Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Εφόσον έγινε με την έγκριση του ηλεκτρολόγου και όχι με δική μου πατέντα θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα! 🙂

 

Με εξωτερικές θερμοκρασίες 12-13 η κατανάλωση ενός κλιματιστικού υψηλής απόδοσης είναι πραγματικά αστεία.

Γίνεται να έχεις 50+ τετραγωνικά στους 21 βαθμούς με ενέργεια που αντιστοιχεί στο 1/3 της ενέργειας μιας τοστιέρας; Κι όμως γίνεται με αυτά τα εντυπωσιακά μηχανήματα.

0000.png

Αν δεν είχα την εμπειρία που έχω πλέον με το δικά μου κλιματιστικά θα έλεγα ότι ειναι αδύνατο...ειδικά όταν έχει πιάσει θερμοκρασία και κάνει συντήρηση μπορεί να έχεις για ώρες τρελές καταναλώσεις...χθες για παράδειγμα το haori  έκαψε 2,27 κιλοβατώρες απο τις 6 μέχρι τις 12 παρά που το έκλεισα. Μάλιστα προς το τέλος έκαιγε για κάνα 2ωρο λιγότερο απο 0,15 με peak στο ξεκίνημα λίγο πάνω από 0,75 την πρώτη ώρα!  Δηλώνω ευχαριστημένος τουλάχιστον...

....φανταστείτε τι παπάδες κάνουν τα κορυφαία και ακριβά μοντέλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, ikaliruag είπε

Θα ήθελα να δω γενικά πώς δουλεύει το κλιματιστικό σε θέμα κατανάλωσης.

Το Shelly απ'ότι είδα σε κάτι βιντεακια μπαίνει στον πίνακα και με τα κλαμεράκια πιάνω μέχρι 2 κύκλωματα και αυτά που μετράει τα έχω και ονλαιν στο κινητό σωστά;

Shelly βρίσκεις και σε πρίζες smart άλλα και σε DIN RAIL (όπως Shelly Pro, να μπει απευθείας στη ράγα του ηλεκτρικού πινάκα), με clamp (όπως Shelly EM) ή χωρίς clamp (όπως π.χ Shelly 1PM που έχω και εγώ, 16 αμπέρ).

Βάζοντας κάτι τέτοιο, θα μπορείτε να δείτε μέσα από την εφαρμογή Shelly (στο κινητό αλλά και αν εγκαταστήσετε αυτή την εφαρμογή, έμμεσα, στο laptop) τη στιγμιαία κατανάλωση αλλά και τη μέση κατανάλωση, ανά ώρα, ανά ημέρα, για μια ορισμένη περίοδο... (π.χ φωτο 1)

Αλλά, δυστυχώς, δεν θα μπορείτε να δείτε μόνο με αυτό τα πιο σημαντικά, πώς συμπεριφέρεται ο κλιματισμός σε διάφορα στάδια ...

Από ότι καταλαβαίνω, εκτός από μερικές πολύ ακριβές λύσεις, όλα τα gadget για παρακολούθηση της κατανάλωσης, μέσω των εφαρμογών τους, μπορούν να κάνουν μόνο αυτό που περιέγραψα παραπάνω. Ναι, θα μπορείτε να μάθετε πόσο καταναλώνει η συσκευή, αλλά δεν θα μπορείτε να δείτε πράγματα που θα σας δώσουν μια εικόνα για τη συμπεριφορά λειτουργίας της συσκευής. 
Ωστόσο, εάν εγκαταστήσετε ένα Shelly (τουλάχιστον 1PM , αν αρκούν μόνο 16 αμπέρ, ή, ακόμα καλύτερα, ένα Shelly EM), μπορείτε στη συνέχεια να το ενσωματώσετε εύκολα στον Home Assistant (υπάρχουν και βίντεο στο YouTube για αυτό).
Μέσω του Home Assistant θα βλέπετε γραφικά (όπως αυτό που επισυνάπτεται στη φωτο 2), αρκεί να έχετε ανοιχτό το πρόγραμμα (και φυσικά όσο το laptop είναι ανοιχτό). Μόλις κλείσει το πρόγραμμα, δεν θα μπορεί πλέον να συλλέγει δεδομένα.
Ακόμη περαιτέρω, αν θέλετε ακόμα πιο λεπτομερή γραφικά, με περισσότερες δυνατότητες, θα μπορείτε να ενσωματώσετε το Grafana μέσω του Home Assistant (και για αυτό, υπάρχουν μερικά βίντεο στο Youtube) 

Ευχαριστώ και πάλι τον alfaeffe καθώς και τον liakjim.

after 12 hours functions-2021-12-26 at 19.34.56.jpeg

28.12 open.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Paris92 είπε

Αναρωτιόμουν γιατί σ'αυτην την εξωτερική μονάδα μου δώσανε αυτό το πράγμα ενώ δεν υπάρχει κάπου να το βάλεις για να στέλνει τα νερά μέσα από το λάστιχο

 

 

 

20210719170049_5a188900.jpeg

20210903_022337.jpg.f862a4db73d78d137b3cf11ab54ee38b.jpg

Αργότερα έστειλα μήνυμα στην Inventor να μου απαντήσει για το σχετικό θέμα και μου είπαν ότι η βάση για τα νερά της εξωτερικής μονάδας είναι extra και πρέπει να στείλεις μήνυμα να το ζητήσεις και μόνο τότε το στέλνουν δωρεάν και στην βάση κατά την δικιά μου άποψη πάντα πρέπει να κάνεις 4 τρύπες για να το βιδώσεις πάνω στα 4 μαύρα πλαστικά που σου δίνουν για τα ποδαράκια (και καλά στα δίνουν ως αντικραδασμικα αλλά τελικά είναι γιαυτην την βάση γιατί βεντουζωνουν ούτως ώστε όταν ανοίξεις τις τρύπες να μην τρέχουν και από εκεί νερά...ανεβάζω σχετικές φωτογραφίες

20211229_184025.jpg.fb63d080bf299f6a6e5a5303110ef698.jpg

20211229_184034.jpg

 

20211229_181556.jpg

20211229_181621.jpg

Αυτό το πραγματάκι στα TOYOTOMI & στα Carrier μπαίνει σε μία από τις 3 στρογγυλές τρύπες σαν αυτές στα αριστερά της πρώτης φωτό. Ουσιαστικά η εσωτερική αποχέτευση ρίχνει τα νερά μέσα στον πάτο της εξωτερικής μονάδας και από εκεί μαζί με τα πιθανά νερά της εξωτερικής φεύγουν από αυτό το εξάρτημα.

Στην δικιά σου περίπτωση βέβαια από ότι βλέπω ο πάτος δεν έχει την κατάλληλη διαμόρφωση ώστε να γίνεται η απορροή προς τις τρύπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ikaliruag είπε

Θα ήθελα να δω γενικά πώς δουλεύει το κλιματιστικό σε θέμα κατανάλωσης.

Απλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως θα το δω μια δυο φορές και μετά απλά θα το παρατήσω.

Το Shelly απ'ότι είδα σε κάτι βιντεακια μπαίνει στον πίνακα και με τα κλαμεράκια πιάνω μέχρι 2 κύκλωματα και αυτά που μετράει τα έχω και ονλαιν στο κινητό σωστά;

Όπως είπα εξαρτάται τι θες να κάνεις και τι δυνατότητες έχεις από άποψη σύνδεσης.

Αν το κλιματιστικό είναι σε πρίζα, τότε υπάρχουν μετρητές πρίζας από απλοί τύπου tuya πχ https://www.skroutz.gr/s/24285776/Gosund-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-Λευκή-SP111.html

Αυτοί δείχνουν σε κινητό στιγμιαία κατανάλωση.

Αν θέλεις και υποτυπώδες διάγραμμα τότε πας σε κάτι τέτοιο: https://shop.shelly.cloud/shelly-plug-wifi-smart-home-automation#71

Πολλοί από εδώ έχουμε πάρει πριζάκια tplink τα οποία με τα βήματα που υπάρχουν στο sticky μας δείχνουν διαγράμματα στο pc . Πλέον στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτα, οπότε πάμε στο kp115 από εξωτερικό (εδώ μπορεί να βοηθήσει ο @Giannis_Io).

Αν δεν υπάρχει πρίζα , τότε είτε παρεμβάλλουμε στο καλώδιο τροφοδοσίας έναν μετρητή όπως δείξαμε πιο πάνω , είτε πάμε σε λύσεις μετρητή ράγας (υπάρχουν και wifi με απλές δυνατότητες), είτε πάμε σε shelly 1PM στον πίνακα ή καλύτερα στον shelly em για επαγωγική μέτρηση (πολύ ασφαλέστερη) και μετά τα ρίχνουμε σε ένα homeassistant (το οποίο μπορεί να τρέξει σε ένα raspberry ή σε παλιό υπολογιστή με debian ή ακόμα και σε virtual machine).

Οπότε μετά έχουμε τεράστιες δυνατότητες πχ

image.png.2b2cd570911c4a8975ef0b15a6bd5945.png

Αυτές είναι γενικά οι λύσεις , από τις πιο basic στις πιο "ψαγμένες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@amotida @liakjim, το τερματίσετε, πιο αναλυτικά δεν πάει!

Ευχαριστώ πολύ

Το Shelly em έρχεται με δύο κλαμερακια ή απλά έχει δύο υποδοχές; Μήπως πάρω αυτό και τεσταρω και του υπνοδωματίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ikaliruag είπε

@amotida @liakjim, το τερματίσετε, πιο αναλυτικά δεν πάει!

Ευχαριστώ πολύ

Το Shelly em έρχεται με δύο κλαμερακια ή απλά έχει δύο υποδοχές; Μήπως πάρω αυτό και τεσταρω και του υπνοδωματίου. 

To Shelly em μπορεί να δεχτεί 2 clamps . Για να μετρήσεις πρέπει του υπνοδωματίου να έρχεται με δική του ασφάλεια στον πίνακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

 

Πολλοί από εδώ έχουμε πάρει πριζάκια tplink τα οποία με τα βήματα που υπάρχουν στο sticky μας δείχνουν διαγράμματα στο pc . Πλέον στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτα, οπότε πάμε στο kp115 από εξωτερικό (εδώ μπορεί να βοηθήσει ο @Giannis_Io).

 

 

@ikaliruag

Από amazon Γερμανίας το πήρα. Κυριακή το παρήγγειλα, Παρασκευή μεσημέρι είχε φτάσει Κρήτη. Το πήρα στα 12,99 τώρα βλέπω έχει πάει στα 19,99. Πιο πριν είχε 9,99.

Ακολούθησα τα βήματα στο sticky και βλέπω εκτός από κατανάλωση και διαγράμματα. 

Έχω δύο ακόμα πριζακια nedis από τα οποία είναι ικανοποιημένος, εχουν και διαγράμματα με ημερήσια κατανάλωση. Το tplink πάντως είναι ανώτερο, σου βγάζει μέσο όρο κατανάλωσης ημέρας, εβδομάδας και μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν παρω μια απο αλι οπως παρακατω θα μπορω να δω καταναλωσεις-διαγραμματα απο tuya  ή smart life  app?

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20211230054925&SearchText=smart+plug+zigbee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, chriskan22 είπε

Aν παρω μια απο αλι οπως παρακατω θα μπορω να δω καταναλωσεις-διαγραμματα απο tuya  ή smart life  app?

https://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=AS_20211230054925&SearchText=smart+plug+zigbee

Όχι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, plasTOST είπε

Αυτό το πραγματάκι στα TOYOTOMI & στα Carrier μπαίνει σε μία από τις 3 στρογγυλές τρύπες σαν αυτές στα αριστερά της πρώτης φωτό. Ουσιαστικά η εσωτερική αποχέτευση ρίχνει τα νερά μέσα στον πάτο της εξωτερικής μονάδας και από εκεί μαζί με τα πιθανά νερά της εξωτερικής φεύγουν από αυτό το εξάρτημα.

Στην δικιά σου περίπτωση βέβαια από ότι βλέπω ο πάτος δεν έχει την κατάλληλη διαμόρφωση ώστε να γίνεται η απορροή προς τις τρύπες.

Δεν θέλω να σε προσβάλω αλλά αν δεν ξέρεις κάτι ή νομίζεις ότι ξέρεις καλύτερα να μην μιλάς....
Στην φωτογραφία υπάρχουν κανάλια για την ροη του νερου αλλιως η βαση θα ηταν ενα ισιο μεταλλο...
Μονο που στα συγκεκριμένα κανάλια έχει αυτές τις σχετικές τρύπες....Κανάλι θεωρείτε ότι έχει βάθος προς τα κάτω δλδ το έδαφος.....όπως φαίνεται και στην φωτογραφία....στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει τρύπες γιατί έχει μια συγκεκριμένη τεχνολογία για το ψυγείο της εξωτερικής μονάδας και γιαυτό δίνουν έξτρα αυτό το ταψί.
Και ως προς την εσωτερική και εξωτερική αποχέτευση θα δεις 2 σωλήνες ένας που έρχεται από την εσωτερική μονάδα και ο άλλος που έρχεται από την εξωτερική σύνολο !!2!! Άμα έχεις κλιματιστικό σπίτι σου βγες και δες το

 

COMFORT_UM+IM_Page_14.jpg

Επεξ/σία από Paris92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...