Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Πόσο άτυχοι είστε εσείς οι κάτοχοι toshiba ; Πραγματικά. Αυτοί οι απαίσιοι μηχανικοί με τα μαγικά τους, σας έχουν στερήσει τη χαρά να βλέπετε και να ακούτε την αντιστροφή του κύκλου, να βλέπετε την εξωτερική μονάδα να αχνίζει όταν λιώνει τον πάγο. Σας στερεί το σασπένς. Τώρα θα κόψει, όχι τώρα. Δεν μπορείτε να εκτιμήσετε την επαναφορά της θερμοκρασίας μετά από κρύο.

Αλήθεια, άτυχοι...

Όσοι θέλετε σας προσφέρω μια τέτοια εμπειρία, έστω και από απόσταση.  8 defrost σε 14 ώρες. 8 πτώσεις θερμοκρασίας. 

image.png.d8a338e5dd3af5c5f977311d263d3d71.png

Πάντως τα πράγματα έξω ήταν κόκκαλο:

IMG20211224052631.jpg

Αλλά φαντάζομαι ότι κάπως έτσι και θα είναι και σε εσάς.

Αν μπορεί κάποιος ας βγάλει με καλό φως μια φωτογραφία από κοντά της εξωτερικής μονάδας. Έχει κάποια επικάλυψη;

Άσε αυτό με τον πάγο στο τζάμι του αυτοκινήτου είναι μεγάλη καθημερινή πίκρα τις τελευταίες μέρες...:/

Ίσως για αυτό τον λόγο,δεν έχει ούτε ένδειξη defrost το Toshiba 😛 

(βέβαια η αλήθεια είναι ότι και με το Toyotomi όσο το είχα λίγες φορές το είδα να κάνει defrost)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχω ζητουμενη 22 , στο τραπεζακι ενα μετρο απτο ac φτανει το θερμομετρο 20.8  και 2 μετρα πιο κατω σε αλλο θερμομετρο 21.5 (ειναι επειδη εχω λιγο πιο ψηλα την περσιδα να πιανει και τους μακρινους χωρους). η θερμοκρασια φτανει εκει πολυ γρηγορα απο τις 18 που ξεκιναω αλλα μετα μενει εκει δεν φτανει ποτε 22 αλλα οκ , μπορει ναχει διαφορα με το θερμοστατη του κλιματιστικου.το περιεργο ειναι οτι για να φτασει στους 21.5 απο τις 18 δουλευει στα 1600 w. οταν φτασει στις 21.5 δουλευει παντα με 1200w.δεν θαπρεπε να πεφτει σιγα η καταναλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, adok13 είπε

21.5 απο τις 18 δουλευει στα 1600 w. οταν φτασει στις 21.5 δουλευει παντα με 1200w.δεν θαπρεπε να πεφτει σιγα η καταναλωση;

μαλλον με αυτη την τοποθετηση τα 60τμ του πεφτουν πολλα... δοκιμασες με το swing πανω κατω?

δεν θα μειωθει η καταναλωση αλλα θα ανεβαι λιγο παραπανω η θεμοκρασια στο σαλονι,,

επισης στην τραπεζαρια τι θερμοκρασια εχεις?

ανεβασε στους 23 τουλαχιστον την ζητουμενη

Επεξ/σία από userAnon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το swing πάνω κάτω. Είναι καλύτερη η κατάσταση. Και με τις θερμοκρασίες και με watt. Έχει πάει 800. Θα ταφησω όλο το βράδυ να δω πως θα πάει με τα kw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, adok13 είπε

Έβαλα το swing πάνω κάτω. Είναι καλύτερη η κατάσταση. Και με τις θερμοκρασίες και με watt. Έχει πάει 800. Θα ταφησω όλο το βράδυ να δω πως θα πάει με τα kw.

επειδη θα πεσει η θερμοκρασια θα ανεβει η καταναλωση αλλα αφησετο για ζεστανει λιγο ο χωρος..

αν μπορεις δες και  τηην  θερμοκρασια στην τραπεζαρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τι άποψη έχουμε για pitso Φοίβη?  Θέλω να πάρω 4 τεμάχια 3 9αρια και 1 12αρι

Είναι πολλά τα λεφτά να πάω σε ακριβότερα μοντέλα.  Επίσης κοιτάω και sendo από leroy 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas314p είπε

 

Είναι πολλά τα λεφτά να πάω σε ακριβότερα μοντέλα.  Επίσης κοιτάω και sendo από leroy 

Έχω δύο sendo, ένα 9αρι και ένα 12αρι σε παιδικό δωμάτιο 12τμ και κουζίνα 14τμ αντίστοιχα.

Μπορώ να πω ότι είναι μια αρκετά  τίμια αγορά για τα λεφτά τους, τριξιματα στα πλαστικά δεν ακούω, δουλεύει αθόρυβα και η μέσα και η έξω μοναδα έχουν και διάφορα καλούδια όπως wi fi, φίλτρα, λειτουργία αυτοκαθαρισμου κλπ.  Προφανώς και ζεσταίνουν μέσα σε 5-10 λεπτα δύο τόσο μικρούς χωρους. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν πέφτουν σε χαμηλά watt αλλά πηγαινουν σε on off φάση. Το 9αρι δεν το έχω δει πιο χαμηλά από 365watt και το 12αρι κάτω από 340watt. Παρόλαυτα κρατάνε καλά τη θερμοκρασία στο χώρο χωρίς μεγάλες αποκλίσεις και η κατανάλωση τους με ζήτηση 21-22 παίζει στο 9αρι γύρω στα 220watt την ώρα και στο 12αρι 320watt. 

Κάποιες σειρές έχουν 10 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreas314p είπε

Παιδιά τι άποψη έχουμε για pitso Φοίβη?  Θέλω να πάρω 4 τεμάχια 3 9αρια και 1 12αρι

Είναι πολλά τα λεφτά να πάω σε ακριβότερα μοντέλα.  Επίσης κοιτάω και sendo από leroy 

Midea είναι το πρώτο που λες. Για οικονομικά δες σε AUX μετά Sendo όχι από leroy και όχι tesla είναι 9αρια σε μίνι έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζω ζητουμενη 23 , το θερμομετρο πανω απτο κλιματιστικο δειχνει 25 (δεν εχει δεκαδικους)  , το θεμρομετρο στο σαλονι 24.6 και συνεχιζει να ανεβαινει ,και το κλιματισικο εδω και 4 ωρες ειναι καρφωμενο στα 1440W. ξεκινησε με 1600 .  θα ξαναμιλησω με τεχνικο της toshiba να ερθουν να το δουν. εχθες που εκανα το ιδιο το εβαλα απο 23 σε 22 και πηγε απο 1400W στα 550w. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για βοηθήστε ρε παιδιά να βρούμε προϊόν

Xronia Polla.Δεν φαινεται να το εμπορευονται αλλα απλα να το εφαρμοζουν.Δεν επικοινωνεις μηπως σου μαρτυρησουν τον προμηθευτη τους?

https://tchnoquest.blogspot.com/2017/04/hydrophilic-blue-fin-aluminium.html

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, grmaster2 είπε

δοκίμασε σε tcl  λόγο της 10ετους εγγύησης. Επίσης: τρέξε το tool, πες τιμές που τα βρήκες...

και Καλά Χριστούγεννα

6000 btu για το 12αρι μου δίνει 

1 λεπτό πριν, andreas314p είπε

6000 btu για το 12αρι μου δίνει 

30 μ2 2.65 ύψος δεξιά αριστερά πάνω κάτω κλειστά από διαμέρισμα 

5 ώρες πριν, Klausx είπε

Midea είναι το πρώτο που λες. Για οικονομικά δες σε AUX μετά Sendo όχι από leroy και όχι tesla είναι 9αρια σε μίνι έκδοση.

Ο Κώτσος το έχει σε πολύ καλή τιμή

 

5 λεπτά πριν, andreas314p είπε

6000 btu για το 12αρι μου δίνει 

30 μ2 2.65 ύψος δεξιά αριστερά πάνω κάτω κλειστά από διαμέρισμα 

Ο Κώτσος το έχει σε πολύ καλή τιμή

 

Επίσης κοιτάω haier tide green plus παραεισαγωγη  με 2 χρόνια εγγύηση καταστήματος όχι από την επίσημη αντιπροσωπεια (τους πήρα τηλ και ρώτησα) 12αρι 330 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Για βοηθήστε ρε παιδιά να βρούμε προϊόν.

Εδώ είναι το μυστικό https://www.vrcoolertech.com/news/what-is-a-hydrophilic-coating-for-condenser-co-12930371.html

Για ρίξε μια ματιά εδώ. αν σου κανει έχει 2 λινκ με περισσότερες λεπτομέρεις, και μπορείς να παρεις και προσφορά.

μου φαίνεται ότι θα είναι ακριβό πάντως.

επίσης δεν γνωρίζω τι εγγύηση έχεις, φαντάζομαι όμως ότι αν περάσεις με κάτι τέτοιο την μονάδα θα βγει εκτός εγγύησης

Why use a hydrophilic HVAC topcoat? - Heresite Protective Coatings, LLC

 

* βρηκα και αυτό νομίζω όμως ότι δεν είναι τελικά αυτό που ψάχνεις

HVAC Coil Coating (RTPF) (blygold.com)

και ένα ενδιαφέρον document

Alternative Defrost Strategies for Residential Heat Pumps (purdue.edu)

 

Επεξ/σία από userAnon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...