Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε συνθήκες που θυμίζουν άνοιξη και οχι Ιανουάριο το Φουτζι δίνει τη μάχη του να μείνει ανοιχτό 😜

Εξωτερική 17, ζήτηση 20, θερμοκρασία στο σπίτι 20,3

222.png

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, painK είπε

Καλησπέρα και καλη χρονιά!Μου βγάζει ένα fault code το toshiba shorai premium 18.Που μπορώ να δω τι σημαίνει?Ο κωδικός είναι ο 1Α και η μονάδα η εξωτερική δεν γυρνάει καθόλου τον ανεμιστήρα.

image.png.f2f9ad4e9499b92ef97dfbccd29f7a65.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zaher είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : <900 , ιδανικα <800 και <400 για το μικρό
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ανακυκλωση εχω μονο τη  εσωτερικη μοναδα / θα προτιμηθουν δοσεις χωρις καρτα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ:  Καλοκαιρι full
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40 τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα & υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Καλλιθεα Αττικης 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Ιονιστής (ισως) οικονομία κατανάλωσης ,μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Νεα κουφωματα pvc 2πλα τζαμια  , ο μεγαλος χωρος εχει σχήμα "Γ"

 

οσων αφορα τις απωλειες του μικρου δωματιου ειναι βορινο με μια μπαλκονόπορτα και χωρις παράθυρο που αναγκαστικα επέλεξα. 

οι μετρήσεις έγιναν με 18 βαθμους

Από την στιγμή που θες κυρίως ψύξη, θα περίμενα για το επόμενο καλοκαίρι για αγορά. Συνήθως Μάιο βάζουν προσφορές. 

Αν θες άμεσα

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-toshiba-seiya-16000btu-126300

και

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-toshiba-seiya-10000btu-126297

9 ώρες πριν, hf77 είπε

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους με υγεια.

Θελω να βαλω 4 κλιματιστικα σε κουζινα και υπνοδωματια και τα 12 αρια και τα αλλα δυο 9ρια.

Λογω οτι στην δουλεια μου εχουμε στα γραφεια της daikin εχω μια αποψη και  μια εικονα για την αποδοση τους αλλα και για το ποσο χαμηλο θορυβο κανουν.

Εχω δει και τιμες και βλεπω ειναι απο τα πιο τσιμπιμενα της αγορας και θα ηθελα να εχω μια εικονα και απο εσας με καποιες προτασεις για vfm.

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Για τα 12άρια προσπάθησε να προλάβεις την τρέχουσα προσφορά https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c35-sensira-12000btu-inverter-126379

Σε 6 ώρες λήγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rbx1000 είπε

image.png.f2f9ad4e9499b92ef97dfbccd29f7a65.png

Κατάλαβα...1 χρόνο έχει κλείσει το μηχάνημα οπότε τους λέω να έρθουν να το τσεκάρουν.Ευτυχως έχω τα καλοριφέρ, το χρησιμοποιω στο ζεστό μόνο όταν δεν έχει πολυ κρυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/1/2022 στις 11:56 ΠΜ, liakjim είπε

Το έριξε κ άλλο. Αν δεν είναι κάποια πολύ μικρή κρεβατοκάμαρα που θα ήθελε follow me, γιατί όχι;

Είναι μόνο η εσωτερική μονάδα.

Εμένα το daikin δεν  το έφεραν γιατί λέει λόγω αλλαγή χρόνου πρεπει κατι να φτιάξουν στα τιμολόγια οπότε αναμένω ελπίζω οχι για πολυ

Επεξ/σία από Θοδωρής005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2022 στις 10:32 ΜΜ, liakjim είπε

Το midea φασόν που έχω (carrier) έχει κάτι περίεργα που με ενοχλούν.

Μια εικόνα = χίλιες λέξεις.

Το διάγραμμα κατανάλωσης με follow me είναι έτσι:

6a0c03473de39cf89ee99d0f696d2677.png

δλδ από τις 22:00 το βράδυ που το άναψα, δούλεψε λίγο στην αρχή, μετά έμεινε κλειστό γιατί δεν είχε απώλειες ο χώρος και μετά άναψε άλλη μια ώρα το πρωί.

Αλλά ας δούμε λίγο πιο κοντά αυτήν τη μία ώρα:

587124133_Screenshot2022-01-01214038.jpg.1b2496386efefabc72c781f55a1892ac.jpg

Καταρχάς όταν εκκινεί η νησίδα, κάνει ένα ψευδο-ντιφροστ. Δεν είναι ντιφροστ αν και βγάζει df στο display, προφανώς δεν έχει πιάσει πάγο. Μάλλον το κάνει για εξισορρόπηση πιέσεων ή στα λάδια ή κάτι άλλο. Δεν ξέρω. Πάντως κάνει τον ήχο της 4οδης. Αυτό το τσφφφ . Συνήθως δεν με ξυπνάει, αλλά 1/10 ναι.

Επίσης κάνει κάτι άσχετα και σύντομα γκαζώματα, 2 εδώ, περίπου ανά μισή ώρα, στα 800W . Συνοδεύεται από ταυτόχρονη αύξηση της ροής του ανεμιστήρα, σχεδόν πάει στο μαξ και τα κρακ - κρουκ των κακών πλαστικών από την απότομη αύξηση της θερμοκρασίας του στοιχείου και της συστολής όταν πέφτει σε φυσιολογικά επίπεδα πάλι.

Δυνητικά ενοχλητικό.

 

 

φωτοτυπια με το ομνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε ξυπνάει;

αν και έχω θέμα με τους ήχους γενικώς, δε θα το έλεγα ότι με ξυπνάει συνέχεια αλλά έχει τύχει. Πιο πολύ με ενοχλεί που μπορεί να συλλάβει το αυτί μου τν εξωτερική μονάδα παρά το φσσσστ. αν κοιμάμαι ελαφρά πάντωςτο καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Από την στιγμή που θες κυρίως ψύξη, θα περίμενα για το επόμενο καλοκαίρι για αγορά. Συνήθως Μάιο βάζουν προσφορές. 

Αν θες άμεσα

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-toshiba-seiya-16000btu-126300

και

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-toshiba-seiya-10000btu-126297

Για τα 12άρια προσπάθησε να προλάβεις την τρέχουσα προσφορά https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c35-sensira-12000btu-inverter-126379

Σε 6 ώρες λήγει.

αυτο τι βρισκω και πιο φθηνα απο την προσφορα https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/siesta-sensira-atxc-35b-arxc35b-se-06-atokes-doseis?skr_prm=WyI1NDhkNDA5Ni1mNTZhLTRmNmYtYmM2NS0wNmZlM2U1ODJjNzQiLDE2NDExODYyMzE4NTAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 ,υπαρχουν αλλα πιο vfm με τα ιδια χαρακτηριστηκα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hf77 είπε

αυτο τι βρισκω και πιο φθηνα απο την προσφορα https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/siesta-sensira-atxc-35b-arxc35b-se-06-atokes-doseis?skr_prm=WyI1NDhkNDA5Ni1mNTZhLTRmNmYtYmM2NS0wNmZlM2U1ODJjNzQiLDE2NDExODYyMzE4NTAseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 ,υπαρχουν αλλα πιο vfm με τα ιδια χαρακτηριστηκα?

Μόνο που αυτό είναι το προηγούμενο μοντέλο.

Για άλλα μοντέλα, εξαρτάται τι ψάχνεις.

Αλλά με τη θέρμανση που έχεις σε τόσο υψηλή ποσόστωση , δύσκολα θα βρεις κάτι σε πιο vfm λαμβάνοντας υπόψη το πολύ υψηλό scop του Daikin.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, liakjim είπε

Από την στιγμή που θες κυρίως ψύξη, θα περίμενα για το επόμενο καλοκαίρι για αγορά. Συνήθως Μάιο βάζουν προσφορές. 

Αν θες άμεσα

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-toshiba-seiya-16000btu-126300

και

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-toshiba-seiya-10000btu-126297

 

Καταλαβαίνω πως εκτιμάς πολύ τα Toshiba άλλα κάπου κολλάω. Διαβάζω για κάποια προβλήματα εδώ μέσα, διαβάζω και βλέπω θέμα με τριγμούς στη μεγάλη σκάλα στο Seiya. Επιπλέον στο προηγούμενο σπίτι υπήρχε ένα Mitsubishi 20 ετίας 18αρι και ένα ινβερτερ Fujitsu 9αρι. Και στο μαγαζί που είχα επίσης ενα 24αρι Mitsubishi  που δούλευε 12 χρονια ακατάπαυστα Χειμώνα Καλοκαίρι μέχρι που το πούλησα.

Όλα τα παραπάνω μου έχουν δημιουργήσει μια αίσθηση εμπιστοσύνης στις παραπάνω μάρκες. Σιγουρα για το μεγάλο  θα κινηθω σε κάτι που θα δουλευει οικονομικα και αποδοτικα. Βλεπω πως τα Toshiba τουλάχιστον στo ζεστό το έχουν αυτό. Βλέπω πως το Mitsubishi MSZ/MUZ-HR50VF έχει Twin Rotary Compressor αυτόν  SVB130FBBMC με τα χαρακτηριστικα του εδω σελιδα 12 . Το ψαχνω πολύ, το ξερω αλλα δεν ειναι και 100€ το κοστουμι. 

αποτι βλέπω το  Fujitsu ASYG18KLCA ειναι ακομα πιο αποδοτικό και δυνατο απο το Mitsubishi

Επεξ/σία από zaher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα & καλη χρονια, να δωσω αλλο ενα feedback απο το Toshiba Haori (13αρι). Να πω οτι τελικα μ εκαναν αντικατασταση το AC διοτι είχα προβλημα με θορυβο οπου μ εβγαλαν προβλημα στη φτερωτη. Το καινουργιο π ηρθε κανει ακριβως τον ιδιο θορυβο... οποτε απλα πιστευω οτι ετσι ακουγεται το συγκεκριμενο μοντελο (ο θορυβος φυσικα υπαρχει οταν δουλευει αν θυμαμαι καλα απο την 3 σκαλα κ πανω). Ετσι για την ιστιορια ξαναπηρα το σερβις της τοσιμπα για να ριξουν μια ματια κ σε αυτο... κ μ ειπαν παλι προβλημα στη φτερωτη... αντε βγαλε ακρη... 

Τεσπα, το AC ειναι τοποθετημενο σε σαλονοκουζινα ~40τμ και με εναν διαδρομο αλλα 5τμ... Τις μερες αυτες π ειναι καλες... εχω ανοιχτο αλλο 1 δωματιο περιπου αλλα 8τμ με ζητουμενη θερμοκρασια 22Βαθμους... παρακατω ειναι η καταναλωση του για 1 ολοκληρη ημερα (την χθεσινη)..

20220103_145209.jpg.e77d9b926247f4a449f48b54c32bbdca.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ma3stros είπε

Καλησπερα & καλη χρονια, να δωσω αλλο ενα feedback απο το Toshiba Haori (13αρι). Να πω οτι τελικα μ εκαναν αντικατασταση το AC διοτι είχα προβλημα με θορυβο οπου μ εβγαλαν προβλημα στη φτερωτη. Το καινουργιο π ηρθε κανει ακριβως τον ιδιο θορυβο... οποτε απλα πιστευω οτι ετσι ακουγεται το συγκεκριμενο μοντελο (ο θορυβος φυσικα υπαρχει οταν δουλευει αν θυμαμαι καλα απο την 3 σκαλα κ πανω). Ετσι για την ιστιορια ξαναπηρα το σερβις της τοσιμπα για να ριξουν μια ματια κ σε αυτο... κ μ ειπαν παλι προβλημα στη φτερωτη... αντε βγαλε ακρη... 

Τεσπα, το AC ειναι τοποθετημενο σε σαλονοκουζινα ~40τμ και με εναν διαδρομο αλλα 5τμ... Τις μερες αυτες π ειναι καλες... εχω ανοιχτο αλλο 1 δωματιο περιπου αλλα 8τμ με ζητουμενη θερμοκρασια 22Βαθμους... παρακατω ειναι η καταναλωση του για 1 ολοκληρη ημερα (την χθεσινη)..

20220103_145209.jpg.e77d9b926247f4a449f48b54c32bbdca.jpg

 

Πρόβλημα  θορύβου εννοείς όταν το χεις σταθερά η ο ήχος του swing? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...