Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 31/12/2021 στις 3:40 ΜΜ, christiD είπε

Ο αφυγραντήρας θα αφαιρέσει αποτελεσματικά την υγρασια. Το κλιματιστικό για να κάνει αυτή τη δουλειά θα φυσάει κρυο αέρα. Ο αφυγραντήρας αφυγραίνει χωρίς να σου κρυώνει το χωρο. Αλλά είναι πολύ βασικό  να δεις γιατί εχεις μουχλα. Στο ταβάνι είναι? Αν είναι δλδ λογω θερμογεφυρας ή υπάρχουν λιμνάζοντα νερά ίσως από πάνω μαζί με κάποια ρωγμή. Όταν έχουμε μούχλα στο σπίτι πρώτα εντοπίζουμε το αίτιο. 

 

Στις 31/12/2021 στις 2:26 ΜΜ, snet είπε

να ρωτήσω, τα κλιματιστικά με ιονιστή και λειτουργία αφύγρανσης πόσο αποτελεσματικά είναι;

 

 

το ρωτάω γιατί έχω χώρο με μούχλα υγρασία!

 

μήπως πρέπει να αγοράσω αφυγραντήρα με ιονιστή αέρα;; ποια η διαφορά ξέρει κανείς;

 

Θα κοιτάξεις για έναν αφυγραντηρα ελεύθερο και ένας καθαριστής αέρα πάντα είναι χρήσιμος , meaco και winix αντίστοιχα είναι σοβαρά μηχανηματα.Αν διαθέτεις χρήμα κοιτάς και σε blueair. Το κάθε  ένα στο είδος του για σωστή απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα το αγοράζατε? https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-shakai-sh32-9000btu-inverter-103481

Η τιμή είναι τέλεια και στο ανεβάζουν για 10ε, έχει δηλαδή τέτοια επιλογή, πολύ σημαντικό για εμένα. Δε μπορώ να βρω όμως τη συγκεκριμένη μάρκα, αξίζει? βλέπω και τα βατ πάνε 1250 το μέγιστο και μπορεί να τρέξει και με 700 η λιγότερα, δείχνει πολύ καλή αγορά αλλά η μάκρα με φοβίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους με υγεια.

Θελω να βαλω 4 κλιματιστικα σε κουζινα και υπνοδωματια και τα 12 αρια και τα αλλα δυο 9ρια.

Λογω οτι στην δουλεια μου εχουμε στα γραφεια της daikin εχω μια αποψη και  μια εικονα για την αποδοση τους αλλα και για το ποσο χαμηλο θορυβο κανουν.

Εχω δει και τιμες και βλεπω ειναι απο τα πιο τσιμπιμενα της αγορας και θα ηθελα να εχω μια εικονα και απο εσας με καποιες προτασεις για vfm.

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Θα το αγοράζατε? https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-shakai-sh32-9000btu-inverter-103481

Η τιμή είναι τέλεια και στο ανεβάζουν για 10ε, έχει δηλαδή τέτοια επιλογή, πολύ σημαντικό για εμένα. Δε μπορώ να βρω όμως τη συγκεκριμένη μάρκα, αξίζει? βλέπω και τα βατ πάνε 1250 το μέγιστο και μπορεί να τρέξει και με 700 η λιγότερα, δείχνει πολύ καλή αγορά αλλά η μάκρα με φοβίζει.

Να σε ρωτήσω κάτι , το συγκεκριμένο έχει 2 χρόνια εγγυηση  και  250 ευρώ και είναι χωρίς εγκατάσταση άρα θα πληρώσεις τουλάχιστον 70-90 ευρώ την εγκατάσταση γιατί δε παίρνεις ένα από κει που είναι στα 360 -380 ευρώ πάνω κάτω και έχει δωρεάν εγκατάσταση και είναι και με 10 χρόνια εγγυηση η διαφορά σου θα ε8ναι 40-50 ευρώ τελικα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Klausx είπε

Δεν έχω ακούσει ποτέ την βαλβίδα στο prime πάντως ενώ δουλεύει θέρμανση, απλά προθέρμανση κάνει, δηλαδή ξεκινάει το εξωτερικό και μέσα έχει χαμηλή ταχύτητα και πάνω την περσίδα μέχρι να ζεσταθεί το στοιχείο.

Όχι, εδώ κάνει προθέρμανση, σβήνει ο συμπιεστής, φσσσττττ , εκκίνηση, σβήνει και τελική εκκίνηση:

63d0e894ed3f8be96ca65ef129a7f759.png

37 λεπτά πριν, hf77 είπε

Καλημερα και καλη χρονια σε ολους με υγεια.

Θελω να βαλω 4 κλιματιστικα σε κουζινα και υπνοδωματια και τα 12 αρια και τα αλλα δυο 9ρια.

Λογω οτι στην δουλεια μου εχουμε στα γραφεια της daikin εχω μια αποψη και  μια εικονα για την αποδοση τους αλλα και για το ποσο χαμηλο θορυβο κανουν.

Εχω δει και τιμες και βλεπω ειναι απο τα πιο τσιμπιμενα της αγορας και θα ηθελα να εχω μια εικονα και απο εσας με καποιες προτασεις για vfm.

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι, εδώ κάνει προθέρμανση, σβήνει ο συμπιεστής, φσσσττττ , εκκίνηση, σβήνει και τελική εκκίνηση:

63d0e894ed3f8be96ca65ef129a7f759.png

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε :350-450
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Νεα αγορα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:Ψθξη και Θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:Προς παρον αποκλειστικη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :δωματια ξεχωριστα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:αθορυβο,wifi.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Μετρια μονωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Να σε ρωτήσω κάτι , το συγκεκριμένο έχει 2 χρόνια εγγυηση  και  250 ευρώ και είναι χωρίς εγκατάσταση άρα θα πληρώσεις τουλάχιστον 70-90 ευρώ την εγκατάσταση γιατί δε παίρνεις ένα από κει που είναι στα 360 -380 ευρώ πάνω κάτω και έχει δωρεάν εγκατάσταση και είναι και με 10 χρόνια εγγυηση η διαφορά σου θα ε8ναι 40-50 ευρώ τελικα 

70-90Ε? τόσο πολύ πάει? με ένα 50αρι δε γίνεται η δουλειά?

Δεν έχω βρει κανένα με δωρεάν εγκατάσταση, θα κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

70-90Ε? τόσο πολύ πάει? με ένα 50αρι δε γίνεται η δουλειά?

Δεν έχω βρει κανένα με δωρεάν εγκατάσταση, θα κοιτάξω.

Καλό θα ήταν για την εγκατάσταση να μη βάζεις σαν πρώτο κριτήριο την τιμή αλλά τη δουλειά που θα σου κάνουν. Ναι μπορεί να έρθει κάποιος και να στο βάλει με 50 ευρώ και μετά να αναρωτιέσαι γιατί δεν αποδίδει το μηχάνημα ή γιατί κάνει τόσο θόρυβο.

Συνήθως η ταρίφα για να γίνουν τα ελάχιστα προβλεπομενα ξεκινάει από τα 70 ευρώ και ανεβαίνει ανάλογα με την περίπτωση. Ρίξε μια ματιά στο sticky να δεις τι πρέπει να προσέξεις στην εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά.
Το έψαχνα λίγο για κλιματισμό multi split με 1 εξωτερική και 2 ή 3 εσωτερικές μονάδες (μεγάλη εξοικονόμηση εξωτερικού χώρου) αλλά αν έψαξα σωστά η ενεργειακή απόδοση σε αυτά δεν φτάνει στα επίπεδα των συνηθισμένων συστημάτων με 1  εξωτερική και 1 εσωτερική μονάδα Α+++/Α+++ (στην Toshiba κοίταζα), επίσης στα  διαμερίσματα με τα χαμηλά ταβάνια οπως το δικό μου η εσωτερική μονάδα αναγκαστικά σχεδόν κολλάει στο ταβάνι γιατί τα μοναδικά σημεία που μπορεί να μπει η εσωτερική μονάδα από κάτω έχουν μπαλκονόπορτες, αυτό πόσο επηρεάζει την απόδοσή και την οικονομία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει 22% έκπτωση από πρακτικερ. Ρίξτε μια ματιά.

2 ώρες πριν, hf77 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε :350-450
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Νεα αγορα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:Ψθξη και Θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:Προς παρον αποκλειστικη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :δωματια ξεχωριστα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:αθορυβο,wifi.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Μετρια μονωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Το 10ο ερώτημα πόσα σου βγάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παίζει 22% έκπτωση από πρακτικερ. Ρίξτε μια ματιά.

Το 10ο ερώτημα πόσα σου βγάζει;

εχω μελετη απο μηχανικο οτι το σπιτι εχει απωλειες στις 23ΟΟΟ θερμιδες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, hf77 είπε

εχω μελετη απο μηχανικο οτι το σπιτι εχει απωλειες στις 23ΟΟΟ θερμιδες

 

Πόσες απώλειες έχουν τα δωμάτια / χώροι που θέλεις να καλύψεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλη χρονιά!Μου βγάζει ένα fault code το toshiba shorai premium 18.Που μπορώ να δω τι σημαίνει?Ο κωδικός είναι ο 1Α και η μονάδα η εξωτερική δεν γυρνάει καθόλου τον ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, painK είπε

Καλησπέρα και καλη χρονιά!Μου βγάζει ένα fault code το toshiba shorai premium 18.Που μπορώ να δω τι σημαίνει?Ο κωδικός είναι ο 1Α και η μονάδα η εξωτερική δεν γυρνάει καθόλου τον ανεμιστήρα.

Ριξε μια ματιά εδώ

https://www.arlingtonairconditioningheating.com/toshiba-aircon-error-codes/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jefm είπε

Ναι το είχα δει αυτό άλλα αυτό που λέει να αναβοσβήνουν και led δεν γινετε κατι τετοιο σε εμενα.Επίσης ειναι για αλλη σειρα toshiba αλλα ας υποθεσουμε οτι ειναι αυτο το error σημαινει οτι υπαρχει θεμα στην εξωτερικη μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...