Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nikos1980 είπε

Πρόβλημα  θορύβου εννοείς όταν το χεις σταθερά η ο ήχος του swing? 

για να μην χαθουμε στην μεταφραση. Μαλλον εννοω το fan του AC μεσα οταν το κοιτας εχει ενα κυλινδρικο π γυριζει.. αυτο κανει τον θορυβο

@spyros.s (σε εχω πριξει κ σενα) πως ειναι το δικο σ οταν το εχεισ τερμα στην 5η βαθμιδα? ακουγεται εντονα? σε σημειο να σε ενοχλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ma3stros είπε

για να μην χαθουμε στην μεταφραση. Μαλλον εννοω το fan του AC μεσα οταν το κοιτας εχει ενα κυλινδρικο π γυριζει.. αυτο κανει τον θορυβο

@spyros.s (σε εχω πριξει κ σενα) πως ειναι το δικο σ οταν το εχεισ τερμα στην 5η βαθμιδα? ακουγεται εντονα? σε σημειο να σε ενοχλει?

Καλημέρα και καλή χρονιά!!! Να σου πω την αλήθεια δεν το έχω δουλέψει ποτέ στο τέρμα διότι το έχω μόνιμα στο auto. Σίγουρα πάντως ακούγεται περισσότερο όταν δουλεύει σε μεγαλύτερη σκάλα αλλά δεν το θεωρώ υπερβολικό. Βέβαια όλα αυτά είναι υποκειμενικά...

Πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια από τις εφαρμογές που μετράνε db στο κινητό και να δεις αν απέχουν πολύ από τα προβλεπόμενα. Τουλάχιστον έτσι θα ξέρεις αν είναι εντός ορίων ο θόρυβος ή όχι. Πάντως σε οικονομία είσαι πολύ καλά...

 

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ma3stros είπε

για να μην χαθουμε στην μεταφραση. Μαλλον εννοω το fan του AC μεσα οταν το κοιτας εχει ενα κυλινδρικο π γυριζει.. αυτο κανει τον θορυβο

@spyros.s (σε εχω πριξει κ σενα) πως ειναι το δικο σ οταν το εχεισ τερμα στην 5η βαθμιδα? ακουγεται εντονα? σε σημειο να σε ενοχλει?

Τι θόρυβο ακούς; Σαν να ακουμπάει κάτι; Αν το γυρίσεις με το χέρι (σβηστό εννοείται) θα το καταλάβεις. Ή είναι κάτι άλλο;
Μπορείς να τραβήξεις ένα video και να το ανεβάσεις πχ εδώ https://streamable.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τι θόρυβο ακούς; Σαν να ακουμπάει κάτι; Αν το γυρίσεις με το χέρι (σβηστό εννοείται) θα το καταλάβεις. Ή είναι κάτι άλλο;
Μπορείς να τραβήξεις ένα video και να το ανεβάσεις πχ εδώ https://streamable.com/

Τραπουλοχαρτο σε ακτινα ζαντας ποδηλάτου αλλα σε πολυ χαμηλοτερη ενταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Τραπουλοχαρτο σε ακτινα ζαντας ποδηλάτου αλλα σε πολυ χαμηλοτερη ενταση.

Στο ariston των πεθερικών που έκανε κάτι παρόμοιο, ο ψυκτικός το έφτιαξε μέσα σε 10δευτ ( ξέσφιξε λίγο ένα βιδάκι, μετακίνησε λίγα χιλιοστά τη φτερωτή προς τα δεξιά (ή αριστερά δεν θυμάμαι που έβρισκε) , έσφιξε και τέλος).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Στο ariston των πεθερικών που έκανε κάτι παρόμοιο, ο ψυκτικός το έφτιαξε μέσα σε 10δευτ ( ξέσφιξε λίγο ένα βιδάκι, μετακίνησε λίγα χιλιοστά τη φτερωτή προς τα δεξιά (ή αριστερά δεν θυμάμαι που έβρισκε) , έσφιξε και τέλος).

 

Κατι τετοιο θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτά όσα γράφετε, αλλά μας είπε ότι είχε το ίδιο πρόβλημα και στα δυο μηχανήματα...δεν ειναι λίγες η πιθανότητες να έχουν αστοχία και τα 2 μηχανήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Δεκτά όσα γράφετε, αλλά μας είπε ότι είχε το ίδιο πρόβλημα και στα δυο μηχανήματα...δεν ειναι λίγες η πιθανότητες να έχουν αστοχία και τα 2 μηχανήματα;

Οχι γιατί μπορεί να έχει την ίδια αστοχία όλη η παρτίδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Δεκτά όσα γράφετε, αλλά μας είπε ότι είχε το ίδιο πρόβλημα και στα δυο μηχανήματα...δεν ειναι λίγες η πιθανότητες να έχουν αστοχία και τα 2 μηχανήματα;

Είναι κάτι που δύσκολα συμβαίνει αλλά δεν είναι απίθανο.

Πάντως μπορείς να το καταλάβεις πολύ εύκολα. Κλείσε το μηχάνημα, άνοιξε τις περσίδες και γύρνα πολύ αργά τη φτερωτή μέχρι να κάνει έναν κύκλο. Θα καταλάβεις αμέσως με την αφή αν κάπου ακουμπάει έστω και ελάχιστα. Για να κλείσουν οι περσίδες, ανοιγοκλείνεις το κλιματιστικό (on και μετά από λίγο off)>.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έρθει σε ένα φίλο ο οποίος εχει το  Daikin atxc25b και είδα ότι το κλιματιστικό είναι τελείως κενο από πάνω!

IMG_20220104_123835_copy_2232x2976.jpg.059658126e4a3040c3ce6ffd8ec35e92.jpg

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι θόρυβο ακούς; Σαν να ακουμπάει κάτι; Αν το γυρίσεις με το χέρι (σβηστό εννοείται) θα το καταλάβεις. Ή είναι κάτι άλλο;
Μπορείς να τραβήξεις ένα video και να το ανεβάσεις πχ εδώ https://streamable.com/

Δεν φαινεται κατι να το εμποδιζει / ακουμπαε. Ο τεχνικος εγραψε στα σχολια οτι "η φτερωτη του ανεμιστηρα περιστρεφεται παρακεντρα κ προκαλειται ενασ θορυβος.." ισως αυτο βοηθαει καλυτερα για να κτλβετε τι εννοω. Κατι αντιστοιχο ειχε γραψει κ ο 1ος τεχνικος για το 1ο A/C.

Παντως  αυτες τις μερες που ο καιρος ειναι πλ καλος... το έχω στο auto και το φαν "παιζει" σε χαμηλες στροφες και δεν ακουγεται αλλα οταν πρεπει να ανεβασει στροφες (το Haori έχει 5 επιπεδα λειτουργιας του ΦΑΝ) κ πρεπει να παει απο το επιπεδο 3 κ πανω κανω αυτον τον θορυβο.

@spyros.s Το εχω κανει αυτο με το κινητο. Αλλα το προβλημα δεν το εντοπιζω τοσο στην ενταση του θορυβου αλλα κυριως στον ηχο π βγαζει γιαυτο αν σ ειναι ευκολο να βαλεις για λιγο στο επιπεδο 5 την ενταση του ΦΑΝ να δεις πως ακουγεται και απο αποσταση ομως οχι μονο μπροστα στο AC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο μ@λ@κι@  τώρα τοσιμπα και να κάνει τη φασαρία του ινβεντορ ας πούμε με προβλήματα στην ανταπόκριση για εγγύηση και ελλείψεις ανταλλακτικών στα οποία ο ινβεντορ πετάει.

Όσο  έχω ξεχωρίσει τα τοσιμπα μου σε σχέση με το ινβεντορ για τη ραφιναρισμένη λειτουργία τους, οικονομία  κτλ τοσο αγχώνομαι για βλάβες.

Γιατί καλή η επταετία αλλά άμα θέλω ένα μήνα στα κρύα για αντικατάσταση μονάδας όπως ένας φίλος που έγραφε εδώ, τότε βραστα.. Στο ίδιο διάστημα από ινβεντορ θα είχαν αλλάξει 10 εξωτερικές από άλλο μοντελο , 10 εσωτερικές από άλλο μοντελο και τον τοίχο αμα λάχει. Δεν θα ξαναεπαιρνα μάλλον γιατί είχα διπλή βλάβη σε 2 χρόνια αλλά σε θέμα ανταπόκρισης κ ευελιξίας είναι κορυφή.

και ας μην έχουν" ομάδα δροσιάς 24*7" που έλεγε και μια ψυχή.

 

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...