Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Φίλε δεν είναι απαραίτητο να απαντάς στις άσχετες ερωτήσεις.

Έκανες πολύ καλά και ενημερώνεις το νήμα με την εμπειρία σου ώστε να βοηθηθούν τα μέλη.

Όμως εάν εμπλέκεσαι σε άσχετες ερωτήσεις που σου γίνονται (ενώ μπορείς απλά να τις αγνοείς) έχεις και σύ μερίδιο ευθύνης.

Φιλικά, καλή χρονιά!

Εχεις απολυτο δικιο καλη χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, Paris92 είπε

 

65424582_20211231_172538-.jpg.0a4abdaf4c098194be0366776e045249.jpg

Αρχικα να σου πω οτι αντιλαμβανομαι την διαφορα γιατι εχω 2 κλιματιστικα οπως βλεπεις.

Δευτερον ξερω οτι οι τρυπες ειναι για να φευγουν τα νερα γιατι ακριβως σε εκεινο το σημειο ειναι και το ψυγειο

Τριτον δεν ξερω αν σου διεφυγε η αρχικη μου αναρτηση για το τι αποριες ειχα σχετικα με το θεμα και πως το ελυσα...
Το θεμα ειναι οτι το ελυσα....με πηραν τηλ. και μου ειπαν επειδη εχει αυτην την τεχνολογια εχει αυτες τις τρυπες (ως κατα συνεπεια φευγουν τα νερα απο κει) εξου και η απορια μου οπως τους ειπα γιατι μου δωσατε αυτο το πραγματακι που φευγουν τα νερα ολα μαζι ενω εχει τοσες τρυπες το κλιματιστικο και προσθετα δεν εχει θεση για να βαλεις αυτο το πραγματακι.....και επισης μου απαντησαν δινουμε εξτρα ταψι (πρεπει να το ζητησεις για να στο δωσουν αλλιως μενεις ετσι) για να μην φευγουν οπως ναναι τα νερα. Βαζεις απο κατω το ταψει ριχνει τα νερα απο τις τρυπες στο ταψι και απο εκει φευγουν τα νερα απο αυτο το εξαρτηματακι που δινουν σε ολα τα κλιματιστικα οπως δειχνω στην πρωτη βαση κλιματιστικου που εχω...
Απλα δεν καταλαβαινω γιατι λιβανετε ολοι ενα θεμα που εχει τελειωσει και εχει βρεθει λυση.
Εγω μπηκα εδω μεσα με ευχαριστη διαθεση να λυσω την απορια οσων εχουν το ιδιο προβλημα με μενα στο συγκεκριμενο κλιματιστικο....
Δεν με νοιαζει τι τεχνολογια εχει δεν με νοιαζει ποσο κοστιζει η ποσο παλιο η καινουργιο ειναι με νοιαζει γιατι δεν εχει βαση για τα νερα οπως ολα τα αλλα.....ρωτησα εμαθα ελυσα το προβλημα τελος....
@plasTOST Και τετοιες μερες μη το λες σε μενα φιλε αλλοι συγχύζουν κοσμο....μπηκα να δωσω λυση σε απορια που εχουν αυτο το κλιματιστικο και βομβαρδιζομαι με ασχετες ερωτησεις εκτος θεματος δλδ τι να πω αυτη ειναι η ελλαδα...δεν ειναι να κανεις καλο σαυτον τον τοπο ουτε στο πιο απλο.....ειναι η φαση ασε τον αλλον να ψαχνεται και ας ξερεις οτι μπορεις να τον βοηθησεις....αυτο προκαλείτε.....
και τα μοντελα ειναι

  • MFVI32-09WFI/MFVO32-09
  • MFVI32-12WFI/MFVO32-12
  • MFVI32-18WFI/MFVO32-18
  • MFVI32-24WFI/MFVO32-24

Καλη χρονια να εχουμε αλλα ενταξει ηρεμια παιδια λυση εδωσα οχι ερωτημα προς λυση.....

Προσωπικά μπερδεύτηκα από τον κάπως επιθετικό λόγο σου του τύπου " δεν ξέρεις τι παίζει, άκουσε εμένα να σου πω" . Αλλά καμιά φορά ο γραπτός λόγος παρεξηγείται. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

ΥΓ Ίσως να μην ισχύει αυτό πάντως για το 24αρι γιατί στο site της inventor λένε ότι το έχουν όλα τα μοντέλα εκτός από το μεγάλο. Ίσως να λείπει όμως η αντίσταση αλλά το σασί να είναι το ίδιο οπότε και πάλι μπορεί να θέλει το ταψί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντώς η συμβουλή που έδωσε κάποιος για το swing σε άλλο μέλος με έσωσε από εκεί που η κατανάλωση δεν έπεφτε κάτω απο 900-1000watt, τώρα βρίσκεται στα 350 περίπου με 12 εξωτερική. Πως σας φαίνεται για 18άρι multi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά μπερδεύτηκα από τον κάπως επιθετικό λόγο σου του τύπου " δεν ξέρεις τι παίζει, άκουσε εμένα να σου πω" . Αλλά καμιά φορά ο γραπτός λόγος παρεξηγείται. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

ΥΓ Ίσως να μην ισχύει αυτό πάντως για το 24αρι γιατί στο site της inventor λένε ότι το έχουν όλα τα μοντέλα εκτός από το μεγάλο. Ίσως να λείπει όμως η αντίσταση αλλά το σασί να είναι το ίδιο οπότε και πάλι μπορεί να θέλει το ταψί.

Ισως το υφος να φαινεται επιθετικο αλλα η προθεση μου ειναι παντα καλη χωρις να θελω να προσβαλω το ανεφερα κιολας

Ναι στο 24 ισως να μην ισχυει
Καλη χρονια να εχουμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάω για 9αρι για κρεβατοκάμαρα για θέρμανση,  χρήση 24/7

Έχω δει το παρακάτω... 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/235073-a-c-in9btu-morris-wfin26152-smart

Ξέρεις κανείς κάτι γι αυτό; 

Αξίζει ή να δω κάτι άλλο μεχρι αυτά τα χρήματα;  (409€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, WitchKing είπε

Παντώς η συμβουλή που έδωσε κάποιος για το swing σε άλλο μέλος με έσωσε από εκεί που η κατανάλωση δεν έπεφτε κάτω απο 900-1000watt, τώρα βρίσκεται στα 350 περίπου με 12 εξωτερική. Πως σας φαίνεται για 18άρι multi;

και εμενα με το swing ειναι πολυ καλυτερη η κατασταση , και σε αποδοση θερμανσης αφου ζεστανονται πιο ομοιομορφα  οι χωροι μου , και ειδα επιτελους να υπαρχει μια αναλογια στα watt που δουλευει  το κλιματιστικο αναλογα με την θερμοκρασια του χωρου ) πριν δουλευε ασταματητα στα 1200 wat η στα 900 αναλογα που ειχα γυρισει τις περσιδες. εχθες ζητουμενη 23 ξεκινησε 900 watt και μετα απο κανα 3ωρο επεσε στα 600.ποσες ωρες το ειχες αναμενο και με τι ζητουμενη για να φτασεις 350;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, adok13 είπε

και εμενα με το swing ειναι πολυ καλυτερη η κατασταση , και σε αποδοση θερμανσης αφου ζεστανονται πιο ομοιομορφα  οι χωροι μου , και ειδα επιτελους να υπαρχει μια αναλογια στα watt που δουλευει  το κλιματιστικο αναλογα με την θερμοκρασια του χωρου ) πριν δουλευε ασταματητα στα 1200 wat η στα 900 αναλογα που ειχα γυρισει τις περσιδες. εχθες ζητουμενη 23 ξεκινησε 900 watt και μετα απο κανα 3ωρο επεσε στα 600.ποσες ωρες το ειχες αναμενο και με τι ζητουμενη για να φτασεις 350;

Μην κλείνετε τα κλιματιστικά πρέπει να δουλεύουν συνέχεια ,εάν πρόκειται να λείψετε απλά χαμηλώστε την ζητούμενη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, adok13 είπε

και εμενα με το swing ειναι πολυ καλυτερη η κατασταση , και σε αποδοση θερμανσης αφου ζεστανονται πιο ομοιομορφα  οι χωροι μου , και ειδα επιτελους να υπαρχει μια αναλογια στα watt που δουλευει  το κλιματιστικο αναλογα με την θερμοκρασια του χωρου ) πριν δουλευε ασταματητα στα 1200 wat η στα 900 αναλογα που ειχα γυρισει τις περσιδες. εχθες ζητουμενη 23 ξεκινησε 900 watt και μετα απο κανα 3ωρο επεσε στα 600.ποσες ωρες το ειχες αναμενο και με τι ζητουμενη για να φτασεις 350;

Έκανε ώρες γιατί για κανα 3-4ωρο το είχα στους 22 και μετά το έβαλα στους 21 και από τότε κυμαίνεται στα 350. Το είδα να φτάνει και 250watt με 12 βαθμούς έξω. Γενικά ισχύει αυτό που λέει ο φίλος ότι δεν θέλουν κλείσιμο ποτέ. Πιστεύω αυτό και το ότι δεν είχα το swing ενεργοποιημένο ήταν το λάθος μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έχει το multi από ένα κανονικό?

Αυτό εδώ μου φαίνεται ή είναι πολύ καλή αγορά?

https://olastore.gr/product/inventor-ar2mvi-12wifi-inverter-εσωτερική-μονάδα-τοίχου-multi-12-000btu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους είδα και εγώ 350 w και το σπίτι ζεστό στους 21 βαθμους μετά από πολύ παιδεμα και νεύρα . Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το swing.

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΑΙΔΙΑ , ΜΕ ΥΓΕΙΑ.

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, adok13 είπε

Επιτέλους είδα και εγώ 350 w και το σπίτι ζεστό στους 21 βαθμους μετά από πολύ παιδεμα και νεύρα . Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το swing.

πολυ χαιρομαι.

 

Καλη Χρονια σε ολους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους! 

Για το Δεκέμβριο η συνολική κατανάλωση για θέρμανση από 3 κλιματιστικα ήταν 358 κιλοβατώρες. Τα δύο απο αυτά δούλευαν το ελάχιστο 20 ώρες το 24ωρο, το τρίτο που το έχω στην κουζίνα δούλευε 7-8 ώρες. 

Με τελική τιμή κιλοβατώρας στα 0,18 το κόστος για θέρμανση ήταν 64 ευρώ. Το λες και τζάμπα για τόσες ώρες θέρμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Καλή χρονιά σε όλους! 

Για το Δεκέμβριο η συνολική κατανάλωση για θέρμανση από 3 κλιματιστικα ήταν 358 κιλοβατώρες. Τα δύο απο αυτά δούλευαν το ελάχιστο 20 ώρες το 24ωρο, το τρίτο που το έχω στην κουζίνα δούλευε 7-8 ώρες. 

Με τελική τιμή κιλοβατώρας στα 0,18 το κόστος για θέρμανση ήταν 64 ευρώ. Το λες και τζάμπα για τόσες ώρες θέρμανση

Καλά, να ξέρεις παραπάνω θα ήτανε λογικά αν δεν υπολόγισες και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις μαζί και με το ΦΠΑ! Το λέω μη βρεθείς προ εκπλήξεως! 
καλη χρόνια σε όλους και από εμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, alexdeskas είπε

Κοιτάω για 9αρι για κρεβατοκάμαρα για θέρμανση,  χρήση 24/7

Έχω δει το παρακάτω... 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/235073-a-c-in9btu-morris-wfin26152-smart

Ξέρεις κανείς κάτι γι αυτό; 

Αξίζει ή να δω κάτι άλλο μεχρι αυτά τα χρήματα;  (409€)

Το έριξε κ άλλο. Αν δεν είναι κάποια πολύ μικρή κρεβατοκάμαρα που θα ήθελε follow me, γιατί όχι;

11 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Τι διαφορά έχει το multi από ένα κανονικό?

Αυτό εδώ μου φαίνεται ή είναι πολύ καλή αγορά?

https://olastore.gr/product/inventor-ar2mvi-12wifi-inverter-εσωτερική-μονάδα-τοίχου-multi-12-000btu/

Είναι μόνο η εσωτερική μονάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...