Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/1/2022 στις 1:40 ΜΜ, ma3stros είπε

@spyros.s Το εχω κανει αυτο με το κινητο. Αλλα το προβλημα δεν το εντοπιζω τοσο στην ενταση του θορυβου αλλα κυριως στον ηχο π βγαζει γιαυτο αν σ ειναι ευκολο να βαλεις για λιγο στο επιπεδο 5 την ενταση του ΦΑΝ να δεις πως ακουγεται και απο αποσταση ομως οχι μονο μπροστα στο AC

Δεν έχω πρόβλημα, μόνο να μην το ξεχάσω διότι γράφω από την δουλειά.  'Άρα μου ζητάς να το βάλω στην μέγιστη ένταση και να το ακούσω από μακριά διότι ακούς κάποιον περίεργο παραγόμενο ήχο...Νομίζω πάντως ότι ειναι υποκειμενικό πράγμα ο θόρυβος και θα το κάνω και στα 9αρια daikin που έχω για σύγκριση. Το κακό με τετοια πράγματα ειναι ότι με βάζεις στην πρίζα να αναζητήσω ...κουσούρια που δεν έχω διαγνώσει από μόνος μου. Αν έχεις δίκιο μετά θα με ενοχλούν και μένα!😀

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

56 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Δεν έχω πρόβλημα, μόνο να μην το ξεχάσω διότι γράφω από την δουλειά.  'Άρα μου ζητάς να το βάλω στην μέγιστη ένταση και να το ακούσω από μακριά διότι ακούς κάποιον περίεργο παραγόμενο ήχο...Νομίζω πάντως ότι ειναι υποκειμενικό πράγμα ο θόρυβος και θα το κάνω και στα 9αρια daikin που έχω για σύγκριση. Το κακό με τετοια πράγματα ειναι ότι με βάζεις στην πρίζα να αναζητήσω ...κουσούρια που δεν έχω διαγνώσει από μόνος μου. Αν έχεις δίκιο μετά θα με ενοχλούν και μένα!😀

Χαχααχ ελπιζω πως δεν θα διαπιστωσεις κατι!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

 Αν είναι για ψύξη ναι ανεξαρτήτως μεγέθους.

Αν είναι για θέρμανση για μικρούς χώρους έως 3500W απώλειες ναι.

Αλλιώς μάλλον όχι.

Για μεγάλους χώρους και θέρμανση κοιτάμε Haier.

Ήρθε το daikin  θα το βάλω την παρασκευη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...εκανα την δοκιμή που μου ζητήθηκε με το haori και εκανα το ίδιο και με τα daikin.

Προσωπικά πιστεύω ότι τα daikin είναι πιο ήσυχα στην λειτουργία τους συνολικά αλλά ακόμα και στο τέρμα το haori δεν είναι ιδιαίτερα θορυβώδες.  Δεν γνωρίζω πως κάνει το δικό σου συγκριτικά όμως εμένα δεν με ενοχλεί.   Από την άλλη βέβαια εγώ τα όλα δουλεύω στο auto και υπάρχουν φορές που όταν κάνει συντηρηση δεν το καταλαβαίνω καν οτι λειτουργει. Τι να σου γράψω παραπάνω τώρα...ελπίζω να βοήθησα!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση για τα πιο παλιά μηχανήματα..

Εχω ένα LG που κοντεύει 10ετια και είναι το παρακάτω αν δεν κάνω μεγάλο λάθος:

https://www.lg.com/gr/klimatistika/lg-CA18AWR-inverter-ac
 

Βλεπω πως στους δείκτες seer και scop έχει 3.47 και 3.8
Εντωμεταξύ για τα δικά μας δεδομενα για εμένα και τη γυναίκα μου, πλέον με αυτά που διάβασα και που μου είπατε για 24ωρη λειτουργία, είμαστε πολύ ικανοποιημένοι. Το έχω σε παλιό σπίτι και με παλιά κουφώματα, και τελευταία το έχω όλη μέρα με ζητούμενη θερμοκρασία στους 20 βαθμούς, και βλέπω σε ένα θερμόμετρο που έχω σπίτι 20,8. Καμιά φορά όταν κρυώνει ο καιρός (Θεσσαλονίκη τελευταία πιάνει μέσα στην ημέρα 15 βαθμούς) τότε το βάζουμε όταν ξυπνάμε στους 21 βαθμούς ζητούμενη και είμαστε πάλι πολύ ικανοποιημένοι.

btw επειδή δεν έχω πρίζες ή Shelly κτλ, έχω πάρει μετρήσεις από το ρολοι κάτω όταν λείπω και είναι όλα τα αλλά κλειστά, και βγάζω μέσο όρο 220-300 watt μέσο όρο κατανάλωση ανά ώρα!

Αξιζει λέτε επένδυση σε πιο καινούργια μηχανήματα ή δεν υπάρχει λόγος με τι να υπάρξει κάποια σοβαρή ζημιά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, yazidis είπε

Παιδιά μια ερώτηση για τα πιο παλιά μηχανήματα..

Εχω ένα LG που κοντεύει 10ετια και είναι το παρακάτω αν δεν κάνω μεγάλο λάθος:

https://www.lg.com/gr/klimatistika/lg-CA18AWR-inverter-ac
 

Βλεπω πως στους δείκτες seer και scop έχει 3.47 και 3.8
Εντωμεταξύ για τα δικά μας δεδομενα για εμένα και τη γυναίκα μου, πλέον με αυτά που διάβασα και που μου είπατε για 24ωρη λειτουργία, είμαστε πολύ ικανοποιημένοι. Το έχω σε παλιό σπίτι και με παλιά κουφώματα, και τελευταία το έχω όλη μέρα με ζητούμενη θερμοκρασία στους 20 βαθμούς, και βλέπω σε ένα θερμόμετρο που έχω σπίτι 20,8. Καμιά φορά όταν κρυώνει ο καιρός (Θεσσαλονίκη τελευταία πιάνει μέσα στην ημέρα 15 βαθμούς) τότε το βάζουμε όταν ξυπνάμε στους 21 βαθμούς ζητούμενη και είμαστε πάλι πολύ ικανοποιημένοι.

btw επειδή δεν έχω πρίζες ή Shelly κτλ, έχω πάρει μετρήσεις από το ρολοι κάτω όταν λείπω και είναι όλα τα αλλά κλειστά, και βγάζω μέσο όρο 220-300 watt μέσο όρο κατανάλωση ανά ώρα!

Αξιζει λέτε επένδυση σε πιο καινούργια μηχανήματα ή δεν υπάρχει λόγος με τι να υπάρξει κάποια σοβαρή ζημιά; 

Αφού σου δουλεύει, άστο όπως είναι. Τουμπανάκι βλέπω το μηχάνημα με απόδοση σε θέρμανση που θα ζήλευαν τα περισσότερα 24άρια του σήμερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα σοβαρά; Και εγώ έλεγα μήπως λόγο των βαθμών seer και scop πως θα ναι ξεπερασμένο!

Γενικα το έχω να φανταστείς σε μακρόστενο σπίτι 90+ τετραγωνικών, και ενώ έχω και στο δίπλα δωμάτιο και ένα 12αρι, λειτουργώ μόνο το 18αρι!
Τώρα με τη ζητούμενη στους 20, δουλεύει κανένα 15λεπτο, σταματάει καμία 30-35 λεπτά αδράνεια και μετά ξανά απ την αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, yazidis είπε

Ααα σοβαρά; Και εγώ έλεγα μήπως λόγο των βαθμών seer και scop πως θα ναι ξεπερασμένο!

Γενικα το έχω να φανταστείς σε μακρόστενο σπίτι 90+ τετραγωνικών, και ενώ έχω και στο δίπλα δωμάτιο και ένα 12αρι, λειτουργώ μόνο το 18αρι!
Τώρα με τη ζητούμενη στους 20, δουλεύει κανένα 15λεπτο, σταματάει καμία 30-35 λεπτά αδράνεια και μετά ξανά απ την αρχή!

Ναι.

Βασικά το λάθος σου είναι ότι λες τα eer και cop , seer και scop , ενώ τότε δεν τα μετρούσαν αυτά.

Αυτοί (δλδ τα eer, cop) είναι δείκτες απόδοσης στο ονομαστικό φορτίο .

Ενδεικτικά το "σύγχρονο" asyg18klca έχει eer 3.09 και cop 3.50, δλδ χαμηλότερα από το LG.

Εννοείται ότι θα πρέπει κάποιος να συγκρίνει τα scop και seer που απεικονίζουν καλύτερα τους δείκτες απόδοσης σε όλη τη season αλλά εδώ μάλλον δεν το έχεις.  Φαντάζομαι θα είναι κοντά.

Όσον αφορά τα μέγιστα; Βλέπω 30000btus σε θέρμανση. Εντυπωσιακό!!!

Και 3070btus ελάχιστα.

Τούμπανο.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι.

Βασικά το λάθος σου είναι ότι λες τα eer και cop , seer και scop , ενώ τότε δεν τα μετρούσαν αυτά.

Αυτοί (δλδ τα eer, cop) είναι δείκτες απόδοσης στο ονομαστικό φορτίο .

Ενδεικτικά το "σύγχρονο" asyg18klca έχει eer 3.09 και cop 3.50, δλδ χαμηλότερα από το LG.

Εννοείται ότι θα πρέπει κάποιος να συγκρίνει τα scop και seer που απεικονίζουν καλύτερα τους δείκτες απόδοσης σε όλη τη season αλλά εδώ μάλλον δεν το έχεις.  Φαντάζομαι θα είναι κοντά.

Όσον αφορά τα μέγιστα; Βλέπω 30000btus σε θέρμανση. Εντυπωσιακό!!!

Και 3070btus ελάχιστα.

Τούμπανο.

 

Ααα δεν το ήξερα αυτό! Τέλεια! Ψήλωσα 3 πόντους τώρα!
Ειναι όντως προηγούμενης 10ετιας και τότε δε θυμάμαι να λέγανε κάτι για αυτούς τους δείκτες, ποσό μάλλον για τις ευρωπαϊκές ετικέτες καταναλώσεις που υπάρχουν τώρα! 
 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα που έχει  εξωτερική υγρασία 85% μέσα στο σπίτι έφτασε 75%. Με το κλιματιστικό πέφτει μέχρι 60 % με αποτέλεσμα ενώ το σπίτι έχει πιάσει τη θερμοκρασία που ζητάω ,  να νιώθω ότι δεν είναι πολύ ζεστό.,ητουμενη έχω 23 και το δωμάτιο είναι 21.6  εκεί που κάθομαι . Αν  πάρω έναν αφυγραντήρα λέτε να βοηθήσει? 

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, adok13 είπε

Σήμερα που έχει  εξωτερική υγρασία 85% μέσα στο σπίτι έφτασε 75%. Με το κλιματιστικό πέφτει μέχρι 60 % με αποτέλεσμα ενώ το σπίτι έχει πιάσει τη θερμοκρασία που ζητάω ,  να νιώθω ότι δεν είναι πολύ ζεστό.,ητουμενη έχω 23 και το δωμάτιο είναι 21.6  εκεί που κάθομαι . Αν  πάρω έναν αφυγραντήρα λέτε να βοηθήσει? 

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις την υγρασία με το κλιματιστικό.

Αν ο χώρος έχει συστηματικά πάνω από 55% σχετική υγρασία ακόμα και με αερισμούς, αγοράζουμε αφυγραντήρα.

Όσον αφορά τη θερμοκρασία, με 21.6 θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να κρυώνεις οπότε είτε φοράς ένα ζακετάκι, ή δυναμώνεις και άλλο το κλιματιστικό.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, adok13 είπε

Σήμερα που έχει  εξωτερική υγρασία 85% μέσα στο σπίτι έφτασε 75%. Με το κλιματιστικό πέφτει μέχρι 60 % με αποτέλεσμα ενώ το σπίτι έχει πιάσει τη θερμοκρασία που ζητάω ,  να νιώθω ότι δεν είναι πολύ ζεστό.,ητουμενη έχω 23 και το δωμάτιο είναι 21.6  εκεί που κάθομαι . Αν  πάρω έναν αφυγραντήρα λέτε να βοηθήσει? 

Aν δε ζεσταινεσαι στη ζητουμενη ανεβαζεις τη ζητηση.
Με την προυποθεση παντα οτι δεν εχει τερματισει το μηχανημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

7 λεπτά πριν, adok13 είπε
31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις την υγρασία με το κλιματιστικό.

Αν ο χώρος έχει συστηματικά πάνω από 55% σχετική υγρασία ακόμα και με αερισμούς, αγοράζουμε αφυγραντήρα.

Όσον αφορά τη θερμοκρασία, με 21.6 θεωρώ ότι δεν θα έπρεπε να κρυώνεις οπότε είτε φοράς ένα ζακετάκι, ή δυναμώνεις και άλλο το κλιματιστικό.

.

Νόμιζα ότι λόγο της υγρασίας έχω αυτή την αίσθηση ότι δεν είναι αρκετά ζεστό το σπίτι στους 21,6 . Οπότε Θα ανεβάσω τη ζητούμενη να δω πως θα είναι.

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, adok13 είπε

Νόμιζα ότι λόγο της υγρασίας έχω αυτή την αίσθηση ότι δεν είναι αρκετά ζεστό το σπίτι στους 21,6 . Θα ανεβάσω τη ζητούμενη να δω οπότε.blockquote widget

Τι να πω, μάλλον έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Τώρα σου μιλάω με φανελάκι, 20.8C (με 21 ζήτηση) και 71% υγρασία.

Ίσως βοηθήσει και ένας αφυγραντήρας εφόσον όντως έχεις θέμα με υγρασία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, adok13 είπε

Νόμιζα ότι λόγο της υγρασίας έχω αυτή την αίσθηση ότι δεν είναι αρκετά ζεστό το σπίτι στους 21,6 . Οπότε Θα ανεβάσω τη ζητούμενη να δω πως θα είναι.

Ο αφυγραντήρας θα σου βελτιώσει την αίσθηση ζεστασιάς στο σπίτι. Δηλαδή με την ίδια θερμοκρασία θα νιώθεις κάπως πιο ζεστά. Βέβαια θα έχεις επιπλέον κατανάλωση και θόρυβο.

Εγώ έχω έναν και τον λειτουργώ όταν έξω έχει πάνω από 80% υγρασία ή όταν λόγω κακού καιρού δεν μπορεί να γίνει για πολλή ώρα αερισμός του χώρου. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...