Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Haldol είπε

To Shorai Edge. Ο χώρος (εκεί που βρίσκεται το air-cond, όχι όλη η κατοικία) είναι περίπου 45 τ.μ. με ταβάνι ~3 μέτρα. Τοίχοι με DOW [5άρι] ενώ από πάνω έχει άλλη (θερμαινόμενη) κατοικία και από κάτω κλειστό διαμέρισμα. Ξύλινα κουφώματα με διπλά τζάμια. 

τι ζήτηση έχεις και τι εξωτερική και δεν ζεσταίνει?

Όταν το βάλεις στο Hi power παλι δεν ανεβαζει?

όπως λέει και @liakjim πρέπει να κάνεις δοκιμές με μετρητή κατανάλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

τι ζήτηση έχεις και τι εξωτερική και δεν ζεσταίνει?

Όταν το βάλεις στο Hi power παλι δεν ανεβαζει?

όπως λέει και @liakjim πρέπει να κάνεις δοκιμές με μετρητή κατανάλωσης

Ζητάω συνήθως 21 βαθμούς. Εξωτερική... από -1 (τις προάλλες με τα χόνια) έως 8-10 (σήμερα). 

Στο Hi-POWER δε το 'χω βάλει ποτέ. Το δοκιμάζω τώρα.

Μετρητή κατανάλωσης (kw/h) γιατί; Μήπως εννοείς ισχύος (kw); 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ζητάω συνήθως 21 βαθμούς. Εξωτερική... από -1 (τις προάλλες με τα χόνια) έως 8-10 (σήμερα)

καποια στιγμη δοκιμασε το hi power. 

αρχικα βαλε ζητουμενη 23 πχ και fan στο 3 να δεις τι θα κανει

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ζητάω συνήθως 21 βαθμούς. Εξωτερική... από -1 (τις προάλλες με τα χόνια) έως 8-10 (σήμερα). 

Στο Hi-POWER δε το 'χω βάλει ποτέ. Το δοκιμάζω τώρα.

Μετρητή κατανάλωσης (kw/h) γιατί; Μήπως εννοείς ισχύος (kw); 

Με ξύλινα κουφώματα και θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν θες μηχάνημα που να έχει απόθεμα δύναμης.

Ο μετρητής κατανάλωσης θα σε βοηθήσει να καταλάβεις αν όντως η ισχύς του κλιματιστικού δεν φτάνει. Δηλαδή αν δουλεύει πιεσμένο στα 1800 watt πχ και η θερμοκρασία δεν πάει πάνω από 19 τοτε δεν επαρκεί για το χώρο αφού δε μπορεί να δώσει κάτι περισσότερο. Αν όμως δουλεύει στα 500-600 watt σημαίνει ότι υπάρχει περιθώριο να δώσει πολύ παραπάνω άρα και να σου ζεστάνει το χώρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Του έχει ανεβάσει σίγουρα ……την κατανάλωση 

ναι, αλλά αν έχει ανεβάσει και την θερμοκρασία νομίζω ότι θα μπορεί να κρατήσει ζεστό τον χώρο με ζήτηση στους 23-24 πχ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, userAnon είπε

ναι, αλλά αν έχει ανεβάσει και την θερμοκρασία νομίζω ότι θα μπορεί να κρατήσει ζεστό τον χώρο με ζήτηση στους 23-24 πχ 

Με τι κόστος όμως αυτό πρέπει να δούμε ,εαν πρόκειται να δουλεύει στα 2000 watt για να κρατάει θερμοκρασία τότε δε κάνουμε τιποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με τι κόστος όμως αυτό πρέπει να δούμε ,εαν πρόκειται να δουλεύει στα 2000 watt για να κρατάει θερμοκρασία τότε δε κάνουμε τιποτα

Εννοείται, για αυτό καλό θα ήταν να υπάρχουν μετρήσεις. Πάντως και στο 24αρι μου (που είναι μεγάλο για τον χώρο όπως έχουμε πει) σήμερα με εξωτερική 13 και ζήτηση 21 φτάνει άνετα και λίγο παραπάνω και κάνει on-off. 

Όταν η θερμοκρασία πηγαίνει στους 5-6 βαθμούς χρειαζεται να ανεβάσω στου 22-23 για να φτάσει 21,5 πχ. Η καταναλωση δεν έχει μεγάλη διαφορά όμως. Στο δεύτερο σενάριο παίζει μεταξύ 420-460 watt/hour και στο πρώτο (με on-off) 280-300

τα παρακάτω νούμερα είναι ενδεικτικά γιατί με εξαίρεση τις τελευταίες 2 ημέρες αλλάζω συχνά τις ρυθμίσεις, περσίδες αέρα κλπ για να δω τι βολεύει καλύτερα. (σημείωσε ότι οι εξωτερικές είναι στην πραγματικότητα 1 με 1,5 βαθμό χαμηλότερες γιατί δεν μετράνε σωστά τα θερμόμετρα σε χαμηλές θερμοκρασίες)

image.png.46c589dc2f33212123900aaa1bcbe722.png 

το μόνο σίγουρο είναι ότι προσωπικά στο auto (ειδικά στα κρύα) δεν ζεσταίνει τον χώρο με τίποτα (πολύ θα το ήθελα)

Εσύ για παράδειγμα το έχεις στο auto συνέχεια?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, userAnon είπε

Εννοείται, για αυτό καλό θα ήταν να υπάρχουν μετρήσεις. Πάντως και στο 24αρι μου (που είναι μεγάλο για τον χώρο όπως έχουμε πει) σήμερα με εξωτερική 13 και ζήτηση 21 φτάνει άνετα και λίγο παραπάνω και κάνει on-off. 

Όταν η θερμοκρασία πηγαίνει στους 5-6 βαθμούς χρειαζεται να ανεβάσω στου 22-23 για να φτάσει 21,5 πχ. Η καταναλωση δεν έχει μεγάλη διαφορά όμως. Στο δεύτερο σενάριο παίζει μεταξύ 420-460 watt/hour και στο πρώτο (με on-off) 280-300

τα παρακάτω νούμερα είναι ενδεικτικά γιατί με εξαίρεση τις τελευταίες 2 ημέρες αλλάζω συχνά τις ρυθμίσεις, περσίδες αέρα κλπ για να δω τι βολεύει καλύτερα. (σημείωσε ότι οι εξωτερικές είναι στην πραγματικότητα 1 με 1,5 βαθμό χαμηλότερες γιατί δεν μετράνε σωστά τα θερμόμετρα σε χαμηλές θερμοκρασίες)

image.png.46c589dc2f33212123900aaa1bcbe722.png 

το μόνο σίγουρο είναι ότι προσωπικά στο auto (ειδικά στα κρύα) δεν ζεσταίνει τον χώρο με τίποτα (πολύ θα το ήθελα)

Εσύ για παράδειγμα το έχεις στο auto συνέχεια?

Στο auto ο ανεμιστήρας ειδικά σε μεγάλο χώρο δεν αποδιδει ,εγώ το βάζω στο 3-4 και μερικές φορές στο 5 και έχω σε κίνηση τις εσωτερικές περσίδες την εξωτερική περσίδα την έχω τέρμα πάνω γιατί από κάτω έχω ένα γραφείο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Στο auto ο ανεμιστήρας ειδικά σε μεγάλο χώρο δεν αποδιδει ,εγώ το βάζω στο 3-4 και μερικές φορές στο 5

ακριβώς, ελπίζω ο φίλος για παράδειγμα να μην το είχε στο auto.

Ηθελα να ήξερα τι το έχουνε. Ευτυχώς εγώ συνήθως βολεύομαι στο μαξ στο 2-3. Σήμερα και χθες είναι στο 1.

μερικές φορές προτιμώ να ανεβάζω την ζήτηση από το να ανεβάζω την ένταση του αέρα. Δεν έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση από ότι έχω παρατηρήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

ακριβώς, ελπίζω ο φίλος για παράδειγμα να μην το είχε στο auto.

Ηθελα να ήξερα τι το έχουνε. Ευτυχώς εγώ συνήθως βολεύομαι στο μαξ στο 2-3. Σήμερα και χθες είναι στο 1.

μερικές φορές προτιμώ να ανεβάζω την ζήτηση από το να ανεβάζω την ένταση του αέρα. Δεν έχει μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση από ότι έχω παρατηρήσει. 

Ενα κλιματιστικό που τον "έχει" το χώρο και είναι και αρκετά μονωμενος θα δουλεύει στην πλειοψηφία των ωρών χρήσης σε watt συντήρησης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...