Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει να ζηλέψει κάτι η Daewoo από την TCL στα κλιματιστικά? είναι πολύ φθηνότερη, πρόκειται για τη κορεάτικη daewoo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Paris92 είπε

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς

Τι άλλο; Είναι γνωστό. Το έχουμε δει σε μοντέλα της gree εδώ και καιρό. Μου αρέσει που το πλασάρουν λες και είναι κάτι το τρομερό, ενώ απλά καις ρεύμα για να ζεστάνεις το μηχάνημα. Δηλαδή τι να πει η τοσιμπα που οι κάτοχοι της δεν ξέρουν τι πάει να πει defrost;

Μάρκετινγκ.

Για του λόγου το αληθές

Screenshot_2021-12-30-20-09-57-60_4a24d271e133915ae237d4bec6ffe368.jpg.081d397f63e2d095c23d708e5a5e5972.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δηλαδή τι να πει η τοσιμπα που οι κάτοχοι της δεν ξέρουν τι πάει να πει defrost;

Αυτό δεν είναι αλήθεια εμένα το shorai μου έκανε 2 defrost πέρυσι 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ξεσκιστηκε!!!

Κάτι έχουν κάνει στο προγραμματισμό , έχω τις εξωτερικες του toshiba και του daikin στο ίδιο μπαλκόνι , τις μέρες που είχαμε πολύ κρύο την προηγούμενη βδομάδα το daikin έκανε το βράδυ 3-4 defrost το toshiba δεν έκανε καθόλου 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Κάτι έχουν κάνει στο προγραμματισμό , έχω τις εξωτερικής του toshiba και του daikin στο ίδιο μπαλκόνι , τις μέρες που είχαμε πολύ κρύο την προηγούμενη βδομάδα το daikin έκανε το βράδυ 3-4 defrost το toshiba δεν έκανε καθόλου 

Τον κόβω φέτες ότι έχει να κάνει με τα υλικά (ή επικάλυψη αυτών) και δεν πιάνει πάγο εξαρχής. Δίνω το μισό μου βασίλειο για να μάθω ( όπως λέει και η έκφραση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Τον κόβω φέτες ότι έχει να κάνει με τα υλικά (ή επικάλυψη αυτών) και δεν πιάνει πάγο εξαρχής. Δίνω το μισό μου βασίλειο για να μάθω ( όπως λέει και η έκφραση). 

Δε δείχνει να έχει κάποια επικάλυψη , πέρυσι που το είχα πετύχει σε defrost δεν έδειχνε να παγώνει όλο το στοιχείο , ειχα βάλει και φωτογραφίες , τι να πω παντως είναι μεγάλο πλεονέκτημα να μη κάνει defrost γιατί δεν κόβει καθόλου μέσα την θέρμανση κάτι που σε ένα μεγάλο χώρο ίσως να δημιουργούσε μικρότερη θερμική άνεση αλλά και αυξημένη κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε δείχνει να έχει κάποια επικάλυψη , πέρυσι που το είχα πετύχει σε defrost δεν έδειχνε να παγώνει όλο το στοιχείο , ειχα βάλει και φωτογραφίες , τι να πω παντως είναι μεγάλο πλεονέκτημα να μη κάνει defrost γιατί δεν κόβει καθόλου μέσα την θέρμανση κάτι που σε ένα μεγάλο χώρο ίσως να δημιουργούσε μικρότερη θερμική άνεση αλλά και αυξημένη κατανάλωση 

Για μένα είναι το μεγαλύτερο μυστήριο από τότε που διαβάζω το παρόν φόρουμ. Ρεσπεκτ στην τοσιμπα. Ρεσπεκτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι άλλο; Είναι γνωστό. Το έχουμε δει σε μοντέλα της gree εδώ και καιρό. Μου αρέσει που το πλασάρουν λες και είναι κάτι το τρομερό, ενώ απλά καις ρεύμα για να ζεστάνεις το μηχάνημα. Δηλαδή τι να πει η τοσιμπα που οι κάτοχοι της δεν ξέρουν τι πάει να πει defrost;

Μάρκετινγκ.

Για του λόγου το αληθές

Screenshot_2021-12-30-20-09-57-60_4a24d271e133915ae237d4bec6ffe368.jpg.081d397f63e2d095c23d708e5a5e5972.jpg

Ε ναι οκ αλλα εμενα γιατι πρεπει να με ενδιαφερει αυτο? Τι σχεση εχει με το δικο μου θεμα που ανοιξα και ελυσα ταυτοχρονα? Εγω ανοιξα θεμα για να πω σε οσους δεν ξερουν για το ταψι....τι πρεπει να κανουν για να το παρουν

Μόλις τώρα, Paris92 είπε

Ε ναι οκ αλλά εμένα γιατί πρέπει να με ενδιαφέρει αυτό? Τι σχέση έχει με το δικό μου θέμα που άνοιξα και έλυσα ταυτόχρονα? Εγώ άνοιξα θέμα για να πω σε όσους δεν ξέρουν για το ταψί....τι πρέπει να κάνουν για να το πάρουν...
Όλα τα άλλα δεν με απασχολούν

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να ρυθμίσω το offset λειτουργίας του Daikin Perfera 12αρι;

Το είχα σε λειτουργία από τις 7 το πρωί με ρύθμιση και πραγματική 20.5 και για να κόψει αναγκάστηκα (κατεβάζοντας 0,5 βαθμό κάθε φορά)  να το φτάσω στους 18 βαθμούς ρύθμιση. 

Από κει και μετά λειτουργεί όπως φαίνεται στη φώτο..... 

Screenshot_2021-12-30-21-25-06-641.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexdeskas είπε

Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να ρυθμίσω το offset λειτουργίας του Daikin Perfera 12αρι;

Το είχα σε λειτουργία από τις 7 το πρωί με ρύθμιση και πραγματική 20.5 και για να κόψει αναγκάστηκα (κατεβάζοντας 0,5 βαθμό κάθε φορά)  να το φτάσω στους 18 βαθμούς ρύθμιση. 

Από κει και μετά λειτουργεί όπως φαίνεται στη φώτο..... 

Screenshot_2021-12-30-21-25-06-641.jpeg

Περίεργο για περφερα για το οποίο έχουμε αναφορές από μέλη για πολύ κάτω από 100W σε θέρμανση.

ΥΓ Γουστάρω τρελά το grafana σου. Πώς βλέπεις θερμοκρασία από περσίδες; Έχεις βάλει Dallas ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για θερμοκρασία στις περσίδες έχω σφηνώσει εδώ και ένα χρόνο ένα Xiaomi ZigBee (το στρογγυλό)  και το έχω τεστάρει και με καλωδιακοθερμομετρο και μου δίνει ακριβεστατες μετρήσεις και με φοβερή απόκριση στις αλλαγές θερμοκρασίας. 

Εμένα συνήθως αν το βάλω ρύθμιση πχ 20 βαθμους μόλις φτάσει εκεί μετά κάθεται στα 190 watt συνέχεια επί ώρες. 

Πριν ήθελα να το κατεβάσω λίγο (πχ για βράδυ)  και από τους 20.5 που το είχα το έφτασα 18 για να κόψει... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Τον κόβω φέτες ότι έχει να κάνει με τα υλικά (ή επικάλυψη αυτών) και δεν πιάνει πάγο εξαρχής. Δίνω το μισό μου βασίλειο για να μάθω ( όπως λέει και η έκφραση). 

Μην ψαχνεις στα υλικα.
1370318114_toshibacapacitydefrost.jpg.ed80a637a18bc8d8467dc9e62f2bc55f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Για μένα είναι το μεγαλύτερο μυστήριο από τότε που διαβάζω το παρόν φόρουμ. Ρεσπεκτ στην τοσιμπα. Ρεσπεκτ.

Δεν ξέρω αν εχει ενσωματώσει σε απλά κλιματιστικά μια τεχνολογία για την οποία διάβασα σε ...μεγαλύτερα κλιματιστικά συστήματα, τα VRF.  Hot gas bypass control. Είναι σχετικά πρόσφατη απο ότι είδα και μου φαίνεται δύσκολο να έχει ηδη ενσωματωθεί σε τωρινά μοντέλα.  Θα το διαφήμιζε κιολας. 

Επεξ/σία από christiD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μην ψαχνεις στα υλικα.
1370318114_toshibacapacitydefrost.jpg.ed80a637a18bc8d8467dc9e62f2bc55f.jpg

Λες;

Το είδα διατυπώσει πέρυσι εδώ σαν σκέψη :

a498bc68fa898bc5a375bbfd503a3bde.png

Οπότε μήπως για αυτό ακούμε κάποια μέλη εδώ με toshiba που δυσκολεύονται να ζεστάνουν τον χώρο τους σε πολύ κρύο;

Στο shorai το λέει κιόλας:

0301134c57dc1ef32ea39523488b9564.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...