Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Το έριξε κ άλλο. Αν δεν είναι κάποια πολύ μικρή κρεβατοκάμαρα που θα ήθελε follow me, γιατί όχι;

Είναι μόνο η εσωτερική μονάδα.

Καλη Χρονια σε ολους. Κι εγω το κοιταω αυτο για το 9αρι που ψαχνω. Ειναι φασον TCL σειρα T-smart αλλά δε βρίσκω παραπανω πηροφορίες. Πιστευουμε τη Morris!?!? εχει και follow me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Απ ότι είδα έχει iFeel...  Το ίδιο με το follow me δεν είναι; 

Δεν έχουμε κάποιο αξιόλογο feedback ως προς τον τρόπο λειτουργίας του. Στα χαρτιά είναι σαν το follow me αλλά δεν ξέρω πόσο χρήσιμο είναι όταν απενεργοποιείται αυτόματα μετά από 2 μόλις ώρες...

a84864a68d9a3e4a6d223bc02a6c0b25.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεκεμβριος  καταναλωση 3 κλιματιστικων με ζητηση 21- 22 στις 560 kwh .

Απο 150 τα 9αρια και 260 το 18αρι 

λειτουργια 24/7 χωρος 100 τμ 

277817514_2022-01-01(1).png.7098e37c56719fa273c4dd2b11f4bda9.png

2022-01-01 (2).png

2022-01-01.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχουμε κάποιο αξιόλογο feedback ως προς τον τρόπο λειτουργίας του. Στα χαρτιά είναι σαν το follow me αλλά δεν ξέρω πόσο χρήσιμο είναι όταν απενεργοποιείται αυτόματα μετά από 2 μόλις ώρες...

a84864a68d9a3e4a6d223bc02a6c0b25.png

περίεργο... το μόνο που βρίσκω είναι αυτό http://hao.tcl.com/page99?product_id=81... μου προκαλέι εντύπωση ο υψηλός δείκτης seer 8.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, zaher είπε

 

περίεργο... το μόνο που βρίσκω είναι αυτό http://hao.tcl.com/page99?product_id=81... μου προκαλέι εντύπωση ο υψηλός δείκτης seer 8.5

Δεν δείχνει κάτι αξιόλογο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το midea φασόν που έχω (carrier) έχει κάτι περίεργα που με ενοχλούν.

Μια εικόνα = χίλιες λέξεις.

Το διάγραμμα κατανάλωσης με follow me είναι έτσι:

6a0c03473de39cf89ee99d0f696d2677.png

δλδ από τις 22:00 το βράδυ που το άναψα, δούλεψε λίγο στην αρχή, μετά έμεινε κλειστό γιατί δεν είχε απώλειες ο χώρος και μετά άναψε άλλη μια ώρα το πρωί.

Αλλά ας δούμε λίγο πιο κοντά αυτήν τη μία ώρα:

587124133_Screenshot2022-01-01214038.jpg.1b2496386efefabc72c781f55a1892ac.jpg

Καταρχάς όταν εκκινεί η νησίδα, κάνει ένα ψευδο-ντιφροστ. Δεν είναι ντιφροστ αν και βγάζει df στο display, προφανώς δεν έχει πιάσει πάγο. Μάλλον το κάνει για εξισορρόπηση πιέσεων ή στα λάδια ή κάτι άλλο. Δεν ξέρω. Πάντως κάνει τον ήχο της 4οδης. Αυτό το τσφφφ . Συνήθως δεν με ξυπνάει, αλλά 1/10 ναι.

Επίσης κάνει κάτι άσχετα και σύντομα γκαζώματα, 2 εδώ, περίπου ανά μισή ώρα, στα 800W . Συνοδεύεται από ταυτόχρονη αύξηση της ροής του ανεμιστήρα, σχεδόν πάει στο μαξ και τα κρακ - κρουκ των κακών πλαστικών από την απότομη αύξηση της θερμοκρασίας του στοιχείου και της συστολής όταν πέφτει σε φυσιολογικά επίπεδα πάλι.

Δυνητικά ενοχλητικό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανάγκες οι δικές μου είναι 90% για καλοκαίρι μονο. Βλεπω τα Morris από τη μία όπως και το Morris WFIN50160  που είναι η T-pro σειρά της TCL για το 18αρι που χρειάζομαι και βαίνουν 1100 και τα δύο. 

Από την άλλη λεω να επενδύσω πιο πολλά λεφτά στο 18αρι για καλή οικονομία/ποιότητα  στη ψύξη που θα είναι και το πιο ενεργοβόρο και να πάρω με max 300€ ενα 9αράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zaher είπε

Οι ανάγκες οι δικές μου είναι 90% για καλοκαίρι μονο. Βλεπω τα Morris από τη μία όπως και το Morris WFIN50160  που είναι η T-pro σειρά της TCL για το 18αρι που χρειάζομαι και βαίνουν 1100 και τα δύο. 

Από την άλλη λεω να επενδύσω πιο πολλά λεφτά στο 18αρι για καλή οικονομία/ποιότητα  στη ψύξη που θα είναι και το πιο ενεργοβόρο και να πάρω με max 300€ ενα 9αράκι.

Συμπλήρωσε λίγο αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Φυσικά για κάθε κλιματιστικό / χώρο ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zaher είπε

2443.59 Watt
2101.49 KCal/h
222.14 Watt/m2
191.04 KCal/h/m2

3694.60 Watt
3177.36 KCal/h
92.36 Watt/m2
79.43 KCal/h/m2

Τι άλλο; Δόσεις, νέα αγορά, αντικατάσταση, χαρακτηριστικά, ανάγκες, ιδιαιτερότητες του χώρου κτλ Τα υπόλοιπα ερωτήματα σε οδηγούν.

Επίσης τσεκαρε λίγο τα δεδομένα που έβαλες στο utility. Πώς γίνεται ο μικρός χώρος να έχει υπερδιπλάσιες απώλειες ανά μ2 από τον μεγάλο; Τέλος αφού θέλεις μόνο ψύξη, βάλε για θερμοκρασία 18 αν μένεις κάπου με δροσερό κλίμα και 19 αν είναι πιο ζεστά το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι άλλο; Δόσεις, νέα αγορά, αντικατάσταση, χαρακτηριστικά, ανάγκες, ιδιαιτερότητες του χώρου κτλ Τα υπόλοιπα ερωτήματα σε οδηγούν.

Επίσης τσεκαρε λίγο τα δεδομένα που έβαλες στο utility. Πώς γίνεται ο μικρός χώρος να έχει υπερδιπλάσιες απώλειες ανά μ2 από τον μεγάλο; Τέλος αφού θέλεις μόνο ψύξη, βάλε για θερμοκρασία 18 αν μένεις κάπου με δροσερό κλίμα και 19 αν είναι πιο ζεστά το καλοκαίρι.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : <900 , ιδανικα <800 και <400 για το μικρό
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ανακυκλωση εχω μονο τη  εσωτερικη μοναδα / θα προτιμηθουν δοσεις χωρις καρτα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ:  Καλοκαιρι full
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40 τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα & υπνοδωμάτιο
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Καλλιθεα Αττικης 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Ιονιστής (ισως) οικονομία κατανάλωσης ,μεγάλη εγγύηση
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):Νεα κουφωματα pvc 2πλα τζαμια  , ο μεγαλος χωρος εχει σχήμα "Γ"

 

οσων αφορα τις απωλειες του μικρου δωματιου ειναι βορινο με μια μπαλκονόπορτα και χωρις παράθυρο που αναγκαστικα επέλεξα. 

οι μετρήσεις έγιναν με 18 βαθμους

Επεξ/σία από zaher
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το midea φασόν που έχω (carrier) έχει κάτι περίεργα που με ενοχλούν.

Μια εικόνα = χίλιες λέξεις.

Το διάγραμμα κατανάλωσης με follow me είναι έτσι:

6a0c03473de39cf89ee99d0f696d2677.png

δλδ από τις 22:00 το βράδυ που το άναψα, δούλεψε λίγο στην αρχή, μετά έμεινε κλειστό γιατί δεν είχε απώλειες ο χώρος και μετά άναψε άλλη μια ώρα το πρωί.

Αλλά ας δούμε λίγο πιο κοντά αυτήν τη μία ώρα:

587124133_Screenshot2022-01-01214038.jpg.1b2496386efefabc72c781f55a1892ac.jpg

Καταρχάς όταν εκκινεί η νησίδα, κάνει ένα ψευδο-ντιφροστ. Δεν είναι ντιφροστ αν και βγάζει df στο display, προφανώς δεν έχει πιάσει πάγο. Μάλλον το κάνει για εξισορρόπηση πιέσεων ή στα λάδια ή κάτι άλλο. Δεν ξέρω. Πάντως κάνει τον ήχο της 4οδης. Αυτό το τσφφφ . Συνήθως δεν με ξυπνάει, αλλά 1/10 ναι.

Επίσης κάνει κάτι άσχετα και σύντομα γκαζώματα, 2 εδώ, περίπου ανά μισή ώρα, στα 800W . Συνοδεύεται από ταυτόχρονη αύξηση της ροής του ανεμιστήρα, σχεδόν πάει στο μαξ και τα κρακ - κρουκ των κακών πλαστικών από την απότομη αύξηση της θερμοκρασίας του στοιχείου και της συστολής όταν πέφτει σε φυσιολογικά επίπεδα πάλι.

Δυνητικά ενοχλητικό.

 

 

Και στην ψύξη τα ίδια γκαζώματα κάνει πάντως και εμένα μου φαίνεται άσκοπο, λογικά προσπαθεί να κρατήσει την θερμοκρασία όσο μπορεί σταθερή στον χώρο αφού το κάνει και με το follow me οπότε δεν είναι θέμα του αισθητήρα.

Δεν έχω ακούσει ποτέ την βαλβίδα στο prime πάντως ενώ δουλεύει θέρμανση, απλά προθέρμανση κάνει, δηλαδή ξεκινάει το εξωτερικό και μέσα έχει χαμηλή ταχύτητα και πάνω την περσίδα μέχρι να ζεσταθεί το στοιχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...