντελώς άσχετος με τα κλιματιστικά. Έχω ένα σπίτι 45 τετραγωνικών(χωρίς τα μπαλκόνια), 8ος όροφος χωρίς κανέναν δεξία-αριστέρα-πάνω, χωρίς πόρτες(πέραν του μπάνιου) και με παλιούτσικα κουφώματα συρόμενα. Η κατάθλιψη η ίδια εν ολίγοις. Το καλοκαίρι αλήθεια δε γίνεται να μένεις το σπίτι. Ο φούρνος ο ίδιος είναι και λίγα λέω. Δε φαντάζεστε για τι ζέστη μιλάμε. Οπότε τώρα που είμαι καλύτερα οικονομικά σκέφτομαι να βάλω κλιματιστικό. Τι θα προτείνατε για μάξιμουμ 600 ευρώ; Και αξίζει ή δε θα κάνει δουλειά και καλύτερα να το κάψω το παλιόσπιτο; Εγώ σκεφτόμουν να βάλω έναν ανεμιστήρα οροφής στην κρεβατοκάμαρα και ένα κλιματιστικό στο σαλόνι που να κοιτάει προς την πόρτα της κρεβατοκάμαρας(εννοώ την καμάρα... γιατί πόρτες είπαμε δεν έχω)/του υπόλοιπου σπιτιού. 

Επεξ/σία από RVD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...