Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε μήπως για αυτό ακούμε κάποια μέλη εδώ με toshiba που δυσκολεύονται να ζεστάνουν τον χώρο τους σε πολύ κρύο;

Πάντως αυτό είναι κάτι που παρατηρώ και εγώ, ίσως για αυτό χρειάζεται να ανεβάσω την θερμοκρασία για να παραμείνει ο χώρος στους 22 όταν η θερμοκρασία είναι χαμηλή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, Paris92 είπε

Δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά αν δεν ξέρεις κάτι ή νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα να μην μιλάς....
Στην φωτογραφία υπάρχουν κανάλια για την ροη του νερου αλλιως η βαση θα ηταν ενα ισιο μεταλλο...
Μονο που στα συγκεκριμένα κανάλια έχει αυτές τις σχετικές τρύπες....Κανάλι θεωρείτε ότι έχει βάθος προς τα κάτω δλδ το έδαφος.....όπως φαίνεται και στην φωτογραφία....στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει τρύπες γιατί έχει μια συγκεκριμένη τεχνολογία για το ψυγείο της εξωτερικής μονάδας και γιαυτό δίνουν έξτρα αυτό το ταψί.
Και ως προς την εσωτερική και εξωτερική αποχέτευση θα δεις 2 σωλήνες ένας που έρχεται από την εσωτερική μονάδα και ο άλλος που έρχεται από την εξωτερική σύνολο !!2!! Άμα έχεις κλιματιστικό σπίτι σου βγες και δες το

 

COMFORT_UM+IM_Page_14.jpg

Άρα το δικό σου μοντέλο που έχει την συγκεκριμένη τεχνολογία (που δεν ξέρουμε πως υλοποιείται) πρέπει να πάρεις έξτρα ταψί για την αποστράγγιση καθώς στα υπόλοιπα μοντέλα της στα εγχειρίδια εγκατάστασης αναφέρει ότι αυτές οι στρογγυλές τρύπες είναι για αποστράγγιση.

Σε όλα τα κλιματιστικά διαφόρων εταιρειών που είμαι κάτοχος όλα τους έχουν τέτοια τρύπα για να βάζεις αυτόν τον σύνδεσμο αποστράγγισης.

Ποιο μοντέλο έχεις για να ψάξουμε παραπάνω για το πως υλοποιείται αυτή η λειτουργία? Έχει ο γείτονας inventor αλλά δεν ξέρω μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αντίσταση.

Πόσο μπροστά η Inventor.....

@Paris92 Δεν στέκομαι σε χαρακτιρισμούς κλπ όπως βλέπεις ούτε στις συγκεκριμένες τεχνολογίες με τα ψυγεία της εξωτερικής μονάδας του κλιματιστικού σου, αλλά χαλάρωσε μέρες που είναι :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτήσω, τα κλιματιστικά με ιονιστή και λειτουργία αφύγρανσης πόσο αποτελεσματικά είναι;

 

 

το ρωτάω γιατί έχω χώρο με μούχλα υγρασία!

 

μήπως πρέπει να αγοράσω αφυγραντήρα με ιονιστή αέρα;; ποια η διαφορά ξέρει κανείς;

 

Επεξ/σία από snet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, snet είπε

μήπως πρέπει να αγοράσω αφυγραντήρα με ιονιστή αέρα;

Δεν κάνουν καλή αφύγρανση. Καλυτερα να αγοράσεις αφυγραντήρα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, snet είπε

να ρωτήσω, τα κλιματιστικά με ιονιστή και λειτουργία αφύγρανσης πόσο αποτελεσματικά είναι;

 

 

το ρωτάω γιατί έχω χώρο με μούχλα υγρασία!

 

μήπως πρέπει να αγοράσω αφυγραντήρα με ιονιστή αέρα;; ποια η διαφορά ξέρει κανείς;

 

Ο αφυγραντήρας θα αφαιρέσει αποτελεσματικά την υγρασια. Το κλιματιστικό για να κάνει αυτή τη δουλειά θα φυσάει κρυο αέρα. Ο αφυγραντήρας αφυγραίνει χωρίς να σου κρυώνει το χωρο. Αλλά είναι πολύ βασικό  να δεις γιατί εχεις μουχλα. Στο ταβάνι είναι? Αν είναι δλδ λογω θερμογεφυρας ή υπάρχουν λιμνάζοντα νερά ίσως από πάνω μαζί με κάποια ρωγμή. Όταν έχουμε μούχλα στο σπίτι πρώτα εντοπίζουμε το αίτιο. 

Επεξ/σία από christiD
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως φέτος με τη χρήση του κλιματιστικού 24/7 η υγρασία στο σπίτι είναι σταθερά σε επίπεδα 40% ενώ πέρυσι δούλευε όλη την μέρα ο αφυγραντήρας. Δεν ξέρω πως δικαιολογείται.

Το ρεύμα που έκαιγε ο αφυγραντήρας πέρυσι, φέτος το καίει το κλιματιστικό και έχω και ζέστη.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία κοιτώντας τα χαρακτηριστικά των Daikin για θερμανση, για την Αττικη τι πρέπει να λάβουμε υποωιν θερμό κλίμα ή μέσο κλίμα για τους συντελεστές που δίνουν σε θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

Απορία κοιτώντας τα χαρακτηριστικά των Daikin για θερμανση, για την Αττικη τι πρέπει να λάβουμε υποωιν θερμό κλίμα ή μέσο κλίμα για τους συντελεστές που δίνουν σε θέρμανση;

Το θερμό θα κοιτάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, christiD είπε

Ο αφυγραντήρας θα αφαιρέσει αποτελεσματικά την υγρασια. Το κλιματιστικό για να κάνει αυτή τη δουλειά θα φυσάει κρυο αέρα. Ο αφυγραντήρας αφυγραίνει χωρίς να σου κρυώνει το χωρο. Για να μιλησω και λιγο πιο γενικά, το βασικότερο είναι να δεις γιατί εχεις μουχλα. Στο ταβάνι είναι? Αν είναι δλδ λογω θερμογεφυρας ή λόγω υπερβολικής εσωτερικής υγρασιας υγρασιας. Πάντα καλό ειναι να αεριζουμε λίγο παραπάνω. 

Έχω ένα προβληματικό σημείο στο ταβάνι όπου έχει χαλάσει και το χρώμα και μετά έχω και στους τοίχους

το χειρότερο από όλα είναι η μυρωδιά χαλάει τα πάντα τα ρούχα και ότι άλλο βρίσκεται εκεί μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Τον κόβω φέτες ότι έχει να κάνει με τα υλικά (ή επικάλυψη αυτών) και δεν πιάνει πάγο εξαρχής. Δίνω το μισό μου βασίλειο για να μάθω ( όπως λέει και η έκφραση). 

Σίγουρα η επικάλυψη βοηθάει έως έναν βαθμό αλλά δεν είναι για πάντα, σε 2 χρονών Midea και ήδη βλέπω οξείδωση της επικάλυψης στο εξωτερικό στοιχείο χωρίς να έχει πέσει κάποιο χημικό. Το εσωτερικό όλα καλά και έχουν πέσει τουλάχιστον 2 διαφορετικά χημικά.

Όταν ένα κλιματιστικό έχει συνεχή λειτουργία και δεν κάνει παύσης δύσκολα να μην κάνει defrost.

Midea 9αρι με εξωτερική 12 βαθμούς και υγρασία 80%, δεν το έχω δει να κάνει ποτέ defrost έτσι όπως δουλεύει.

Set point 20 βαθμούς και κρατάει σταθερά στον χώρο την θερμοκρασία.
Screenshot_682.png.f81bcb42a66c8c77d781ba23f0cde6f2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, popopo είπε

Πάντως φέτος με τη χρήση του κλιματιστικού 24/7 η υγρασία στο σπίτι είναι σταθερά σε επίπεδα 40% ενώ πέρυσι δούλευε όλη την μέρα ο αφυγραντήρας. Δεν ξέρω πως δικαιολογείται.

Το ρεύμα που έκαιγε ο αφυγραντήρας πέρυσι, φέτος το καίει το κλιματιστικό και έχω και ζέστη.

Δεν δικαιολογείται οπότε ψάξε κάπου αλλού την αιτία πχ ίσως έχεις πλέον υψηλότερη εσωτερική θερμοκρασία οπότε και χαμηλότερη σχετική. Τα έχουμε πει τι ισχύει για σχετική και απόλυτη υγρασία. 

54 λεπτά πριν, Klausx είπε

Midea 9αρι με εξωτερική 12 βαθμούς και υγρασία 80%, δεν το έχω δει να κάνει ποτέ defrost έτσι όπως δουλεύει.

2 εννοείς;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, plasTOST είπε

Άρα το δικό σου μοντέλο που έχει την συγκεκριμένη τεχνολογία (που δεν ξέρουμε πως υλοποιείται) πρέπει να πάρεις έξτρα ταψί για την αποστράγγιση καθώς στα υπόλοιπα μοντέλα της στα εγχειρίδια εγκατάστασης αναφέρει ότι αυτές οι στρογγυλές τρύπες είναι για αποστράγγιση.

Σε όλα τα κλιματιστικά διαφόρων εταιρειών που είμαι κάτοχος όλα τους έχουν τέτοια τρύπα για να βάζεις αυτόν τον σύνδεσμο αποστράγγισης.

Ποιο μοντέλο έχεις για να ψάξουμε παραπάνω για το πως υλοποιείται αυτή η λειτουργία? Έχει ο γείτονας inventor αλλά δεν ξέρω μοντέλο.

 

65424582_20211231_172538-.jpg.0a4abdaf4c098194be0366776e045249.jpg

Αρχικα να σου πω οτι αντιλαμβανομαι την διαφορα γιατι εχω 2 κλιματιστικα οπως βλεπεις.

Δευτερον ξερω οτι οι τρυπες ειναι για να φευγουν τα νερα γιατι ακριβως σε εκεινο το σημειο ειναι και το ψυγειο

Τριτον δεν ξερω αν σου διεφυγε η αρχικη μου αναρτηση για το τι αποριες ειχα σχετικα με το θεμα και πως το ελυσα...
Το θεμα ειναι οτι το ελυσα....με πηραν τηλ. και μου ειπαν επειδη εχει αυτην την τεχνολογια εχει αυτες τις τρυπες (ως κατα συνεπεια φευγουν τα νερα απο κει) εξου και η απορια μου οπως τους ειπα γιατι μου δωσατε αυτο το πραγματακι που φευγουν τα νερα ολα μαζι ενω εχει τοσες τρυπες το κλιματιστικο και προσθετα δεν εχει θεση για να βαλεις αυτο το πραγματακι.....και επισης μου απαντησαν δινουμε εξτρα ταψι (πρεπει να το ζητησεις για να στο δωσουν αλλιως μενεις ετσι) για να μην φευγουν οπως ναναι τα νερα. Βαζεις απο κατω το ταψει ριχνει τα νερα απο τις τρυπες στο ταψι και απο εκει φευγουν τα νερα απο αυτο το εξαρτηματακι που δινουν σε ολα τα κλιματιστικα οπως δειχνω στην πρωτη βαση κλιματιστικου που εχω...
Απλα δεν καταλαβαινω γιατι λιβανετε ολοι ενα θεμα που εχει τελειωσει και εχει βρεθει λυση.
Εγω μπηκα εδω μεσα με ευχαριστη διαθεση να λυσω την απορια οσων εχουν το ιδιο προβλημα με μενα στο συγκεκριμενο κλιματιστικο....
Δεν με νοιαζει τι τεχνολογια εχει δεν με νοιαζει ποσο κοστιζει η ποσο παλιο η καινουργιο ειναι με νοιαζει γιατι δεν εχει βαση για τα νερα οπως ολα τα αλλα.....ρωτησα εμαθα ελυσα το προβλημα τελος....
@plasTOST Και τετοιες μερες μη το λες σε μενα φιλε αλλοι συγχύζουν κοσμο....μπηκα να δωσω λυση σε απορια που εχουν αυτο το κλιματιστικο και βομβαρδιζομαι με ασχετες ερωτησεις εκτος θεματος δλδ τι να πω αυτη ειναι η ελλαδα...δεν ειναι να κανεις καλο σαυτον τον τοπο ουτε στο πιο απλο.....ειναι η φαση ασε τον αλλον να ψαχνεται και ας ξερεις οτι μπορεις να τον βοηθησεις....αυτο προκαλείτε.....
και τα μοντελα ειναι

  • MFVI32-09WFI/MFVO32-09
  • MFVI32-12WFI/MFVO32-12
  • MFVI32-18WFI/MFVO32-18
  • MFVI32-24WFI/MFVO32-24

Καλη χρονια να εχουμε αλλα ενταξει ηρεμια παιδια λυση εδωσα οχι ερωτημα προς λυση.....

Επεξ/σία από Paris92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Paris92 είπε

μπηκα να δωσω λυση σε απορια που εχουν αυτο το κλιματιστικο και βομβαρδιζομαι με ασχετες ερωτησεις εκτος θεματος δλδ τι να πω αυτη ειναι η ελλαδα...

Φίλε δεν είναι απαραίτητο να απαντάς στις άσχετες ερωτήσεις.

Έκανες πολύ καλά και ενημερώνεις το νήμα με την εμπειρία σου ώστε να βοηθηθούν τα μέλη.

Όμως εάν εμπλέκεσαι σε άσχετες ερωτήσεις που σου γίνονται (ενώ μπορείς απλά να τις αγνοείς) έχεις και σύ μερίδιο ευθύνης.

Φιλικά, καλή χρονιά!

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...