Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

Κοίτα στο skroutz ναι λίγο παραπανω η τιμή αλλά σε blue dealer αντιπροσωπο μου δίνει 1000 το 18 αρι οπότε το 22 αρι λογικά θα πηγαινει 1400 αν είναι μέχρι 1100 θα το παρω αυριο

https://www.ydor.com.gr/klimatistiko-daikin-sensira-ftxc60c-rxc60c.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 ώρες πριν, userAnon είπε

ακριβώς, ελπίζω ο φίλος για παράδειγμα να μην το είχε στο auto.

Ηθελα να ήξερα τι το έχουνε. Ευτυχώς εγώ συνήθως βολεύομαι στο μαξ στο 2-3. Σήμερα και χθες είναι στο 1.

μερικές φορές προτιμώ να ανεβάζω την ζήτηση από το να ανεβάζω την ένταση του αέρα. Δεν έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση από ότι έχω παρατηρήσει. 

Χμμμ ...εγώ δουλέυω το haori αποκλειστικά στο auto και το ίδιο κανω και στα daikin.

Θα δοκιμάσω να τα δουλέψω και όπως προτείνετε εσείς να δούμε τι θα γίνει τόσο σε θέμα οικονομίας όσο και απόδοσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spyros.s είπε

Χμμμ ...εγώ δουλέυω το haori αποκλειστικά στο auto και το ίδιο κανω και στα daikin.

Αν θεωρείς ότι καλύπτει τον χώρο σου ίσως και να μην χρειάζεται γιατί είναι η πιο αθόρυβη λειτουργία. Εντάξει μια δοκιμή και στις άλλες ταχύτητες χρήσιμη είναι βέβαια. Σε πόσα τετραγωνικά το έχεις και τι είναι 18αρι πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αν θεωρείς ότι καλύπτει τον χώρο σου ίσως και να μην χρειάζεται γιατί είναι η πιο αθόρυβη λειτουργία. Εντάξει μια δοκιμή και στις άλλες ταχύτητες χρήσιμη είναι βέβαια. Σε πόσα τετραγωνικά το έχεις και τι είναι 18αρι πχ?

Μέχρι 16αρι φτάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα 
Βρισκομαι σε αναζητηση κλιματιστικου για υπνοδωματιο - γραφειο 17τμ ψηλοταβανο σε οικια του 1970 με μετρια μονωση (στην μια πλευρα κιολας υπαρχει τζαμενια τριφυλλη πορτα). 
Ψυκτικος μου εχει πει πως οριακα 9ρι με καλυπτει αλλα για να ειμαι 100% σιγουρος εχω αποφασισει να παω σε 12ρι.

Επειδη εχω υπαρξει στο παρελθον αρκετα ατυχος στα κλιματιστικα, πιο συγκεκριμενα οσον αφορα τριξιματα στα πλαστικα τους μερη (που μπορω να πω ειναι απο τα πιο εκνευρεστικα πραγματα ειδικα αν μιλαμε για υπνοδωματιο), θελω αυτη την φορα να δωσω εμφαση στην ποιοτητα κατασκευης και μετα σε ολα τα υπολοιπα. Φυσικα θελω να ειναι αθορυβο και οσον αφορα την λειτουργια του αλλα. επειδη προκειται να το εχω μονο στην χαμηλη ταχυτητας σκαλα νομιζω εκει δεν θα συναντησουμε προβλημα επιλογης.

Απο αυτα λοιπον που εχω διαβασει σε αυτο το θεμα τις τελευταιες μερες κοιταω να αποφυγω οτιδηποτε φασον media ( οπου ολως περιεργως και τα κλιματιστικα μου που παρουσιαζουν θεμα με τα πλαστικα ειναι φασον media) και να παω σε κατι αναμεσα σε daikin/mitsubishi/toshiba/fujitsu.

Το ποσο που διαθετω ειναι περιπου στα 500-600 ευρω καθαρα για το μηχανημα και οχι για την εγκατασταση (αν μπορει να συμπεριληφθει και αυτη εννοειται ακομα καλυτερα). Θα ειναι η μονη πηγη θερμανσης/ψυξης εκεινου του χωρου και θα λειτουργει αρκετες ωρες την ημερα. Αυτο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι η ποιοτητα κατασκευης (πλαστικα μερη) οπου θα ηθελα ΑΝ γινεται να μην τα ακουω καν οπως εχω δει καποιοι τυχεροι να λενε σε σχολια τους εδω και στο σκρουτζ, σε δευτερο χρονο η γενικοτερη αθορυβη λειτουργια και σε τριτο η καταναλωση ( δεν με νοιαζει καθολου να πληρωνω παραπανω αν ειναι να εχω ενα ησυχο και ποιοτικο κατασκευαστικα μηχανημα. 

Σας βαζω για ευκολια μια λιστα απο το σκρουτζ οπου εχω συγκεντρωσει καποιες επιλογες με βαση τα κριτηρια που αναφερω παραπανω. Εννοειται αν εχετε καποια αλλη προταση ειναι ευπροσδεκτη.

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/202_284_298_1800/Toshiba_or_Mitsubishi_or_Fujitsu_or_Daikin/f/407348/12000-btu.html?o=klimatistiko&price_min=&price_max=600

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Επεξ/σία από CalaQuendiR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, CalaQuendiR είπε

Καλημερα 
Βρισκομαι σε αναζητηση κλιματιστικου για υπνοδωματιο - γραφειο 17τμ ψηλοταβανο σε οικια του 1970 με μετρια μονωση (στην μια πλευρα κιολας υπαρχει τζαμενια τριφυλλη πορτα). 
Ψυκτικος μου εχει πει πως οριακα 9ρι με καλυπτει αλλα για να ειμαι 100% σιγουρος εχω αποφασισει να παω σε 12ρι.

Επειδη εχω υπαρξει στο παρελθον αρκετα ατυχος στα κλιματιστικα, πιο συγκεκριμενα οσον αφορα τριξιματα στα πλαστικα τους μερη (που μπορω να πω ειναι απο τα πιο εκνευρεστικα πραγματα ειδικα αν μιλαμε για υπνοδωματιο), θελω αυτη την φορα να δωσω εμφαση στην ποιοτητα κατασκευης και μετα σε ολα τα υπολοιπα. Φυσικα θελω να ειναι αθορυβο και οσον αφορα την λειτουργια του αλλα. επειδη προκειται να το εχω μονο στην χαμηλη ταχυτητας σκαλα νομιζω εκει δεν θα συναντησουμε προβλημα επιλογης.

Απο αυτα λοιπον που εχω διαβασει σε αυτο το θεμα τις τελευταιες μερες κοιταω να αποφυγω οτιδηποτε φασον media ( οπου ολως περιεργως και τα κλιματιστικα μου που παρουσιαζουν θεμα με τα πλαστικα ειναι φασον media) και να παω σε κατι αναμεσα σε daikin/mitsubishi/toshiba/fujitsu.

Το ποσο που διαθετω ειναι περιπου στα 500-600 ευρω καθαρα για το μηχανημα και οχι για την εγκατασταση (αν μπορει να συμπεριληφθει και αυτη εννοειται ακομα καλυτερα). Θα ειναι η μονη πηγη θερμανσης/ψυξης εκεινου του χωρου και θα λειτουργει αρκετες ωρες την ημερα. Αυτο που με νοιαζει περισσοτερο ειναι η ποιοτητα κατασκευης (πλαστικα μερη) οπου θα ηθελα ΑΝ γινεται να μην τα ακουω καν οπως εχω δει καποιοι τυχεροι να λενε σε σχολια τους εδω και στο σκρουτζ, σε δευτερο χρονο η γενικοτερη αθορυβη λειτουργια και σε τριτο η καταναλωση ( δεν με νοιαζει καθολου να πληρωνω παραπανω αν ειναι να εχω ενα ησυχο και ποιοτικο κατασκευαστικα μηχανημα. 

Σας βαζω για ευκολια μια λιστα απο το σκρουτζ οπου εχω συγκεντρωσει καποιες επιλογες με βαση τα κριτηρια που αναφερω παραπανω. Εννοειται αν εχετε καποια αλλη προταση ειναι ευπροσδεκτη.

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/202_284_298_1800/Toshiba_or_Mitsubishi_or_Fujitsu_or_Daikin/f/407348/12000-btu.html?o=klimatistiko&price_min=&price_max=600

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Ψηφίζω ftxc35c. Ιδανικά από blue dealer μαγαζί.

Ίσως παίξει και καμιά προσφορά στο atxc35c από αλυσιδα πχ με εγκατάσταση στην τιμή οπότε τα λεφτά τα βάζεις σε επέκταση εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, CalaQuendiR είπε

Βρισκομαι σε αναζητηση κλιματιστικου για υπνοδωματιο - γραφειο 17τμ ψηλοταβανο σε οικια του 1970 με μετρια μονωση (στην μια πλευρα κιολας υπαρχει τζαμενια τριφυλλη πορτα). 
Ψυκτικος μου εχει πει πως οριακα 9ρι με καλυπτει αλλα για να ειμαι 100% σιγουρος εχω αποφασισει να παω σε 12ρι.

Να αλλάξεις ψυκτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ψηφίζω ftxc35c. Ιδανικά από blue dealer μαγαζί.

Ίσως παίξει και καμιά προσφορά στο atxc35c από αλυσιδα πχ με εγκατάσταση στην τιμή οπότε τα λεφτά τα βάζεις σε επέκταση εγγύησης.

Πως καταλαβαινω πως ειναι blue dealer καποιο μαγαζι ?

 

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Να αλλάξεις ψυκτικό 

Θεωρεις πως το 9ρι θα ειναι αρκετο ? Αν οχι για ποιο λογο το λες αυτο ?


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CalaQuendiR είπε

Θεωρεις πως το 9ρι θα ειναι αρκετο ? Αν οχι για ποιο λογο το λες αυτο ?

Δεν υπάρχει περίπτωση ο χώρος που περιγράφεις και με έτος κατασκευής το 70 που σίγουρα δεν υπάρχει μόνωση απλά διπλός τοίχος με τούβλα (εκτός και αν έχεις κάνει παρέμβαση εκ των υστέρων) να αρκεί 9 αρι καιμ12 αρι 

εαν θες τρέξε αυτή την εφαρμογή έτσι να δούμε από περιέργεια τι θα σου βγάλει ,θερμοκρασία βάλε 21 

https://www.elith.gr/calc/st1.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, CalaQuendiR είπε

Δεν οδηγεί σε αποτέλεσμα αν μπορείς γράψε πόσα watt σου έβγαλε 

6248 λέει ? Αν ναι αυτό είναι 21.319 btu 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...